Občanská výchova

• Česko Konec tučných let (festivalový název) (více)

Jana, Petera a Jule spojuje jejich vášeň touží změnit svět. Jan a Peter se stanou Učiteli, záhadnými aktivisty, kteří nenásilným způsobem upozorňují místní smetánku, že jejich dny hojnosti jsou sečteny. Komplikace nastanou, když se Jule zamiluje do obou Jana i Petera. Jedna akce se nezdaří a následuje únos. To se nemělo stát. Tři mladí idealisté se tváří v tvář střetávají s hodnotami silné, bohaté generace. Rakouský filmový tvůrce Hans Weingartner (Free Rainer, 2007) přišel s Občanskou výchovou, diváckým hitem spojujícím napětí, zábavu i společenskou kritiku. Při světové premiéře filmu na festivalu v Cannes v roce 2004 odměnili diváci tento film dlouhotrvajícími ovacemi vestoje. (oficiální text distributora)

haushinkaa

Manche Menschen ändern sich nie... A já obdivuju to, co dělají... Ano, je to idealismus a utopie, myslet si, že bohatí budou dávat těm, co to potřebují, ale já stejně věřím, že jednou se spolu lidi naučí žít... ()

arbitr

Nic není tak jednoduché jak se snaží film naznačit. Odpustit dluhy třetímu světu? Vzdát se svého bohatství pro chudé? Nebo vypnout televizní vysílač? Idealistický film stejně jako jeho hlavní postavy včetně bohatého podnikatele. Z jejich rozčarování a rebelie čpí zhrzenost neúspěšných a po návratu socialismu toužících outsiderů současného života. Ani jako film, který by chtěl něco sdělit je to nevěrohodné. Ani tu jejich lásku jsem jim nevěřil natož ideály. A podle tohoto filmu by měl být Shrek rudej a ne zelenej. Zajímavý komentář: LEATHERFAC ()

farmnf

Nic jsem od toho nečekal a dobrý. Především uvěřitelný, bez americkoromantických blábolů a skečů. Jsou mladí, jsou idealističtí, jsou levicoví a naivní. Mají svého nepřítele. Myslí si, že kamarád jim s holkou nebude šukat a on ano. Myslí si, že buržoust nemohl mít hipísácké mládí plné trávy a on ano. Stejně nikdy nikomu nevěř...a pokud možno nikoho nezabíjej. Doporučuji! ()

TO

Nic nového pod sluncem. Standardní výpověď lidí, kterým o něco jde. Ale muselo to trvat přes dvě hodiny? Mě to docela nudilo, ale možná to bude tím, že nemám rád německé filmy. Jsou takové vyblité. ()

BS

"Kdo do třiceti nevolí levici nemá srdce, kdo po třicítce nevolí pravici, nemá rozum." Film o třech docela dosti levicově orientovaných kamarádech žijících svým vlastním způsobem a odmítajících kapitalismus. Svým způsobem (přerovnávání věcí v domech) bojují, proti zlým kapitalistům, než se jim jedna akce nepovede a oni skončí na odlehlé chatě s buržoustem jako rukojmím. Tady to teprve celé začíná nabírat obrátky a spád. Opravdu jsem byl tímhle filmem mile překvapen. ()

Mytologie

Film doporučuju všem, kdo chtějí zůstat revolucionáři i po 40. Je napěchovaný akcí, vztahama a myšlenkama roku 68. ()

mcleod

Krásný levičácký film plný diskuzí o dělení bohatství ve společnosti a na světě, o tom, co je spravedlivé a co už nikoli, o vzájemném (ne)pochopení různých sociálních skupin a důvodech ke změně tohoto systému. Co si přát víc? Němci mají filmy s velmi jednoduchou formou, ale jejich obsah mě v naprosté většině případů nadchne. Navíc je vše pěkně zahrané, především postava Julie Jentsch byla opět výborná. ()

deckardx

Neni to asi nak dokonaly, ale na me to strasne hezky pusobilo... Sympaticti herci a uz sem si trosku myslel, ze to skonci pohadkove a toho staryho dedulu se podari zmenit, ale skoncilo to tak, jak sem cekal.. I kdyz nekdy film predhazuje takovy strasny moudra soucastnyho sveta... ()

