Příliš dokonalá podoba

• Kanada Dead Ringers (více)

Bratři Elliot a Beverly Mantleovi jsou nejen jednovaječná dvojčata, ale navíc se oba živí jako gynekologové a jejich životy spojují stejné ženy. Sukničkář Elliot totiž vždy každou po čase přenechá svému nesmělému bratrovi Beverlymu. Ten se jednou do takto získané ženy skutečně zamiluje a pro všechny postavy destruktivní série emocionálně vypjatých situací nastane ve chvíli, když zrovna ta podvod obou bratrů odhalí. Příliš dokonalá podoba však nevypráví pouze o zničujících vztazích hrdinů. A to především proto, že je pod ní podepsaný slavný kanadský režisér David Cronenberg (Moucha, Dějiny násilí). Do tajuplného thrilleru o dvou gynekolozích a ženě s neobvyklými zdravotními problémy se promítly i mnohé z jeho fascinací lidskou tělesností a kovovými chirurgickými nástroji. V hlavní dvojroli mnohými cenami ověnčeného podmanivého snímku výjimečného režiséra se představil strhující Jeremy Irons. (Filmhouse)

Padme_Anakin

Jeremy Irons se mi jako Bev i Elli moc líbil, zvládnul to na výbornou.. Příběh doktorských dvojčat mě zaujal už před časem a dnes jsem si dala opáčko.. Jedná se o působivou a strhující psychologickou jízdu, u které divák tuší, že nemůže dobře dopadnout.. A já musím přiznat, že mi jich bylo nesmírně líto a v okamžiku zlomu, kdy už oba jeli v drogách, bych plakala s nima.. Smutné i zajímavé pokoukání a úvahy nad propojením životů jednovaječných dvojčat.. ()

corpsy

Presne tak osobité, ako od Davida Cronenberga čakáte. Ale predsa len bez bez tej jeho klasickej šokantnosti, v rámci body hororu. Je to len trochu drsnejšia vzťahová dráma. A to ma od tohto režiséra rozhodne nezaujíma. ()

Astaroth12

Cronenberg rozohral hru výčitiek, odriekania, ale i pohŕdania nad bežným životom aj ľuďmi. Dosť má prekvapilo, že film ide len tou psychologickou linkou a nejako sa mu tento krát nechce šokovať a aj keď celá tá linka ide svojou pochmúrnou cestou, vôbec to nie je tak intenzívne, ako som očakával. Rozklad osobnosti je tu dôkladne prepracovaný i rozobratý a aj charaktery postav sú tu detailne vykreslené, ale aj tak mi tu chýbavala väčšia dávka úzkosti a zdesenia. Tento príbeh mi trocha pripomenul  Dr. Jekyll & Mr. Hyde a aj obsahovo sú si celkom blízky. Len spomínaný príbeh je len o rozdvojení osobnosti na dobrú a zlú a v tomto príbehu je to o niečo komplikovanejšie. Lebo sú tu dvaja fyzický rovnakí ľudia, ale psychický sú si veľmi odlišní . Jeden je arogantný a výrečný a ten druhý zas utiahnutý a samotársky. Ale každý chce pre seba niečo viac a je jasné , že tak tragédii sa bratia nevyhnú. Čakal som , že asi po polke filmu sa rozbehne a ukáže niečo zúfale a nevyspytateľné , čo ma úplne odrovná, ale nestalo sa tak a za to veľká škoda. Tak tento Cronenbergov počin mi nesadol tak, ako som očakával, ale zas nemôžem povedať , že by som sa nudil alebo , že by to bola strata času , to určite nie. Len som čakal o niečo väčšiu intenzitu atmosféry aj napätia. Silné 3*. ()

