Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $1,9miliónaTržby USA $3,981,000Tržby Celosvetovo $3,981,000║ Robin Hood je pre mňa jedna z najobľúbenejších filmových postáv a aj keď jeho príbeh už poznám naspamäť, vždy má majú plnú pozornosť. Errol Flynn ako Robin je pre mňa milým prekvapením, lebo doteraz som s ním ešte nič nevidel a tak ma presvedčil o svojom nadaní, vďaka tej ľahkosti akou túto úlohu hral, ďalej moc zaujmú aj súboje v šerme, či v streľbe z lukom a sú takou ozdobou filmu, rovnako ako niektoré vtipne odľahčené scénky, taktiež aj dramatické výstupy zahrané z hĺbkou. /90%/ ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Kam se na tenhle film hrabe Kevin Costner. Dobrodružství Robina Hooda je velkolepou podívanou. Skvělí herci, přímočarý děj, který má obrovské tempo a spád. Žádná slabá scéna a nudit se nebudete ani chvilku. Co na tom, že některé souboje mohou působit trochu úsměvně z dnešního pohledu. Filmu to na kráse neubírá vůbec nic. Navíc je vše vyvedeno v barvách a o to působivěji celý snímek vyznívá. ()

Reklama

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Náhodou jsem začal v půlce filmu koukat na stařičkého Robina Hooda a jen jsem žasl. Rok výroby 1938. Film krásně barevný. Velkolepé scény. Parádní kaskadérské scény, kde všechno ještě záviselo jen na umu člověka. Herecké výkony také hodně dobré. Na rok výroby se ani tolik nepřehrávalo. Komické jsou kostýmy, ale i přes ně jsem žasl nad choreografií některých bojových a šermířských scén. Robin Hood tak není ani nějakou zvláštností, kterou by si někdo pustil a po letech se filmu jen smál. Dovedu si představit, že bych si dal film znovu a to celý od začátku do konce. ()

marťan 

všechny recenze uživatele

Můj první zážitek v kinu Ponrerpo : Errol Flynn a Olivia de Havilland v Robinovi z Locksley( Robin Hood), a ten byl naprosto dokonalý :o) i nyní s odstupem času ho řadím, i když je pro někoho tak zastaralý na první místo ze všech zpracování,... těch, která už byla na plátna kin uvedena, a možná ještě někdy budou, s cílem již natočené překonat ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Hollywoodská limonáda 30. let. Romantické a nehistorizující zpracování (ach ty kostýmy a kadeře) legendy o Robinu Hoodovi.  Odlehčené tak, že jsem chvílemi čekal, že postavy začnou zpívat a tancovat. Srovnání se shrekovským Robinem Hoodem pro současného diváka skutečně sedí.  Akce dnes možná působí legračně, ale hercům tehdy nepomáhaly téměř žádné triky čili si dokážu představit, že Errol Flynn by si třeba  Kevina Costnera či Russela Crowa namazal na chleba. Nechybí památné rozstřelení šípu ve dví a nejlepší je závěrečný choreograficky velmi zdařilý  šermířský souboj Hooda a Gisbourna. Pozorně  jsem pak poslouchal zvuky vystřelených šípů a skutečně,  jsou to blazery ve Star Wars! Viděna kolorovaná a vyčištěná verze.  Spíše tři hvězdy, dnes už je tenhle způsob filmu přece jen zastaralý, ale z úcty ke klasice jednu přihodím. ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Zvuk Robinova šípu byl použit skoro ve všech Hvězdných válkách. (liquido26)
  • Erroly Flynn nebyl vůbec spokojen, když se dozvěděl, že má film režírovat Curtiz. Nelíbily se mu Curtizovy velitelské metody a oba dva měli spolu konflikty již během natáčení snímku The Charge of the Light Brigade (1936). (liquido26)
  • Kaskadéři dostávali velmi slušných 150 dolarů za každý šíp, který je zasáhl. (Cimr)

Reklama

Reklama