Sayonara

Sayonara

Drama / Romantický

USA, 1957, 147 min

• Houdini

Oscar 4 : Herec VR - Red Buttons, Herečka VR - Miyoshi Umeki, Výprava, Zvuk + 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - Marlon Brando, Kamera, Střih, Scénář - A(31.3.2004)

Krásný snímek s romantickými prvky na pozadí válečného konfliktu. Slušnému hereckému obsazení vévodí v titulní roli Marlon Brando, jenž podává překvapivě silný výkon. I díky němu se pak divák snáze ztotožní s problémem, vyvstalým ze zápletky a udržuje se v napětí, jak to celé skončí. Na své si u tohoto snímku přijdou ale nejen milovníci romantiky, byť ta má v tomhle filmu své nezastupitelné místo.(26.9.2003)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $26,300,000Tržby Celosvetovo $-(3.5.2009)

Brandův hypnotický herecký projev (a teď myslím obecně, nejen tady) způsobuje, že filmy, které nemají nijak záračné kvality slupnete od začátku do konce jako malinu.(30.12.2008)

Major (Marlon Brando) a jeho přítel (Red Buttons) jsou američtí důstojníci, kteří jsou několik let po druhé světové válce v Japonsku perzekuováni armádou za lásku k japonským dívkám. Přes spoustu filmových Oscarů i Zlatých glóbů a dalších ocenění angažované téma filmu dosti zestárlo, jen kvalitní herecké výkony zůstaly. Tempo filmu je však hodně pomalé: Marlon se baví 10 minut s přítelkyní, pak jsou po dobu pár minut v divadle, nebo pro změnu konverzuje s rodiči přítlekyně, jindy má monolog k Japonce... Snímek, kdy se musíte vžít do japonského způsobu života. Film, který mne nijak zvlášť nenadchnul. Trailer: http://www.videodetective.com/movies/SAYONARA/trailer/P00208203.htm(14.6.2010)

M. Brando bol skutočne veľký herec, čo zisťujem postupne ako sa dostávam k jeho starším filmom. Zaujímavý film o láske amerických vojakov k japonským dievčatám všeobecne, čo nadriadený riešia najprv zákazmi, potom zákonmi, ale je tu aj jedna konkrétna love story medzi Brandom a japonskou umelkyňou. Film má pomerne dlhú stopáž, strihať by určite bolo z čoho, najmä z divadelných predstavení. Film ťahá Brando, ale musím súhlasiť aj z nascendim, že film trochu zostarol. Ak je film pravdivý i z pohľadu zákazov a zákonov v US army tak má o čosi väčšiu hodnotu a prikláňam sa k slabším štyrom hviezdam. Chápem však aj priemerné hodnotenia, tá dĺžka i rok výroby môžu mnohých odradiť. Videné na AMC. 70%.(11.9.2016)

Poměrně silné romantické drama, které bylo po právu ověnčeno 4 Oscary a na dalších 6 nominováno. Snímek nastavuje zrcadlo předsudkům vůči vztahu dvou rozdílných ras a následkům, k nimž může lidská intolerance, nepřejícnost a nesmyslné (armádní) zákony vést. Marlon Brando sehrál svoji roli výborně a podle mého si sošku zasloužil. Na to, jak je film dlouhý, tak neposkytuje příliš prostoru pro nudu, protože jak jsem uvedl již na začátku, příběh je silný a poutavý.(13.8.2014)

Člověk má právo odmítat mít děti s člověkem jiné rasy. Nikdo, ani vlastní stát, mu však nemá právo něco takového přkazovat. Silný příběh paradoxně ještě zesilovaný téměř somnambulním hereckým projevem výtečného Marlona Brando.(5.3.2010)

• nascendi

Keď sa pred mnohými rokmi povedalo: "To je ako vo filme", chceli sme tým vyjadriť, že je to neprirodzené, falošné, umelé atď. Pretože taký bol vtedy svet produktov továrne na sny. Sayonaru považujem za jeden z takých filmov. Po celý dlhý čas projekcie som mal nepríjemný pocit z predčasne zostarnutého filmu, ktorý podľa mňa nebol dobrý ani v dobe svojho vzniku a nezachránil ho ani Marlon Brando.(29.4.2010)

"Tohle je první tekutá rýže, kterou jsem ochutnal.." ;)(30.1.2016)