BuryGol

Peter a Jan po nocích lezou do vil zbohatlíků a všechno jim tam přestěhujou. Nic ale neseberou a nechaj tam vzkaz "Die fetten Jahre sind vorbei" nebo "Sie haben zu viel Geld". Chtějí tak docílit toho, že se zbohatlíci najednou nebudou cejtit tak jistě. Jan se pak zabouchne do holky od Petera a ukáže jí, co po nocích dělaj. To skončí průserem, páč se majitel vily, kterej je zároveň člověk kterýmu Jule musí splatit 94500 Euro, vrátí domů a tak ho náš trojlístek unese někam do Rakouska. Tam po pár dnech přestane jít o únos jako takovej a zbohatlík to bere spíš jako dovolenou v přírodě a vyslechne si názory našich tří anarchistů. Peter se ještě dozví o vztahu Jule a Jana a veme to na můj vkus až moc dobře. Po návratu dostane Jule papír kde se píše, že nemusí splácet tu výše zmiňovanou škodu. Zbohatlíci jsou ale všichni stejní, takže už druhej den u trojice komando...ta už tam ale není a na steně je papírek se nápisem "Někteří lidé se nikdy nezmění". Oni jsou už kdesi ve střední Americe...a tady mi vrtá hlavou, kde na to vzali a jak se tam tak rychle dostali. Ten bohatej tam sice má loď, ale peníze neměli... Nicméně, v něčem jsem s anarchistama souhlasil, v něčem naopak zase ne. Bohatej pán měl taky dobrý i špatný argumenty. Ale nějak nevim kde ta trojice brala na všechno prachy, když makala jenom holka a ta co měla dala na pokutu. I tak si žili víc než dobře a měli hulení za nemalý prachy. No, to asi vědí jenom levicově zaměřený Áčka. Mně se ten film líbil a zároveň jsem si po delší době znova uvědomil, že jsem napůl Němec a že některý věci se na světě fakt dějou...třeba že v Indii děti šijou boty. ()

Arius

Ja osobne som výpoveď filmu nevnímal ako ideologickú,filozofickú či politickú. Videl som to skôr ako konfrontáciu naivných ideálov humanizmu a tolerancie spojených zo všetkými aspektami mladosti z tvrdou realitou, no nejasným otvoreným koncom ktorý nemoralizuje, nesúdi a nehlása čo je dobré a čo zlé. 127 minút debát o niečom a o ničom zvažovanie pre a proti no rozhodne nemožno povedať že doba venovaná Občianskej výchove bola zabitým časom. U mňa na štyri. ()

majka_11

Zhruba tak do půlky filmu jsem vážně přemýšlela o pěti hvězdách. Film mi přišel dokonale výchovný, jak už samotný název vypovídá, rebelský, svižný a správně ideologický. Mladý Brühl tento pocit ještě podtrhával, a s jeho názory jsem v hlavě zběsile souhlasila, jeho postava Jana měla myšlenky, které by měly trápit každého z nás. Při odjezdu na chatu s uneseným zbohatlíkem ale film dostal hvězdy nakonec čtyři, protože horská rekreace byla bohužel až křečovitě dlouhá a přiznejme si to, nějaké scény vynechány být mohly. Střídalo se chvilkové napětí, že z toho nakonec bude drama, s chvilkovým zklamáním, že vlastně teda ne. Ocenit se ale musí ztvárnění přátelství, které jsem tak silně už dlouho z žádného filmu necítila. Poslední záběr na vzkaz na stěně byl více než skvělý a neříkám, že jsem z kina neodcházela plná vnitřního rozporu a odporu ke společnosti, ale fakt mi to zavolání policajtů přišlo hrozně zbytečný. ()

LEATHERFAC

4,5* Vážení přátelé... Jak tak koukám, německá kinematografie jede... (narozdíl od té české) Zatímco u nás se točí porevolučně jedna píčovina za druhou... (buď umolousaná hezká česká retrokomodie, nebo nevalný pokus o zachycení současnosti) v Německu se točí překvapivě velmi zajímavé kousky. V tomto případě bych rád vypíchnul velmi zajímavý scénář, zajímavou muziku, výbornou režii a v neposlední řadě velmi autentické a uvěřitelné herecké výkony všech zůčastněných. Ve filmu zazní mimo jiné známá věta: "Kdo nebyl v mládí levičákem nemá srdce, a kdo není po třicítce pravičákem nemá rozum." Nuže, musím konstatovat, že jak se kvapem blížím ke třicítce, můžu tohle pravidlo celkem potvrdit...neb jsem za posledních 10 let měl možnost prozkoumat obě strany této mince. Samozřejmě nic není tak černobílé, jak to vypadá, což se trochu snažil naznačit i tento film. Vždycky je potřeba se na věc podívat i z úhlu pohledu té druhé strany. Samozřejmě znám spoustu stejně nasraných chudých lidí, jako jsou tihle mladí revolucionáři. Bohužel jejich nasranost pramení většinou z jejich chudoby. Problém je v tom, že za příčinu vlastní chudoby, považují všechny "nenažrané" milionáře, systém, politiku, svoje chudé rodiče atd. čili všechny a všechno, kromě sebe samotného. Bohužel jediné řešení, které znají, je nadávání na ty bohaté. Jenže tihle bohatí nebyli vždycky bohatí. Museli někdy v minulosti zbohatnout. A od těch chudých se odlišují právě svojí reakcí na svoji chudobu - místo nadávání na bohaté, se rozhodli se svojí chudobou skoncovat. Přemýšlením a vlastní dřinou. Má to ovšem jeden háček: Člověk nesmí nikdy zapomenout na to, odkud vyšel a za jakými ideály směřoval. Pouze v takovém případě může člověk dosáhnout svobody finanční a tím pak následně i té všeobecné. Protože pokud je člověk finančně na dně a musí těžce pracovat pro peníze, nikoliv pro radost, nemůže být nikdy svobodný... No a to ještě tak nějak pomíjíme jakýkoliv duchovní rozměr... dle kterého jsme tu tak jako tak všichni ve vězení... S velkým majetkem, přichází velká moc: moc dělat velké dobré věci a nebo moc dělat velké zlé věci. Ono vždycky záleží hlavně na tom, jaký je člověk člověk, že? PS: Abychom tedy nebyli černobílí, škoda že se tihle mladí revolucionáři nezabívali taky trochu jinými tématy, jako třeba práva sexuálních menšin, práva žen, práva zvířat atd...což jsou dneska myslím neméně aktuální témata... ()

