Příběh Helen Morganové

The Helen Morgan Story

Drama / Hudební / Životopisný

USA, 1957, 118 min

Balanc mezi limonádou a realističností (až na patetický závěr) a retro více ironické než sentimentální.(3.2.2018)

Velmi pěkné téméř muizkálové drama s mladým, ještě černobílým ale už skvělým Paul Newmanem. Je to takový ten Američany zvládnutý mix drsnosti a romantiky až sentimentu. Vděčně a příjemně je zde zachycená atmoféra Ameriky 20-tých let s prohibicí, životem naplno, se spoustou lehce vydělaných peněz, lehkých holek a gangsterských gangů.(26.7.2009)

Jako film ničím výjimečný, ale jako ukázka boje proti tehdejší hollywoodské mravnostní policii velmi podnětné. Helen je krásná, talentovaná, ale takových jsou mraky. Jenže Helen se prosouložila (slušně řečeno) až na Broadway (manželka právníka: muži jako on nemají JEN dobré přítelkyně). Curtiz velmi obratně proplouvá mezi Skyllou a Charibdou, mezi skutečností a požadavky tehdejší hollywoodské limonády. A tak Helen na začátku při obíhání agentur zpívá v cudných černých šatech kostelní odrhovačky, ale na druhé straně ihned sekretářce jasně naznačí, že za odchodem z vesnice byly sexuální vztahy bez manželských povinností. Ty byly ovšem způsobené traumatem z dětství, jak se dozvíme v druhé půlce filmu. Newman hraje poctivého a čestného gangstera !!!! (jak sakra v té branži vydržel tak dlouho? Že by i v Americe měli něco jako Cech vrahů, jak ho známe z Pratchetta?), ale na druhé straně máme dost času poznat jeho pragmatismus a sobectví v osobních vztazích. Pochvalu si zaslouží Gogi Grant, protože se jí podařilo nazpívat přesvědčivě jak střízlivou, tak opilou Morgan. Přesto jde jen o dobře odvedené řemeslo, nic víc.(15.11.2009)

Před nedávnem jsem viděl Young Man with a Horn (1950), taky od režiséra Curitze. Oba filmy vypadají jako dvojčata. Příběh talentovaného jedince, bořícího se životem, od putyk k přepychovým nočním klubům, od chudoby k slávě a naopak, a k alkoholu, jak jinak. Tohle všechno se stalo tisícům lidí, o nichž bylo natočeno stovky filmů. Pokud nemáte v tom příběhu něco jedinečného, jen se opakujete. A to je problém těchto dvou filmů. Jsou řemeslně natočeny, slušně zahrány, ale neuvidíte nic, co byste už neviděli. Jen poctivé řemeslo, nic víc. A to je trochu málo. V rámci žánru za 3.(7.7.2019)

Na filmu je vidět, že jde o životopisný snímek z 50. let, takže je tu až příliš mnoho dlouhých pěveckých scén, což mírně Curtizově počinu podkopává stoličku, ovšem nad vodou snímek drží vynikající Paul Newman v roli egoistického grázlíka, jehož chování je však radost pozorovat, neboť nikdy není jasné, jak se zachová. Chválím i samotné písně, ale jak jsem uvedl výše, mohly být kratší. Za zmínku stojí také skvělá atmosféra, která perfektně vystihuje jak tehdejší smetánku, tak prostředí gangsterů a obchodníků s alkoholem, ale také chudiny, zejména na začátku. Období prohibice má velké kouzlo a Michael Curtiz je skvěle převedl na filmové plátno v příběhu o zpěvačce, které kdysi Broadway ležel u nohou, a kterou nedostatek štěstí v životě dostane do hlubokých osobních problémů. Navzdory svým výtkám musím Příběhu Helen Morganové dát 5*.(31.10.2014)

• - Paul Newman svou roli nenáviděl. „To byla bolestná zkušenost,“ uvedl po několika letech. „Ale víte, poté, co odmítnete takových patnáct nebo dvacet scénářů, občas přijde chvíle, kdy vám dojde, že prostě musíte pracovat.“ [Zdroj: Shawn Levy - Paul Newman] (Pavlínka9)