Jeden z nejambicióznějších experimentů 80. let, kterým se u diváků i kritiky proslavil tvůrce i u nás známých filmů. Podobně jako později v MEDVĚDOVI se ve filmu vůbec nemluví (když si odmyslíme umělou "řeč" pralidí a jeho gestické vyjadřování). Ve jménu symbolické zkratky Annaud konfrontuje typy člověka, vzdálené 10 000 let (australopitekus žije s neandrtálcem a mají za sousedy obyvatelé z dob neolitu), nechce být archeologickou rekonstrukcí. Strastiplná cesta trojice pravěkých lidí za získáním ohně není jen snahou o přežití, ale i cestou za "polidštěním". Trojice hrdinů začíná chápat pojmy jako láska, přátelství či smích. Vedle velkorysé režie (technicky obtížný film byl natočen za pouhých 13 týdnů) patří ke kladům díla výrazná patetická hudba, krásna kamera (kanadské, skotské a keňské exteriéry) a starostlivě vybraní herci. Film byl natočen podle románu J. H. Rosnyho a z oscarového klání roku 1983 neodešel nadarmo - získal Oscara za masky. (oficiální text distributora)

Šakalík

Tohle je zářivý klenot světa filmu. Ani ne snad z pohledu samotného diváka, byť ta realističnost prostředí je naprosto uhrančivá, jako spíše ve smyslu v tomto díle projeveného talentu režiséra J.-J. Annauda. Ten totiž šel neomylně za svou vizí absolutně zobrazené reality úplného počátku lidských dějin, a to brázdou vpravdě neoranou, pač o něco takového se předtím ani potom nikdo nepokusil. Způsob, jakým obecenstvu předložil nečekaně interesantní výjev z historie jednoho neandrtálského kmene, je prostě brilantní a nese známky geniality. Aplaus zaslouží také hlavní herecké kvarteto, ve kterém se své první velké role dočkal Ron Perlman, kterého nejspíš nemuseli ani maskovat. :-) A přestože je jasné, že samotný příběh asi nebude úplně věrohodný a antropologové by jistě měli také nějaké ty výhrady, celkově je to dílo, které zaslouží nekonečnou úctu a obdiv. Tenhle film se prostě vidět musí. A ne jednou. ()

Maynard.

Dal jsem na dopuručení jednoho z Vezeknímů a mrknul sem na tenhle kousek. Prej, že až to dokoukám, tak si hnedka budu víc vážit sirek :o). A jo, je to pořádně zajímavej film.Měl sem na něj spadýno už celkem dlouho, páč tenhle rejža je frajer první třídy, ale pustil sem si to až teď. Dobře sem udělal. Asi jediný film, co sem zatím viděl, ve kterým nepadne ani jedno slovo. To je samo o sobě zajímavý. Co je ještě zajímavější, tak si po celou dobu dokázal udret moji pozornost. Ve filmu se objeví různí pračlověci, jedni kanibalové, druzí primitivové, třetí celkemvyspělí (umí sami rozělat oheň). A vo to tam přesně de, o voheň :o). Masky najedničku, hudba mrazivá jak dny bez ohně, no a herci dokázali všecko sdělit mimicky,takže taky pecka! Hej kámo, nemáš voheň? :o) ()

uzzi

Přesně takhle si představuji zábavnou hodinu dějepisu (nadneseně řečeno..). Film plný špíny, krve a zvířecí přirozenosti. Skvělé masky a herecké výkony (ano i neandrtálec má srdce). Hlavní díl úspěchu je ovšem v režii JJ Annauda, vypodobnění světa a jeho přirozenost je dokonalá, nesklouzává k jedinému kýčovitému záběru a drtí diváka tou všudypřítomnou reálně špinavou atmosférou a to bez použití jediného slova (neberu-li v potaz hulákání, posunky a náznaky starých jazyků). Snad jen ten pach si musíte při sledování vytvořit z vlastních zdrojů. Tento experimentální film je rozhodně trefou do černého. 85% ()

