Příliš dokonalá podoba

• Kanada Dead Ringers (více)

Bratři Elliot a Beverly Mantleovi jsou nejen jednovaječná dvojčata, ale navíc se oba živí jako gynekologové a jejich životy spojují stejné ženy. Sukničkář Elliot totiž vždy každou po čase přenechá svému nesmělému bratrovi Beverlymu. Ten se jednou do takto získané ženy skutečně zamiluje a pro všechny postavy destruktivní série emocionálně vypjatých situací nastane ve chvíli, když zrovna ta podvod obou bratrů odhalí. Příliš dokonalá podoba však nevypráví pouze o zničujících vztazích hrdinů. A to především proto, že je pod ní podepsaný slavný kanadský režisér David Cronenberg (Moucha, Dějiny násilí). Do tajuplného thrilleru o dvou gynekolozích a ženě s neobvyklými zdravotními problémy se promítly i mnohé z jeho fascinací lidskou tělesností a kovovými chirurgickými nástroji. V hlavní dvojroli mnohými cenami ověnčeného podmanivého snímku výjimečného režiséra se představil strhující Jeremy Irons. (Filmhouse)

hiroshima

Také jsem asi videl jiný film než ostatní uživatelé, nebo jsem asi jen na nižší intelektuální úrovni. Větší psychárna střídá menší a celý film plyne někam, kam bohužel nebo možná bohudík můj rozum nesahá. Vůbec netuším co básník chtěl říct. Možná jsem si jen před začátkem filmu zapomněl dát pár pilulek jako hlavní protagonisti. Jedna hvězda za Jeremyho Ironse. ()

ink flo

Ačkoliv je Cronenberg jeden z mých nejoblíbenějších režisérů, tak jsem si pár filmů pořád šetřil (už chybí akorát M. Butterffly a Fast Company), tohle byl jeden z nich. Dokonce i v rámci jeho tvorby hodně vyjímečné, dolů směřující spirála psychologického pekla a studie vychýlenosti lidské duše v obrazu dvojčat, které se od sebe za celý život nedokázali separovat, což vede k předvídatelným závěrům. Na výkon Jeremy Ironse slova nestačí, jinak vtipný, jak i když je to proti jeho "běžné" tvorbě vizuálně umírněnější, tak tam občas stejně problesknou jeho oblíbené náměty (fyzická mutace v Beverlyho snu, jeho pomatené gynekologické zlepšováky, které vypadají jako stonožky z Naked Lunch). Btw. myslel jsem, že už mě u filmů máloco překvapí, ale ta finální bratrská scéna se mnou pohnula jako už dlouho nic (btw. když se ho cca ve 2/3 děje zeptá, jestli si vzpomene na říkanku o původních siamských dvojčatech a on jí zazpívá, tak to finále je pak jejím zobrazením). ()

JoSte

Filmařsky/řemeslně i herecky bravurní, ale bohužel svojí předlohou, respektive chováním postav a jejich okolí, ne moc realistické, a tím pádem ve svém žánru pro mě nezajímavé. Rozpad osobnosti a propad závislosti na drogách jsem viděl už mnohokrát jinde zajímavěji podaný. ()

Puol

Cronennergov príspevok na tému previazania života dvojčiat. Obaja sú špičkovví gynekológovia a delia sa úplne o všetko. Námet znie patrične úchylne, ale tentokrát sa pán režisér krotí a skôr ponúka smutný príbeh o páde s uchvatným výkonom Jeremy Ironsa, ktorý zdvíha hodnotemie min. o jednu*. ()

xdutchx

Nemyslím si že by tento film něco pozitivního přinesl, je to takové škaredé emocionální zbytnělé ego, které ovšem dokáže člověka vyvést z letargie, ale dokáže i narušit harmonii, což už tak dobré není. ()

Wolvie

Cronenbergovy úchylárny člověku buď sednou nebo ne.I já mám v jeho filmografii pár kousků,které bych radši neviděl.Tenhle mezi ně tutově nepatří.Geniální studie lidského svědomí,která člověku uchystá mnohá překvapení i při opakovaných zhlédnutích. ()

GOREGASM

Precizně gradující psychologické drama, které chvílemi balancuje na hraně hororu s až mrazivě věrohodným Jeremy Ironsem v režii kanadského mistra podivností Davida Cronenberga. Příběh jednovaječných dvojčat je opravdu výjimečný, a i když přistupuje k divákovi pomaleji, nakonec ho nechá s otevřenými ústy vydýchat závěrečné titulky. 85% ()

