Příliš dokonalá podoba

• Kanada Dead Ringers (více)

Bratři Elliot a Beverly Mantleovi jsou nejen jednovaječná dvojčata, ale navíc se oba živí jako gynekologové a jejich životy spojují stejné ženy. Sukničkář Elliot totiž vždy každou po čase přenechá svému nesmělému bratrovi Beverlymu. Ten se jednou do takto získané ženy skutečně zamiluje a pro všechny postavy destruktivní série emocionálně vypjatých situací nastane ve chvíli, když zrovna ta podvod obou bratrů odhalí. Příliš dokonalá podoba však nevypráví pouze o zničujících vztazích hrdinů. A to především proto, že je pod ní podepsaný slavný kanadský režisér David Cronenberg (Moucha, Dějiny násilí). Do tajuplného thrilleru o dvou gynekolozích a ženě s neobvyklými zdravotními problémy se promítly i mnohé z jeho fascinací lidskou tělesností a kovovými chirurgickými nástroji. V hlavní dvojroli mnohými cenami ověnčeného podmanivého snímku výjimečného režiséra se představil strhující Jeremy Irons. (Filmhouse)

Karin.Kiss

Bezcitný film s toľkým citom! Scény sú rozobrané ako gynekologická kontrola vnútorných orgánov. Cronenberg je geniálny filmový chirurg, ktorý dôkladne a bravúrne rozkladá charaktery všetkých (aj tých najnepovšimnuteľnejších) postáv. Jeremy Irons sa tak herecky mení, až v jeho dvoch tvárach skutočne vidíme bádateľný rozdiel. Skvelo natočený prepracovaný námet, v ktorom víťazí bratský cit a túžba byť samostatnou bytosťou. Veľmi spokojné 4* ()

elanius

(81/2023) / Po dlhšej dobe som šiel do Cronenberga. Jeho ranné veci mám rád. Dead Ringers je film, ktorý vo filmografii nasleduje po The Fly, tak som bol vcelku zvedavý kam sa režisér vyberie. No a zmena tu teda je. Tento film je o dosť civilnejší, témou aj stvárnením, ale tým samozrejme netvrdím, že toje divácky prívetivejšie. Práve možno naopak. Na Cronenbergove pomery je tu o dosť menej explicitných scén a všetko je viac psychologické a skôr v náznakoch. Samozrejme zvláštna záhadná, temná atmosféra tu stále je, ale skôr bublá pod povrchom. Samozrejme, Jeremy Irons je výborný, trochu mi tu pripomínal Day-Lewisa. Dead Ringers je zaujímavý počin, s trochu náročným tempom a príbehom. (7/10) ()

dANo

Prvá polovica filmu bola strhujúca, mala spád a pre diváka nebol problém odlíšiť Elliota od Beverlyho. Veľmi originálny nápad, podporený skvelým hereckým výkonom Jeremy Ironsa sa však v druhej polovici zmenil na halucinogénnu drogovú seansu, z ktorej som už nemal až taký dobrý pocit... Ináč, musím uznať, že som nečakal až takú úchylačinu, ale je to asi tým, že ešte dobre nepoznám tvorbu Cronenberga. U mňa je to celkovo 3 a 1/2* (aj keď prvej polovici filmu by som dal 5*). ()

JohnSmith

Bohužel nevím jak to dopadlo. Neměl jsem sílu čekat až se to nějak rozjede a první nudná půlhodina mě zcela odrovnala. ()