Seti

Netradiční a velmi odvážný projekt. Spolu se skupinkou pravěkých lidí divák ve zkratce prožívá nejdůležitější milníky několika tehdejších epoch jako byl střet s mamuty, objev vrhacích zbraní, sex v misionářské poloze a konečně samotné rozdělání ohně. Nic podobného už asi nikdo nenatočí. ()

Wally

Sám jsem překvapený, že se mi tento film kde nezazní jedno jediné slovíčko...nebo alespoň ne slovo z některého současného světového jazyka...líbil. R. Perlman je borec...toho není potřeba ani maskovat :-) ()

klukluka

Nechám to bez hodnocení, nedokážu odhadnout, jakou má ta výprava pro zápalku historickou hodnotu. Kdybych si mohl myslet, že se to blíží realitě, tak bych tomu něco nasypal. Já si to ale nemyslím. Monogamie, city, smysl pro přátelství mi do toho nějak nezapadají. Taky bych byl ošklivej za ty vypelichaný mamuty a poprvé v životě jsem viděl šavlozubý lvy. ()

Kapybara

Nevidět to, nevěřila bych, že je možné natočit film o pravěku s dějem, který mě zcela pohltí. Syrové a brutální, přesně takové, jak to nejspíš doopravdy bylo. Masky, herci, i samotný příběh - nemám tomu co vytknout. ()

Teg

Hehe, když domorodec ukazoval hrdinovi jak rozdělat oheň třením dřívek, přistihl jsem se, že pozoruju obrazovku asi ze vzdálenosti 20 cm s otevřenou pusou. ()

Adramelech

Hned začátek filmu ukazuje, že multikulturalismus nefungoval ani v pravěku, i když se tehdy příslušníci různých ras a kmenů navzájem mlátili jenom kameny a klacky. Již někdo se zde pozastavil nad tím, že film líčí poměry v pravěku zkresleně, neboť kanibalismus byl tehdy něčím zcela běžným. Antropologům je tato stránka lidské historie dobře známa z četných archeologických nálezů. Aspoň ve stručnosti zmiňuji půl milionu let staré pozůstatky člověka pekingského z čínského naleziště Čou-kchou-tien, obdobné nálezy z dob před půldruhým milionem let až sto tisíci lety v lokalitě Gran Dolina ve Španělsku, sto tisíc let staré nálezy v chorvatské Krapině, pětasedmdesát tisíc let staré nálezy ve francouzském Aurignaku, dvanáct tisíc let staré nálezy v Cheddar Groge v Británii či nálezy staré deset tisíc až dva tisíce let ve Švýcarsku, Rakousku i jinde. Na našem území se našly doklady o kanibalismu únětického lidu doby bronzové (Dolní Počernice, Hodonice) i lidu knovízského doby pozdně bronzové (Knovíz, Praha-Bubeneč, Kolín). Totéž v časově zhruba souběžné lužické kultuře v Polsku atd. Lidstvo započalo svoji kariéru jako nepočetná tlupa kanibalů a obávám se, že stejným způsobem ji jednou také skončí. ()

Ještěřák

Přesto, že je Boj o ááátrr, erhm, teda o oheň, fenoménem sám o sobě, vyniká podle mě tenhle film hlavně v silných momentech (křesání, mamuti, skoro všechno s držkatým Perlmanem). Film je z mého pohledu hlavně o hledání oné subjektivní lidskosti, o křehké hranici mezi zvířetem člověkem, ale připouštím, že to mohl pochopit každý jinak (nebo je to u Annauda spíše ne možné, ale velmi pravděpodobné). Nesmírně se mi líbí vedlejší "rozmnožovací linka" s blonďatým buranem a luntiodní / uvřeštěnou / šedou divoškou: zatímco poprvé se mohla poprávu cítit znásilněna (v momentě, kdy se ji to začínalo líbit, byl buránek pro změnu hotový), podruhé už to vypadá jako normální soulož párku křováků někde z Nové Guineje. Plus konečně víme, jak vznikl misionář. :-)) Skutečnost, že se mi něco takového mohlo vůbec líbit, značí, že kus pračlověka je pořád někde v nás. Film, který je objektivně historicky nepřesný a přesný ani bejt nepotřebuje. ()

dormouse

Film, který by se měl promítat ve školách. Perfektně názorné zobrazení pravěku, jak lidé žili, jak se vytvářela řeč, setkáni kmenů na různém vývojovém stupni. Příběh brutální, ale pravdivý, strhující a nakonec plný nadeje, že silní a chytří jedinci a jejich potomci přežijí... do doby o nic méně brutálnější nežli ta před 10 000 lety. ()