Lenarek

Velmi příjemné komorní drama. Už po dvaceti minutách filmu jsem se citově (ať už dobře nebo špatně) připoutala ke všem postavám. Herci byli sypatičtí a velmi přesvědčiví. Nenároční snímek, ale cítila jsem se u něj dobře a příjemně mě překvapil. S koncem jsem tak z 90% nepočítala, ale pro film "udělal" něco víc. ()

Kovaja

Nečekal sem od toho nic moc,ale tenhle kousek je fakt povedenej příběh o mladejch lidech kteří se vlastní blbostí dostávaj do problémů.Moc dobrý ()

duddek

Ta pasáž s "Hallelujah" je opravdu působivá. Tahle písnička mimochodem od Shreka hrozně stoupla na oblibě, když zůstanu u německé produkce, použili její versi hned rok nato i v Naboso. ()

Bafo

Velmi zvlastni film... Prvni pulka ( do unosu ) trosku lepsi nez ta druhe kde se z komedie spise stava psychologicke drama ktere vsak chce zdelit poselstvi a dela to na muj vkus az moc okate... Kazdopadne velmi dobry napad, skveli nemecti herci a dobry scenar dela tendle film urcite nadprumernym a myslim ze stoji za to... Navic ma pekny konec... ()

Piškotka

Levicový idealismus generace skorotřicátníků. Líbil se mi pouze začátek, zbytek působil lacině a podprůměrně, mám na mysli ten pobyt na chatrči, kdy svou oběť drží jakžtakž zkrátka a pak s ní v pohodě klábosí a hrajou karty. Vychovatelé, co si chtějí zachránit zejména svou kůži. Konec vyzněl hodně utopicky. Sokové v lásce si podali ruce a objali se jako staří kamarádi a odjeli do Středomoří splnit si svůj sen, jako švédská trojka (?). Zaujal mě Stipe Erceg, nehrál špatně. ()

dehlie

Prečo už nevznikajú mládežnícke protestné hnutia a kde pramení apatia v spoločnosti? Aj na tieto otázky dostáva divák odpovede od idealistoch, ktorí len nesedia za FB (v roku 2004 myslím len vznikol). Strašne ma tento nemecký film zaujal. Určite som ho nevidel posledný krát. ()

Jendus

Snímek z německých ateliérů překypuje značnou dávkou klišé a průběh je do jisté míry čitelný – například zlomy, které najednou samozřejmě změní hrdinům život jakoby naruby a i dále. Přesto si film pohrává s netradičním nápadem projevu ideologie, jejíž stoupenci se staví proti mainstreamu a zajetému establishmentu a projevují svůj nesouhlas vůči kapitalismu. Občanská výchova má své kouzlo a diváka má rozhodně čím zaujmout. Dílo se na můj vkus snaží upozornit a podat odpověď hned na několik životních témat. Ale co, každej, kdo chtěl někdy „spasit“ svět, si tam to svoje najde ;). Srdce každého je revoluční buňka. ()

Vronsky

S přehledem zrežírovaný úvod do nejzákladnější levicové argumentace pro všechny, kteří raději dobrý film než rudou knížku se třemi soudruhy na odstavec. Snad jen v závěru se příliš nedaří gradovat děj, v němž by se měly házet dlažební kostky i zamilované pohledy, a s příliš velkým klidem se řeší směna Che Guevary za italský oblek. Lepší zhodnocení hereckého kapitálu by dle mého ocenili i diváci, jež si v kině rádi zakrývají pravé oko s jeho pohledem na svět. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl