Červi

(neoficiální název)
  • Česko Třesavka (neoficiální název) (více)

Bytový komplex SKILINER je moderní výdobytek infrastruktury s veškerým vybavením pro obyvatele.. Jsou to obchody s potravinami, butiky, prádelny,bary a bazény, a též zubařské ordinace a moderní klinika. Ale je tu i něco víc. Vynález šíleného parazitologa, který je toho názoru, že lidský druh ztrácí přirozené instinkty vlivem používání mozku. A tak geneticky vyrobí parazita, který má vliv na posílení základního lidského instinktu - lidské sexualty. Jako pokusného králíka si vybere svoji studentku. Infekce se šíří v obytném domě raketovou rychlostí. Může vedoucí lékař kliniky infekci zastavit? Lze vůbec něco dělat? (oficiální text distributora)

darkrobyk

Měl jsem trochu obavy, zda mě po letech bude tenhle Cronenberg bavit stejně. A ejhle! Jeho nadčasová alegorie lidské společnosti funguje možná ještě líp (jen už tolik nešokuje jako kdysi). Dýchání je sexy, mluvení je sexy, dotýkání se je sexy, jídlo je sexy, SMRT je sexy. Lejnovitý parazit (dnes by byl lacině pixelový) si velmi rychle podmaní obyvatele nehostinného, odcizeného komplexu, kde je vše a současně to hlavní chybí. Prostě takový hezký Ráj (ve skutečnosti PEKLO), jak ho slibuje Bible. Několik momentů připomene budoucí snímky - B.Steelová ve vaně (Noční můra s Freddym), parazit v těle (Vetřelec), milování a znásilnění v autě s následnou nehodou (Crash) či štěkající dvojice nahých dívek na psím řemínku (Saló). Cronenbergova záliba v mutacích, lékařských experimentech a psychologických studiích jedinců vystavených mezním situacím má zelenou. Tematicky tenhle snímek nezestárnul... ()

lamps

Noc oživlých mrtvol alá David Cronenberg. Širší souvislosti povětšinou neřešící, zato však inteligentně odvyprávěná atmosférická deptárna, která snad nejlépe ze všech jeho filmů odráží Cronenbergův talent pro pozvolné, ale drtivě intenzivní napínání hororové struny. Rychlé vhození do děje a jeho prostředí, brzký násilný mord a následné rozplétání nesmírně vtahující zápletky, která nás zásluhou bezchybné postupné gradace (v posledních minutách je příval vypjatých scén přímo ďábelský), sexualitou a nahotou prostoupené formy a přítomností bezesporu sympatického hrdiny pevně připoutá do sedadel, nehledě na stáří a logickou vizuální omšelost. Pro mě, navzdory umírněnosti v oblasti obrazových detailů, nejintenzivnější mistrův horor se spoustou vynalézavých postupů a bohatou nadílkou bezútěšnosti a nervozity, zřejmě jeden z nejprďáčtějších žánrových perel své doby... ()

JohnnyD

Na rozdiel od Raimiho či Jacksonových prvotín pomerne krotký horor o parazitickom sexuchtivom penisoidnom hovne, kde sa väčšina nechutností deje mimo záber a i nahota a erotično je tu i na svoju dobu dosť mierne. ()

S.Quentin QUALE

Teď nechci Cronenbergovi křivdit, pokud je tohle průkopnický film pro parazitické sci.fi téma, potom omlouvám se, ale dnes, a tím nemyslím úplně technickou stánku, mi to přišlo dost nemastné neslané. Takže jen průměr. 60% ()

misterz

Jeden z prvých kanadských hororov o jednom ultramodernom dome kde sa ľudia nakazia parazitom, ktorý ich mení na sexuálne monštrá. Snímok čerpá veľa zo zombie žánru, hlavne z Romerovej Noci oživených mŕtvol, minimálne v niektorých bodoch. Viem si predstaviť aké peklo tým Cronenberg vyvolal vo vtedajšej prudérnejšej verejnosti. Ako v iných jeho snímkoch, napr. v Mláďatách alebo Videodrome, aj tu vynikla Cronenbergova nekompromisnosť, pričom sa tu s ničím nepára a dovolí si čo sa týka šokujúcejších scén pomerne veľa. Vynikajúci štart do hviezdnej kariéry tohto filmového velikána. 80/100 Videné v rámci Horror Challenge Tour. ()