Heroine

Já mám ráda Cronenbergovy filmy, a na tenhle jsem se těšila. Tím možná hůř pro něj, protože mne docela zklamal. Čekala jsem odvážný nářez jak psychologický, tak krvavý, a nebylo v podstatě nic. Spoooousta dloooouhých řečí a záběrů, které nakonec vedly jenom k tomu nejočekávanějšímu. Viděla jsem už hodně hororů o dvojčatech, a viděla jsem hodně filmů od Cronenberga, ale tahle kombinace prostě není dobrá. Drogy jsou viděné poněkud pubertálním pohledem, totiž tajemné a naprosto neodolatelné, k tomu je tam víc míst nechtěně vtipných, než těch děsivých, a při některých scénách, kdy nám měl běhat mráz po zádech děsem, mi běhal mráz po zádech trapností. V určitém směru na tom má svůj podíl i Jeremy Irons, který se sice hodně snažil hrát tajemně, zajímavě a děsivě, ale bylo na můj vkus až příliš vidět jak se snaží. Ale i když můj komentář film spíš odsuzuje, jednu hvězdu si myslím přeci jen zaslouží, a ironicky je to právě Jeremy, kdo si jí zasloužil. Protože jakkoli se mi jeho výkon nelíbil, umím si v jeho (dvoj)roli představit kdekoho, kdo by byl ještě mnohem horší. ()

Hapretor

Irons skvělý, děj na palici - inu, Cronenberg. Psychologie až moc "složitá", hlava se mi po skončení filmu málem rozpadla. Nevím, co přesně měly symbolizovat ty nástroje pro mutantní ženy, ale mrazilo z toho až až. Jedno je jisté, jste-li slabší povahy, neurotik, hysterik, stačí jedna pilule na usnutí a je dost možné, že se už nikdy pořádně "neprobudíte". Správný film pro správné zamatlání mozku - nic na relax. ()

Rockerman

Další Cronenbergova drogová šílenost, se špičkovým Jeremy Ironsem ve dvojroli o dvojčatech, která jsou povahově úplně odlišná a přitom tak stejná. Společně s Crash a eXistenZ můj nejsilnější zážitek od toho kanadského blázna. ()

domirovec

Pro mě upřímně velmi příjemné překvápko, které ve mne vyvolalo řadu zvláštních pocitů. Dead Ringers je přesný opak filmu, který byste (nebo který jsem alespoň já) očekával od Cronenberga. Nejedná se totiž o nějaký silně nechutný body horror, tak jak by se dalo od Cronenberga očekávat, ale spíše se jedná o dost znepokojující, a v mnoha částech i docela nechutný film. Pokud chcete slabší hororový odvar, ale v tu samou chvíli povedené psycho-drama, běžte po tomto cool-pochmurném počinu. 4/5 ()

