Červi

(neoficiální název)
  • Česko Třesavka (neoficiální název) (více)

Bytový komplex SKILINER je moderní výdobytek infrastruktury s veškerým vybavením pro obyvatele.. Jsou to obchody s potravinami, butiky, prádelny,bary a bazény, a též zubařské ordinace a moderní klinika. Ale je tu i něco víc. Vynález šíleného parazitologa, který je toho názoru, že lidský druh ztrácí přirozené instinkty vlivem používání mozku. A tak geneticky vyrobí parazita, který má vliv na posílení základního lidského instinktu - lidské sexualty. Jako pokusného králíka si vybere svoji studentku. Infekce se šíří v obytném domě raketovou rychlostí. Může vedoucí lékař kliniky infekci zastavit? Lze vůbec něco dělat? (oficiální text distributora)

Willy Kufalt

Noc oživlých pudů... I když drobným červům probouzejícím v obětech bezmeznou lačnost po sexu je vlastně jedno, zda je den nebo noc. Ani obětem v závratném transu po krvavém zásahu nezáleží na pohlaví, věku či intimitě daného místa. Snímku sice trvá, než se pořádně rozjede, spočátku ve mě budil rozpaky tou spoustou postav v kombinaci se střídáním zcela seriózních a až béčkových sekvencí, ale když se Červi postupně naplno rozjedou, je to hodně napínavý, zábavný a totálně bizarní kolotoč událostí, u kterého jsem si už ke konci říkal, zda se ho podaří vůbec Cronenbergovi zakončit... a povedlo se docela ve velkém stylu! Jen možná škoda, že po velké akci v bazénu a následně spokojeném odchodu všech hostí se Cronenberg uchýlil v závěrečné sekvenci jen s obyčejným komentářem z rádia o právě uplynulých sexuálních událostech, protože kdyby film zakončil podobným monlogem, jakým ho i uvedl, tedy o všech krásách a lukrativních možnostech moderního střediska, to byl teprve mazec a kopanec, pořádně zvýrazňující případnou kriticko-spoločenskou linku. *** Červům možná občas ještě schází propracovanější „seriózní“ rámec, jaký v sobě mají další režisérovy sci-fi horrory (The Brood nebo Scanners), tento je z valné části především akční, ale kanadský mistr žánrových bizarností nezklamal ani zde a ať už šlo o záměr nebo ne, užil jsem si v tom spektru událostí na pozadí další Cronenbergovy epidemické vize nečekaně i kousek absurdního a černého humoru. Mimochodem, celkem zábavné je dnes vidět starší film, kde je homosexualita brána prakticky jako jedna z mnoha potenciálních propuklých úchylek. [75%] ()

Tommy987

Šialený vedec vyvinie formu parazita, ktorý svojho hostiteľa nakazí nekončiacou sexuálnou agresiou. Toľko základná premisa filmu ako vytiahnutá z nejakého z-tkového sci-fi z 50-rokov - ujať sa toho taký Ed Wood, asi by to bol jeho najzábavnejší film. No my sme v rokoch 70-tych a toto je celovečerný debut neskôr skultovneného magora menom David Cronenberg, tak tu namiesto toho máme (ne)zdravo hnusný a zvrhlý horor s výbornou atmosférou, ktorý musel byť svojho času určite poriadnym shockerom a slabším žalúdkom ani dnes nemusí byť pri pozeraní všetko jedno. David vo svojich začiatkoch ešte nebol tak vyspelým a sústredeným rozprávačom, preto Shivers (a hlavne o dva roky mladší Rabid) pôsobí niekedy nekompaktne a chýba mu výrazná hlavná postava, ktorá by príbeh "ťahala", no hlavne za atmosféru, freudovsko-kafkovskú tematiku a politickú nekorektnosť si tých päť hviezd predsa len zaslúži. 9 / 10 ()

jojinecko

Shivers sú úchylným hororom, ale na druhej strane originálnym a svojským, Cronenberg mal/má svoj ksicht a trademark- ten sa nezaprie..Úplne inak sa na tento film pozerá po obsiahlom a zaujímavom dokumente making of, kde sa dozvieme za akých amatérskych podmienok film vznikal, že bez Shivers by možno kultový Alien nebol Alienom a pod. Cronenber pôsobí úplne seriózne, distingvovane a rozumne (až človek neverí, že ten dobráčisko dokáže tak fetišisticky natáčať tie svoje slizy, úchylky, nechutnosti a pod.:) Zaujímavý experiment (na tú dobu) zaujímavého človeka, hoci skôr pre silné žalúdky... ()

