Obchodník se smrtí

• USA Lord of War (více)

Jurij Orlov je Američan ukrajinského původu, jeho rodiče se přistěhovali v době jeho dětství do Ameriky. Jurij vyrostl v Brooklynu, v části zvané Malá Oděsa, kde násilí bylo normální jev. Místo ovládala ruská mafie a Jurij velmi brzy zjistil, že jeho cestou ze života v této čtvrti je obchod se zbraněmi. Jurijovi k malým obchodům pomohl jeho rádoby židovský původ. Jenže Jurij nechtěl zůstat jen tím, kdo prodává místním zločincům několik zbraní. Když se mu začne i za pomoci jeho bratra Vitalije dařit, vyhledá známého velkého obchodníka, Simeona Weisze, a nabídne mu spolupráci. Simoen ho však s opovržením odmítne. Jurij nelituje, dál prodává zbraně v malých množstvích. Postupně si vytvoří kontakty mezi armádními důstojníky a své obchody zvyšuje. Prodává všem, neptá se, co se zbraněmi bude a kdo je bude používat. Vede život v poloilegalitě, má několik falešných pasů. Brzy zjistí, že má v patách Interpol. Agent Interpolu, Jack Valentine, je vytrvalý a stále se ho snaží dostat. Jurij musí začít umět improvizovat. Záhy pro něj není problém změnit jméno lodi a její registraci přímo za plavby na moři. Jurij a Vitalij se stávají dodavateli afrických diktátorů. Jenže obchod narazí na komplikaci, Vitalij se stal závislý na drogách a na alkoholu. Jurij ho proto posílá do léčebny a sám v obchodech, ve kterých jde často o život, pokračuje. Ale i Jurij má slabost. Tou je jeho zatím platonická láska k modelce Avě Fontaineové. A protože Jurij ví, že nic není nemožné, brzy nastraží na Avu past, vyláká ji pod falešnou nabídkou na focení do hotelu, ve kterém si koupil všechny pokoje. Rázem se s Avou ocitne v prázdném hotelu. Šarmantní Jurijovo vystupování a zjevný dostatek peněz udělají na Avu dojem. Záhy Jurij slaví s Avou svatbu. Padá železná opona a Jurij rázem nachází cestu na svou rodnou Ukrajinu. Tady, za pomoci příbuzného, armádního generála Dmitrije, začne doslova vykupovat ukrajinské armádní sklady. Obchody jsou sice nelegální, na Ukrajině však není za peníze nic problém. Agent Interpolu, Valentine, se může jen dívat, jak se Jurij dostal mezi první ligu obchodníků se smrtí. Objeví se Simeon Weisz, který by teď rád s Jurijem Orlovem spolupracoval. Jurij se jeho nabídce ale vysměje. To neměl dělat. Weisz mu jasně říká, že vyhlásit mu válku není rozumné. Jurij si z těch řečí nic nedělá. Že je to chyba, zjistí záhy. Auto s generálem Dmitrijem před jeho očima vyletí do vzduchu. Jurij ale nemá čas se mstít, má tolik kontaktů, že obchoduje s Ukrajinci dál. Nic už pro něj není problém. Hlavními odběrateli jsou podivné vlády a diktátoři v Africe. Mezi nimi vyniká diktátor Baptista a jeho syn. Baptista platí za zbraně diamanty a Jurij mu rád dodává. Je to poněkud nebezpečnější, neboť oba Baptisteové jsou blázni, nicméně za obrovské výdělky, které to přináší, je i Jurij ochoten riskovat. Jurijova žena Ava se na nic neptá a Jurij ji nechává žít v její zlaté kleci. Jurij ale zjistí, že i Valentine se vypracoval. Začíná mu nepříjemně komplikovat život. Když se Valentine pokusí překazit Jurijovu dodávku zbraní za pomoci stíhačky, se kterou donutí Jurije a jeho lidi přistát s dopravním letadlem na prašné silnici v divočině, Jurij pochopí, že má skutečně sobě rovného protivníka... (TV Prima)

Lenny17

Kto by to bol povedal, že už v roku 2005 zažijeme posledný dobrý film s Nicolasom Cageom. Film však stojí za to. ()

SimiT84

Podle zdejšího hodnocení a komentářů jsem čekal opravdu nezapomenutelný skvělý film... a toho jsem se teda nedočkal. Strašně předvídatelný a povrchně zpracovaný děj, alespoň že se na film pěkně dívá... ()

teekanee

Film jsem viděl asi po pěti letech a jsem z něho stejně nadšený jako tenkrát. Cage je fakt výbornej a charismatickej herec, škoda jen, že to v poslední době moc nedokazuje. Hawk a Leto mu obstojně sekundují. Nevím jak vy, ale já toho o zbrojním průmyslu moc nevím, takže je film docela zajímavá otvíračka očí jak to ve světě chodí. Nejsem naivní a je mi jasný, že skutečnost bude asi ještě o dost drsnější. Film taky prezentuje řadu zajímavých podmětů na zamyšlení. Ke všemu ještě přičtu skvělou režisérskou práci a vychází mí 86%. ()

andy60

Jeden z nejlepších filmů s N. Cagem, obchodníka ztvárnil perfektně, režie výborná, stejně tak scénář a děj prošpikovaný pikantně černým humorem - co si přát víc? ()

Jackal07

Film skvělý, po všech stránkách. Jediné, co mě děsí, že je to všechno pravda. Jsem si uvědomil, že jsem docela rád v Česku a ve městě, kde žiju :-) ()

