Klíč

• USA The Skeleton Key (více)

Caroline si užívala bouřlivé roky mládí a nebyla se svým otcem, když umíral. Stala se ošetřovatelkou, která pečuje o přestárlé a umírající. Je odlišná od svých cynických kolegyň z domova důchodců, protože každou smrt prožívá a bere ji jako prohru. Nakonec už to tam nevydrží a přijme práci jako ošetřovatelka ochrnutého starce Bena v osamělém domě uprostřed bažin, kde on žije se svou manželkou Violet. Dům je velký, ponurý a má spoustu místností. Caroline dostane od Violet univerzální klíč, ten odemyká všechny místnosti v domě. Jen do jediné Violet nesmí. Zvídavá mladá dívka použije univerzální klíč a vstoupí do dveří, které by raději nikdy otevírat neměla. (TV Nova)

pufina

Neřadila bych to moc mezi horory (ani částečně mi to jako horor nepřišlo), ale jako drama to bylo velmi dobré. Bylo tam cítit napětí, ale i tajemno (strach mě obešel obloukem, škoda) a Kate Hudson mě přesvědčila, že jí role byla ušitá na míru. Nebýt závěru, hodnotila bych o stupeň méně, ale konec mě skutečně dostal.. ()

RickDeckard

Ačkoliv se nejedná o remake žádného japonského hororu a scénář je zcela původní, je pro mne Klíč vrcholným představitelem americké vlny "japonských hororů". Nestaví na zobrazování násilí ani lekačkách, ale jen a pouze na hutné atmosféře a tajemství, které divák odhaluje společně s hlavní hrdinkou. A právě scénář je největší devízou Klíče, Ehren Kruger je neustále o krok před námi a vždy, když si myslíme, že už tušíme nebo známe celou pravdu, vytasí se s dalším zvratem nebo pointou, přičemž ta finální je v mých očích opravdu geniální (a její propracovanou rafinovanost lze plně docenit až při druhém shlédnutí). Vše podporuje neokoukaná a nebývale skličující výprava starého jižanského otrokářského sídla a správně ponurá kamera. Navíc Gena Rowlands hraje majitelku sídla opravdu báječně. I když se navenek neprojevuje nijak vyloženě nepřátelsky a je spíš otevřeně zatrpklá, jste si jistí, že někoho podobného byste za souseda rozhodně nechtěli. Ústřední Kate Hudson ničím výrazně nepřekvapí, ale její postava je napsaná natolik dobře, že na rozdíl od většiny hororů zde funguje motivace (pomoc invalidnímu starci), proč se snaží zjistit pravdu o jeho nemoci a minulosti domu, namísto aby při první příležitosti utekla a už se nikdy nevrátila. Po Kruhu další velká trefa do černého, kvůli výměně strachu za napětí se jedná spíše o mysteriózní thriller než čistokrevný horor, ale to není vůbec na škodu! 80% ()

forsythia

Zase jedna dokonalá trefa do černého, aneb film přesně pro mě. Od počátečních záběrů mi bylo jasné, že to je ono a že se přede mnou začíná otevírat podívaná, která bude stát za to. Každý dům má svá tajemství, některá snad aby člověk ani nechtěl vědět. Jenže znáte to, jakmile otevřete jedny dveře, nemůžete se prostě otočit a jít. Kdo má, stejně jako já, rád tajemnou atmosféru, napětí a husí kůži z neznámých a záhadných věcí, kdo se bojí cvaknutí klíče v zámku a dokáže si vychutnat nevyřešenou hádanku až do konce, ten ať sáhne po tomhle Klíči a nakoukne. Nebude litovat. ()

dr.fish

Já jsem nadšený. Jednoduché a velmi účinné. Navíc ten závěr byl naprosto super. Škoda jen, že napodruhé už to nebude překvapení a tím pádem to bude o ničem. 85% ()

Radiq

Všechno kolem hoodoo bylo zajímavé, John Hurt hrál jak o život i když byl ochrnutej a Kate Hudson měla nejlepší scénu v koupelně, když si zamotávala vlasy. Jinak mělo to celkem atmo, ale děj se dal částečně předvídat. Ten konec byl celkem dobře vymyšlenej a su rád, že to nebyl happy end. ()

3n3my

Nadpriemerný horor. Úvod je viac menej klasický hororový, no postupom času sa film slušne rozbieha a má aj na dnešné horory výbornú atmosféru. Určite stojí za pozretie. ()

phoebe.h2

Nebylo to tak špatné jak jsem myslela..Čekala jsem další bezduchej horror o ničem, bez děje a s otřesnými herci..Nakonec to byla i zajímavá podívaná ()

tomeek

Lepší průměr. Přesně jak píše POMO: pointa dobrá, ale aby mě to úplně odpálilo, to se opravdu nepovedlo. Ale přemýšlím proč. Je to škoda, potenciál to má. ()

