Tento politický thriller vychází ze skutečné události. Během vojenského převratu v Jižní Americe zmizel mladý americký spisovatel a filmař Charles Horman (John Shea). Charlesův otec (Jack Lemmon), významný obchodník z New Yorku, Ed Horman přispěchá na pomoc Charlesově ženě Beth (Sissy Spacek), která se zoufale snaží najít svého zmizelého muže. Jejich pátrání se pohybuje v bludných kruzích, zachází do slepých uliček a naráží na hradby lží a falešných nadějí ze stran lokálních i amerických úřadů. Své letité neshody nechají stranou a nepolevují v horečnatém úsilí až do bolestného, zdrcujícího rozuzlení. (Magic Box)

NinonL

Z filmu je zřejmé, proč jsou Američané tak hrdí a sebevědomí. Věří totiž svému státu a právu. To se o nás říci nedá, protože nemáme v co věřit. Leda tak v korupci, nespravedlnost a falešnou pravdolásku. Také se mi líbilo vyobrazení politického převratu v zemi a co to všechno obnáší. Výjimečný stav, zákazy vycházení, neustálé prohlídky a kontroly až po mrtvoly v ulicích. ()

Historik

Co se týká hereckých výkonů a výpovědi filmu jako takového, nemám co vytknout. Ale než se to aspoň pomalu rozjelo, byla to dost nuda. ()

GodComplex

Uz tak silny politicky snimek, posileny o fakt, ze se jedna o skutecnou udalost, ktery je ale vystrelen o uroven vys hudbou Vangelise, ktera sice moc prostoru nedostala, ale i tak to okorenila o hodne hutnou porci atmosfery. Tenhle soundtrack vznikl ve stejnem roce jako Blade Runner, coz je shodou okolnosti nejlepsi soundtrack filmove historie a hudba k Missing je mu docela podobna, coz mluvi za vse. 7/10 ()

Foma

70%. Na to, že je to tak slavnej film, jsem čekal víc. Trochu studený, odcizený. Lemmon se mi ale líbil, ke Spacek si člověk musí víc hledat cestu. ()

radektejkal

Je to ojedinělý případ, bežný případ, nebo se to může stát každému z nás? A v jaké podobě? Nepřístojného cizince, jeho otce, manželky, přítele? A v jaké době? Při převratu, revoluci, nebo v běžném životě? Costa-Gavras nás tlačí do toho nejobecnějšío pojetí! Má pravdu? A jakou pravdu? Pravdu dané situace, pravdu dané doby, nebo zcela obecnou pravdu? ()

Martin741

Teda herecky talent Jacka Lemmona /Byt, Stistko, Dej si pohov, Kamosi / bol vskutku obdivuhodny, dokazal uhrat nielen komedie, ale aj plnohodnotne mysteriozne frylery. Film zaujme hned od zaciatku, tempo je vyborne, nuda nehrozi ani v strede a okrem Lemmona si filmovy divak pride na svoje aj pri pohlade na vybornu Sissy Spacek /Prime Cut / a namakane exteriery. Dialogom prakticky niet co vytknut a tych 122 minut utecie ako voda. Kosta Gavras ako reziser sa teda predviedol . 100 % ()

MrPierc

Být sám v cizí zemi při převratu musí být šílené. Všude na ulicích popravy, zákaz vycházení, politické čistky. Nemáte nikde útočiště, konzuláty vám nepomohou. Jack Lemmon přijíždí do Jižní Ameriky hledat svého syna, který zmizel. Chytá se každé stopy, ale něco mu nesedí v pomocí od americké strany. Začíná tedy pátrat sám a ponořovat se v jeho zápiscích proč zmizel, co kdo mohl vědět a kdo na tom měl zájem. Jack Lemmon je ve své roli fantastický ! Představuje starou školu - generaci, která si musela vše vydřít a odtrhovat si od úst, aby jejich děti mohli cestovat, zatímco rodiče sedí doma. Otec nemá rád manželku svého syna, ale musí s ní pátrat. On je staromilec. Ona je prostě mladá, bez názoru na politiku = chce si užívat života. Sissy Spacek byla ve filmu mladistvým bouřlivým spratkem, který by si zasloužil facku již ve dveřích. Politické drama, které vytáhli o stupeň výš tito dva herci. ()

Rocky88

Už od první minuty po začátku hledání zmizelého Charlese je jasné, že tady někdo pěkně kecá a používá notnou dávku přetvářky. Kdo alespoň trochu sleduje dění ve světě a čte mezi řádky, nemůže být vývojem filmu překvapen a spíš bude otráven naivností postavy Jacka Lemmona. Na tomhle filmu se výrazně podepsal zub času (a vlastnosti naší společnosti) a těch pár parádních scén (stadion používaný jako tábor pro odpůrce nastoleného režimu, "márnice" poseté mrtvolami až na střechu, přestřelky na ulicích, mrtvoly na ulicích) to výše než na průměr vytáhnout nedokáže. Vangelisova hudba opět výborná. ()