Milodar

Před mockrát moc lety žil pravěký prapračověk, který moc toužil po ohni. Pak potkal praženu, která už tenkrát byla chytřejší než prachlap, a ta ho naučila pořádně prašukat, a nakonec mu i tu jiskřičku vykřesala. Udržet 100 minut pozornost diváků bez kloudného slova, a ještě neopomenout pár vtipů z doby kamenné, to vůbec není špatné. Zajímavý komentář: kobejn ()

Prochy38

Co byste tak chtěli tomuto filmu vytknout? Parádní zpracování pravěké doby a několika druhů člověka v ní. Hodně zajímavě pojatý snímek, těžce dokumentárně a fakt realisticky. Protože tak nějak to vědci vidí. Kdo četl lovce mamutů, musel mít jasno. Mně se to vážně hodně líbilo. R. Perlman ve svém debutu supr. Člověk se zasmál, poučil a několikrát jistě strnul hrůzou. Potěšilo mě dobré zpracování pravěkých zvířat! Já říkám skvělé! A chápu, když nebudu chápán :). ()

derryl

Poutavé, poučné a překrásné, aneb jak skrze lásku a cit Naoha a Iky vstoupil do kmene pravěkých lidí život (oheň). Bojovat o oheň je vskutku nelehké a kruté, leč je potřebné být u toho, tzn. vidět toto zajímavé dílo J. J. Annauda. ()

Bingos

Vůbec neřeším jak je to historicky přesné, ale filmařsky je to dokonalé. A co my víme? Lidské plémě mohlo klidně objevit misionářskou polohu třeba právě takhle... ()

Cement73

Keď som tento film ešte ako študent videl prvý krát v Paríži, tak som onemel z úžasu. Dokonca som si kládol otázku, odkial zobrali tak dobre vyzerajúcich praľudí :)) Skvelý film, skvelé herecké výkony. ()

Mikino00

No je to zajímavé téma z nevšedního prostředí s velmi jednoduchou a v té době existenční zápletkou. Je to taková pravěká pohádka s dobrým koncem, nic více. ()

Nethar

Film o pračlověku, tedy bez mluvení. Co se týče reálnosti, tak by se dalo leccos vytknout, ale jak je psáno: "cesta za polidštěním, láskou, přátelstvím, smíchem", berme to tedy jako takový obrazný snímek. Herci si asi vcelku mákli, s ohledem na vznik v roce 1981 to vypadá taky dobře, Oskar za masky tedy zasloužený. Ale nějak extra mě to nebavilo, znovu to vidět mě neláká, i když jsem to pravděpodobně už kdysi v minulosti viděl. Od Annauda znám lepší věci. 2-3 hvězdy. ()

Renfield

Ano, podobně si představuji pravěk i já. Annaud dokázal výborně zrežírovat vlastně prostý příběh cesty za ohněm, poznáním a také získáváním lidských emocí. Nejen zrežírovat, navíc ji zasadil do krásných exteriérů a opravdu pečlivě vybral herce... ti odvedli precizní výkony a že zahrát takového pračlověka nebude zrovna snadné, o tom není pochyb. Z herců vyčnívá Ron Perlman, který se na tuhle roli svým zjevem hodí snad nejvíce a maskéři s ním možná opravdu měli o něco méně práce, než s jinými. Je to unikátní dílo, kterému se dá bez problémů odpustit několik málo přešlapů, nebo slabších chvilek. 80% ()

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

Na ohnivé kometě v Era ART klubu