Mexická půda mu byla ženou i milenkou... Radikální mexický revolucionář Pancho Villa (1878–1923) je jednou z nejznámějších historických postav počátku 20. století. Mnohými byl považován za mexického národního hrdinu, jinými za obyčejného banditu. Jeho vzrušující osudy se staly častým filmovým námětem. V roli legendárního revolucionáře se představil třeba Telly Savalas (Pancho Villa, 1972) nebo Antonio Banderas (V hlavní roli Pancho Villa, 2003). Ve filmu Pancho Villova jízda se hlavní role zhostil hvězdný Yul Brynner a představuje zde poněkud idealizovanou podobu národního hrdiny, který touží po jediném – aby země patřila všemu lidu. V jeho úsilí mu pomáhá americký pilot, jenž se ocitl uprostřed válečné vřavy ve chvíli, kdy prodával zbraně vládním jednotkám. Stane se však svědkem krutého masakru nevinných venkovanů, a rozhodne se proto létat na straně mexických revolucionářů. Pancho Villa svádí statečný boj za revoluci i ve chvíli, kdy ho zbaví svobody. Mexická revoluce nakonec změnila osud celého kontinentu. V hlavní roli se vedle Brynnera objevil Robert Mitchum, který ztvárnil neohroženého amerického pilota ve službách revoluce. Hvězdné obsazení doplňuje Charles Bronson jako Villova pravá ruka. Pro zajímavost lze zmínit, že na scénáři spolupracoval slavný filmař Sam Peckinpah. (Česká televize)

JohnSmith

Celkem slušný válečný western, kterému nechybí ani vtip. Dobré obsazení dominuje tomuto snímku, ale na Brynnera s vlasama jsem si prostě nemohl nějak zvyknout. ()

Autogram

Lietadlo sa vo westerne bežne neobjaví, takže v tomto ohľade hneď na začiatku príjemné prekvapenie. Horšie to bolo s druhou polovicou, ktorá sa prepadla do slabšej konverzačky. –––– Hele, Gringo, tahle válka je levná. Až budu mít víc peněz, bude i válka větší. ()

Han22

Starý westerny jsem sice jako kluk nesledoval, ale tenhle jsem kupodivu kdysi na Nově viděl. A je to docela mazec, stejně jako byla mexická historie. Generálové, prezidenti a revolucionáři se tam na počátku století střídali jak na běžícím páse, v téže době tam z jihu bojoval i Zapata a Villa v podstatě byl lepší bandita se strategickými schopnostmi. Film si z jeho boje bere jen krátkou výseč a mírně ji idealizuje. Ne zas moc, Villa je stále bandita a barbar, účel pro něj světí prostředky, jen má ideály Jeho pobočník zase střílí zajatce ze sportu. A postava sobeckého amerického letce, který se nedobrovolně přidává aby se na konci změnil je samozřejmě kompletně vymyšlená. Přesto to bylo výborné. K nepoznání změněný Brynner si opět fantasticky střihl další ze své galerie nejrůznějších národností, ten chlap snad uměl zahrát všechno, Bronson prvně se svým knírkem taky nezaostává a Mitchum a Lom slušně doplňují hvězdnou sestavu. Navíc western je to spíše jen lokacemi, protože ve filmu nechybí opravdu velkolepé válečné scény, obrněné vlaky, dobývání města a především letadlo, ze kterého se krásně shazují bomby na bezbranné vojáky. Výborný historicko-válečný western na 4*. ()

Mikino00

Neznámy westernový velkofilm, který se nezastaví ani na minutu. Všichni tři pánové jsou opravdu skvělí. Zvláštní je, že ve všech amerických filmech bojuje za mexickou revoluci provinční generál Villa a nikdo jiný. ()

MickeyStuma

Příběh o mexickém rebelovi vedoucí mexickou revoluci, kterému nedobrovolně pomohl americký letec. Pancho Villa by tedy měl být zákonitě centrem všeho dění, ale kupodivu není. Je jím Lee Arnold, což je onen americký letec. Snímek se tváří jako spaghetti western, neboť tolik mrtvol, aby jinak obyčejný western pohledal. Jasně, žánrově se tomu také dává přívlastek válečný, ale na jednu bitvu na konci všeho tomu vůbec nepřísluší. Tady se jen účelově vraždí a to je tak všechno. V hlavní trojici se sešli při dnešním pohledu tři významné herecké osobnosti. Naprosto nepoznatelný Yul Brynner v roli Pancho Villa, kterému sekunduje Rudolfo Fierro s tváří Charlese Bronsona, pro kterého to byla první role se svým pověstným knírem. A Robert Mitchum v roli amerického letce Lee Arnolda, který právě na sebe strhává většinu pozornosti, čímž se nechtěně stal hlavní postavou. A těžko říci jak ve své době, ale při dnešním pohledu mu na paty dost šlape i samotný Charles Bronson. Scenáristická práce se tak autorům poněkud vymkla kontrole. Několik silných scén se sice vyskytuje ale i tak příběh nabývá dojmu nerovnoměrnosti a špatného zaměření. Prostě to nějak není ono. Z pozadí filmu je však známo, že film provázely nemalé potíže. A když jsou potíže, na kvalitě snímku je to ve finále znát, což nám bylo dokázáno již nesčíslněkrát. Bez hlubšího hloubání nad myšlenkou daného příběhu ale jinak snímek působí v celku odpočinkově a to i přes svou dvouhodinovou stopáž. ()

