Jeden z nejambicióznějších experimentů 80. let, kterým se u diváků i kritiky proslavil tvůrce i u nás známých filmů. Podobně jako později v MEDVĚDOVI se ve filmu vůbec nemluví (když si odmyslíme umělou "řeč" pralidí a jeho gestické vyjadřování). Ve jménu symbolické zkratky Annaud konfrontuje typy člověka, vzdálené 10 000 let (australopitekus žije s neandrtálcem a mají za sousedy obyvatelé z dob neolitu), nechce být archeologickou rekonstrukcí. Strastiplná cesta trojice pravěkých lidí za získáním ohně není jen snahou o přežití, ale i cestou za "polidštěním". Trojice hrdinů začíná chápat pojmy jako láska, přátelství či smích. Vedle velkorysé režie (technicky obtížný film byl natočen za pouhých 13 týdnů) patří ke kladům díla výrazná patetická hudba, krásna kamera (kanadské, skotské a keňské exteriéry) a starostlivě vybraní herci. Film byl natočen podle románu J. H. Rosnyho a z oscarového klání roku 1983 neodešel nadarmo - získal Oscara za masky. (oficiální text distributora)

CaveRnDish

Pominu-li oblast sexu - a mezi hrubé neandrtálce nezapadající siluetu Rae Dawn Chong (a nejde jen o její fyzickou siluetu nýbrž i o roli romantické na první pohled se zamilovavší dívky - avšak budiž toto Annaudovi odpuštěno), je to film kterému v podstatě nemám co vytknout. Protože zde nejde o historickou přesnost, tu stejně nikdo z nás nezná, ale o běžný život tehdejšího "člověka". A o jeho snahu vedle boje o přežití, i cosi pochopit, a cosi vyjádřit. - Jo a, jsou tam dva skvostní divoši, Everett McGill a Ron Perlman. 80% ()

viax

Film krásný, exteriéry úžasné, nevěřila bych, že se někde najde tak nedotčená krajina. Herci velmi dobří, Rae byla naprosto famózní. Jen hudba mi neseděla. Kromě pasáží s panovou flétnou bych ji klidně vynechala úplně, jen rušila. Nebýt jí, dám 5*. ()

Verbudrak odpad!

Můžete mi říct, proč tvůrci točili film o pravěku, když zároveň přísahají, že to není z pravěku, že si všechny archeo-paleo náležitosti vymysleli a nekonzultovali to s žádným antropologem? Protože tohle je naprosté sci-fi. Lidi si to bohužel neuvědomují, a tak tento film napáchal v obecném povědomí o pravěku ještě víc škod než Štorch s Burianem dohromady. Ve skutečnosti se už dávno ví, že lidé ve věku neandrtálců (ve filmu samozřejmě o neandrtálce nejde) chodili úplně normálně jako moderní lidé, oblékali se víceméně stejně jako kanadští indoši před sto lety, měli bohatý duchovní i umělecký život a nikdo nepochybuje, že měli rozvinutou řeč a bohaté sociální vztahy. Tento film je totální blbost. To už večerníček O človíčkovi nebo pan Huml z Macha a Šebestové jsou věrohodnější. Chjo. Nedokážu se přes to přenést a hodnotit film jako takový. On se prostě sám z jakékoli soutěže diskvalifikoval ještě před startem. ()

freebob

Úžasný experiment.Dobrodružství skupinky pravěkých lidí a jejich putování za ohněm, naší první technologií.Uzasné masky, výprava,herci a h režie jednoho z nejlepších francouzských režisérů. ()

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

Na ohnivé kometě v Era ART klubu