Červi

(neoficiální název)
  • Česko Třesavka (neoficiální název) (více)

Bytový komplex SKILINER je moderní výdobytek infrastruktury s veškerým vybavením pro obyvatele.. Jsou to obchody s potravinami, butiky, prádelny,bary a bazény, a též zubařské ordinace a moderní klinika. Ale je tu i něco víc. Vynález šíleného parazitologa, který je toho názoru, že lidský druh ztrácí přirozené instinkty vlivem používání mozku. A tak geneticky vyrobí parazita, který má vliv na posílení základního lidského instinktu - lidské sexualty. Jako pokusného králíka si vybere svoji studentku. Infekce se šíří v obytném domě raketovou rychlostí. Může vedoucí lékař kliniky infekci zastavit? Lze vůbec něco dělat? (oficiální text distributora)

hanagi

Cronenberg jako vždy zaujal, já mám obecně pro jeho úlety velkou slabost. Film je obsahem zajímavý, ale forma ještě působí poněkud lacině. Mám radši jeho pozdější výtvarně vypilované a výtečně obsazené snímky. ()

elanius

(160/2016) / Chladná až creepy (ne)atmosféra je aj vďaka prostrediu blízka Kubrickovmu The Shining. A nielen to, explicitným zobrazovaním násilia sú si vlastne títo dvaja dosť podobný (A Clockwork Orange napríklad). Shivers ale namiesto vnútorného šialenstva servíruje ako základ teroru veľmi konkrétnu červiu potvoru. A aby toho nebolo málo, parazit spôsobuje deviantné sexuálne besnenie nakazených takže film v závere pripomína aj zvláštny zombie horor. Napriek vymenovaným "pozitívam" film asi zámerne plynie bez veľkých ambícií vtiahnuť diváka emočne ale bohužial tentokrát mi tá Cronenbergovsky sterilita nesadla na plno. (6/10) ()

Moogwi

Nevím jestli to byl záměr, ale připadá mi, že Cronenberg vlastně ani nevěděl, co od těch zombíků vlastně chce. Nejdříve jsou inteligentní natolik, aby řídili auto, mluvili, utíkali a rychle se pohybovali, jindy jsou zase jako tupé stádo co pochoduje po louce, aby se vzápětí rozplácli o skleněnou stěnu bazénu. Bohužel, čekal jsem více prasáren, úchylností, rozprclých lidí, krve .. a dalších ingrediencí, které kuchař Cronenberg nabízí ve filmech své pozdější tvorby. ()

KasparekZabijak

Takze to mame nastineny hned na zacatku ze tady bude neco spatne ... podezrele ,, dokonale " vybavenej obytnej komplex nekde kousek od Montrealu ( trochu to vypada jak jeden z panelaku na jiznaku ) podivny obyvatele obyvany jeste podivnejsim parazitem - mistr Cronenberg se s nicim nemaze a sazi jednu lahudku za druhou, film okupuje jeho typicka bezvychodnost, byty potazmo cely komplex maji napric silenym sedmdesatkovm barvam podivne studenou naladu a vsecko je to samozrejme zabaleny do ty nejdepresivnejsi hudby kterou si umite predstavit..7/10 ()

MikeZ

Chápu tu "metaforu pro sexuální probuzení" atd, ale je to strašně vyčichlé a amatérské. Atmosféru Cronenberg ještě jakžtakž budovat zvládá (odříznutý ubytovací komplex je jistota), ale výkony montrealských ochotníků jsou k smíchu. 5/10 ()

bizz_mjc

Z úcty k režisérovi, protože je to správně pošahanej démon, který sexualitu propral ze všech stran, dávám hvězdu. Chápu rok vzniku a nečekám tudíž žádné zázraky ani triky, ostatně parazit (aka hovno zmutované s psím pérem) je správně tfuj, ale divný střih, herci a scénář uf, příběh, a ta pointa? A navíc jako fakt horor? Ale vždyť tomu prd rozumím, nicméně dokoukat to jsem měl problém, tak aspoň ňáký ty kozy. ()

fefee

Pôsobilo to na mňa ako lacné rakúske porno s hororovým B-čkovým klišé, ...nečakal som od Cronenberga. ()

klima777

Cronenberg všestranně vzdělaný; sociálně zainteresovaný a občas sarkastický. Jenže taky únavný a chvilkami otravný. Dnes tenhle film působí legračně, ale z hlediska kontextu (nebo spíš překrývajících se kontextů) je zajímavý. Hobbes (sic) a panelák plný oživlých (?) mrtvol (kouzelná kombinace..). Pohlavní choroby; smyslová deprivace; společenská smlouva; paraziti... a vůbec. Pokud si dáte práci, budete se bavit. (2,5*) ()

