Příliš dokonalá podoba

• Kanada Dead Ringers (více)

Bratři Elliot a Beverly Mantleovi jsou nejen jednovaječná dvojčata, ale navíc se oba živí jako gynekologové a jejich životy spojují stejné ženy. Sukničkář Elliot totiž vždy každou po čase přenechá svému nesmělému bratrovi Beverlymu. Ten se jednou do takto získané ženy skutečně zamiluje a pro všechny postavy destruktivní série emocionálně vypjatých situací nastane ve chvíli, když zrovna ta podvod obou bratrů odhalí. Příliš dokonalá podoba však nevypráví pouze o zničujících vztazích hrdinů. A to především proto, že je pod ní podepsaný slavný kanadský režisér David Cronenberg (Moucha, Dějiny násilí). Do tajuplného thrilleru o dvou gynekolozích a ženě s neobvyklými zdravotními problémy se promítly i mnohé z jeho fascinací lidskou tělesností a kovovými chirurgickými nástroji. V hlavní dvojroli mnohými cenami ověnčeného podmanivého snímku výjimečného režiséra se představil strhující Jeremy Irons. (Filmhouse)

Ixbalanke

Vztah jednovaječných dvojčat, a bojím se, že i v realitě takový může být docela často. Surové a velmi lidské dílo. Většinu času docela temné. Postavy jakoby stále padaly do jakési propasti. Pomalu a nenápadně. Ale nejde mi do hlavy, jak ty dvojčata mohl natočit jeden herec. ()

Rozjimatel

2,5 Nie som veľkým priaznivcom filmárskeho štýlu Davida Cronenberga. Aj Príliš dokonalá podoba je síce silný, atmosférický ale zároveň odporný a úchylný film (hlavne ten záver). Je inak zvláštne, ako subjektívne môže byť úchylnosť vo filme vnímaná. Na jednej strane Lynchovu úchylnosť milujem, kdežto Cronenbergova úchylnosť sa mi protiví. K tomu navyše hlavná ženská predstaviteľka (Geneviève Bujold) nie je príliš sympatická a ani bratia Ironsovci mnoho šarmu nepobrali. Ale ich skvelé herectvo v žiadnom prípade nespochybňujem. Príbeh je to poriadne depresívny, má pár výborných dramatických momentov, ale po psychologickej stránke to dosť škrípe. Okrem perfektného hereckého výkonu Jeremyho Ironsa za najväčší klad filmu považujem výbornú hudbu Howarda Shorea. ()

kapibara

Tenhle film mám od Cronenberga asi nejradši.Klidná atmosféra se prokousává až do šíleného konce,který vám je vlastně asi v půlce filmu nenápadně naznačen. Navíc ze všech scén dýchá chlad v podání chirurgických nástrojů,kostýmů a interiérů-výtvarně velmi zadařilých.A Jeremy Irons v roli jednovaječných dvojčat? Je prostě dokonalý,dokázal zachytit dvě rozdílné a při tom tak podobné osobnosti velmi věrně. Záverčná scéna,kdy Bev volá na svého mrtvého bratra,který leží přímo za ním, a dělá,že ho vlastně nevidí mi zůstala v hlavě už asi napořád. ()

aLPaC

Jeremy Irons samozřejmě skvělý (nechápu nenominace na Oscara), jinak jsem byl ale zklamán. Už jsem něco od Cronenberga viděl, takže jsem čekal něco jiného, lépe řečeno, více "explicitního hnusu". ()

Oralfabet

Docela dlouhou dobu jsem si při sledování říkal: "no tak Cronenbergu, z příběhu o dvojčatech gynekolozích dokážeš vyrazit víc" a nakonec musím říct, že teda fakt vyrazil. Jednak mě naprosto pohltila zvrácená povaha vztahu dvou Ironsů, jednak mě odrovnal herecký výkon jednoho Ironse, no a taky jsem ocenil ty trochu divnější aspekty příběhu, jako nástroje na operování mutantských žen a klasicky Cronenbergovský sen... Jo a takhle působivý závěr už jsem dlouho neviděl. Určitě jeden z nejlepších Cronenbergů, skvěle jsem si spravil chuť po Crashi. 9/10 ()

bidja

Jestli nemá Cronenberg dvojče tak nechápu jak vystihl ty pocity a problémy co dvojčata mají. Krásně vykreslený příběh dvou povah, výborně zahraný Jeremy Ironsem v dvojroli. Jedna schíza ve dvou osobách. ()

Perfo

Nejlepší výkon Jeremyho Ironse vůbec. Svou schizofrenní dvojroli zvládl geniálně. Co se týče Cronenbegra, tak se tématu chopil celkem citlivě a silně. Hodně pracuje s atmosférou chladné husí kůže. Divné vylíčení, ale tak to na mě působylo. ()

