Malaton

Drama / Sportovní / Životopisný

Jižní Korea, 2005, 117 min

Jun-seong Kim

Myeong-hong Seok

Pustil jsem si to čistě jako běžecký film pro motivaci před mým běháním a vyklobala se z toho jedna z top Asií, kterou jsem viděl vůbec. Seung-woo Jo v titulní roli naprosto fenomenální výkon. Ranku Rainmana či Forrest, naprosto srovnatelný, nedělám si srandu. Navíc to mělo tradiční žánrovou nevyhraněností neuvěřitelné koule a do klišoidních sračiček si to několikrát nepokrytě píchlo prstem. Must see, opakuji must see! 10/10(17.10.2016)

Kdybych se nedozvěděl ,že herec ,který hrál Cho-wona není postižený ,tak bych to režisérovy zbaštil io s naviákem.. jeho role byla excelentní.. zahrál to jako by byl postižený a teď si vem te , že V roce 2005 trpělo v Korei 40 000 lidí autismem. Příběh natočný podle pravdy..(14.8.2008)

Kdo zná autismus trochu blíže, ten se na Malaton nekouká pouze jako na film. Sám ani moc nevím jak hodnotit. Za výkon Seung-u Joa dávám 5*.(22.3.2009)

Strašne kráááásny film......Smutný/vtipný, perfektne zahrané, motivujúce. Bolo mi ho ľúto celý čas ako som pozeral, proste nádhera. Príjemná hudbička len dodáva silu tomuto dielu. Nevidím nič negatívne, práve naopak. Len tak ďalej Kórea, máš na to!!! 5*(14.7.2012)

Náhorní plošina Serengeti, v které žijí zebry - samice rodí jen jednoho potomka - jejich přirozeným nepřítelem jsou lvi a hyeny...Toto je jeden ze střípků myšlenkového nitra hlavního hrdiny tohoto filmu. Jeho světem je svět určitých rituálů a postupů, které se s každodenní přesností opakují. Ano, hlavní hrdina Cho-won je autista a je jasné, že na toto téma již bylo natočeno hodně snímků - tento je však svým způsobem jedinečný. Zpočátku se seznamujeme s Cho-wonem skrz sérii úsměvných scén, postupně se ale film stává opravdu vážným, ale hlavně realným. Nic nepůsobí strojeným dojmem, všechny dějové scény jsou naprosto plynulé a nenucené - dokonce i na emoce tento korejský snímek působí velmi zlehka, ale za to důkladně. Netřeba připomínat naprosto fenomenální výkon herce v hlavní roli. Seung-u Jo - hraje autistu naprosto přesvědčivě a některé scény, ve kterých se Cho-won ponořuje do svého myšlenkového světa jsou naprosto skvělé. Další věc - vedlejší postavy - vynikající!! Důležité je říci, že procházejí určitým vývojem a hlavně nejsou černobílé. Matka Cho-wona až s nepřirozenou důkladností dělá pro svého syna maximum - hraničí to až s posedlostí. Za to postava trenéra je zpočátku líčena negativně - je to pěkný neřád - postupně se však jeho role obrátí. Co říci závěrem? Asi to, že důležitou součástí tohoto filmu je i běh, přesněji řečeno maratón. Jak tento závod ale dopadne, není vůbec důležité - důležité je to, že si po skončení tohoto filmu budete dlouho v hlavě přehrávat všechnu tu krásu, co jste právě dosledovali.(31.12.2009)

"Tvé nohy? ... Milion dolarů. A tvé tělo? ... Zabiják." Další jihokorejské krásně hořkosladké drama a studie lidské duše. "Myslela jsem si, že mu pomáhám, ale pravdou je, že jsem chtěl abych se při tom cítila lépe já."(17.2.2016)

dojemny pribeh autistickeho chlapca, ktory len potvrdzuje nastup juhokorejsej kinematografie medzi elitnu svetovu tvorbu. vsetky atributy filmu mi pridu vyvazene a miestami predpovedatelny pribeh vyvazuje schopnost tvorcov prekvapit, nadchnut, ci dojat.(5.11.2006)

Sklánim se před představitelem hlavní role, zahrál to naprosto geniálně! Marathon se plným právem může rovnat s filmy Čas probuzení a Rain Man, i když se na tento hendikep dívá trochu z jiné stránky. Moc se mi líbila symbolika běhu jako boje proti netolerantní společnosti.(28.12.2007)

K popsání takovéhle nádhery prostě slova nestačí!(24.1.2008)

"Jen v Koreji" :-) .... Kinematografie této země mne nikdy nepřestane udivovat.(13.5.2012)

• mazic

naprosto minutej současným hodnocením - od herců přes příběh až po konec.... asi jsem na koreu moc kritickej(5.11.2012)

Rozmýšľam, čím to je, že Aziati vedia vždy daný príbeh či tému podať tak úprimne a vierohodne. Či to je tým, že im, na rozdiel od angličtiny, nerozumiem a dialógy mi prídu tým pádom viac reálne, alebo to je niečím iným, neviem. Každopádne je Malaton ďalším skvelým počinom. Skvelý výkon hlavnej postavy, výborné spracovanie veľmi citlivej témy, vhodná hudba, úplne obyčajné veci, ktoré však pre ľudí s autizmom obyčajné nie sú, vytvárajú smutno-veselé situácie. Beh je z veľkej časti o tom, či to máte správne nastavené v hlave a to, čo sa deje v hlave autistu, nevieme my ani samotný autista (inak by už boli všetci vyliečení), záver, v ktorom hlavný hrdina, postihnutý touto chorobou, nájde počas maratónu sám seba, je jednoducho veľkou vecou, ktorej spracovanie hodnotím tiež mimoriadne pozitívne. Všetky kladné stránky, ktoré som vymenoval, tak v pohode zakrývajú občasné prehnané sentimenty v niektorých scénach a záberoch.(21.2.2015)

Film jistě mnoho lidí zaujme svou dvojí exotikou, jak cizokrajnou zemí, tak podivnou nemocí, se kterou moc lidí nemá zkušenost. Ale co se v něm skrývá mimo to? Mám o moc raději Pouta války (z Koreje) a Rain Mana (o autismu).(23.4.2007)

Športový film o autistovi, ktorý chcel vyhrať maratón. Ako dobrý je tento film? Ako dobrý môže byť Forrest Gump, alebo Rain man? Neveril by som, že môžem ešte nájsť film, ktorý by sa týmto dvom klenotom konematografie dokázal vyrovnať a dokonca by s nimi držal krok. Neviem čo pri týchto filmoch chytí človeka viac za srdce. Či je to ten jednoduchý prístup k životu autistov, že im stačí tak málo k tomu aby boli šťastní. Že sú svojim spôsobom jedineční, alebo ako dokonale sú vyrozprávané životy postihnutých ľudí v týchto filmoch ktoré som zatiaľ mal možnosť vidieť. Hodnotiť ktorý je lepší nemá zmysel. Každý má svoje čaro a trochu iný prístup ktorým si razia cestu k divákom. A vždy to funguje takmer dokonale. Je škoda, že tento film nie je tak známy ako ostatné dva, pretože by si to zaslúžil. A čo obsah? O Kórejskej kinematografii nemá cenu neustále písať ako je zvládnutá kamera, hudba, či výkony hercov. Všetko je to na veľmi vysokej úrovni a ja som počas celej doby veril tomu, že herec Seung-u Jo je aj v realnom živote autista. V tomto sa naozaj na neho nechytali Hanks a Hoffman. Nevídané... Dávam plných 5* (95%). Zároveň ho dávam do mojej pomyslenej TOP20 najlepších filmov. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=JKz3Uoqn7qc(24.6.2011)