Ivoshek

Jo jo, Cronenberg je úchylné prase. To není samo o sobě špatně, naopak. Proto jsem si tenhle film (s dost obtížemi) sehnal. Námět s uměle vytvořeným tvorem, co vypadá jako kombinace hovna a pijavice, který po infikaci promění lidi v sexuchtivé zombíky, není vůbec špatný. Když k tomu přihodíte trochu stresu z uzavřeného nočního kompexu... Na jedné straně to bylo mile ujeté, se spoustou drobných úchylárniček (a nahých koziček atp.), na druhé je to dost špatně zahrané, triky zastaraly a asi tak od půlky film sdělí všechna tajemství a tak nějak už není proč čekat na pointu.... Moje žena to po dvou minutách označila za "céčko", což mi přijde kruté. Mně to přijde jako hodně ujeté retro. Ale znova bych to nedal a David Cronenberg rozhodně udělal i lepší filmy (ve kterých se také ostatně setkáte buď s parazity, nechutnostmi, sexuální zvrhlostí anebo - když máte fakt kliku na film - se vším dohromady). ()

GigaPudding

Epidemie podivných parazitů, co mění lidi na perverzáky. Krvavé, hambaté a strašidelné, tak že by to nikdo jiný než Cronenberg natočit neuměl. Pěkné herečky a vyhrocený konec. :) ()

SOLOM.

Perverzní, úchylné a téměř dokonalé. Cronenberg nám názorně ukáže, jak může být sex nebezpečný. Jeho vymyšlený bytový komplex nás napřed příjemně navnadí vším tím luxusem a následně rozčaruje prvním mordem. Ehm hororové fandy určitě ne, protože ti začnou prožívat první záchvěvy extáze, které se jim dostane opravdu ve velké míře. Lidé se slabším žaludkem se možná pozvrací, podobně jako někteří herci, ale jinak zde máme šanci sledovat povedené triky, bravurní atmosféru a opravdu „záživné“ scény. Pro režiséra není nic tabu a jeho představivost je opravdu „zrůdná.“ Za což jsme mu samozřejmě vděční. ()

eraserhead666

Co všechno dokáže hovnu podobný parazit udělat se sexualitou a socialitou člověka aneb Cronenberg ve své nejlepší zvrhlé horrorové formě. My dva bychom si určitě rozuměli. ()

JASON_X

"Člověk je zvíře, které příliš přemýšlí...". V Červech se ještě Cronenbergův zvrhlý génius neprojevil v plné síle, nicméně známky jeho budoucí záliby ve filmové morbiditě, nechutnosti a bizarnosti jsou už dobře patrné. Hnusní paraziti, posedlost, násilí, psychosexuální šílenství, ovšem v hodně decentní formě a spíš pro zasmání, než pro cokoliv jiného. Taktéž trochu toporné herecké výkony a jednoduchý scénář. A konec je už opravdu hodně stereotypní a únavný, až divák zatouží, aby celý film skončil třeba shozením taktické jaderné pumy na celý pitomý Starliner Island. Ale na pětasedmdesátý docela slušný kousek a dámy jsou ve filmu krásné, takže... ()

matestlust

Cronenbergovo první ultra zářez. Dokážu si představit, co to muselo s divákem v roce 75 udělat. Nepříjemná atmosféra bytového komplexu, parazit, nákaza, celkově zvrácený a divný horor, vše v superlativech myšleno. Klasický Cronenbergův rukopis, který já osobně miluju. ()

