• Německo

Die Liebe der Charlotte Gray

Drama / Válečný / Romantický

Velká Británie / Austrálie / Německo, 2001, 121 min

Celkom pekný, miestami ale dosť mrazivý a citlivý príbeh o láske uprostred vojny. Tie deti a ich osud ma dostal. Ale aspoň to malo pekný a pozitívny záver. Bol to síce dosť priamočiary a nie celkom extra emotívny snímok, ale vyššie hodnotenie dávam z iného dôvodu. Pri tomto filme som si uvedomil, že milujem hlas Cate Blanchett. Najprv keď som videl Pána prsteňov ma dostal jej nádherný uhrančivý hlas, mysliac si, že takýto hlas mala len preto, aby vynikla jej postava. Ale tu som viackrát počul, že takýto krásny hlas má takmer vždy. Zamiloval som sa do (nej) jej hlasu. Je to aj krásna a výborná herečka a odteraz budem jej filmy pozerať len v origináli.(30.11.2011)

Celkom slušná "odbojárska" dráma, tentokrát z malebného prostredia francúzskeho vidieka. Tie veci, ktoré sa tam diali v 1944om až tak malebné neboli. Každopádne, mňa asi neprestanú zarážať pohľady na učiteľov posielajúcich svojich žiakov do pracovných táborov a francúzskych vojakov nakladajúcich svojich ľudí do vlakov smerujúcich kdesi do Poľska. Shit!(7.4.2009)

Európu zmáha 2. svetová vojna. Napriek tomu stretnete človeka, kvôli ktorému ste ochotní ísť niekam ďaleko od všetkého, čo poznáte, bez ohľadu na to, že o ňom skoro nič neviete. Na mieste sa však zoznámite s niekým iným, a musíte s ním tráviť čas, aj keď spočiatku len z povinnosti. Neskôr si v duchu sľúbite, že raz ho niekde za priaznivejších okolností znovu navštívite. Neviem, či sa mi to podarilo aspoň trochu načrtnúť, no všetko, včítane samotného prežitia, je tu o kompromisoch. Vraví sa, že svet leží mladým pri nohách. Ale počas vojny ležia mladí pri nohách svetu, kde (našťastie) neprestávajú vnímať, cítiť a pamätať. Charlotte Gray je jedna z nich. Akosi som nepostrehol, v čom bol taký markantný rozdiel medzi týmto filmom a napríklad takou Čiernou knihou, ak nepočítam lokalitu, do ktorej je príbeh zasadený. _ Videné v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou.(8.4.2015)

Cate Blanchett a Michael Gambon sú skvelí, rovnako ako kamera Diona Beebeho .... a nesklamal ma ani presvedčivý herecký výkon Billyho Crudupa, hudba Stephena Werbecka, krásna "francúzsko-vidiecka" výprava Josepha Bennetta, dobový styling postáv.... P.S. po tomto filme som musel Cate Blanchett zaradiť medzi moje obľúbené herečky (a ako rozumná a netuctová "pani herečka" na mňa zapôsobila aj v bonusovom rozhovore na DVD)(30.5.2007)

Jako celek působí Charlotte Gray neúplně, spousta zásadních věcí se vešla jen v podobě náznaků a nedosáhla tak síly, jakou by mohla mít. Konkrétně tím mám na mysli například scénu s vlakem a dopisem. Jiné scény naopak dávají divákovi pocítit, že TOHLE je vážně klasa, zručně natočená a výborně zahraná - opět konkrétně viz psaní onoho dopisu a následující dvě minuty. Taková zvláštní romance, z jejíhož konce jsem měl podobné pocity neúplnosti jako z kapitána Corelliho. Nebýt Cate Blanchett, bylo by to asi ještě o něco slabší.(26.5.2006)

• - Film je inspirován skutečným příběhem nedávno zesnulé Novozélanďanky Nancy Wakeové, přezdívané "Bílá myš", která za druhé světové války působila jako špionka a členka francouzského protinacistického odboje. (Camulator)