Trochu zklamání Což o to, hrdina je zahraný perfektně, ale spíše než o problému autizmu či o tréninku maratónu je to film o vztahu obětavé matky a postiženého syna - a to je pro mne docela ožehavé téma, takže nyní vůbec nedokážu říct, zda se mi to líbilo, nebo ne. Podle hodnocení ostatních jsem čekal víc a sám bych dal také pět hvězd, kdybych ovšem něco podobného nezažil. Nebo mám možná jen špatný den - nemluvě o tom, že čtyři hvězdy jsou taky slušné. Závěr filmu je ovšem velmi působivý.(12.8.2011)

Takový korejský Rain Man...pěkně natočený, formálně v podstatě dokonalý...ale možná až příliš natahovaný. Herecký výkon hlavního hrdiny každopádně skvělý.(3.5.2014)

Rain Man po korejsku :-) pěkný a příjemný film.(15.3.2009)

Co se týká jihokorejské kinematografie, zvykl jsem si na velmi vysoký standard, takže s tím faktem ke každému pro mě novému jihokorejskému filmu také přistupuji. Jinými slovy - naplnit má tak vysoká očekávání je stále těžší a těžší. Ale "oni" to znovu dokázali :) Nevím, jak to dělají, ale už úvodní pasáž tohoto filmu mě prostě doslova přikovala k obrazovce. V první polovině, ve které je i několik vtipných momentů, se příběh teprve "připravuje", aby mohl v druhé půli zaútočit na divákovy emoce, což se mu v mém případě rozhodně povedlo. Vůbec celé zpracování (kamera, střih, scénář, hudba) a herecké výkony na jedničku. Nejsilnější scéna - v metru "Můj syn je výjimečné dítě. Můj syn je výjimečné dítě. Můj syn je výjimečné dítě. ..."(13.9.2010)

Dalsi dokaz, ze azijska kinematorgrafia ma neuveritelne silny potencial. USA nam kedysi predstavili svojho "Rainmana" a neskor bežiaceho Forresta, no tento film si ma ziskal nadhernym feelingom, ktory z neho vyzaruje, spolu so skvelo budovanou atmosferou. Tu podciarkuje tradicne mimoriadne vydareny soundtrack. Vobec nie je dolezite, ake sportove vykony sa v tejto snimke dosiahnu alebo nedosiahnu, podstatne su najma pocity hlavneho hrdinu a ich podanie. Ak s juhokorejskou tvorbou nemate skusenosti, myslim, ze nastal cas prehodnotit situaciu a nechat sa unasat tymto prekrasnym pribehom. 95%.(13.12.2011)

zivotny ciel. aky je ten nas? co chceme dosiahnut? kam chceme zabehnut? niektorym staci ked dobehnu do ciela :) zivotny pribeh autistickeho chlapca (Seung-woo Cho - hral v Kwakovom The Classic) , ktory sice nema pamat na cisla ako Rainman, ale zato rad beha. ako daleko dokaze zabehnut? nema trening, ale zato ma vydrz a chut behat. no, nebudem vas klamat, nieje to ani Forrest Gump :) ak sa vam pacili 2 spominane filmy a mate chut si pozriet nieco na tuto temu, tak si pozrite korejsku "verziu". je cas zabehnut osobny rekord a nebude to lahke. bude to ale vobec mozne?(23.3.2012)

Občas sa to tiahne ako Rain man, ale ponuka je, veru, pestrejšia. V RM sme mali len pohľad arogantného Cruisa, tu na nás čaká nielen arogantný tréner, ale aj pocity celej rodiny. Malaton boduje soundtrackom na piano, občas až artovne krásnymi zábermi(o kórejských bez strihu nehovoriac) a hlavne, ľudskejšou tvárou. Emócie viac menej naplnené, s psychologizáciou postáv som spokojný. 9/10(24.7.2012)