MickeyStuma

Příběh z nejpodivnějších a nejznepokojivějších koutů lidské sexuality a psychologie. Příběh založený na skutečných životech jednovaječných dvojčat Stewarta a Cyrila Marcusových, kteří jako gynekologové pracovali v newyorské nemocnici a na univerzitě a kteří byli nalezeni mrtví v roce 1975 ve věku 45 let v bytě Cyrila na Manhattanu pro zjevné předávkování barbituráty uprostřed sebevražedného paktu vlivem upadajícího duševního stavu v dlouhotrvající izolaci ve víru obrovského množství drog. Určité události se staly základem románu, ze kterého scénáristé čerpali pro tento film. Za vším hledej ženu, říká se od pradávna, a i tento příběh potvrzuje, že na tom něco bude. Bratři vedli svou gynekologickou kliniku a vše fungovalo, jak má. Dokud jim do života nezasáhla jedna určitá, v jistém ohledu, zvláštní pacientka. A když chlapi kvůli ženě začnou blbnout, vždy to stojí za to. A když začnou blbnout vzhledově naprosto identická dvojčata, to se teprve začnou dít věci. Tradovalo se, že se bratři dělili o všechny své zážitky. Psychické i fyzické. A platilo to i v případě žen. Jenomže jeden z bratrů se tentokrát skutečně zamiluje, a když ona jednoho dne pojme podezření o dvojí identitě, bratrům se začne hroutit svět. A o tom je tento snímek, který je především psychologickou sondou o zvrácenosti jednovaječných dvojčat vedoucí až k tragédii. Ne, přímo o horor se v žádném případě nejedná. Zvrácenosti je však přesto učiněno za dost. V roli dvojčat se ve dvojroli představil Jeremy Irons, který to po charakterové stránce složité neměl, neboť oba bratři byli v podstatě naprosto stejní. To třeba Jean- Claude van Damme v pozdějším akčním snímku ´Dvojitý zásah´ (1991) ve stejné roli dvojčat neměl. Za zmínku určitě také stojí triková stránka. V tomto snímku je to prostě paráda. V obrazech, ve kterých jsou oba bratři najednou, je spojení dvou záběrů dokonalé. To ve zmíněném pozdějším akčním snímku s van Dammem už tomu tak není. No nic. Snímek nervydrásající není a napínavý už teprve ne. Celé se to pohybuje ve stavu zobrazování nemocné mysli, lidské slabosti a naprosté bezmoci. Nálada se postupně stává tísnivější, až to všechno vyvrcholí bizarním koncem. V tomto se tvůrcům na poli psychologie povedl úctyhodný kousek. Vše je zdánlivě nevinné a nudné. O to víc také děsivé, neboť Jeremy Irons mistrovsky ztvárnil narůstající šílenství, plíživou úzkost, závislost na drogách a stísněnost v bytě. Tento film určitě stojí za vidění, jen je bohužel jen pro určitý okruh diváků. Ti, kdo hledají zábavu a akci, se tady budou setsakramentsky nudit. ()

foundation

Čakal som niečo úplne iné podľa toho popisu ale kedže sa jednalo o Cronenberga zrejme som mal byť pripravený na hocičo. Nakoniec sa Irons ukázal vo vynikajúcom svetle, a zachraňoval tam kde bolo treba. Napriek tomu resp. aj tak, trochu dlhý a miestami nudný film. 75 percent ale hviezdovo smerom dodola. ()

parabellum

Musím uznat velmi zajímavý filmek, J. Irons přímo ve své dvojroli exceluje. Začátkem se to pomalu a plynuje rozjíždí a konec perfektně graduje. Bohužel mě tento filmový počin tak hluboko se nedostal do mého srdce. Sami to znáte, někdy i když film je dobrý prostě vás 100% nezíská. Ale určitě mu dejte šanci, už kvůli J. Ironsnovi!!!! ()

GlamourCat

Dost mi vadilo, že to bylo zdlouhavé a místy hodně nudné, než bratři Beverly a Everly dohovořili jeden dialog, půl hodina byla pryč... Pak samozřejmě "umělecké" nahotiny, poslední dobou už mi to dost leze na nervy. Působivost nic moc, ale aspoň se na Ironse dobře kouká. ()

horovska

Upřímně řečeno - právě toto byl film, k jehož sledování mne přimělo celkem vysoké hodnocení na čsfd. A hlavně jen kvůli němu jsem tento snímek dokoukala do konce a stále čekala, co mne přesvědčí o jeho kvalitách. Ale bohužel se nestalo nic. Slátanina neskutečná. Film, který by rád byl psychologickým hororem, thrillerem a já nevím co ještě, nepropracoval se v žádném ohledu ani na půl cesty a stal se tedy jen zbytečným. ()

Biopler

Cronenbergov film si vždy rád pozriem, lebo zvykne mať zvláštne čaro a podmanivú atmosféru. Nie je tomu inak ani pri Dead Ringers. Snímku si divák zapamätá hlavne vďaka dvojroli Ironsa, ktorý s prehľadom zvládol to čo sa od neho čakalo. Na môj vkus však režisér nedostatočne vykreslil emócie a zaľúbenosť hlavného hrdinu, z chladného vzťahu som veru necítil, že by po žene až tak túžil. Tkvelo to v málo explicitných scénach. Druhé dvojča bolo, povedzme, lepšie stvárnené. Cronenberg si, samozrejme, vychutnal úchylárčinu, tentokrát v stvorení abnormálnych "gynekologických pomôcok". Samotný akt v závere sa odvíja len od jednej myšlienky spomenutej v dialógu dvojčiat a je ťažko stráviteľný, skôr mi vyznieva ako potreba ukončenia príbehu. ()