Červi

(neoficiální název)
  • Česko Třesavka (neoficiální název) (více)

Bytový komplex SKILINER je moderní výdobytek infrastruktury s veškerým vybavením pro obyvatele.. Jsou to obchody s potravinami, butiky, prádelny,bary a bazény, a též zubařské ordinace a moderní klinika. Ale je tu i něco víc. Vynález šíleného parazitologa, který je toho názoru, že lidský druh ztrácí přirozené instinkty vlivem používání mozku. A tak geneticky vyrobí parazita, který má vliv na posílení základního lidského instinktu - lidské sexualty. Jako pokusného králíka si vybere svoji studentku. Infekce se šíří v obytném domě raketovou rychlostí. Může vedoucí lékař kliniky infekci zastavit? Lze vůbec něco dělat? (oficiální text distributora)

Zayl

Shivers je určitě kontroverzním snímkem. Mě osobně chytla myšlenka, kdy David Cronenberg inklinuje k člověku, na němž reflektuje parazitickou infekci, která v něm evokuje chtíč sexuálního pudu. Vytvořil tak parafrázi na společenský problém, respektive fenomén šíření pohlavních chorob. V tomto směru nemůžu nic vytknout, své poselství sdělil po formální stránce excelentně, nicméně si myslím, že Shivers by slušelo daleko více pseudo-dokumentární pojetí. Takhle to má tento atmosférický až lehce úchylný snímek za tři. ()

Tayen

Tak nějak mi to připomíná horory o Zombie, jen s tím rozdílem, že místo zombie lačnících po mase tu jsou lidé lačnící po sexu. Nic proti sexu ani proti nápadu, ale Shivers opravdu ne, přijde mi to tak nějak levné. ()

jondzavid

Ranný Cronenberg v plnej forme. Namiesto zombíkov tu vyšilujú sexuálne nažhavení jedinci po vcucnutí fekaloidných červov. Zopár chutných nechutností a roztomilé finále sú sympatickými bonusmi. A film rozhodne znižuje sexuálny apetít. ()

iolaos

Pro vyznavace oslizlych lezoucich kurevstev a milovniky minimalu jsou Shivers rajskou hudbou. Zde zřetelně Cronenberg ukazal svou freaky napaditost a zručnost. SKVELE horrorove interiery - komplex bytovek, SKVELA hudba, vyborne herecke vykony a na divakovo zazivani tvrde utocici sceny.. ... vytecny horror... ()

kaylin

Na „Shivers“ je přece jen patrné, že se jedná o film z Cronenbergových počátků. Příběh ještě není tak silný, tak vyspělý a psychologie není tak výtečně budovaná jako v dalších jeho filmech. Na druhou stranu je to parádní béčko, které se nevyhýbá gore a momentům, které nejsou divákovi příjemné. Jako kdyby malinko přejal sekvence ze zombie žánru a vytvořil tak specifické dílo, které kombinuje zdánlivě těžko kombinovatelné. Zombie horor bez zombie s prvky 50. let a s gore let 70. rozhodně stojí za vidění. ()

rykardo

SHIVERS nebylo vůbec špatný, to ani náhodou..., jen to prostě nebylo ještě úplně wono. Cronenberg předkládá a rozjíždí téma, ke kterýmu se v budoucnu vrátí ještě xkrát..., s tim rozdílem, že to bude zas o něco víc odvážnější, rafinovanější, sofistikovanější ... a v tom to celý je, u SHIVERS je přeci jenom patrný, že vše je ještě v plenkách, pan režisér se zatím, ještě kapku nesměle, rozhlíží kolem sebe a ještě přesně neví, co všechno si může vůči divákovi dovolit a co nikoliv, víceméně zatím sonduje a prošlapává terén a nabírá dech, aby to mohl o pár let později ( VIDEODROME, THE FLY, DEAD RINGERS atd.) rozjet na plnou čáru a ukázat nám, co v něm skutečně dřímá za talent :-) ()

raimi

Velice odpudivá a velice silná záležitost. Cronenbergův nástup na scénu byl opravdu razantní. Film ani chvíli nenudí a pomalu graduje až do naprosto šíleného finále. ()

Remedy

Celé to na mě působilo jako krutý naturalistický experiment, leč experiment vynikající a po filmařské stránce mistrovský. Výborná kamera, tísnivá atmosféra (prakticky celá část filmu se odehrává v jednom bytovém komplexu) a člověk prezentován jako oběť svých vlastních tužeb a omezován striktně na svou biologickou podstatu. I když je to místy pěkně nechutné, pořád se jedná o brilantní záležitost. V samotném "bazénovém" finále mě už jen napadla taková cynická poznámka: "tak se konečně dočkala!!!":)) ()

