Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

Moogwi

I přes nudnější prostřední část vynikající film, konec to hodně zachraňuje, ale i tak nemám daleko do pětky ... Al Pacino jak ho neznáme, a myslím že se svého údělu zhostil dost povedeně... v průběhu celého filmu rýmované mluvené slovo jak od básníků, filozofie a rozjímání na každém rohu, hlavně na konci, a to prostě miluju ... pro mě jednoznačně jedno z největších překvapení tohoto roku ... ()

Brandon

Zatracena buď klimatizace, která ruku v ruce s pomaleji odvitým začátkem snímku tohoto způsobila mé usnutí na krátky čas. Jinak ale oko mé bylo potěšeno skvostnými obrazy a ucho nasyceno slovy, jež plynuly z úst kejklířů, jak voda tryskajíc z fontány s živou vodou. Vskutku, Al Pacino jest ďábel!!! ()

Compadre

Shakespeare by byl režisér jak víno....zajímavý příběh jednoho žida, jeho dlužníka a jednoho velmi dobrého přítele...film, který mě po dlouhé době skutečně zaujal, i když je na můj vkus až moc dlouhý a hlavně první hodina by se dala docela snadno o nějakých 30 minut zkrátit. I tuto zbytečnou vatu ale prvotřídně narovná zhruba poslední půlhodina, která musí sebrat dech každému normálnímu smrtelníkovi, který se s předlohou dosud neseznámil a toto Shakespearovo dílo mu bylo zatím utajeno. Herecké výkony naprosto dokonalé, ať už jde o Josepha Fiennese, Jeremyho ironse nebo (a to především) absolutně úctyhodného herce Al Pacina, který zde předvádí fantastický výkon jako onen lichvářský krutý žid Shylock...PS: konec se tváří jako docela důstojný konkurent lackterých slavných soudních filmových dramat a poslední minuty jsou prostě dokonalost sama..však uvidíte! Al Pacino forever! ()

shantim

Když je dílo dokonalé, tak ani špatné zpracování z něj neudělá úplný paskvil. Stejné je to i s tímto filmem. Nechci snad říci, že je zcela nepovedený, ale nebýt slušných hereckých výkonů hlavních představitelů, tak by to byl možná jen lepší televizní film na znuděnou sobotu. ()

Brain-D

Celkem půvabný film, který je podle divadelní hry Shakespeara. Takže čekejte ty zvláštní dialogy, chvílemi jsem se v nich ztrácel, ale měli na sobě určitý půvab. Kupec Benátský = Al Pacino to táhl neskutečně nahoru a díky jeho dichtivosti po mase i špičkovému výkonu dávám 4* ...................Dialogy mi připoměli tohle o trochu méně dramatické dílo http://www.csfd.cz/film/13368-titus/., které se mi zdálo o trochu lepší. ()

Nyck

No jo, nebýt Al Pacina nestálo by to za víc než dvě, maximálně tři hvězdičky. Ale jeden herec udělá dost.. :) ()

Unnamed

Co říct. Nemyslím si, že by to byl špatný film, ale jednoduše mě děj nenadchl (těžko si ale něco vymýšlet, když adaptujete Shakespeara). Být to jen film s Shylockovou dějovou linií, byl bych v sedmém nebi, protože Al Pacino opět předvedl úžasný výkon a scéna, kdy srovnává židy s křesťany byla vskutku dechberoucí. Vizuálně pěkné, hudba to krásně doplňovala, jen by to chtělo víc Al Pacina a méně toho patosu kolem. 3* ()

Eleanor05

Už jsem viděla pár filmových adaptací Shakespearových her a tahle je z nich jednoznačně nejlepší. Vážně dobrý nápad mnohdy vyvolávající diskuse a polemiky, krásná výprava, krásná hudba a výborní herci. Skvělá scéna u soudu je nejen Pacinova "one man show", ale zároveň vrchol snímku. Vážně si zde nedovedu představit, lepší představitele hlavních rolí, než je Al Pacino a Jeremy Irons. Ti dva jsou nejvyšší možná herecká liga a v Kupci benátském to jen znovu potvrzují... ()