J.Lajner

Z diváckého hlediska, patrně nejnáročnější příspěvek kanadského provokatéra Davida Cronenberga. Po komerčním úspěchu sci-fi hororu Moucha (1986), se David Cronenberg ocitl na rozcestí. Docela klidně se z něj mohl stát zakázkový režisér točící projekty s velkým komerčním potenciálem. Zlatem vyšlapaná stezka však svérázného filmaře ani v nejmenším nelákala. Jako by se nenadálého úspěchu spíše zalekl. Možná proto vzápětí přišel s tak těžkým psychologickým dramatem, kde se hnus a explicitní výjevy rafinovaně skrývají pod povrchem.  Témata jsou typicky „Cronenbergovská“. Gynekologie, sexuální fetiše, posedlost technologií a jedna dámská vagína s velmi specifickou zvláštností. Jeremy Irons v excelentní dvojroli, ztvárňuje identická dvojčata gynekologů, která jsou po osobnostní stránce diametrálně odlišná, ale zároveň je k sobě pojí zvláštní pouto. Krásná pacientka Claire Niveau (Genevieve Bujold) se do jednoho z dvojčat zamiluje, což vede k řadě bizarních situací, včetně faktu, že žena spí na střídačku s oběma muži, aniž by o tom věděla. Niveau se v důsledku stane příslovečným klínem narušujícím symbiotický vztah obou bratrů. Tahle skutečnost nakonec zapříčiní jejich psychické a posléze i fyzické sebezničení. Cronenberg k látce tradičně přistupuje s vědeckou objektivitou a drží si svůj odtažitý styl, díky kterému je výsledný materiál krajně znepokojivý a místy strašidelný.  Bezútěšná sonda do hlubin psychického rozkladu, na níž musí člověk mít tu správnou náladu. ()

Almásy

aby ma herecky vykon drzal este tak tri roky po pozreti, aby ma dojala tak banalna veta ako je : I want some ice cream a aby sa vobec dalo natocit nieco takto genialne... to som zazil len pri kubrickovom osvieteni a myslel som ze to viackrat nezazijem. mylil som sa. najlepsi film davida cronenberga. ()

Josefin

Vydařené dílko Davida Cronenberga místy, až bere dech excelentní výkon podával Jeremy Irons ve své dvojroli. Film dramaticky, psychologie postav dokonale propracovaná. Místy až mrazivé, ale dokonalé. Po psychologické stránce jsem to vše pochopila. Dead Ringers80% ()

Hortenzia

skutočne strhujúci výkon jeremyho ironsa a skvelo vykreslená psychlológia postáv,trochu mi vadila genevieve bujold,jej postava bola akoby nedokončená,inak výborné ()

ArdathBay

Nesmírně zajímavý, mnohovrstevnatý, psychosexuální film specifického režiséra, který asi nestačí vidět pouze jednou. Nebýt geniálního výkonu Jeremyho Ironse, asi bych v budoucnu nejspíše neměl chuť podívat se podruhé. Filmhouse mi udělal velkou radost. ()

ZkuKol

Velmi hluboká sonda do lidského vědomí i podvědomí, Cronenbergovi vlastní zaujatos těmi nejprimitivnějšími až animálními lidskými sklony a posedlost mutacemi, zvráceností a proměnami lidské osobnosti. Jeremy Irons zde podle mne podává svůj nejlepší a největší herecký výkon (a rozhodně ne proto, že má dvojroli), dialogy jsou metodicky poskládané, že celý scénář působí jako matematická rovnice, film je krásně nasnímán, takže film působí civilně a zároveň silně symbolicky a hudba to vše celé zahaluje do pro Davida typického snového hávu (Howard Shore). Dlouho jsem neviděl film, kterému bych neměl co vytknout, ale tohle prostě potvrzuje moji oblibu Cronenberga. Neokouzluje mě svým až patologickým zájmem o zvrácenosti, sex a úpadek vědomé aktivity (a jejich ostrým zorazováním bez uhýbání kamerou), ale svým perfekcionismem, zaujetím látkou, odvahou pro originální příběhy a ukazováním zvráceností bez zakrývání či naopak zesilování, prostě je bere tak, že jsou součástí tohoto světa a my se s nimi musíme vyrovnat. Dvojčata gynekologů si ráda hrají se svými identitamy aniž si připouštěli, že každá hra jednou musí skončit a nikdy není jisté jak... 100% ()