ScarPoul

SPOILER! Je to omnoho zábavnejšie než slovenský Panelák. Herecky je to ale na rovnakej úrovni. Ten film má veľa chýb a množstvo miest, ktoré sú prinajlepšom úsmevné, prinajhoršom vypovedajú o diváckom zlom vkuse. Cronenberg je ale nápaditý. A to sa mu uprieť nedá. Hoci sa to miestami berie strašne vážne. A hoci to dakedy pôsobí veľmi lacno, je to vo svojej perverznosti a násilí veľmi zábavné. Bavil som sa takmer na všetkom a popritom som oceňoval množstvo kreatívnych nápadov. Ono mať orgie s celou budovou v bazéne je podľa mňa epické zakončenie. Či už sa považujete za diváka s dobrým vkusom alebo nie. ()

HateBreeder

Začátek geniálně-šíleného Davida Cronenberga nemohl být lepší ! Uvedení do děje je bleskové, takže divák musí už od začátku dávat dobrý pozor a pokud možno nespouštět oči z obrazovky. Dění filmu je celkově velice přímočaré, žádná velká snaha o budování atmosféry či o polemizování nad vzniklým problémem. Jen pro upřesnění - ten "problém" se zvětšuje každým okamžikem a pokud někdo nezasáhne včas, vymkne se kontrole nejen obyvatelům panelového věžáku Skyliner, ale možná zlikviduje celé město. Parazitičtí červy jsou geniální. jak už tu někdo charakterizoval - cosi mezi slimákem a hovnem (opravdu by mě zajimálo kam Cronenberg na ty své nápady chodí... a nebo radši ani ne :) a to jsem ještě nezmínil jakým způsobem se tato "infekce" přenáší z člověka na člověka. Nechutnější už to být nemůže. Ale je to krásně nechutné, nádherně originální a smyslně hrůzné. Pokud byl tento film skutečně reakcí na stále početnější zombie horrory, nutno dodat, že nešlo o žádnou prachsprostou vykrádačku se snahou napakovat se na cizí myšlence. Film je jen jakousi alternativou hrozby v podobě infekce šířicí se "metodou pyramidy". Ale vše je podáno nanejvýš originálně a důmyslně, takže srovnávat to s žánrem zombie filmů je trochu mimo. Konec je typicky Cronenbergovský z čehož jsem měl velkou radost :) Pro milovníky horrorů jednoznačně "must see" film. ()

adamo_znk

První Cronenbergův celovečerák a hned takováhle ujetá petelice. Dost jasně tim předznamenal svojí budoucí skvostnou tvorbu. Hail David ! ()

Seabeast

U Shivers počítejte s postupně budovanou atmosférou, která se dostane do intenzivního tempa o trochu později. Zasazení dějové linky na ostrov s panelovou ubytovnou SKILINER přidává na klaustrofobii a plynule se šířící nákaza, která dělá z lidí sexuální devianty, nabývá stále na síle. Nádechem je to něco na způsob "zombie filmům", jen je to více v Cronenbergově pojetí - takže typicky bizarní, nechutné a šokující. Solidní oldschool horor, kterým se Cronenberg dostal z undergroundu do povědomí a začalo se o něm více mluvit. ()

Radka_86

Croneneberg tímto kouskem opět ukázal jak neotřelý, originální až úchylný dovede být a za to má už mě další velké plus. Upířů, zombies a kdejaké jiné verbeže už bylo víc než dost, ale davy sexuchtivců to tu ještě opravdu nebylo. Nejdříve nákaze podléhají postupně všichni obyvatelé bytového komplexu a poté i ostatní obyvatelé města, není před nimi úniku…Věřte že při sledování tohoto hororu věta „Miluj mě“ nabude naprosto nového významu… Dávám této nevšedně hrůzné podívané 4/5. ()

