Konec rozkvětu

• USA Prime Cut (více)

Zkušený vymahač dluhů Nick Devlin dostane od svého mafiánského zaměstnavatele speciální úkol: přivést k rozumu kansaského dobytkáře jménem Mary Ann. Potíž je v tom, že bezskrupulózní Mary Ann se dosud brutálně zbavil každého, kdo mu skřížil cestu. Jeho nepřátelé končí jako součást mletého masa či náplň párků. Dobytkář zároveň obchoduje se zotročenými a zdrogovanými mladými ženami, které získává z malého soukromého sirotčince. Nickovi a jeho pomocníkům se rozhodně nehodlá podřídit. A tak se mezi gangstery brzy rozpoutá válka, jaká tu zřejmě neměla obdobu od dob Divokého západu... (oficiální text distributora)

JohnSmith

Od dvojice Marvin Hackman jsem čekal trošku víc. Začátek vypadal slibně, pak ale přišlo nudné tlachání po americkém buranově a konečně celkem slušná přestřelka. Na dobu vzniku asi lepší průměr. ()

blackJag

Film je v první řadě nekomplikovaným tahem na cíl, žádné velké řešení. Kluci s Chicaga (ti v kvádrech) chtějí zpátky peníze, ale redneci (blonďáci v monterkách) na to mají jiný názor. Jasná a jednoduchá zápletka s kristalickým řešením s charizmatickou nesmlouvavostí Lee Marvina na jedné straně a zákeřnou prohnaností Gene Gackmana na straně druhé. 80% ()

zigíš

´Prasečí bratři´ Weenie a Mary Ann (ano, jmenuje se Mary Ann a hraje ho Gene Hackman:) dluží Chicagskému syndikátu půl míče a nehodlají klopit. Vymahače semelou do párků nebo jitrniček a expres pošlou (poštou) zpátky. Mafie vyhazuje trumfové eso, turbo cool Nicka Devlina. Charizmáče cedícího přes zuby drsné hlášky a samopalem kropící burany (co pracují pro Mary Ann). A to všechno ještě komlikuje Clarabelle. Manželka Mary Ann, co se kdysi pelešila s Nickem! Zamotané, ale pouze na první pohled. Na ten druhý je Prime Cut přímočará krimi říznutá hixploitation. Nic víc, nic míň. ()

ZkuKol

Jednoduchá žánrovka, která si s ničím neláme hlavu a stojí na nezvyklém prostředí a dvou silných charakterech, které hrají velké osobnosti. Přidejte hezkou Sissy a nápaditou přestřelku ve slunečnicovém poli a máte příjemnou zábavu na všední večer. Jako bonus berte nádhernou širokoúhlou kameru! Nick vyrazí do Kansasu vymáhat dluhy a má dost práce, aby se zpátky nevrátil bez peněz a ve střývku jako jeho předchůdci... 70% ()

Han22

Kriminálka s lehce westernovým námětem - místní farmář (Hackman) ovládá celé okolí, leč tipec mu nepřijde zatknout hrdina na bílém koni, ale skupina mafiánských hitmanů z Chicaga vedená Marvinem. A je to celkem průměr, většinu filmu se nic zajímavého nestane, Marvin i Hackman mají za sebou lepší role, finální přestřelka je taková obyčejná. Té vidlácké atmosféry bylo navíc na mě moc (házení vidlemi!!!). Za zmínku stojí hlavně výborná honička s kombajnem a především nahaté holky včetně Sissy Spacek, vychovávané v sirotčinci jako budoucí sexuální otrokně. Zbytek průměr na 3*. ()

dopita

Průměrnej akční film, kterej nezapře sedmdesátý léta. Což rozhodně není na škodu. Scéna s kombajnem byla famózní, jen nevím jestli ji brali tvůrci vážně, nebo jako recesi. Každopádně mě pobavila. ()

Bohemák

Není nad to, když si typičtí mafiánští řezníci jedou trochu zastřílet na venkov, kde mj. najdou pár nahých holek. Žánrově velmi čisté dílko! A další z těch báječných snímků, kde můžete vidět Hackmana ve "zvonáčích"... ()

Vaklaf

Příjemně pokleslej gangsterskej akčnák z Jihu, místy připomínající hixploitation (a to já rád). Film táhnou hlavně herci (Lee, Gene, Sissy) a parta dobrejch scén. Bohužel je tu taky dost scén, který jsou zbytečně natahovaný, ale v tý době to nikomu nevadilo a já se nad to taky dokážu povznýst. Taky je to dost naivní - třeba si nejsem jist, jestli Marvinovo charisma je dostačující k tomu, aby ho neodstřelili už někdy na začátku - ale ta naivita může být vnímána taky jako určitej klad spíš než zápor. A to je můj případ. ()