Borec3

Nejslavnější kanadský režisér jasně předvádí svou sílů. Brilantní výstavba příběhu až po (trochu očekávané - přesto výborné) finále. Vnitřní bolest hmatatelně vystupující z plátna. Duševní tortura jediné postavy. Pro mě je Ironsova dvojrole vrcholem. ()

VIPerson

...celý film stojí a zároveň padá na Jeremy Ironsovi,který tu předvádí nejspíš roli svého života.Úvodní titulky byly díky hudbě a obrazovému materiálu velmi poutavé a navnazující na film...jenže tam moje natěšení taky tak trochu končí.Nevím jestli jsem to pouze nepochopil a jsem hloupý nebo se mi to nelíbilo a jsem pozér nebo jsou všichni ostatní podivní.Atmosféra ne a ne se mi dostat pod kůži a při závěrečných scénách mě ani nemrazilo a ani vysloveně nenadchlo.Nevím zda jsem bezemoční ale bratrská láska tu byla dohnána do extrému,kterému nerozumím.Myslím že rozumím bratrské lásce a líbí se mi myšlenka kdy je jeden z bratrů závislý na drogách a druhý kvůli němu začne taky,aby mu porozuměl a byl s ním co nejblíže a nějak ho dokázal vyprostit.Jen se mi nelíbilo ztvárnění.A k tomu všemu hraje do not negativnějšímu hodnocení to,že jsem film viděl s dabingem...pokud dead Ringers někdy uvidím v originále možná se ve mě něco hne....prozatím slabší tři ()

Ebon

Hustý, zneklidňující a znepokujující. Celý film nezadržitelně spěje k děsivému závěru a divák je takřka mučen a přesto fascinován. Jak si bratři navzájem předepisují léky, oba tančí s jednou ženou, či téma vagín mutantních žen. Váhám zda nedat 5*. Je to celé zneklidňující. ()

bila.tecka

Excelentní úvod do děje, který slibuje postupný psychický rozklad jednoho z bratrů, který následně ovlivní toho druhého a strhne ho do propasti s sebou. Výsledek je stejný, ale Cronenberg se k němu dostane strašně levnou cestou. Drogová závislost s vysvětlováním pohnutek skoro do kamery, proboha proč? Jeremy Irons výtečně rozlišuje mezi Elliotem a Beverlym, Geneviève Bujold je živočišná femme fatale, které nebohý Beverly prostě musí podlehnout. Jenomže žena mizí ze scény a prostor dostanou nablblé drogy. Postavy mají potenciál, ale jsou napsány ploše, bez hloubky. Starý známý poděs Cronenberg vykoukne dvakrát: při snové vizi, kdy jsou bratři fyzicky spojeni a použitím "antických" gynekologických nástrojů. ()

HonzysKISS

Zajímavý film s originálním příběhem, ale se strašně pomalým tempem. V první polovině jsem se ještě dobře chytal. Potom to začalo ztrácet tu zajímavost a tím to bylo bohužel čím dál víc nudnější. Miluji podobné pomalé psycho kousky, ale tady to chce ještě něco o krapet navíc. Kdyby nebylo naprosto výborných hereckých výkonů pana Ironsna, tak by to tak vysoké hodnocení ani zaručeně nemělo. Spíš jenom kvůli němu za to stojí se na to podívat. Některé scénky byly přímo geniálně natočené. ()

aquiver

Není to vysloveně špatný Cronenberg, ale režisérovi se v tomto případě nepovedlo fascinovat diváka. Velký režisér pro tentokrát natočil jen obyčejný podivný film... 65 % ()

Ještěřák

Jen dobré výkony hlavních protagonistů drží DEAD RINGERS relativně nad vodou. Zbytek je bohužel mdlá, i když dobře ujetá podivnost s uspávající hudbou, diskutabilní atmosférou a celkově mizerným tahem na branku. Kromto film vypadá nejmíň o 10 roků starší nežli je. ()