C0r0ner

Lemmon excelentní, Costa-Gavras se podobně jako Oliver Stone nesere se systémem a pěkně nakládá Američanům. Bohužel to ale bylo celkem natahané, nicméně když přivřu všechny tři oči a přidám haldy mrtvol, vychází mi z toho nakonec ty čtyři hvězdičky. 70% ()

tomtomtoma

Nezvěstný je partyzánským atakem v konvenčnější filmové formě. Costa-Gavras si nemohl nechat ujít příležitost ke kritice Spokojených států amerických v jejich aktivně angažované podpoře diktátorských režimů. Chilský masakr v roce 1973, a nejen tehdejšího jihoamerického podzimu, byl monstrózně výživný, apokalyptické obrazy zkázy tu odhalují bezvýznamnost lidského života. Costa-Gavras objevil účinnější způsob zneklidnění, kdy jednotliví obyvatelé Spokojených států amerických nemají stejnou hodnotu, mnohem výše jsou samozřejmě národně politické zájmy. Boj o světovládu není rozdělen na dobro a na zlo, vždy jde jen o základní úhel ideologického pohledu a agresivní formy mocichtivosti se náznaku kritiky poté budou pokaždé bránit výkřikem hysterického vydírání a zastrašováním hrozbou rudého pekla. Nezvěstný je niterným dramatem, jde o ztráty a bolesti vnitřních světů, jde také o strachy, úzkost a rozvoj rozporuplného vztahu ctihodně váženého občana a jeho liberálnější snachy. Lidskost je v dlouhé a bíle omítnuté chodbě zákeřně probodnuta nožem do zad i krku a pokálena tolik omílaným termínem demokracie na americký způsob. Hlavním prostředkem partyzánského útoku je Edmund Horman (dobrý Jack Lemmon), newyorský obchodník z Wall Streetu, pátrající ze všech sil a za použití všech možných politických kontaktů po svém zmizelém a nevděčném dítku. Loajalita k americké světovládě dostává v drsném konfliktu se skutečností povážlivé trhliny, rozčarování je navíc prohloubeno niterným traumatem. Hlavní ženskou postavou partyzánského výpadu je Beth Horman (zajímavá Sissy Spacek), Edova něžná snacha, usilovně hledající svého milovaného manžela. Vnitřní svět je napaden pochybující nedůvěrou tchána, ale chilská realita doby splňuje svým charakterem vystřízlivění šokovou terapii. Důležitou postavou je Charlie Horman (příjemný John Shea), Edův synek a Bethin manžel. Život se zdá být nádherný, ale osud má své vlastní cynické plány. Výraznější postavou je Terry Simon (příjemná Melanie Mayron), dobrá kamarádka Beth a Charlieho na dovolené v Chile. K výraznějším postavám zde patří také kapitán amerických mariňáků a mocný muž, který stojí v pozadí násilí Ray Tower (Charles Cioffi) a také americký konzul David Putnam (David Clennon), pomáhající svým způsobem, reflektující americké zájmy, dvojici při hledání. Z dalších rolí: na nevhodné narážky zahraniční politiky domoviny háklivý americký velvyslanec v Chile (Richard Venture), utajené speciální operaci velící americký plukovník Sean Patrick (Jerry Hardin), upovídaný mariňák a vlastenec americké cesty Andrew Babcock (Richard Bradford), Charlieho kamarádi a blízcí spolupracovníci Frank Teruggi (Joe Regalbuto) a David Holloway (Keith Szarabajka), užitečný muž z vyslanectví pro hledání David McGeary (John Doolittle), zkušená americká novinářka Kate Newman (Janice Rule), či z destrukce vojenské junty dezertující policejní důstojník Paris (Martin LaSalle). Film Nezvěstný je v první řadě nesmlouvavou řežbou řeckého partyzána, ctihodná masky světového hegemona se drolí v sutinu, ve druhé rovině je také niterným dramatem. Svoboda je v souvislostech nicotným slovním termínem a američtí občané se mohou cítit ohroženi. Nechť žije lidskost a demokracie na americký způsob! () (méně) (více)

danecek24

40. Zlatý Glóbus za rok 1982 - nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Sissy Spacek, Nejlepší herec (drama) - Jack Lemmon, Nejlepší režie - Constantin Costa-Gavras, Nejlepší scénář - Constantin Costa-Gavras, Donald L. Stewart ()

majo25

Ťažko zaraditeľná dráma o vojenskom prevrate v Čile. Pátra po zmiznutom spisovateľovi, ktorý sa kriticky vyjadroval o tamojšom systéme, resp. paktoval s podobne ladenými osobami. Film kritizuje viacero vecí naraz, nielen režim, ale aj laxný prístup amerického veľvyslanectva po svojich občanoch (mne však laxný vôbec neprišiel) i predsudky dobre situovaného otca k voľnomyšlienkárstvu svojho syna, ktorý si vybral odlišný štýl života, v cudzej krajine a tak podobne. Nepokoje na uliciach či prístup armády sú solídne natočené, ale je tu aj viac takých scén, ktoré skôr nudia a filmu nepridáva ani dlhšia stopáž. Chýbala mi tu tiež príbehová gradácia, film proste iba plynul. Z hercov vyzdvihujem jedine Lemmona, ktorý odviedol nadštandartný výkon. ()

sator

V blbej čas na blbém místě s nepohodlnými názory.Film chvílemi ztrácí na přesvědčivosti, ale i tak hodnotím jako dobrý. ()