JohnMiller

Režisér David Cronenberg patrí k mojim veľmi uznávaným tvorcom, a to som z jeho bohatej filmografie videl iba zopár kúskov. V komerčnej sfére prakticky neznámi ale filmový fanúšikovia bizarných filmov, ako napríklad ja, ho už dávno korunovali na status: kultový. Za jeho najznámejší a komerčne najúspešnejší film sa považuje MUCHA (The Fly 1986), Nechápem prečo. Áno je to skvelí film ale nie je o nič lepší ani horší ako jeho predošlé či nasledujúce kúsky.Ako napríkald VIDEODROME, ten ma mentálne položil na kolená. Cronenberg je veľmi tvorivý človek, ktorého každý film je nesmierne originálny a srší mnohými nápadmi, Ide o veľmi temné a zlé veci ale neskutočne dobre natočené. A to je aj prípad jeho prvého celovečerného filmu Shivers. Pod pôvodným názvom Orgy of the Blood Parasites sa táto snímka neobjavila, čo je škoda pretože presne vystihuje myšlienku celého deja. Príbeh sa odohráva v umelo vytvorenom sídlisku na ostrove. Vedci tam vyvíjali špeciálny druh parazita, ktorý dokáže nahradiť funkciu hociktorého orgánu, pečeň, obličky atď. Avšak s hlavného výskumníka sa vykľuje magor, ktorý pod obláčikom Freudovej filozofie, vytvoril parazita, ktorý dokáže potlačiť rozumovú časť človeka teda superego a teda bytosť nechá žiť iba inštinktom. Tento parazit, ktorý pripomína doslova h*vno! sa rozšíri do celého komplexu a začína sa boj o život... Keďže v inštinkte je zakódovaný aj boj o prežitie, ľudia sa začnú navzájom aj zabíjať Cronenberg ma presvedčil, že je majster svojho oboru. Pretože tento kúsok má tú klasickú céčkovú produkciu s prvej polovičky 70´s rokov. Interiéry sú poskladané za lacno z nejakých papundeklov, herci, technika, proste všetko je lacné a o ničom. No a tento tvorca s toho vytrieskal v skutku maximum. Nechýba tu krv, násilné scénky a ani hutná post-apokalyptická atmosféra, ktorá nieje, tak hustá ani v niektorých oveľa drahších filmoch. Ja som zostal prekvapený, nejedná sa o žiadny odpad. ()

BoredSeal

Jeden z nejzajímavějších režisérů všech dob David Cronenberg už při debutu věděl, jak zfilmovat svoje temné úvahy. I přes malý rozpočet, nezajímavé herce a skoro neexistující hudbu dokáže navodit tísnivou atmosféru a ví, které situace znervózní diváka, aby mu film nepřišel cool, ale přesně takový, jaký má být a lidská sexualita zobrazena v naprosto depresivním světle. Přes určitou monotónnost a neosobitost postav (a poněkud scénáristicky ulehčený závěr) Shivers po stránce kvality obstojí, ať už se do vaší zaskočené mysli zapíšou bezbranní důchodci či matka s nezletilou dcerou ve výtahu jako oběti násilných sexuálních útoků anebo úvodní divácky nepříjemná scéna, jejíž smysl a význam je odhalen až později ve filmu. Hodnocení chápejte v rámci Cronenbergovy kariéry, nikoliv jako porovnání s nějakým průměrným hororem. ()

Joe321

Proč ne, už si tu googlim Skiliner. Ideální ubytko... Dobrý nápad, trošku nudnější provedení a nic moc herci (ale pěkný holky) Dohromady zajímavá podívaná, kde Cronenberg jen lehce ubral na svém projevu. -"Everything is sexual." ()