Tayen

Kdysi jsem slyšela, jak Cronenberg popisuje svůj sen. Zněl nějak takto: "Zdálo se mi, že stojím na poušti a přede mnou v dálce stojí něco vysokého a tmavého. Když jsem přišel blíž, viděl jsem, že to je kudlanka nábožná v lidské velikosti. Něco zvracela. Měla pod sebou velkou hromádku, tvarem podobnou ležícímu člověku. Zavřel jsem oči a když jsem je znovu otevřel, viděl jsem nad sebou hlavu oné kudlanky." Možná bych se takovému snu u jiných lidí divila, ale když vidím Cronenbergovy filmy, v kterých nechybí nějaká podoba masochismu a většinou dobrovolné znetvoření, nedivím se už ničemu. Dobrý film, ale určitě ne Cronenbergův nejlepší. Žádný velký zvrat ani závěr se bohužel nekoná. Cronenberg rád šokuje a většinou se mu to i daří, ale šok ještě neznamená dobrý film. ()

Macejko

Na jazyk sa derie označenie "Requiem za sen - beta verzia". Veľmi znepokojivý a na niektorých miestach naozaj nepríjemný film, ktorému kraľuje absolútne dokonalý Jeremy Irons v oboch podobách (resp. povahách). ()

Freemind

Jeden z Cronenbergových filmů dostupných i pro diváky, kteří zrovna nemají rádi psychodelický horrorový hnuseček. Jeremy Irons je v ústřední dvojroli naprosto přesvědčivý, dusivou atmosféru pomáhá budovat hudba a vynikající kamera. I když má film v polovině několik prázdných míst, rozhodně stojí za to vytrvat až do konce - závěr je totiž naprostá bomba, zoufale smutný, zdravě ujetý, krásně ošklivě vygradovaný. ()

kaylin

Cronenberg je mistrem temných zákoutí naší mysli, orientuje se v nich jako málokdo a dokazuje nám, jak mistrovsky za ty roky svou oblíbenou látku zvládá. V každém jeho filmu jsme svědky toho, co je v člověku temné, každý film je přesto jiný, nový a jedinečný. Když jsem psal tuhle recenzi, ještě jsem neviděl snímek Nebezpečná metoda, ale jednalo se o jeden z mnou velmi očekávaných snímků. ()

Maq

Psychologické drama vystavěné na atraktivním, leč dost speciálním námětu duševního spojení jednovaječných dvojčat. Z mého pohledu je mínusem právě ta relativní ojedinělost problému. Nemá žádný přesah. Nicméně je to velmi dobře napsané a zahrané, to se musí nechat. ()

italka63

Fantastický Jeremy Irons ve dvojroli lékařských dvojčat, temný film o zničující provázanosti podbarvený skvělou hudbou....plný počet hvězd. ()

Vampireman

Pomineme-li Cronenbergerův hit Moucha, máme v Příliš dokonalé podobě jeho nejlepší film. Nezaměnitelný trademark jeho tělesné destrukce ve filmech (které mohu označovat slovem "tělor") je zde naprosto minimalizován, schován do děloh "mutantních" žen, odkud vystupuje jako nepříjemně chladivá atmosféra a tvoří kulisu pro fascinující příběh a jeho destrukci, tentokráte psychickou. Cronenbergerova úsměvná režie a pomalejší tempo, snímané sterilní interiéry, Jeremy Irons co se snad udřel k smrti, ale hlavně úžasná hudba Howarda Shora, která už ve velice dobře ztvárněných titulcích připravuje na mysteriózní ztvárněnost celého filmu - to jsou všechno velice přitažlivé prvky, které po smíchání s torzem vyniknou v tento vynikající film. ()

Remedy

Velmi odvážná a originální záležitost. Snímek ve své podstatě tak komplikovaný a komplexní, že by vydal na několik stohů studií z různých oblastí. Psychologicky velmi propracované, nicméně emocionálně trochu strohé (vyjma závěru, který je opravdu silný a vynikající). A Jeremy Irons předvádí výkon(y) vskutku neuvěřitelný(é). ()