Mylouch

Od politických souvislostí neoddělitelné drama z doby nástupu chilských spasitelů. Od prvních chvil snaha o zprostředkování pocitu (!) bytí v zemi převratu, Lemmonův tatík, který z rukávu sype stranická učebnicová moudra až do chvíle, než pochopí, že už je jinde než doma před televizí a národní zájem není zájmem člověka, post-hippie Sissy. Herecky se střídají vynikající herecké momenty s místy (ze začátku), kde to chtělo ještě trochu režisérské a herecké spolupráce. Shodou okolností jsem film viděl těsně po podobné antinixonovské obžalobě Všichni prezidentovi muži. ()

charge

Sterilní politickej thriller, u kterýho se vám nestane, že byste napětím ani nedýchali. Záhadný zmizení syna a manžela a jeho následný hledání po nefunkčních úřadech rozvrácenýho státu je absolutně nezáživný a i přes hrůzný prostředí plný strachu o život a mrtvol v márnicích a chilských ulicích postrádá jakoukoliv hutnou atmosféru. Jediný co film udržuje při životě je závěrečný rozuzlení, na který se ale čeká až neúměrně dlouho. 40% ()

darwin

Vynikající mrazivé politické drama podle skutečné události s výtečnou atmosférou a skvělými hereckými výkony Sissy Spacek a Jacka Lemmona. Film obdržel Zlatou Palmu v Cannes. Na svou dobu poměrně ostrá kritika republikánského kissingerovsko-nixonovského režimu, který byl v mnoha ohledech stejný jako ten Pinochetův. ()

Han22

Od Costa-Gravase jsem kromě Hrací skříňky nic neviděl a jsem spokojený. Film ukazuje začátek Chilské revoluce v roce 1973 pohledem několika amerických přátel, kteří tu uvíznou a je to síla. Po ulici se prohánějí tanky a vojáci, probíhá zatýkání, popravy, nic nefunguje, přičemž hrdinové se k tomu stavějí s typickou americkou naivitou my jsme Američani, nám se nemůže nic stát. Hlavní hrdina, levicový novinář se navíc vyptává a vše si zapisuje... no a jednoho dne prostě zmizí. Když se situace uklidní, do země se vydává jeho otec, konzervativní americký byznysmen a se synovou liberální ženou začínají pátrat. Hádají se i sbližují, naráží na zeď amerických diplomatů, kteří pod rouškou snahy pomoc tají zásadní informace. Je to spíše drama než thriller, v pomalejším tempu, plné politiky s občas nepřehlednými flashbacky. Nicméně hrůzy takové banánové revoluce ukazuje naprosto perfektně (márnice plné těl, stadiony plné vězňů), prstem neomylně ukazuje na pomoc americké CIA a má dva tahouny. Spaceková a především Lemmon hrají fantasticky, především u Lemmona mě dostává, jak se z blbouna z komedií dokáže přehrát do zaťatého táty přicházejícího o iluze, který se odmítá vzdát. I když to dopadlo dle mého očekávání, stojí to za vidění.  4* ()

F.W.Colqhoun

I don't want to hear any of your anti establishment paranoia! Politický thriller z přehlednějších časů. Kdysi stačilo po zdech interiérů rozvěsit Nixonův portrét a hned bylo jasné, kteří hoši jsou těmi zlými. Dekadence žánru je jaksi symptomatická, stejně jako to, že v osmdesátých stálo zato točit film o případu, kdy se drsní hoši ze CIA při divoké jihoamerické akci možná dost nepostarali o své krajany - jaké to roztomilé starosti těch temných let! Costa-Gavras podává svými 48 dny v Latinské Americe zajímavého křížence thrilleru a generačního rodinného dramatu, dialogu rozumných, odlišně politicky založených lidí. Rozhovor je to vyvážený díky kvalitě scénáře, stejnou měrou ovšem mistrovství civilní Sissy Spacek a Jacka Lemmona v modu circa The China Syndrome, ustaraného, racionálně konzervativního zralého muže, který nespěchá s přehodnocováním svých hodnot. Za zmínku stojí David Clennon za vychutnanou roli konzula. Rafinované nelineární vyprávění porcuje linii zoufalého hledání inovativními vsuvkami výjevů zjištěných skutečností. Pozadí a někdy popředí sureálného chaosu puče ilustruje zmatek, do něhož se svět propadá i mimo banánové republiky. Ostatní skvělé odvedené disciplíny doplňuje soundtrack Vangelise z roku, kdy dodal nápadně podobné kompozice pro Blade Runner; ve filmu se jeho syntetizátory dokonce roztomile střetnou se scénou bílého koně prchajícího ulicí... If you don't mind my asking, what's Christian Science about? / Faith... / Faith in what? / Truth. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis