Film vypráví o věčném rozporu mezi rozumem a citem, o dvou podobách lásky, duchovní a tělesné, o možnosti přátelství mezi mužem a ženou, tak, jak o ní píše ve své stejnojmenné básni Robert Graves. Tvůrci přiznávají, že jeho příběh je tak trochu "červenou knihovnou", že základní téma je jakoby z románu pro služky. Avšak podle scenáristy je to jen "ironické východisko", protože životní situace filmové postavy je vážná a plyne z ní řada paradoxních situací, které jsou tragické i zábavné a inklinují k černému humoru. Režisér Hřebejk a scenárista Jarchovský tentokrát zvolili syrové vyprávění v příběhu mladé ženy, která prožívá ne příliš šťastné manželství s drsným mužem, když potká jeho andělský protiklad, staršího emigranta. Seznámí se s ním přičiněním manželovy nelegální činnosti. Zatímco muž sedí ve vězení, žena odjíždí i s dětmi a novým přítelem do Itálie. Ale vztahy nejsou jednoduché, ani jejich řešení. Po mužově propuštění z vězení a po smrti své matky se i žena s dětmi vrací domů... Vedle hlavních rolí milostného trojúhelníku v podání A. Geislerové, J. Abrháma a R. Luknára ve filmu podaly výborné výkony J. Brejchová a E. Vášáryová (matka a tchyně), kterým skvěle sekundoval J. Schmitzer (manžel hrdinčiny matky). (Česká televize)

Lygie

Film jsem dosud neviděla. Po dnešním pročítání recenzí mne však zarazil znepokojivý jev: diskurs Hřebejkova filmu se omezuje pouze na režisérův vlastní rybníček, jako by prostě nebylo s čím jej porovnávat. Mohu z toho tedy usuzovat, že Hřebejkovi natolik utíká současný světový filmový kontext, že prostě raději nelze ho s ním srovnávat, a že zároveň nelze najít ani kvalitní ekvivalent (protipól) jeho tvorby v českém prostředí? Tím hůř pro Hřebejka, tím hůř ale zejména pro český film! Nechci tím říct, že nemám ráda Hřebejkovy filmy (film "Musíme si pomáhat" ctím a "Pelíšky" mne baví), jen mi ta nepřítomnost srovnání znovu připomněla absenci něčeho opravdu diskuzehodného a progresivního v mainstreamovém českém filmu posledních let. ()

Ywec

Rozhodně lepší než Štěstí. Řeší se tu podobná témata. Příběh je však podáván živěji, s otevřeným koncem, vyprofilovanějšími postavami. Kvůli Jiřímu Schmitzerovi se vyplatí ten film vidět. ()

keltik1

Příběh trochu kýčoidní,ale jako velké plus beru to,že jsem v některých postavách poznával lidi kolem sebe(Hrušínský,Schmitzer,Vašaryová).Negativa?Luknár,Luknár,Luknár.....Nikdy předtím jsem ho neviděl a obejdu se i nadále.Kdykoliv se objevil na scéně,děj se zasekával.Zato Schmitzer byl nádherně odporný,slizký,prolhaný a vyčůraný(na závěr doslova).A scéna,kdy šahá na svoji mrtvou ženu,toť vrchol tragikomedie. ()

Michaell

Hřebejka opravdu nemusím a proto vždy k jeho filmům přistupuji s maximální skepsí. Bohužel se pak dostavuje onen známý efekt, který je u filmů zvláště patrný, že jsem vždy překvapen, když se to nakonec dá koukat a mám tendenci hodnotit velmi nadsazeně. To je i tento případ - dávám čtyřku, přestože vím, že kdybych Hřebejka považoval za největšího českého režiséra, tak by to bylo tak na 1 až 2. Ale což... ()

rozika

EŇO ŇUŇO. Výborná z hviezdičkou. Výborný film. Urobili ho ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY. Slováci tiež hovorili slušne po česky. ()

