Průrva

V oceánu dochází ke ztrátě spojení s ponorkou Siren I. Armáda proto ihned posílá druhou ponorku tohoto typu Siren II, aby našla ztracenou ponorku a zjistila, co se stalo. Stopy zmizelé ponorky vedou až do extrémně hluboké mořské propasti, kde však čeká smrtelné nebezpečí nejenom z mořských hlubin, ale také z vlastních řad. (Chupacabre)

Gilmour93

Průrva? Spíš průser.. Mizerné béčko, které je možno přibalit do paklu podmořských sci-fi z přelomu 80. a 90.let - byť v porovnání s Cameronovou Propastí se vyjímá jak děravé necky na luštěninový pohon FART vedle atomové ponorky třídy Los Angeles.. Soupis nelogičností by sice byl tlustší, než soudní spis k Norimberskému procesu, ale jelikož jsem se některými momenty bavil jak u Červeného Trpaslíka (neustále pekelně soustředěný kapitán R.L.Ermey, záběry z ošetřovny, stvůra připomínající sperma v akváriu), dávám dvě hvězdy mile rád. Jen doufám, že Jack Scalia, pornoherec, co si spletl žánr, vrátil ihned poté, co si udělal hlavu, ten fén detektivu Riggsovi.. ()

ricci.s

Konečne môžem dať nejakému klasickému hororu nadpriemerné hodnotenie. Posádku hľadajúcu stratenú ponorku čaká nepríjemné prekvapenie. Na Siren I totiž prebiehali genetické experimenty a výsledkom sú (ako to už býva zvykom) zdegenerované, vraždiace, morské príšery. Je to síce dosť neznámy, ale veľmi kvalitný podmorský hororík, v ktorom nechýba podarené gore, ale predovšetkým musím pochváliť vynikajúce stvárnenie príšer (najlepší boli zmutovaní novorodenci). Akcie je dostatok, v druhej polovici je to už vlastne len jednoduchý boj o prežitie, ale bavil som sa. ()

tron

V roku 1989 na scénu priplávala moja obľúbená minivlna podmorských hororov (Deep Star Six, Leviathan a čiastočne aj Cameronova Priepasť, aj keď tá oveľa viac bez debaty šla do sci-fi). Boli to vlastne vodné kópie votreleckej série (zlá korporácia, skupinka postáv v uzavretom telese, z ktorého niet úniku a útočiace hororové príšery). V roku 1990 sa na trhu objavil pohrobok The Rift - španielska (!), strašne zle vyzerajúca blbosť od režiséra Slimákov. Dej nebol umiestnený do podmorskej stanice, ale do ponorky. Tešil som sa, ale je to béčko hraničiace s céčkom. R. Lee Ermey mal v tom čase za sebou brutálne výkony v Olovenej veste a Horiacej Mississippi, takže sa do úlohy nekompromisného kapitána hodil ako máloktorý iný vtedy žijúci herec. Toto však nemal šancu zachrániť ani on. Na filme je od prvých minút až nechutne viditeľný podpriemerný rozpočet, vinou čoho zábery na ponorku vyzerajú ako to, čo aj v skutočnosti sú – a to ako veľmi zlé miniatúry. K tomu umelohmotné kulisy a smiešne triky. Zvyšok kastingu vyzerá ako keby práve narýchlo dobehol z natáčania erotického filmu. ()

Bloody13

Další z řady podmořských sci-fi hororů, které se snažily přiživit na úspěchu Propasti. The Rift se však (narozdíl od Leviathana nebo DeepStar 6) svým technickým zpracováním blíží spíš k typickému Cormanovi a jeho proslulým trashům. Pár známých ksichtů kvalitu filmu nezaručí, takže je to tentokrát vážně jen o vizáži všemožných zubatých, chapadlovitých i rosolovitých podvodních monster. Plus několik utrhnutých končetin a rozstřelených hlav, ale tim klady bohužel končí, protože nápady s nadhledem zmizely hluboko v oné roklině. Od Simóna (Pieces, Slugs) jsem čekal větší srandu. ()

Aluska88

Dynamické podmořské sci-fi nabité skvělými dialogy, akcí i napětím. Nemá smysl srovnávat ho s Propastí či ostatními podobnými kousky. Průrva totiž funguje dost zdařile sama o sobě, bez potřeby něco kopírovat. Já žádnou podobnost s Propastí nenašla, krom toho, že se děj odehrává ve velké Hlubině:) Rovněž oceňuji masky zmutovaných tvorů, které na mě mnohdy dokáží zapůsobit více než dokonalé počítačové efekty. Film uběhl velmi rychle a snad jediné, co jsem postrádala, byl větší prostor pro krvelačné predátory, přišlo mi, že na scéně nepobyli dostatečně dlouho. Kdyby se filmu prodloužila stopáž o takových dvacet minutek, mohli jsme dostat ještě větší nářez v podobě "konfliktů" týmu s nebezpečným protivníkem:) Také mohlo být ukázáno více nahrávek z pásek, abychom měli konkrétnější představu o tom, co tam dole skutečně prováděli. Z hereckého ansámblu musím vyzvednout R. Lee Ermeye. Z toho chlapa mám respekt i obavy, jen co se na něj podívám už od jeho role v Texaském masakru:) ()