J.Lajner

Tento nízkorozpočtový a krajně syrový debut kanadského režiséra Davida Cronenberga, lze vnímat jako svéráznou odpověď na vzrůstající popularitu tehdejších zombie filmů, přičemž Cronenberg se do mixu krve, násilí a černočerného humoru nebál zapojit i sexuální element. Již zde je dobře vidět režisérova snaha kombinovat sci-fi tématiku s biologií, kterou sám studoval. Narativní rámec snímku Shivers v mnohém skutečně evokuje klasický mustr zombie apokalypsy. Do luxusního bytového komplexu pro movité se infiltruje parazit připomínající uhnilý penis. Tento v laboratoři vypěstovaný tvor se množí v těle lidského hostitele a zvyšuje u něj agresivní sklony a sexuální apetit. Nákaza nezadržitelně narůstá a brzy zachvátí všechny nájemníky. Hromada nesympatických herců, nálož krve a z kloubů vymknuté násilí. Vykouzlit za pár šupů tak sugestivně bezvýchodnou atmosféru si zaslouží obdiv i dnes. Cronenberg odvážně slučuje psychologicky laděné vyprávění s černým humorem a množstvím odporných vizuálních efektů, které ohýbají náš žaludek stejnou měrou jako mysl. Příběh sice v některých ohledech připomíná Romerovu Noc oživlých mrtvol (1968) a sci-fi béčka z padesátých let, ale Cronenberg jej posouvá do zcela nového, neprobádaného území tím, že záměrně kombinuje horor s erotikou. Krvavé a nechutné obrazy nejsou v tomto případě lacinou snahou jak na sebe upozornit, ale režisér je využívá především k tomu, aby nám promyšleným způsobem zprostředkoval iluzi postupně rostoucího nebezpečí. Zmiňovaný humor nemá pracně budovanou atmosféru zlehčovat, neboť Cronenberg bere svou ideu celkem vážně, ale spíše slouží v rovině ostré čepele, která čas od času protne jinak nepropustnou temnotu. Troufnu si tvrdit, že kromě dobových interiérů, oblečení a účesů nezestárl film ani o den. Při první konfrontaci s divákem dokáže stále šokovat a vyvolat nepříjemné pocity stísněnosti. ()

Jello Biafra

David Cronenberg debutoval v roku 1975 sci-fi hororom o parazitovi, ktorý z vás neurobí krvilačnú beštiu, ale slizkého úchyláka. Práve takýto parazit sa vďaka nepodarenému experimentu jednoho postaršieho profesora rozmnoží v rozsiahlom činžovom komplexe blízko Montrealu. Jednotliví obyvatelia strácajú sexuálne zábrany a napádajú jeden druhého a počet "nakazených" sa rýchlo šíri. Cronenberg tu vybudoval tiesnivú atmosféru kombinovanú s pervezrnými motívmi a množstvo zobrazených úchylární nemá konca-kraja. Hlavne záverečné orgie v bazéne nemajú chybu. Zaujímavosťou je, že producentom filmu bol slovenský rodák Ivan Reitman, ktorý neskôr režíroval legendárnych Ghostbusters. ()

Han22

Těžce nadhodnocený film, který není nic pro mě. Samotný námět parazita v moderním domě, který napadá lidi a mění je na maniky posedlé sexem nebo zabíjením je skvělý, ale zpracování je o ničem. Celé to vypadá strašně amatérsky s příšernými herci a dvě třetiny filmu se nic neděje. A když už se poslední třetinu začne něco dít, je Cronenberg překvapivě krotký. Nedočkáme se žádného znásilnění, žádné pořádné nahoty, žádné gore scény, jen trochu krve a hnusných efektů útočícího lejna. Kamera pokaždé když se začne něco dít uhne decentně pryč nebo je to střižené na jinou scénu. Navíc bez vysvětlení, bez pořádného hrdiny... a prostě ne, tohle mě nebavilo. 71% to tu má nejspíše jen kvůli nekritickým fandům režiséra. ()

