• Německo

Die Liebe der Charlotte Gray

Drama / Válečný / Romantický

Velká Británie / Austrálie / Německo, 2001, 121 min

Celkom slušná "odbojárska" dráma, tentokrát z malebného prostredia francúzskeho vidieka. Tie veci, ktoré sa tam diali v 1944om až tak malebné neboli. Každopádne, mňa asi neprestanú zarážať pohľady na učiteľov posielajúcich svojich žiakov do pracovných táborov a francúzskych vojakov nakladajúcich svojich ľudí do vlakov smerujúcich kdesi do Poľska. Shit!(7.4.2009)

Cate Blanchett a Michael Gambon sú skvelí, rovnako ako kamera Diona Beebeho .... a nesklamal ma ani presvedčivý herecký výkon Billyho Crudupa, hudba Stephena Werbecka, krásna "francúzsko-vidiecka" výprava Josepha Bennetta, dobový styling postáv.... P.S. po tomto filme som musel Cate Blanchett zaradiť medzi moje obľúbené herečky (a ako rozumná a netuctová "pani herečka" na mňa zapôsobila aj v bonusovom rozhovore na DVD)(30.5.2007)

Velice dobrý film, ale znám i mnoho lepších s podobnou tematikou. Navíc má určitý nevyužitý potenciál (motiv situace, kdy každý lže každému, sleduje své vlastní zájmy a nikdy nevíte, čemu můžete věřit, se dal rozvinout a rozehrát do brilantního dramatu) a logika místy trochu zadrhávala (třeba scéna s četníky v domě). Je to víc romantický než válečný snímek. Mimochodem, britský pilot se jmenoval Peter, Julien byl člen francouzského odboje. Distributor se zase jednou vyznamenal (viz obsah filmu).(30.8.2008)

S Schidlerovim zoznamom alebo Pianistom sa to neda porovnavat, ale stale to bolo podla mna velmi dobre. Trosku naivne a idealisticke co sa tyka kladnych hrdinov na druhej strane ti negativny boli ciste zlo co asi az na par vinimiek ako hitler neplati pre nikoho, ale emocie, myslienku aj zapletku to malo bolo to celkom pekne dane do kopy a to mi staci na dobry filmovy zazitok.(18.8.2007)

Európu zmáha 2. svetová vojna. Napriek tomu stretnete človeka, kvôli ktorému ste ochotní ísť niekam ďaleko od všetkého, čo poznáte, bez ohľadu na to, že o ňom skoro nič neviete. Na mieste sa však zoznámite s niekým iným, a musíte s ním tráviť čas, aj keď spočiatku len z povinnosti. Neskôr si v duchu sľúbite, že raz ho niekde za priaznivejších okolností znovu navštívite. Neviem, či sa mi to podarilo aspoň trochu načrtnúť, no všetko, včítane samotného prežitia, je tu o kompromisoch. Vraví sa, že svet leží mladým pri nohách. Ale počas vojny ležia mladí pri nohách svetu, kde (našťastie) neprestávajú vnímať, cítiť a pamätať. Charlotte Gray je jedna z nich. Akosi som nepostrehol, v čom bol taký markantný rozdiel medzi týmto filmom a napríklad takou Čiernou knihou, ak nepočítam lokalitu, do ktorej je príbeh zasadený. _ Videné v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou.(8.4.2015)

• - Film je inspirován skutečným příběhem nedávno zesnulé Novozélanďanky Nancy Wakeové, přezdívané "Bílá myš", která za druhé světové války působila jako špionka a členka francouzského protinacistického odboje. (Camulator)