Adam Bernau

Retro dobrý (včetně nejméně jednoho motivu, který by dnes neprošel snad ani Trierovi), futuro dobrý (dalo by se pojednávat o sociální, resp. civilizační realitě). Explicitnost spíše implicitní, v momentkách pěkná, v celku zombíckého kontextu spíše komická. ()

sullafelix

...nemyslim si, ze vyznam tohto hororu by trebalo precenovat ,priemerny az podpriemerny priebeh story mierne vygraduje v intuitivne lahko predvidatelnom zavere ,,,avsak herecky ani dejovo nijako nenadchne .... ()

pornogrind

Rozhodně se Cronenberg(ovi) nedá upřít zajímavej námět. Parazit, kterej mění lidi na stádo nadrženců. Jenže to zpracování pokulhává. Určitě se z toho dalo vytěžit víc, ale přesto jsem se nenudil. Navíc konec byl podle mých představ. ()

Javert

"Sedmého dne byla dokončena nebesa i země i hnědá rozmnožovací hovínka a Bůh dokončil své dílo..." Takhle nějak by mohla znít Bible v druhém pokračování Shivers. Cronenbergův první větší režijní počin dal vzniknout příjemnému oldschool horůrku, který ani minutu nenudí a nabízí nám hippies verzi ideální společnosti... ()

Omnibus

"Já jsem staré, vilné prase, potřebuju odčervit. Za slečnami, po terase, plazím se jak trilobit. Olíznu-li červa, chytnu z toho nerva. Boule v břiše cukne, libido se zcvokne." Velmi zvrhlé, velmi lidské. Helmintologii, sexu a poctivé filmařině třikrát zdar! Tak jsem si potvrdil podezření, že Cronenberg byl morbidní staré prase už zamlada, pravděpodobně už coby úchylné batole. Obdržel jsem i užitečnou informaci, na co si dát u partnerky pozor, což se mi hodí nemlich teď, když jsem se oženil s jednou nejmenovanou bujnou uživatelkou naší filmové databáze (kdo ví, ten ví, kdo neví, ať si to zjistí :-)). Obecně, pánové, pokud vaše žena přestane večer vyžadovat sklenici vody a tři tabletky acylpirinu, na "hroznou bolest hlavy", a místo toho začne podezřele funět a tahat vás do postele, je záhodno ji ihned svléknout a ... a zkontrolovat jí pokožku! Jestli ji neosliznul ten Cronenbergův blivajzovitý, genetickými pokusy zmršený šukací červotoč. Pokud neosliznul, užívejte si, pokud ano, prchejte o sto péro, je-li vám vaše zdravé libido milé! ()

dr.horrible

"Roger, v noci som mala veľmi zvláštny sen. Snívalo sa mi, že som sa milovala s podivným mužom. Vieš, najhoršie na tom bolo, že ten muž bol starý a umieral. Strašne zapáchal a hnusil sa mi. Ale hovoril mi, že všetko je erotické a že všetko je sexuálne. Vieš čo tým myslím? Hovoril, že aj staré telo je erotické. Že je zlé nedopriať lásku dvom bytostiam, ktoré sa navzájom milujú. Že dokonca aj smrť je erotický akt. A rozprávanie je sexuálne. A dýchanie je sexuálne. A celá existencia je sexuálna. Uverila som mu a potom sme sa nádherne milovali..." ()

dzej dzej

Shivers nejsou důležití až tak sami o sobě, ale především v kontextu Croňasovy tvorby. Tam mají své nezastupitelné místo – tím, že odkrývají témata provázející mistra celou jeho filmografií… LÉKAŘSKÉ TÉMA – Croneberg je jako bývalý student biochemie odjakživa fascinován živými organismy a jejich maligní biologickou destrukcí. Odumírání, prorůstání, metamorfóza – to vše se objevuje v jeho pozdějších filmech, ve Shivers pak zaujímá výsadní postavení parazitismus. MUTACE – ne status quo, ale změna organismu v jiný organismus, tkáně v jinou tkáň. Ve Shivers postavy infikované parazitem zmutují do podoby neodbytných zombie, přičemž příznaky infikace silně připomínají Scottova Vetřelce, který vznikl o pět let později a tím pádem musí čelit jistému obvinění… VZTAH K ŽÁNRU A FILMOVÉ HISTORII – i přes množství zvráceností a kontroverze v sobě Cronenberg nezapře inteligentího člověka a obeznámeného tvůrce. Shivers tak lze chápat jako specifickou reakci na vlnu zombie-filmů (Romerova Night of the living death) a splatterů. Cronenbegovy zombie ze Shivers netouží zabít či sežrat svojí oběť, ale infikovat ji skrz sexuální styk (tento odklon od klasického mustru žánru lze vnímat jako reakci na počínající hrozbu HIV a AIDS, tedy opět v intencích medicíny). ()