TERRORDROME

V zásade nič extra, bláznivý vedec tu vyvinie parazita ktorý spôsobuje svojmu hostiteľovy sexuálnu extázu a stáva sa z neho čosi ako zombík úchylák. Spočiatku sa darí budovať podivnú atmosféru, paraziti ( vyzerajúci ako pijavice krížené s kusom hovna ) lezú ľudom do bytov a zanechávajú za sebou zelený sliz na stenách. Film napokon začne zlyhávať vo finále keď je bytovka plná sexuálnych maniakov čo sa po sebe vrhajú. Niekto ako Cronenberg mohol z toho námetu vyrobiť aj väčšie psycho než len obyčajnú naháňačku po chodbách kďe sa hlavný hrdina snaží nenechať znásilniť bandou škaredých sexoholikov. Navyše v tom momente úplne prdne aj logika a hrdina začne zbesilo pobehovať po bytovke asi aby natiahol film na požadovanú stopáž. Najprv zíde do garáže, potom si posedí v pivnici, v ďalšom zábere už pobehuje po poschodiach, zasa sa vráti do pivnice, potom zasa na poschodí prelieza po bytoch, opäť beží dolu a keď konečne trafí von tam ho už čakajú všetci nakazení v úhľadnom šíku. Dnes to už síce pôsobí ako štandardné, lacné, hororové béčko akých sú stovky, ale vo svojej dobe to musel byť riadne nechutný shocker, to sa mu uprieť nedá. ()

Paldiny

Dosť nepríjemný nezávislák, najmä jeho prvá, komornejšia polovica, so všetkými tými náznakmi, odmeranými pohľadmi a skrývaním čohosi. Po tom čo vypukne epidémia a paraziti začnú premieňať ľudí v zombies už to hrá v typický boj o prežitie a poctivo budovaná atmoška stráca. Čo sa mi moc ľúbilo, ako Cronenberg pracuje s myšlienkou „Všetko v našom okolí je sexi, od dýchania až po umieranie“, kde ľudí už nezaujíma ten druhý, častokrát ani jeho pohlavie a správa sa len pudovo, z čoho plynú choroby, trápenia a násilnosti. Ako sonda do neukojeného Homo Sapiens Sapiens trefné. ()

LBsmoke

mé oblíbené Shivers.. jeden z nejlepších Cronenbergů.. už podle plakátu jsem tehdy věděl, že to bude ten pravý zážitek ()

KM Phoenix

Trochu mne rozptyloval fakt, že představitel Tudora (Allan Kolman) se výrazně podobá Kylo Renovi ze Star Wars a to mi k tomuhle filmu moc nesedělo. ()

Pawlisman

Skoro až béčkový trhák. Mix Vetřelce, Shining a ňákých zombáků. Hororová atmosféra skoro nulová, spíše vás zaume svojí nechutností. No prostě nemilé překvapení, které vám, podle mého zdaleka nic nepřinese. 6/10 ()

kamil.i

Béčko jak sviňa, ale za to so začínajúcim špičkovým režisérom za kamerou. Cronenberg už vo svojej celovečernej prvotine ukázal charakteristické prvky svojej tvorby a vytvoril pekne zvrátenú metaforu. Inak zaujímavé dielo v kontexte súčasného šírenia korony. ()

Warhorr

Pětihvězdičkový Hilton s oplzlými úchyláky a krvavými hlemýždi. Oceňuji, jak Cronenberg z docela přiblblýho námětu dokáže udělat zajímavou hororovu show. Takže ve zkratce, parazitující červíček, který bublá ve Vašem těle jako malinký alien, nutí jedince k sexuálním intrikám a to i třeba k opačnému pohlaví nebo ke své dceři. Slušná úchylárna ale líbilo se. ()