Padme_Anakin

Působivá, atmosférická a pro mě i značně tísnivá záležitost, Allan Kolman mě děsil, kdykoli se objevil na scéně, no a doktorovi v podání Paula Hamptona jsem samozřejmě fandila, aby z toho vyvázl bez úhony.. Zajímavý a výstižný komentář napsal už dávno přede mnou uživatel darkrobyk, tedy netřeba se více rozepisovat.. ()

corpsy

V tomto desivom príbehu Davida Cronenberga, je už len samotný bytový komplex stiesneným a tajuplným, síce moderným a luxusným, ale predsa len miestom bez duše a života, v ktorom sa odohráva dej plný bizarností a scén pripomínajúcich to najlepšie zo skvelých ,,zombiád,, 70. rokov, v tomto prípade okorenených všemožne sexuálnymi motívmi, od homo cez lesbo, až po kanibalizmus. ()

Astaroth12

Tento film som si chcel a aj potreboval zopakovať, lebo som si myslel, že v hodnotení som mu krivdil. A nemýlil som sa. Keď som ho videl naposledy, v tej dobe som ešte len tohto režiséra spoznával a predtýmto filmom som videl len Muchu a ta je trocha niekde inde. Ale teraz som niekde inde ja a môžem prehlásiť, že The shivers je čistý unikát. Lebo pred rokom 1975 o takomto štýle filmu sa každému mohlo len zdať a až po tomto filme, sa to cele rozbehlo. Bol inspiráciou mnohá filmov a veľa z nich sú oveľa známejšie ako práve tento skvost a aj keď je to smutné, stáva sa to. A to asi aj preto, že Cronenberg bol so svojou tvorivosťou ešte len na začiatku a tak obsahovo nebol prepracovaný tak, ako jeho neskoršie snímky. Tentokrát mi vo filme vadila iba jedna vec a to i keď ma film v pohode dĺžku aj tak je veľmi rozťahaný. Filmu by pristala svižnejšia obsahová linka, kde by postavy nevyzerali ako zo scooby-doo, ale ako z hory majú oči. "Na počiatku bolo Slovo" , ale niekde som počul, že "Na počiatku bol Chaos" a Cronenberg vie ten chaos nádherne vyjadriť do filmu. Silné 4*.Videl 23.3.2023. Tak toto bola ale nechutná jazda. K čomu sa dá tento film prirovnať, je viacero podobných nechutností, ale teraz ma žiaden nenapadá. Je to oplzlé, nechutné, sarkastické a samozrejme docela zvrátené. Príbeh je žalostne hlúpy, spracovanie nezmyselno prázdne. Herci boli veľmi zlí .Je pravda, že tento film má osobitý a nekonvenčný pohlaď na vec. Ale vážne párkrát bol naozaj šialene nechutný a to mi nevadili ty slimáci, ale postavy a ich prijebané správanie. Ako som sa na tento film tešil, tak to dopadlo veľmi zle. Slabé 2*. Dakujem. ale už dosť! 13.2.2015. ()

ledzepfan

Po technické stránce to ještě není tak vybroušené ale už je to ten bizarní a krásně divný Cronenberg jakého mám rád...... Myšlenka filmu je jasně čitelná, odvážná, neokoukaná a řekl bych, že dnes je snad i aktuálnější než v době svého vzniku.....Plný počet to není-ale-pro milovníky cronenberga, žrouty zombiežánru nebo hltače variací na uchvatitele těl, je to povinnost..(!) ()

fcreading

Cronenbergov druhý najlepší film po muche. Tento vynikajúci snímok vznikol v roku 1975 kde trošku niečo kopíruje aj po Romerovich zombíkoch ale po svojom. Nejaký druh červa žije v človeku ktorý vyvynul šialený doktor, ten červ sa prenesie na druhého človeka ktorý pociťuje sexuálne chúťky a je nakazený. Vedúci lekár to bude chcieť zastaviť ale už bude príliš neskoro pretože sa nakazí celý bytový komplex. Koniec bol vynikajúci nakazený ľudia sa vydajú do mesta a nakazia týmato červami každého. ()