Velitel gestapa v Římě Herbert Kappler (Richard Burton) varuje generála Kurta Maelzera (Leo McKern) před povolením pochodu německých oddílů SS, z obavy před partyzánským útokem. Jak se ukáže, jeho obavy jsou oprávněné, k útoku skutečně dojde. Z Německa přichází rozkaz k jednomu z nejhorších aktů pomsty, masakru v Římě. (Vapet Production)

Chřástal

Síla Masakru v Římě je v dialozích. Podobně jako v mnohem mladší a komornější Diplomacii tu spolu rozmlouvají dva inteligentní a kulturní lidé s nesnesitelně těžkým břemenem. A jeden z nich je nácek. Akorát že v Diplomacii předem víme, že se to povede, tady předem víme, že se to nepovede… Ale paralela je právě i v tom, že proti stovkám popravených je (prý) na miskách vah záchrana titulního věčného města. Různé strany mají různé zájmy, válka je prohraná, ale rozkazy jsou rozkazy. Zásadně se střetávají Burton s umrlčí lebkou a Mastroianni v sutaně, ale i v rozhovorech s jinými postavami zaznívají věty výstižné i mrazivé. ()

ArthasKarfa

Dobře natočené válečné drama. Málo takových záležitostí z prostředí Itálie má takový silný příběh a je tak dobře obsazeno jako právě tento film. ()

Noddy

Hm,mne sa to zdalo dosť nudné... Pozeral som to na pokračovanie, na trikrát. V nižšiespomenutom filme Šarlátový a černý bol Christopher Plummer, ako Kappler omnoho presvedčivejší. Richard Burton bol akýsi zasnený, stále zamyslený... ()

RomeroIsGod

Perfektní válečný drámo z Říma. Burton jako velitel SS Kappler i Mastroianni jako kněz-odbojář válej jak hovado, celej film prostupuje výborná atmosféra a z finále až zamrazí. Akční scény žádný, atentát na SSmany poměrně amatérskej, ale přesto s klidem 80% ()

Warhorr

Společně s masakrem z obce Marzabotto se jedná o nejhorší válečný zločin na obyvatelstvu spáchaný nacisty v Itálii. Jasně, je to točené před nějakými padesáti lety, ale pořád mám za to, že když se něco zdokumentovává/zfilmovává poprvé, tak si tvůrce vyhraje a dá do toho maximum. ''Bohužel'' samotný masakr probíhá až v posledních cca osmi minutách filmu a člověk z něj moc nemá, i když ten tížívý a nepříjemný pocit se u člověka dostaví. Celý snímek se spíše zaobírá byrokracií a administrativou ve vyšších místech vedení, jak u nacistů, tak u fašistů. Shání se seznam lidí, které je třeba popravit, kdo popravu vykoná, kde bude probíhat apod. Chybělo mi více pohledu třeba ze stran odboje či osud nějakého člověka, který má být popraven, plus jak jsem zmínil, chtěl jsem i více z masakru. ()

MickeyStuma

Snímek vypovídá skutečnou událost, která se stala v Itálii v době 2. světové války a vypovídá o pomstě nacistů na civilních obyvatelích za útok partyzánů na pochodující jednotku SS v ulicích Říma. Stejně jako má Česko Lidice, tak Itálie má pro změnu Ardeatinské jeskyně, které se stali místem rozsáhlých poprav. Jako obvykle je těžké říci jak se tvůrci drželi historie, ale natočeno je to vcelku zajímavě. Příběh sleduje celé počínání německé strany po celý případ. Začne to varováním, které nebylo vyslyšeno, samotným útokem a pak už jen nelehké přípravy msty až po samotný akt. Takže je na celém dějství zohledněna hlavně jednání nacistických velitelů. A tak vzniklo válečné drama, které má po historické stránce vcelku přijatelnou hodnotu.    P.S. Pro zajímavost: V roce 2013 přímo v Římě zemřel ve věku sto let nacistický válečný zločinec Erich Priebke, který žil v domácím vězení právě za tento masakr. ()

Redix

Film je celkem dost velká nuda, koukal jsem na to především kvůli Richardovi Burtonovi kterej zahrál fantasticky ve filmu "Kam orli nelétají" - mimochodem NEJLEPŠÍ VÁLEČNEJ FILM. Burton nezklamal a i zde předvedl fantastickej výkon a finální popravování bylo výborné, nedoporučuji však pro lidi se slabším žaludkem. ()

tranquill

"V dnešní době je všechno otázka života a smrti!" Italské Lidice a morální (ne)dilema italských příslušníků v tomto kvalitním dramatu na základě skutečné události koncem druhé světové války. "Ale my všichni zde na Zemi jsme stvoření Boží. Ne soukolí nějakého stroje. Člověk má na výběr!" ()