Nivenx

Pokud budete čekat čistokrevný mysterozní horor, tak jste vedle. Zde je poctivě budovaná atmosféra doprovázena výtečnou kamerou a dobrou hudbou. Bohužel musím drobet strhnout hodnocení za konec, který mě vážně nějak nezaujal a docela mě zklamal. 70% ()

URBAN

Klíč se sice trochu schématu horor odchyluje, ale jeho atmosféra a celkově jeho působení na mě to vynahrazuje. A scénář Ehrena Krugera, který je autorem scénáře Kruhu tomu dodával kouzlo. Sice popravdě jsem čekal o něco více, ale i tato verze se mi líbí. ( 12.10.14/MAC ) ()

vesper001

Tenhle klíč není univerzální a mně fakt nesedí. I když filmu nelze upřít jisté vnady, vlastně klady :), a pár dobrých nápadů. Obsazení láká na zralé melouny, ale nabízí špatné lemouny. Ne, film mě neočaroval, spíš přiotrávil. ()

trojtmberk

Klíč se ze začátku tváří jako nijak nevyčnívající horor, který staví na obsazení Kate Hudson. Postupem času se začínáte dovídat trochu toho a trochu onoho, aby před koncem, když už máte jasno, že to je jen další strašidelný vyprávění, byly veškerý vaše teorie rozsekaný koncem. ()

drexik

Kdo by to byl do Kate řekl, pořád jen samé komedie a bla bla romantika a z ničeho nic Voodoo napínák a ne ledajaký. Film musí být alespoň trochu nepředvídatelný aby mohl zaujmout a v „klíči“ ona nepředvídatelnost nespoutaně bují. Některé souvislosti mi došli, až ve chvíli, kdy jsem se rozhodoval zda-li to bude za 4 nebo 5 hvězd. ()

Lachtaan

Zase jsem se nechal napálit a pouštěl si Klíč s očekáváním duchařského hororu, setkal jsem se ale spíše s mysteriózním thrillerem, který se poněkud vleče a je sice zakončen intenzivní akční scénou a totálním mindfuck vyvrcholením, ale ani pro něj nemůžu jít s hodnocením výš. ()

Motinski

Asi môj obľúbený horor z doby kedy sa ich točilo extrémne veľa (cca 2002 - 2007) a jediný topkový bol z nich Kruh. Nehralo sa to tu až tak na efekt strašenia zvukmi, spracovanie je dosť minimalistické, na prvom mieste máme tajomný príbeh a nie kopu krvavých scén. Hlavná hrdinka tiež okej a páčil sa mi twist na záver. Ten pridal štvrtú hviezdu v hodnotení. Kľúč má dostatok zimomriavkových momentov a hlavne sa nehrá na niečo výnimočné. Režisér si uvedomoval že scenár je z priemernej kategórie ale dokázal z neho vyťažiť najlepšie čo sa dá aby bol divák spokojný. ()

Magneto

V prvej hodine sa nič nedeje,žiadne budovanie atmosféry ani ľakačky...Keď sa začne niečo rysovať,hneď pochopite ako to celé skončí.Takú blbosť som nevidel už dávno.Myslím že odteraz budem mať k filmom s tematikou voodoo zdravý odpor.Brrrr ()

Sfinkter

Abych řekl pravdu, tohle jsem fakt nečekal. Tak nevšední téma už samo o sobě dosti hraje pro vysokou kvalitu snímku, a když je navíc podpořeno naprosto originálním zpracováním, které umí i z klišovitého vrznutí dveří udělat hodně napínavou scénu, máte na 100 minut zajištěnou tu nejlepší zábavu a ty nejlepší zážitky. Pokud uberete na racionalitě, což je u sledování nedokumentárních filmů často nezbytný a pro člověka občas i příjemný, je to pro vás o to vetší plus. ()

JimmyII

Zezačátku se Skeleton Key dopustí několika žánrových klišé, na které ale v zápětí dá zapomenout skvělou atmosférou, zajímavým příběhem a parádními lokacemi horké Louisiany. Je prostě vidět, že scénárista Kruger (Kruh) a režisér Softley (Svět podle Prota) prostě umí věci dělat jinak. V rámci současné hororové produkce Skeleton Key jasně vyčuhuje a volá po pozornosti, kterou si zaslouží. K zmíněné atmosféře přidejte sympatickou Kate Hudson a velmi atypický a stylový konec a dostanete jeden z nejlepších amerických hororů posledních pěti let. ()