Piškotka

Opravdu drsný film plný napětí a skvělých akcí. Násilí si žádá násilí. Nikdy nevíš, zda v párcích nekonzumuješ člověka. Takže prostředí jatek bylo vybráno víc než dobře. Lee Marvin prýštil charismatem na každém kroku, elegán ve světlém obleku, co umí chránit ženskou krásu a střílet zároveň. Ta chvíle, kdy s mladou holkou ze sirotčince utíká obilným polem před kombajnem, je masakrová. Ten tlustý řidič vypadá, že to chce ubrzdit, ale on je naopak s velkou vervou chce přejet. Gene Hackman hrál excelentně vidláka z Kansasu, co rád drůbka:)) ()

Disease

Dobový akčňák, který vzhledem k prajednoduchému scénáři zestárl, nicméně poctivá filmařina, která neurazí. A finále se povedlo. ()

Alf

nu, některé scény se samotnými tvůrcům líbily velice velmi (kombajn), ale jinak pozitivní překvapení na úrovni 90% ()

Mikino00

Očekával jsem přímočarou akci, bez jakéhokoliv děje a překvapivě jsem to nedostal. Než začnou padat první výstřely Marvin úplně zbytečně obchází městečko, nechá se zatáhnout do starostí o Spacek (která je velmi pěkná, ale jen když je nalíčená) a v podstatě dává čas Hackmanovi na přípravu. ()

Lucretius

Jedním slovem, "......" (řídká stolice vulg.) Prime cut nefunguje ani jako drama, ani jako thriller, jelikož interakce mezi postavami zde nevyvolávají žádnou tenzi, jež by měla být žánrovým základem. Snímek dramatické momenty, či napětí efektivně nevytváří ani jiným způsobem. Normálně člověk překousne nějaké množství vaty, zde je to ale jenom vata a po hodině si říká, proč je tu zase tato úplně zbytečná scéna a kdy už to konečně začne. Nezačne. Pro estetiku buranského středozápadu mám slabost, zde se ji ovšem nedaří vytěžit, je pouze kalkulovanou kulisou která nevytváří atmosféru. Lee Marvin je sympaťák, jeho herectví je ale primitivní a rozhodně to na charisma neutáhne. Na roli ja navíc zjevně příliš starý, resp. jeho postava z jeho věku nic netěží (e.g. žívotní zkušenosti, nadhled). Věk je zde pouze limitujícím faktorem akce vrcholem které je když hlavní hrdina projede zatáčku držící se na stupačce náklaďáku. Hackman je na tom herecky o trochu líp, ale scénář mu nedá možnost to zachránit. Film je špatný i bez toho, ovšem nelze nezmínit práci s ženami. Scénu s hlavní ženskou postavou odříkávající text hlavnímu hrdinovi by šlo bez jakýcholiv úprav vložit do parodie typu Garth Marenghi's Darkplace a je slabá i na pornofilm. Obecně, nemám problém s vkládáním mužských fantazií o ženách, zde je to ale fantazie impotentního šedesátníka který interakci se ženami zvládá pouze pokud prošly lobotomií (a to mluvím o scénách Spacek s Marvinem, nikoliv o scénách s padouchy). Omlouvat film stářím, či žánrem je zcestné, o dekády dřív měl i mainstream funkčnější hrdinky, z hlediska žánru v dané době pak i mnohém méně vážně beroucí se Bond ženy zvádá nesrovnatelně lépe. K feminismu jako ideologii mám spíše negativní postoj, tohlo je však vyloženě reklama na něj. Lee, sorry jako, ale tento film je trapas. ()

MickeyStuma

Lee Marvin vs. Gene Hackman. Svým způsobem se jedná o gangsterský příběh, avšak z poněkud neobvyklého prostředí. Námět je jednoduchý. Vymahač dluhů je poslán na dobytkáře, který obchoduje se ženami stylem, jakoby to byl dobytek a stejně tak likviduje své nepřátele. Jatka jsou na to vybavena víc než dobře. Nakonec, koho by kdy napadlo, že by někdy mohl skončit třeba v párcích. Lee Marvin v roli vymahače s charakterem elegantního, inteligentního, tvrdého a zároveň citlivého chlapa a Gene Hackman v přirozeném protikladu. Jeho dobytkář je s inteligencí a tvrdostí na stejno, ale navíc ještě velice špatný člověk s psychopatickou náturou. Příběh se rozvíjí plynule a striktně připravuje půdu napínavým a rafinovaným scénám. Jako správný snímek svého žánru neopomíjí ani nahé scény, kde se představili rovnou dvě začínající herečky. Janit Baldvin, pro nichž se jednalo o debut a Sissy Spacek, která už měla zkušenosti v erotickém snímku ´Trash´. Napínavý thriller je na svou dobu v jistém smyslu vcelku odvážný a coby klasika jakoby ani nestárla. ()

Pekisan

Ak mate radi Lee Marvina alebo 70. roky tak toto je vasa "povinna literatura". Na mna to velmi nefungovalo asi aj pretoze drsni alfa samci su mi vacsinou k smiechu a tu ich je trinast do tuctu. Nastastie vo filme hra aj Sissy Spacek, ktora nenechava nic na nahodu a pekne sa nam poukazuje zo vsetkych stran plus sa predvedie v zelenych veeeelmi priesvitnych satach. To je presne to retro, ktore by som uvital v sucasnej mode:) ()