Průrva

• Španělsko

La Grieta

Akční / Dobrodružný / Horor / Sci-Fi

USA / Španělsko, 1990, 79 min

Další z řady podmořských sci-fi hororů, které se snažily přiživit na úspěchu Propasti. The Rift se však (narozdíl od Leviathana nebo DeepStar 6) svým technickým zpracováním blíží spíš k typickému Cormanovi a jeho proslulým trashům. Pár známých ksichtů kvalitu filmu nezaručí, takže je to tentokrát vážně jen o vizáži všemožných zubatých, chapadlovitých i rosolovitých podvodních monster. Plus několik utrhnutých končetin a rozstřelených hlav, ale tim klady bohužel končí, protože nápady s nadhledem zmizely hluboko v oné roklině. Od Simóna (Pieces, Slugs) jsem čekal větší srandu.(21.5.2012)

Konečne môžem dať nejakému klasickému hororu nadpriemerné hodnotenie. Posádku hľadajúcu stratenú ponorku čaká nepríjemné prekvapenie. Na Siren I totiž prebiehali genetické experimenty a výsledkom sú (ako to už býva zvykom) zdegenerované, vraždiace, morské príšery. Je to síce dosť neznámy, ale veľmi kvalitný podmorský hororík, v ktorom nechýba podarené gore, ale predovšetkým musím pochváliť vynikajúce stvárnenie príšer (najlepší boli zmutovaní novorodenci). Akcie je dostatok, v druhej polovici je to už vlastne len jednoduchý boj o prežitie, ale bavil som sa.(29.8.2011)

Zajímalo mě, zda i po letech mě tenhle film bude bavit. A baví! Pravda, inspirace filmy Vetřelec a Vetřelci je příliš okatá, ale vůbec to nevadí. Mimozemské organismy nahradili pozemští mutanti, za jejichž vznikem stojí člověk. Vraždící chaluhy, obří nahožábří plži a pak spousta rozličných příšer. Bloudění labyrintem chodeb, ruční vyhledávací radar, krvežíznivé bestie, vajíčka se zárodky a královna. Nemůže chybět samozřejmě padouch, aby nebezpečí nebylo jen vně. Tolik k vetřelčí inspiraci. Zdařilé gore efekty nesjou sice hojné, zato výživné. Nejhezčí je asi napadení řasami... Snímek se sice nemůže srovnávat například s Propastí, což ale neznamená, že nestojí za podívání. Přiměřeně dlouhý, dynamický a dostatečně fantastický.(8.9.2012)

Dynamické podmořské sci-fi nabité skvělými dialogy, akcí i napětím. Nemá smysl srovnávat ho s Propastí či ostatními podobnými kousky. Průrva totiž funguje dost zdařile sama o sobě, bez potřeby něco kopírovat. Já žádnou podobnost s Propastí nenašla, krom toho, že se děj odehrává ve velké Hlubině:) Rovněž oceňuji masky zmutovaných tvorů, které na mě mnohdy dokáží zapůsobit více než dokonalé počítačové efekty. Film uběhl velmi rychle a snad jediné, co jsem postrádala, byl větší prostor pro krvelačné predátory, přišlo mi, že na scéně nepobyli dostatečně dlouho. Kdyby se filmu prodloužila stopáž o takových dvacet minutek, mohli jsme dostat ještě větší nářez v podobě "konfliktů" týmu s nebezpečným protivníkem:) Také mohlo být ukázáno více nahrávek z pásek, abychom měli konkrétnější představu o tom, co tam dole skutečně prováděli. Z hereckého ansámblu musím vyzvednout R. Lee Ermeye. Z toho chlapa mám respekt i obavy, jen co se na něj podívám už od jeho role v Texaském masakru:)(21.7.2012)

Juan Piquer Simón režisér filmu Slugs, muerte viscosa se tentokrát rozhodl natočit další béčkový podmořský horor, které mám až na pár výjimek docela rád. I přes lehce vlažný začátek, který je věnován seznámení se s posádkou, začala brzy atmosféra nabírat ty správné grády a já se pohodlně usadil v křesle. Aniž bych si nějak zjišťoval dopředu informace o náplni tohoto filmu. Díky tomu jsem pln očekávání hltal každou minutu a jakmile se poprvé na obrazovce objevily ony záhadné řasy, napětí se začalo stupňovat. To nejlepší se však začalo odehrávat teprve uvnitř jeskyně. Postupné odhalování dalšího šíleného vědeckého výzkumu a jeho důsledků mi sice sem tam vykouzlilo úsměv na tváři (bylo to dost přitažené za vlasy), ale díky vhodně zvolených interiérům a především solidnímu hereckému obsazení, jsem se bavil až dokonce. K dobru navíc musím připočítat i kratší stopáž.(26.8.2012)