Válečný vůz

• slovenský

Vojnový voz

Western / Akční

USA, 1967, 101 min

Netypická, ale o to lepší Waynovka. Wayne tu nehraje ani šerifa bránícího vězení, ani tatíka, který zachraňuje svoje syny, a už vůbec ne vojáka, který bojuje se zlotřilými rudochy. Naopak se chystá vyloupit zásilku zlata (sice pro to má omluvu, ale loupež to je), a za tím účelem dá dohromady partu podivných existencí - silného Indiána (!), opileckého odborníka na výbušniny, nerudného dědka s mladou manželkou (nebo otrokyní?) a prohnaného pistolníka. Toho hraje Kirk Douglas, takže je jasné, že ze všech parťáků má největší roli on. Jeho špičkování s Waynem nemá chybu. Vůbec film je dost komediálně založený a rvačka v saloonu jako by vypadla ze Spencer-Hillovek (včetně siláka co přetlačí deset chlapů a vyrazí s nimi okno). Taky je tu troška špagetovosti, jak v námětu, tak třeba ve výskytu kulometu. A ještě ke všemu se Wayne spolčí s celým kmenem Kiowů. Opravdu netypická Waynovka, kterou si u mě po slabém Billy Youngovi vylepšil Burt Kennedy skóre. Jenom je škoda, že Bruce Dern se jenom mihne.(25.12.2012)

Naprosto skvělý western a pro mě velké překvapení, že jsem mězi těmi všemi už přebranými slavnějšími objevil tenhle výtečný kousek. Nechybí tu nic- přestřelky, skvělá rvačka v sallonu, indiáni, podrazy, přepadání, humor. Waine i Douglas se k sobě jako parťáci neparťáci výborně hodí. Navíc to není roztahané a má to spád od začátku až do konce. Vřele doporučuju!(5.2.2008)

Příjemný film, který se snažil překročit hranice žánru košatějším vykreslením postav a sofistikovanou přípravou hlavní zápletky. To se úplně nepodařilo, takže kdo není zarytý fanda westernů, musí se spokojit s hereckými výkony obou hlavních hvězd. A i kvůli nim samotným (nehledě na dobrou kameru) stojí film za shlédnutí i pro ty, co nehrají Bang!.(17.4.2017)

Když si dva herci sednou, tak je to prostě zábava pohledět. Přesně to je případ filmu "Válečný vůz", kde svoje síly spojily Kirk Douglas a John Wayne. Spojení skutečně výborné, hlavně v tom, jak tihle dva dokázali hlásit. Jsou to prostě ti kovbojové, s kterými chcete nějaké dobrodružství prožít. A to se stalo. Zábavné a příjemně odlehčené.(2.3.2015)

Obsazení Wayna a Douglase pozvedává tento western na úplně jinou úroveň, než by byl bez nich. Jejich neustálé pošťuchování a popichování dodává filmu potřebnou dávku humoru a trochu toho napětí. Přítomnost pořádné rvačky v Saloonu, do níž se zapojí všichni návštěvníci, v té chvíli se prostoru nacházející, je více než vítaná.(9.2.2014)

• - John Wayne (Taw Jackson) a Kirk Douglas (Lomax) sa "nemuseli". Wayne bol konzervatívny republikán a Douglas liberálny demokrat. Často sa hádali. (MikO_NR_1909)

• - Režisér Burt Kennedy se vzdal poloviny svého platu, aby mohl zaplatit Kirka Douglasa. (facojurka)

• - Ačkoliv hrál Keenan Wynn starého blázna, ve skutečnosti byl o 9 let mladší než John Wayne. (facojurka)