PogoJoe

To byla ale magořina! Jeremy Irons exceluje v roli slavných dvojčat/gynekologů, kteří spolu mj. sdílí i ženy až do doby, kdy vše zničí jedna herečka s trojitou dělohou. Do té doby se mi film líbil, pak se vše ale zvrhlo v jakési drama o návykovosti léků a ten konec? Tak těžko, depresivně a negativně jsem se už dlouho necítil. Než jsem šel spát, musel jsem si dát sitcom, jinak bych neusnul... Never more! ()

togaf

Jeremy Irons byl v dvojroli nepřekonatelný, obvykle se v záběru ukázal pouze jeden z bratrů, ale divák díky skvělé Ironsově mimice hned poznal, který z nich to je. Pomalu houstnoucí atmosféra a propad do šílenství ještě zdůrazňovala klinická čistota a upravenost obou bratrů. Jen Genevieve Bujold vypadala spíš jako jejich matka než femme fatale. ()

JohnMiller

Nesmierne znepokojivé dielo ktoré ma po zhliadnutí nenechalo na pokoji. táto snímka vyvoláva depresívne stavy, nie je v nej nič pozitívne. Znepokojuje ma hlavne to, že neviem určiť dôvod toho znepokojenia, vyznie to teraz ako by som plácal jedno cez druhé.... ale nie ! Nedokážem nájsť nejaký racionálny dôvod alebo konflikt prečo by som túto snímku mal nazvať negativistickou. Ono je to preto, pretože tá sila nie je skrytá v obsahu ale v agresívnej a chladnej forme pre ktorú začínam obdivovať režiséra Davida Croneberga. Symbolické znázornenie silného puta dvojčat, ktoré je späté fyzicky aj psychicky, bolo doslova emocionálne zvrhlé. Táto úloha Jeremymu Ironsovi sadla, podal riadny výkon. Takéto dvoj-role nemám v kinematografii veľmi v obľube (hlavne kvôli Van Dammovi) ale sem to sadlo. ()

Hamaradža

Paradoxne najviac mi na tom vadil prvok Ironsovej dvoj-role, ktorý mi pripomenul moje detské hrátky s movie-makerom, pomocou ktorého sme sa na videu rozprávali sami so sebou. Holt, technológie sa stále vyvíjajú. 3,5* ()

Arcadan

Na Cronenberga nečekalně subtilní a utišená podívaná, kde fyzický gore nehraje zdaleka takovou roli, jakou tu má skutečný horor, kterým je ztráta milované osoby, sic vlastní rukou vláčenou rozervanými okolnostmi. Hranice mezi absolutním přijetím jeden druhého a rozpadem vlastní identity se tu stírá nepříjemným ale pozvolným způsobem, dokud nepřijde finální obraz, který z žánrově laděného celku udělá niternou studii fixace a potřeby sdílet vše. Regulérně mě to dojalo a to nebyla emoce, s kterou jsem tu při stisknutí play počítal. A to je jedině dobře. Tohle jen tak z hlavy nevypustím. „Pain creates character distortion. It's simply not necessary.“  ()

dyfur odpad!

....dvaja bratia - dvojičky - gynekológovia - podľa deja v hlave to nemajú úplne v norme ...a nejaká žena - podľa filmu v minulosti promiskuitná a .....dvojúloha J.I. a už len nekonečnááááá nuda......mal som čo robiť - to dopozerať. ()

BoredSeal

Přeskočím logické opěvování režiséra a obdiv hereckého výkonu, kde jsem po chvilce zapomněl, že obě postavy hraje jeden Irons. Dead Ringers je pro mě (díky tradičně perfektní režii) hodně nepříjemný film. Cesta gynekologických hvězdných dvojčat k drogové a psychické zkáze je depresivní podívaná. Opravdový horor jsou scény s drogami vygumovaným lékařem při operaci nebo vyšetřování vagíny pacientky - lékaři jsou lidé, kterým se svěřujeme v jakési víře v jejich neomylnost a odbornost, která nám má pomoci od nesnází a vidět v děsivé předtuše nic netušící oběť ve spárech feťáka daleko za hranicí použitelnosti je opravdu síla. Tohle není film o tom, jaká je sranda vyměňovat si celej život s bráchou holky nebo si trochu ulevit práškama, ale další Cronenbergova klasika jen pro silné povahy. ()