Martin741

Cronenberga dost nemam rad, a to hlavne za taketo horory. Namet je z principu fajn /vynalez sialeneho parazitologa v bytovom komplexe - a preco nie?/ ale tento film nie je u mna dobry. Ponajprv su tu slabucke herecke vykony, ani Barbara Steele nedokazala film utiahnut. Strasidelna atmosfera je slaba a nevyrazna, a zvrhlost a dekadencia dostala az neprimerane vela priestoru. 50 % ()

honajz2

Kdyby ten film byl takový, jako je v posledních 10 minutách, byl bych spokojený. Jenže právě kromě těch posledních 10 minut jsem se prostě nudil, nemůžu si pomoct. Přitom ten nápad je skvělý - v jednom komplexu se šíří několik červů vypadajících jako hovno, kteří nakazí několik lidí, v těch neskutečně posílí chuť na sex a ti nakažení pak nákazu šíří sexem (i když ono stačí jen líbání) dál. Prostě takové sexuální zombie se z nich stanou. Cronenberg v tomhle svém debutu taky krásně ukazuje, že je celkem zvrhlý a tohle je taková ukázka toho, co se dá přibližně očekávat od jeho budoucí tvorby - ony sexuální zombie jdou logicky hlavně po sexu a je jim jedno, jestli to je stejné pohlaví, starý člověk nebo vlastní dcera. Věřím i tomu, že ve své době ten film nejspíš byl docela kontroverzní. A přes to všechno mě ten film strašně nudil. Už jenom ten začátek mi připadal utahaný, než se něco stane, dost to trvá, ale stejně jsem doufal, že mě to pak začne bavit - a ono ne. Navíc postavy jsou tu jen takové figurky, o kterých skoro nic nevíme a tak jsem neměl komu fandit (kromě teda profesora, protože ten jediný nějak víc vyčnívá a tomu starému páru, protože bych to jinak nebyl já). Ani bůhvíjak znepokojivé mi to nepřišlo, jenom nudné. Je mi líto, ale tenhle Cronenbergův film nejsem schopný pořádně docenit a i když je to debut, nebudu nadhodnocovat, tak moc Cronenberga v oblibě nemám. Lepší 2* ()

majo25

Doktor strieľajúci na ľudí bez opýtania sa hovorí za všetko. Na konci to už bol iba obyčajný zombie-horor. A logika s pribúdajúcim dejom vyšumela. Hodnotenie: 45% ()

Koly

No to byl teda pěkný hnus. Takové série chuťovek se jen tak nevidí. Ale něco tomu chybí. Film jde hodně v podobných kolejích jako např. RABID, ale nemůže se pochlubit stejnou atmosférou. Řekl bych, že lepší hudba by určitě nebyla na škodu. Každý komu se líbí zápletky, kdy hlavní hrdinové končí obklopeni lidmi, kteří byli infikováni nějakým cizím svinstvem, by se měl podívat na INVASION OF THE BODY SNATCHERS. Mám teď na mysli remake. Původní verzi jsem ještě neviděl. Tam je to dovedeno k dokonalosti. ()

SeanLSD

Úchylné, jednoznačne úchylné to je ( a to ešte aj, alebo znova, o 40 rokov neskôr – vďaka vizáži ľudí 70. rokov, ktorí jednoducho úchylne pôsobia, a to do jedného! )... a bohužiaľ nedotiahnuté... ale zábery sú skvelé... potlačovaná sexualita... uzavretý obytný komplex a votrelčie hovno... a myšlienky vzbudzujúce dojem, že pôjde o niečo viac... Začalo to zaujímavým nápadom využiť parazity vo funkcií orgánov, ale veľmi rýchlo ho opustilo v prospech bizarného sexuálneho chovania a veľmi freudovskej myšlienky šírenej nakazenými ( verbálne, ale hlavne svojou aktivitou ), že všetko je erotické... A rozbiehajúca sa zombie vlna, ktorá má v SHIVERS svoju alternatívu aj avantgardu. ()

Cedr

Ultranízkorozpočtové, ale přesto plné atmosféry. Unikátní zejména díky zasazení do nóbl ubytovacího komplexu (takový kanadský Koldům). ()

ivan_drago

Další neuvěřitelná úchylárna, kde se za pomoci jakéhosi viru dočkáme nechtěné swingers v jednom "luxusním" paneláku. Cronenberg zde opět exceluje svým neuvěřitelným nadáním vše zobrazovat nechutně a odporně... připočítám-li k tomu hudbu při které se chci v mozku podrbat harpunou, vycházi mi neuvěřitelná úchylárna... Hlavně ty dva vyzáblí buzíci na závěr jsou teda extra slizký... ()

Cushing

Hodně muziky za evidentně nízký rozpočet, to se musí ocenit. Vetřelec vyžral z tohoto filmu dost, ostatně jak to má v povaze. A taky -- myslím, že příchod AIDS byl zvěstován právě tímhle dílkem. Skoro tak sexy jako Crash! A protože mě baví moderní architektura, smekám před tím, jak přesně ukázal C. zde a už ve Stereu její mnohdy až gotickou strašidelnost. ()