Schlierkamp

Americký western, jenž volně popisuje revoluční události v Mexiku, do nichž se významně zapojil legendární Francisco (Pancho) Villa. Boje tohoto revolucionáře se odehrávaly v severní části země, zejména v oblastech Chihuaha a Durango, v letech 1910-1923 a domnívám se, že ač bylo natočeno vícero snímků o tomto odhodlaném vůdci povstalců, stěží najdeme více charismatičtějšího představitele hlavního hrdiny než v tomto filmu. Právě slavný Y. Brynner dodává tomuto westernu na exkluzivitě, neboť samotná jeho osobnost, zvedá úroveň filmu o stupeň výše. Western se může pochlubit zajímavým, poutavým dějem a výborným hereckým obsazením. Holohlavému rodákovi ze Sachalinu ve filmu stojí po boku neméně slavný představitel neohrožených pistolníků Ch. Bronson v roli J. R. Fierra, u něhož kromě střeleckého umění zaujala i obliba v netradičních metodách usmrcování zajatců. V roli amerického pilota, gringa Lee Arnolda, jenž pomáhal Villovi s bojovou podporu ze vzduchu a dokonce se spolu s Fierrem pokusil o bombardování nepřátel, se představil R. Mitchum. Hlavním protivníkem těchto revolucionářů se ukáže býti generál Huerta, jenž touží převzít moc pouze pro sebe, jehož ztvárnil H. Lom, další známá filmová osobnost a navíc pražský rodák. Western neznámého amerického režiséra B. Kulika řadím nejen díky nepřemožitelné dvojici Brynner-Bronson, ale i kvůli působivým válečným událostem v Mexiku, jež byly dle všeho pro filmové potřeby upraveny, k tomu nejlepšímu v daném žánru. ()

bearmeedek

Silná herecká trojka, Yul(a) Brynner(a) bych v masce nepoznal. Válečný film z mexické revoluce, kde bojové scény fungují dobře, ostatní skladba z filmového pohledu místy rozpačitá. Revoluční hudba v akčních pasážích působí trochu komicky. Jinak 60% na pohodu. ()

ostravak30

Já se přiznám, že tento film mi moc nepomohl objasnit situaci při Mexické revoluci. Zmiňovaný masakr v úvodním textu totiž mluví o masakru, kterého se ale dopustili právě revolucionáři, konkrétně postava Charlese Bronsona a Villa sám. Pilot se pak nerozhodl pomoci revolucionářům, ale byl donucen. A že bych stál rozhodně na straně revoluce se říct nedá. Pancho Villa se k ženám choval majetnicky a násilnicky a společně se svým společníkem pro svou věc klidně stříleli nevinné. Tento film je tak docela dobře zpracovaný co se týče technické a výpravné stránky, ale vůbec netuším, na kolik je věrohodný historicky. K tomu bych potřeboval vidět jiné verze. Každopádně bylo zajímavé vidět ch. Bronsona v trochu jiné roli než na jaké jsme u něj zvyklí a rozhodně bych neřekl, že jasně kladné. ()

Kenneth

Mohl to být dobrý film, nebýt zbytečně přehnaného násilí a dalších věcí, které naznačují, že film vznikl v 60. létech. Na druhou stranu pobavil Bronson svou věčnou nespokojeností s jídlem a porovnání mexické vesničanky s gringo ženou z města. ()

PTuranyi

Dobrý westernovo ladený historický príbeh z obdobia mexickej revolúcie. Hoci hlavným hrdinom je Pancho, celý príbeh je vlastne rozprávaním amerického pašeráka zbraní, ktorý sa nedobrovoľne pridá k povstalcom. Herecky je tu najvýraznejší Charles Bronson. Robert Mitchum je síce nemastný neslaný ale svoju úlohu zvláda. 70% ()

Sa.sa

Super western, i když by bylo lepší ho označit za válečný... Nebyl to jistě takový lidumil jak zde ukazováno, ale o tom nikdo nepochybuje... Ono s revolucí to nikdy není tak růžové jak se zdá... ()

PORTER44

Nálepka western patří tomuto filmu jenom okrajově protože se ve filmu vlastě jenom válčí,nejsou to klasické přestřelky jako ve westernu ale válečné bitvy mezi bandou P.Villy a vojáky Colorádos.Výtečné herecké výkony Y.Brynner,Ch.Bronson. ()

milos.bradik

Velmi podařený film. Role dokonale seděla hlavně Bronsonovi, ostatní odehráli spíše svůj standard, ale s takovým hvězdným obsazením byl ten standard hodně vysoký. ()