Jordan

(možný SPOILER) skvelý horor, cronenbergova štúdia ľudskej podstaty, ktorá nie je ničím iným, ako sexuálnymi pudmi ovládaným zvieraťom, kultové scény (v ktorých sa hororová atmosféra, "lacné" hnusné falicko-výkalové červy a mierny ledva badateľný cynický humor zlievajú dokopy) navyše pre mňa mierne nadčasové (keď vezmem do úvahy veľký boom podobných samostatných vežiakov, mikrosvetov a multifunkčných budov v súčasnosti v Bratislave) - po Hitchcockovi sa Cronenbergovi podarilo urobiť ďalšiu kultovú scénu v kúpeľni :) a kopec ďalších . . . navyše: ja tento film radím k "zombie" filmom - pričom treba urobiť dovetok, že sa jedná o autorsky interpretované zombie (ku koncu filmu a najme záverečné finále v bazéne - to je ako z ukážkového zombie!) ()

Anderton

Cronenberg sa týmto filmom už na začiatku kariéry jasne pred verejnosťou a kritikou definoval a urobil to šikovne. Najskôr nám ponúka skvelé referenčné pozadie; nový moderný obytný komplex v Montreale, príprava mesta na Olympijské hry, akýsi všeobjímajúci neprirodzený chlad pôsobiaci ako z prostredia, tak z ľudí, správy z rádia a televízie a tak podobne. No a potom počúvame isté medicínske teórie, aby to zakrátko vypuklo na plné pecky. Očakával som, že sa budú teda červy využívať ako náhrada za jednotlivé orgány a vyriešia liečbu ťažko liečiteľných chorôb, nakoniec ale zohrajú vo filme úplne odlišnú funkciu. Sme viac ľudia ako tí na začiatku filmu, alebo ako tí na konci? Pýta sa Cronenberg a sám si aj odpovedá a kto sa nenaladí na jeho vlnu už pri Shivers, asi to nemá zmysel skúšať ani neskoršími dielami. Ja som na to išiel opačne a k filmu som sa dostal ako k druhému dosiaľ nevidenému. ()

DJ Lonely

Tuším, že tohle dílo Cronenbergových začátků šlo na pirátských videokazetách komunistického režimu pod názvem Slimáci. I když to není úplně vystihující název, 5* si tento film plně zaslouží. :) ()

Kudly4

Jestli tohle mělo být průkopnický v žánru Sc-Fi/Horor na téma paraziti, tak oukey, ale dnes už to na mě působilo dost lacině a vtipně. Umím si představit ale, že v té době to byla dechberoucí a nechutná podívaná. Ten červ vypadal spíš jako čerstvě vysraný hovno, které když se vám dostane do těla, dostanete šílenou chuť na sex ? Zajímavý. Každopádně, líbil se mi akorát ten úvod s tou mladou holčinou a doktorem, ale jinak je to celkem nudný Horor, o nějakém Gore se nedá mluvit, krev byla směšná, jako skoro ve všech Hororech z téhle doby a nahoty mohlo být více. Atmosféra dobrá, ale to jen díky stáří filmu. Moucha natočená o 10 let později už byla o několik levelů lepší podívaná. ()

PetrPan

Materializace sexuálních pudů v podobě uměle vytvořeného parazita...strhující úchylnost Davida Cronenberga s výbornou hororovou atmosférou. ()

Tomco

majstrovske hororove dielko! cronenberg je maximalny uchylak, ale na druhej strane zrucny filmar..a veru v tomto filme mu to islo moc dobre..jeden z najlepsich (ak nie vobec najlepsi) atmosfericky horor, aky som doteraz videl..a ked si k tomu priratam fakt, ze vacsina oldschool zombie´s je dnes tak trochu smiesna, shivers ma po cely cas nutil sediet pevne vryty do kresla..waw ()