Homer.p

Obersturmbannführer Kappler mi nepřijde v tomto filmu jako nějaký zvlášť veliký darebák. Prostě plnil rozkazy (ač nemorální), které nikdo jiný splnit nechtěl. Pořád to byl ale velitel SD, tak šel "po chlapsku" svým podřízeným příkladem, ačkoliv měl k rozkazu výhrady. Navíc se snažil sepsat seznam popravených co nejšetrněji a i tak se mu do toho moc nechtělo. Richard Burton je fantastický a takhle nějak si představuji typického důstojníka SS. No a ta poslední scéna, ta byla opravdu drsná, brr. ()

Monggol

Iba taká poznámka. Richard Burton tu Mastroianniho herecky prevalcoval. Jemu totiž tie negatívne či záporné úlohy sedia dokonale. Až tak, že som mu normálne fandil, aby ten masaker stihol zorganizovať v danom termíne a splnil rozkaz. ()

MRPitivier

Filmu nechybí nic, než vztah k divákovi, divák se na tento film myslím už nepodívá! Přitom akce, zápletka, důvtip, převleky, lidskost a především herecké výkony jsou na tak vysoké úrovni, že film si vychutnáváte! Vychutnáváte si tu syrovost války, krutost, kterou režisér a Richard Burton v hlavní roli dodali tomuto snímku! Skvělý válečný film z krásného Říma okupovaným nacisty! ()

Amonasr

Film způsobem vyprávění dobře zachytil zrůdně odosobněnou německou poslušnost a preciznost dokonce při vyvražďování civilistů jako aktu pomsty. Slepá poslušnost jakýmkoliv ideologiím nevede k ničemu dobrému ani dnes - a je úplně jedno, ve jménu koho a čeho se vyžaduje či zda se tak děje pod hrozbou represí nebo "jen" soustředěnou mainstreamovou propagandou. Výsledkem je vždy ohrožení demokracie a lidské svobody. Kolik takových poslušných a horlivých Kapplerů se kolem nás pohybuje i dnes. ()

Pitryx odpad!

V podstatě samá nuda i když chápu, že tento film asi pobavit neměl. No, ale co na tom? Akorát se zde kecá o etice a morálce a jiných věcech. Klidně se to mohlo natočit v divadle a bylo. Já se tedy nudil celý film. Byla válka a děly se horší věci. Možná by se na to dalo dívat, kdyby to bylo podáno jinou formou. 97139913. ()

tatopulos

Čekal jsem čistou vyvražďovačku, ale přišel jsem na kvalitní psychologický film. Při pohledu na Bartona se mě dotýkala medúza ()

ostravak30

Masakr v Římě jako teprve druhý film od jinak pro mě neznámého režiséra, který se asi proslavil jinými snímky. Předlohou byla kniha Roberta Katze, který pomohl napsat i svůj první scénář k filmu. Tvůrci se nesnažili zachytit jen masakr samotný a to co mu předcházelo, ale nastiňují i úlohu církve právě v Římě, kde sídlila její hlava. A také pokládají základy myšlenky, zda nacisté mohou být i lidé. Zvláštní například je, že velitel italské policie dostal za seznam, který nakonec ani nebyl použit, trest smrti zatímco velitel gestapa Herbert Kappler, který se sám na trestech smrti podílel a organizoval je pouze doživotí ze kterého se mu navíc podařilo uprchnout. Sám Kappler původně s tvrdými represemi nesouhlasí. Dokonce chvílemi uvažuje o mírnější formě nacismu v Římě. Zajímavá je také role papeže a církve obecně, když navrhuje sloužit mší za mrtvé nácky ačkoli za to považuje zrušení popravy. I tak ale církev postupuje velmi obezřetně a málo razantně, což na vlastní kůži pociťuje i kněz Marcello Mastroianni. A konečně se zde naskýtá otázka stejná, která už asi navždy zůstane i v české minulosti. Byl atentát opravdu účinný a platný, když za něj v konečném důsledku zaplatilo tolik nevinných včetně dětí? Ostatně, sama postava Richarda  Burtona zmiňuje akci Heydrich s následky pro Lidice. ()

karlos-rio

Film zachrání až jeho závěrečná část, kterou je sepsání seznamu lidí kteří, budou popraveni a hodně drsný je samotný závěr, kdy dojde k vykonávání poprav. ()

jack_scott

Hezké, velmi realistické drama. Richard Burton je v roli plukovníka chodící reklamou na SD, čestný, inteligentní, spravedlivý. Krásně zahráno. Marcello Mastroianni je v roli faráře-restaurátora, který se snaží zabránit vyústění tragédie. taktéž vynikající. Konec je opravdu drsný, a jakkoliv nevysvětluje nic - pan Otec, který se stal dobrovolně obětí masakru, překvapil. 80%. a ****. ()