BeholdTheFun

Tenhle film si asi chvíli budu pamatovat. V podstatě ve mně zanechal pocit jak soucitu tak i nenávisti vůči Yurimu. Taktéž vyložil na stůl zajímavou filozofii, která je sice brutální, ale do velké míry pravdivá. Rozhodně velmi dobré pojetí kontroverzního tématu. ()

mistr97

Obchodník se smrtí je povedený film, který dokáže poutavě ukázat jeden z velkých světových problémů, a to i s lehkou dávkou humoru. Právě nadhled je velkou předností filmu, když se nesnaží být příliš korektní. Nicolas Cage předvedl dobrý výkon, role mu sedla. Ostatní herci tolik prostoru nedostali. K dokonalosti něco chybí, ale celkově se jedná o zdařilý film, který se příjemně sleduje. 80 % ()

Sejkorka

Je to pěkně natočené, částečně i u nás (myslel jsem, že jsou to Hradčany, nicméně jde o MIlovice). Ve filmu je spousta cestopisných záběrů a historických "přesností". Člověk si uvědomí, jaký svinstvo je na pozadí podobných armádních kšeftů. A jaké je pokrytectví legálních obchodníků se smrtí, čili vysokých politiků největších světových mocností. Andrew Niccol mimo jiné napsal a režíroval Vyměřený čas. I tomu jsem dal 4* , přitom je podle mne lepší. Tak nevím, možná to ještě přehodnotím. ()

PowPow

Po technické stránce skvělá práce, každý záběr a dialog promyšlený. Atmosféra by se dala hlavně v druhé půli krájet. I ten netradiční konec je výborný nápad. Navzdory tomu, že Nicolas Cage už hraje jenom v béčkových sračkách, tohle je jeden z důkazů, že je pan herec. A Niccol už od té doby tuhle laťku nepřekonal. Navzdory tomu, že o obchodnících se zbraněmi vzniklo v nedávných letech docela hodně nadprůměrných filmů, tohle je asi ten nejlepší. ()

lodni_sroub

Takový ten film, kterému dáte 5 hvězdiček, ale už ho nechcete nikdy znovu vidět. Komentáře hlavního hrdiny k ději jsou perfektní. ()

Di.ana

Pútavý príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami či postavami. V hlavnej úlohe hrá Nicolas Cage ktorý stvárňuje Jurija Orlova, ktorý sa postupom času z obyčajného človeka tužiaceho po finančnej pohode  nenapadne ale celkom rýchlo vypracuje na tak úspešného obchodníka so zbraňami, že ho nedokázalo ohroziť ani to keď mu na krk dýchal Interpol. Obchodník so smrťou pohltil celú moju pozornosť. Skvelé a pútavé spracovanie. Film vo mne zanechal extrémne veľkú emóciu zhrozenia sa, keď som si začala uvedomovať akú moc majú zbrane a aký biznis vlastne vojna je. Ešte silnejšia emócia prišla, keď som si počas sledovania uvedomila, že toto je realita a tento film otvára v podstate aktuálne témy.  Odporúčam pozrieť každému, aby získal prehľad aj ako to vo svete môže bežať a aký je / vie byť. Nebudem prezrádzať viac, rozhodne si to treba pozrieť. Pre mňa je tento filmveľký favorit. ()

str0001

Velmi povedené. Nevím sice jistě, na jak moc uvěřitelných základech film stojí, ale působí věryhodně. Samozřejmě je celý děj trochu pohledem z rychlovlaku, ale to jen přidává na divácké atraktivnosti. A člověku to potvrdí věci, které jen s obavou tušil. Prostě krásný náhled na to, že svět není jen černobílý a také na to, že určitá úroveň korupce je asi nevyhnutelná. To řekl sám Al Capone. Bohužel, ale film velmi doporučuji. ()

peproch

Příběh zpola zahraný, zpola komentovaný Jurijem Orlovem – původně z Ukrajiny, ale i s rodiči přesídlil do NY. Cynický, s touho být v něčem dobrý, snadno a rychle obchoduje a obratně po celém světě se zbraněmi film plný otázek, zpytování, podivně klidné brutality stejně jako netečnost obchodníka k předmětu obchodu - zboží ()

Kelinej

Příběh muže, který váže smyčku světu i sobě samému. Podáno svižně, napínavě...a co si nedomyslí divák, to mu jasně v závěrečné třetině filmu sdělí tvůrci. Andrew Niccol je osobitý scénárista i režisér a Nicolas Cage umí podávat špičkové výkony, když je na place pevně veden. ()

leafroller

"Kalašnikov....Sověti si ho dali na mince, Mosambik na vlajku." Velmi přitažlivě natočený film, odhalující některé mechaniky obchodu zbraněmi, dokreslený úpěnlivou snahou policie o dopadení "obchodníka se smrtí". Což je vcelku humorné. Je to jakoby pronásledovali Forda III., protože na přechodu v Liberci srazil Transit důchodkyni. Naše přenášení odpovědnosti na někoho jiného je už pevně zakořeněné klišé. A tak za statisíce mrtvých civilistů ve válkách nemohou korporace a politici, ale prodejci zbraní a za rakovinu plic jistě nemůže sám kuřák, ale prodejce tabáku. Lidské ego zkrátka dokáže nemožné. Ale to jen tak na okraj. Film má svá světlá i stinná místa, čímž dokonale splňuje mou potřebu rovnováhy. Jo a kvůli větě:"Máte moc krásné....všechno" - vážně miluju dabing. ()

Maxtrix

Na tenhle film jsem čirou náhodou narazil a okamžitě se mi zalíbil. Perfektní tempo, vizuály a herecké výkony. Nicka a Jareda jsem předtím moc nemusel a nevnímal, ale po tomhle se na ně začínám dívat jinak. Fight Club spojenej s Posledním skotským králem a jak to krásně funguje. ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (více)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (více)

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (více)