Pohled na dávnější historii a vztahy amerických vojáků s Japonkami a Japonci. Po útocích na Hirošimu a Nagasaki je jasné, jaké vztahy mezi nimi asi byly. Téměř každý Japonec kvůli americkým jaderným bombám někoho ztratil. Tento příběh je trochu jiný a poukazuje i na další americké tradice - zákaz manželství mezi Američany a Japonkami. Protože i takovéto věci se děly, a kupodivu ne málo. Marlon Brando je zde určitě v jedné ze svých největších rolí.(1.3.2018)

Marlon Brando prost nedokáže zklamat, i když je jasné, že v jeho podání asi nepůjde o klasickou romanci. Naopak v centru dění je téma rasové odlišnosti a skryté - i ne moc skryté - nenávisti, která je dána historickými událostmi. I když je film na první pohled hollywoodský, má téma, které je hlubší, ač je zvládnuto lehce povrchně.(2.3.2018)

• danecek24

15. Zlatý Glóbus za rok 1957 - cena (2) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Red Buttons, *Objev roku (herec) - James Garner + nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Marlon Brando, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Miyoshi Umeki, Nejlepší režie - Joshua Logan(18.1.2009)

Muze se zdat seznameni Hana-ogi a Gruvera trochu naivni, zvlastni je i rychlokurz japonstiny Joa Kellyho... Jinak se vsak jedna o krasny film, ktery nam nastini japonskou kulturu kratce po druhe svetove valce. Stejne tak, vztahy americkych vojaku s mistnimi divkami (ja se jim tedy nedivim:-) ) a byrokracii a nesmyslne prikazy a zakony ze strany Spojenych statu. Film ma pomalejsi tempo, ktere se ale do tohoto filmu hodi. Marlon Brando se svym rozvaznym hereckym projevem a klidnym hlasem je vyborny a vojenska uniforma mu sekne. Umeki taky podala dobry herecky vykon, ktery byl ocenen Oscarem.(28.7.2013)

Krasny romanticky film o laske on + ona, pricom ide o Druhu Svetovu Vojnu a laska medzi rasami su zakazane, manzelstvo detto. Preto sa dvojka Red Buttons - Miyoshi Umeki musi schadzat potajomky a tak, aby ich ludia nevideli, alebo videli co najmenej. Jemu sa jeho velku lasku snazi vyhovorit letecke eso v podani Marlona Brando. Okrem Branda som tu videl aj Jamesa Garnera a Patriciu Owens. Dialogy su na urovni, kulisy tiez, potesia nadherne exteriery. 89 %(11.4.2017)

Na netu kolujou český titulky, který nejsou nic moc. Dělal jsem je totiž já. Mno a když se k tomu nikdo jinej neměl a já jsem fanda Branda, tak nechci slyšet remcání. Film jsem viděl dá se říct tisíckrát při tom překladu takže, když jsem si ho pouštěl konečně v kuse s těma titulkama, tak už se pro mě nekonalo žádný překvapení na konec :D(13.11.2013)

Silný příběh. A teď ani nemyslím ten, který zažívají hlavní postavy filmu. Obecně je opět na tomto filmu vidět, že americké zákony jsou neuvěřitelné paskvily. Vždycky byly, jsou a dlouho ještě budou.(10.11.2010)

• Yakuza05

Zlatý glóbus 1 : Herec vedl. role - Red Buttons. Nominace 4: Film, Herec - Marlon Brando, Režie, Herečka vedl. role - Miyoshi Umeki .......... Bafta 1 nominace : Objev : Red Buttons.(28.11.2007)

Krásny príbeh o láske...láske, ktorú neudupe žiaden majorov rozkaz, ktorú nerozdelia kultúrne rozdiely (práve naopak), a o láske, pre ktorú smrť nie je koncom, skôr oslobodením, a začiatkom nového, lepšieho 'života'...Brando je okúzľujúci ako vždy a jeho major Lloyd Gruver len hýri s trefnými a vtipnými poznámkami...ale musím uznať, že Ricard Montalban ma moc s tým japonským prevlekom nepresvedčil ;)(12.7.2010)

Ztotožňuju se s komentářem uživatele Rob Roy .) Marlon Brando exceluje ve všech filmech a nezklamal mě ani v tomto. Samotný film bych hodnotila třemi hvězdičkami, díky (jako vždy) skvělému výkonu Marlona ale dávám čtyři .)(7.3.2010)

<< předchozí 1 2