Leila75

Jediný co mě bavilo ,byl úchylný záporňák v podání p.Schmitzera,tímto ho zařazuji do své topky záporňáků!A.Geislerová mě opět přesvědčila o tom,že hrát neumí,prostě jí to nevěřím,stejně tak,jako v Želarech.Nesmím ještě nepochválit p.Vašáryovou za její perfektní náboženskou fanatičku,všichni jistě známe podobné typy ze svého okolí.Celkově dosti průměrné pocity. ()

škvrně

Film jsem viděla v kině a odcházela jsem spokojená, bavil mě. Stoupl u mě i díky hudebnímu doprovodu, písním Markéty Irglové, Glena Hansarda a Radůzy. Nevím, jestli bych chtěla vidět tento film víckrát, ale za podívanou určitě stojí. ()

Nepl

Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Pro čtvrtou rozhodly skvělé herecké výkony A. Geislerové ("mrcha tak dokonalá, až se mi otvírala kudla v kapse") a J. Schmitzera (chvílemi téměř one-man show). Hřebejk tak trochu jinak než ho známe, nicméně pro mě osobně v lepším světle než u mnoha jeho komedií (viz Medvídek). ()

cmman

Tak tohle mě myšlenkově absolutně minulo. Jedna hvězda za Aňu a její výstřihy, druhá za skvělého Schmitzera, jinak o ničem ()

JUX

No jo, to zas bylo. Vsichni v Cechach jsou banda lemplu, zlodeju a jinejch dusevnich chudaku, jen ten emigrant si zachoval moralni cistotu. A pri tom je to peknej vul. Ale nenadzvihlo me to tolik, jako podobna rozvrzeni v Horem Padem, takze za 3*, protoze dobra hudba, dobra kamera, dobry herecky vykony a prekvapive (pro me) velice sexy Geislerova. ()

ccaaggii

A co tím chtěl básník říci? Že je svět nespravedlivej a že láska musí ustoupit pragmatismu? Netuším, jestli scénáristu nějaká v době psaní zrovna nechala, ale příběh z počáteční melancholie přechází do nasráníhodné pesimistické absurdity. A nejhorší na tom je, že tohleto není styl Hřebejka, ani herců, které vedl. Každý hraje nejlíp, jak umí. Geislerová je úžasně životem zbídačená holka, Vašáryová neurotická fanatička, Brejchová krásně pragmatická bába, která si neuvědomuje, že pragmatismus postrádá, pokud jde o její vlastní byt, a Schmitzer je tak nádherný psychopat, z něhož egoismus jen kape, jenže ty herecké výkony a režijní vedení padá na scénáři, který je otřesný. Pro mě panoptikum hereckých výkonů a film, který se hodí max pro studenty FAMU, aby věděli, jak se má hrát, a jak se nemá psát scénář... ()

Carolka

Jelikož nejsem moc na "české filmy", tak tento hodnotím velice pozitvně! Krásku jsem viděla několikrát a určitě ještě uvidím.... Krásný filmek a úžasný soundtrack! ()

vhorky

Aňa Geislerová patří mezi dost často obsazované herečky, které mají ztvárňovat ty krásky. Osobně bych si dovedl představit jinou představitelku. Jiří Schmitzer zde nalezl roli, ve které se vyloženě našel. Na první pohled asi zaujme tím, že zde hraje dokonale oholený což jsem u něj hodně dlouho neviděl. Film je podbarven pěknou hudbou a dějově je tak trochu ze života. ()

BigMen

5 hvězd. Dal jsem je. Myslím, že si to tento Hřebejkův počin zaslouží. Baví mě na tom vše. Příběh ženy v nesnázích. Rodina, která se snaží pomoc, i přes svou nevrlost a životní styl. Rozhodování a následná zrada v lásce, v životě. Přesně tak. Je to vše ze života. Baví mě humor, hlášky a situace ve kterých se člověk ocitne. Baví mě Aňa a její herecký potenciál a samo, že i kousek erotiky, který tu je. Dobré herecké obsazení, umístění příběhu, dobrá režie, hudba a odvíjející se děj. ()

aaLucajdaa

Film který mě i přes svou hořkost dokáže vždy rozesmát..výkon paní Geislerové opravdu vynikající..a k tomu hudba mé oblíbené Radůzy.. ()

Darabont a King opět spolu

Darabont a King opět spolu

08.02.2007

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007