Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Taw Jackson byl propuštěn z vězení a vrací se do svého města. Jeho ranč koupil podvodem obchodník Pierce. Před nějakou dobou zaplatil Lomaxovi, aby Tawa zastřelil. Chtěl odkoupit jeho ranč, protože chce jeho bohatou půdu. Jenže Taw přežil a teď se chce pomstít. Pierce najme Lomaxe znovu, ale Pierce mu nabídne lepší, výhodnější dohodu a tak se přidá na jeho stranu. Pierce bude převážet 500 tisíc dolarů ve zlatě v upraveném povozu. Je celý z kovu, má střílnu a doprovází ho horda poskoků na koních. Billy, expert na výbušniny nastraží nálože pod most. Odříznou tak vůz od ozbrojeného doprovodu. Pomůže i pár dalších lidí, farmář i indián. Zlatý prach v sáčcích schovají do sudů s moukou. Farmář je má odvézt do bezpečí. Zlato by ale chtěli i indiáni a tak dojde k dalšímu výbuchu. Taw podle dohody schová zlato na půl roku. Potom se všichni opět sejdou a kořist si rozdělí. (TV Barrandov)

(více)

Recenze (44)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Westerny J. Wayna odškrtávam postupne a naozaj sklame iba máloktorý. Toto je stávka na istotu, kde ide o zlato, česť a trocha chlastu. Ťažký opancierovaný voz s veľkou bandou pistoleros nesie pravidelne kopu zlata a J. Waynovi to nedá. Zvlášť keď mu šéfuje zloduch, ktorý sa zmocnil jeho farmy. Herecká dvojka Wayne a Douglas si rozumie a zbytok partie v poradí indián, ožran a prchký starec ich skvelo dopĺňa. Plány iba výnimočne vychádzajú na 100% a ani tu to nebude inak, preto je záver tak pozerateľný. Nitroglycerín v rukách alkoholika je nebezpečný, ale dôverujte mu...Fanúšik westernov sklamaný určite nebude. 80%. ()

špaček421 

všechny recenze uživatele

Netypická, ale o to lepší Waynovka. Wayne tu nehraje ani šerifa bránícího vězení, ani tatíka, který zachraňuje svoje syny, a už vůbec ne vojáka, který bojuje se zlotřilými rudochy. Naopak se chystá vyloupit zásilku zlata (sice pro to má omluvu, ale loupež to je), a za tím účelem dá dohromady partu podivných existencí - silného Indiána (!), opileckého odborníka na výbušniny, nerudného dědka s mladou manželkou (nebo otrokyní?) a prohnaného pistolníka. Toho hraje Kirk Douglas, takže je jasné, že ze všech parťáků má největší roli on. Jeho špičkování s Waynem nemá chybu. Vůbec film je dost komediálně založený a rvačka v saloonu jako by vypadla ze Spencer-Hillovek (včetně siláka co přetlačí deset chlapů a vyrazí s nimi okno). Taky je tu troška špagetovosti, jak v námětu, tak třeba ve výskytu kulometu. A ještě ke všemu se Wayne spolčí s celým kmenem Kiowů. Opravdu netypická Waynovka, kterou si u mě po slabém Billy Youngovi vylepšil Burt Kennedy skóre. Jenom je škoda, že Bruce Dern se jenom mihne. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Nevím kolikrát spolu John Wayne a Kirk Douglas vlastně hráli, ale už jen vidět tyto dvě legendy spolu v jednom westernu stojí za to. Navíc jsou oba za loupežníky a ještě jeden jako nájemný vrah. Připraví zajímavý plán, na kterém mě nejvíc zaujal fakt při samotné realizaci, jak budou zlatý prach z mouky filtrovat. Tak jako tak je to docela zajímavý western, ve kterém není o bitky a drobné přestřelky nouze. Mimo hlavní akci, samozřejmě, ta v závěru nabízí mnohem víc. Protože když nemůžeš spravedlnosti dostát legální cestou, je načase zkusit jiný směr. Všimněte si, že se dohromady dala opravdu zajímavá partička lidí. ()

Šakalík 

všechny recenze uživatele

Úžasné. Já Johna Wayna uznávám jako největší westernovou veličinu (sorry, Clinte) a když se na plátně setkal s Kirkem Douglasem, vznikl jeden z nejklasičtějších westernů, který nám svět filmu může nabídnout. Wayne si s Douglasem starším očividně padli do noty a jejich neustále pošťuchování dodává filmu takovou pohodově odlehčenou atmosféru, kterou ještě povzbudí několik úsměvných scén. Ale kovbojka má jasně daná pravidla, a tak se tam hodně střílí, nechybí ani pořádná rvačka, honička koňmo, přepadení dostavníku nebo indiáni – no, je tam prostě všechno. :-) Já za nejlepší Waynův film (a nejlepší western obecně) považuju El Dorado, ale War Wagon je taky hodně v popředí. Už jenom kvůli té chytlavé titulní písni... ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Konečně western, který má trošku šťávu. John Wayne se vrací z vězení, kam ho po neúspěšném vražedném pokusu dostal magnát, co mu ukradl farmu a těží na ni zlato. Jako první si najme muže, co ho minule zkusil zabít, pak starého indiána, mladého věčně ožralého experta na výbušniny a starce s povozem. Cílem je obrněný vůz, který má převážet zlato za půl milionu dolarů. Tedy v podstatě zlodějskej film ve westernových kulisách a skvělej. Mezi Waynem a Douglasem to jiskří a oba jsou jistota, ostatní je dobře doplňují, zlodějský plán je výborný a poznáme ho až při realizaci. Je to vtipné, nechybí indiáni, rychlé kolty, jedna pořádná hospodská bitka a obrněný dostavník s otočnou věží pro gatling je naprostý masakr :) Nakonec to úplně podle představ nedopadne, ale hrdinové s prázdnou neodejdou a to se cení. 4*. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (16)

  • Režisér Burt Kennedy se vzdal poloviny svého platu, aby mohl zaplatit Kirka Douglasa. (facojurka)
  • Aj keď sa od začiatku produkcie nemali radi, kvôli opačným politickým názorom sa Kirk Douglas a John Wayne po filme nakoniec stali priateľmi. Kirk Douglas bol dokonca veľmi zasiahnutý a smútil, keď John Wayne v roku 1979 zomrel. (westerns)

Reklama

Reklama