Kroupa

Po příjemném a odsypávajícím začátku razantní zpomalení tempa nebylo tou nejlepší volbou, jak učinit tenhle příběh zábavným. Tím nemyslím, že bych se chtěl smát nebo tak něco. Jen se příliš zeširoka seznamujeme s úskalími drogové závislosti, byť zde dvojitě. Dlouho to vypadalo na střet vztahu Beva k ženě a k bratru a nabízelo to dost zajímavou možnost zkoumání lidských vztahů, schopnosti sdílet intimitu. Celým filmem prostupuje typicky chladná atmosféra blížící se tragédie v řeckém stylu, což je příjemně znepokojivé, nicméně jsem se těšil, jak v tu tragédii vyústí ty vztahy. Jako by film v půlce nepozorovaně změnil téma, obrátil pozornost na to, co s člověkem mohou udělat drogy. V každém případě byl závěr velmi velmi silný, jen jsem zíral. Irons je celou dobu velmi věrohodný a jeho schopnost sehrát dva různé charaktery zároveň a zároveň mezi nimi rozlišovat, je fantastická a samo o sobě to stačí jako důvod, proč se na tenhle fílm podívat. A to ani nemluvím o Bujold, která je taky skvělá. ()

Psice

Film Dead Ringers (v překladu „Mrtví dvojníci“) se pro mě stal dalším Cronenbergovským zklamáním. Uznávám, že jsem měla laťku hodně vysoko nasazenou, protože jsem mezi prvními Cronenbergovými snímky viděla Nahý oběd a Pavouka. Z tohoto filmu jsem byla poněkud v rozpacích a nevěděla jsem, co od něj očekávat. Počátek filmu je příliš zdlouhavý a když má člověk pocit, že se film každou chvílí rozjede, nestane se tak. Do děje navíc vstupuje po bok geniálního Jeremyho Ironse pro mě naprosto nesympatická Genevieve Bujold, což mi značně kazí zážitek z celého filmu. Film má ambice tvářit se zpočátku jako psychologické drama, ale v této poloze není moc přesvědčivý. V dalších minutách je divák nucen sledovat tisíckrát ohrané klišé o vzniku závislosti na drogách, které naštěstí přerůstá do dalších úrovní závislosti – tedy do smrtící závislosti člověka na člověku. Tuto zajímavou myšlenku Cronenberg ztvárnil prostřednictvím na chlup vizuálně totožných (jednovaječných) dvojčat a připodobnil je k dvojčatům siamským (konkrétně k siamským dvojčatům Engovi a Changovi Bunkerovým, od nichž je odvozeno označení „siamská dvojčata“). Cronenberg zde použil jakousi paralelu – i Beverly a Elliot jsou spolu navzájem spojeni jakousi pomyslnu „pupeční šňůrou“ a jejich životy jsou proto na sobě přímo závislé. Bohužel ale ani tato myšlenka nemá příliš velký potenciál diváka emocionálně zasáhnout – obzvlášť ve chvílích, kdy se na scéně objeví „gynekologické přístroje na vyšetření mutantních žen“. V tomto okamžiku přechází pokus o psychologické drama do další (komicko-fantaskní) roviny, ze které je velmi obtížné se vymanit obzvlášť, když nás Cronenberg v závěru filmu nutí se opět ztišit a přemýšlet. Velkým plusem celého snímku pro mě byla skvělá hudba, kterou opět vytvořil Howard Shore; perfektní a originální provedení titulků a v neposlední řadě skvělý herecký výkon Jeremyho Ironse, který si ve filmu střihnul dvojroli. Bohužel ale ani tyto klady nezachránily roztříštěný scénář a ani samotná značka „made by Cronenberg“... ()

bolan

Gynekologie, sex, drogy, psycho = příliš lákavá kombinace. Ale nakonec to není zas takové maso, jak to vypadá, ale vezmu-li v podtaz že v osmdesátkách se točili převážně hovadiny, dá se označit za jeden z těch povedenějších. ()

Harpy

Naozaj len ťažko opísať moje pocity z tohoto filmu.....veľmi silné, trpké a pri konci som len pozorovala so zatajeným dychom....skutočne kvalitné dielo, tento film... ()

husokachna

Nevím no, Franz to fffilmu vyhypoval, dal tomu milion procent a já nějak nevím, kde je jako ta pointááá. OK, Jeremy je super, je to divný, chvílema z toho mrazí, ale člověk pořád čeká, kam že se to rozvine a ono se to rozvine...nikam. Jsem v menšině, ale nějak mě to nevtáhlo a proto mi fakt, že je to o ničem, vadí o to víc. ()

kamil.i

Jeremy Irons exceluje! Fenomén dvojčat, milostný trojuholník, drogová závislosť a experimentálne kovové nástroje vo vagíne - zozačiatku to vyzeralo ako cronenbergovsky podivuhodný thriller o povahe dvojčat, ich sexualite a špecifikách gynekológie. Nakoniec z toho bola emotívna dráma, ktorá obzvlášť v závere chytí za srdce. Do toho nám hrala krásna citlivá Shoreova hudba. A všetkému kraľuje Ironsov výkon. ()

Teardown

Tentokráte mě pan Cronenberg velmi zklamal. Horor? kdepak. Takové malé psychologické drama z prostředí gynekologických felčarů, jehož pekelně dlouhý a nudný průběh mě tak dlouho utvrzoval o své nezáživnosti, až se mu to nakonec povedlo a já skončil v limbu. Tohle šlo opravdu mimo mě. ()

molcan2

Vyrovnali by sme sa s tým rovnako ako oni? Genevieve Bujold je nádherná ako filmová hviezda Claire Niveaová a Beverlyho milostný záujem. ()