JohnSmith

Je to slušně natočené, ale moc mě to nechytlo. Irons i Pacino již podali i lepší výkony, nicméně závěr byl slušný. ()

strelenaL

Krásné prostředí, úžasná adaptace jedno z nejoblíbenějších autorů WS. Joseph, Jeremy, Al a krásná Lynn ve velmi povedemé zpracování Kupce Benátského. Nejoblíběnější je opravdu pověstná libra masa. :-) ()

Puyi

Díky předloze, která je skvělá, se to nedalo provést příliš špatně a nakonec to rozhodně špatně nebylo. Film na mě velmi zapůsobil a zalíbil se mi a postupem času ho řadím mezi mé oblíbené filmy, už jen díky skvělému obsazení. :) Po herecké strance to totiž bylo skvělé - hlavně Al Pacino (hodně se mi líbila závěrečná slova kupce...) a Jeremy Irons byli výborní, jak ale oni bývají vždy. Děj byl dobrý, jak už jsem výše říkal, díky skvělé předloze... poustupem času se děj rozbíhal a byl čím dál tím lepší, ale až vyvrcholení bylo super. :) Na 4* je to s přehledem. :) ()

šerminator

Shakespearovy hry neznám, ale z literaruty vim, že to je klasika. Je super sledovat strhujícího Ala jako "středověkého" žiďáka, leč pro mě je to jeden tech filmů, kdy snaha převést divadelní hru na film ne úplně vychází. Jednoduše řečeno, kdybych sledoval zaznam divadelní hry s Pacine, zřejmě bych si to užil víc (a ani by mi nevadila delší stopáž). Některé hry zkrátka patří jen na prkna, která znamenají svět, nikoliv pak na stříbrné plátno. PS: dobře s ním vydrbali :-D ()

Autogram

Shakespeare bol génius, keď už pred storočiami napísal takto aktuálne dielo. Alebo je geniálny scenár tohto filmu spolu s hercami a hudbou. Alebo všetko dohromady. Antisemitistický rozmer je spočiatku iba v náznakoch, ku koncu už celkom nezakrývaný, čo u súčasných filmov nie je bežné. Pri súde som ani nedýchal, a to malo prísť ešte vyvrcholenie. Jemné, múdre, príjemné. Ani v českom dabingu mi nič nevadilo, a nebolo to určite nič jednoduché preložiť Shakespeara. Jednoznačne sa jeho dielam nebudem vyhýbať. –––– Drahá Porcie, jsou to ta nejkrutější slova, která kdy černila papír. –––– Z hlediska ovšem benátského práva váš postup nelze v ničem napadnout. –––– Vezme mi dům, kdo vezme mi pilíŕe, o něž se opírá můj dům. ()

jenik71

Zaslouženě 90%. Skvěle zpracované, mistrovsky zrežírované a výtečně zahrané. Al Pacino je naprosto vynikající a svou roli ztvárnil přímo famózně. Ovšem nezklamou ani ostatní herci. Tak kvalitní dramatický film jsem ani nečekal a už dlouho jsem něco tak zajímavého neviděl. A to Shakespeara zrovna nemusím ... ()

IMPAIRED

Shakespeare psal příšerně. I Bukowski to říká. Roztahaný film plný směšných dialogů, a jak k tomu přišel božský Al Pacino??! Nechat tak skvělý charakter takhle zničit! A všichni nakonec jdou vesele šukat! Nikdy už doufám neuvidim nic podobnýho. ()

Aqualung

Komentovat Shakespeara?Toť úkol nad úkoly.Či úkol úkolů.Ale zpět na zem z jeviště.Nádherně podáno,nádherně vypíchnuto.Vše,co je pro židovský národ typické a co je typické pro náhled těch okolo.Bizarní úrok,chtěný a dovedený ad absurdum! Antonio nedocenil a téměř zaplatil cenu peněz.Téměř! Poukaz na esenc židovské rasy.A co je to antisemitismus?To nechává autor na divákovi.Dober se toho sám.Dobrá.A správné je to! ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara