Transamerika

Transamerica

Drama / Komedie / Dobrodružný / Road movie

USA, 2005, 103 min

• Martin741

"Mladiku, jestli se nezacnes chovat civilizovane, potom spolu budeme mit velice vazny problem. Prober se. Pozor na to, jak mluvis s matkou. Neni to moje matka, dokonce to neni ani zenska, ma pero ...... jses hnusnej prolhanej uchyl". Road movie o sexualnych deviaciach /pardon, to mi zase uletelo, ja som proste nemoderny hajzel so zatuchnutym myslenim a dnes sa uz moderne a kul hovori transsexual/. Alebo spravny nazov filmu moze zniet : Homopropaganda o5 utoci. Zabalene do prekrasnych vzletnych frazi typu "pochopit ludske tuzby" . Akurat sa cudujem sympatakovi Kevinovi Zegersovi /Dawn of the Dead 2004/ ze sa nechal ukecat. 15 %(29.5.2018)

Nebýt Felicity Huffman, kterou jsem si oblíbil díky seriálu "Zoufalé manželky", asi by mě ani nenapadlo se na tento film podívat. Herecké obsazení totiž dost ovlivňuje mé rozhodnutí film zhlédnout. Konstatuji tedy, že Felicity byla výborná, ale od samotného filmu jsem čekal něco víc. Film mi na road movie připadal krátký. Přestože postavy stihly být vyprofilovány. Co se týče osobních problémů obou hlavních hrdinů, mám na to svůj názor a ten by se jim moc nelíbil. Ikdyž na druhou stranu jejich potřeby toleruji. Stejně jako u homosexuálů, i u transsexuálů, jejich anomálii beru jako nemoc a z tohoto mého přesvědčení mě žádný vědec nevyvede. PS: Pokud je v popisu filmu "komedie", tak potom nevím, jestli jsem dostatečně vyspělý filmový divák, neboť po komedii jsem nevycítil ani stopy. Jinak herecké výkony všech účastněných byly zahrány velmi věrohodně.(27.8.2009)

Hodně příjemný film zabývající se hned několika morálními otázkami. Od filmu s takovým názvem jsem čekala všelicos, jen snad roadmovie ne. O to víc na mě tohle drama působilo uvolněněji a sympatičtěji. Vztah otce/matky a syna(výborná Felicity a talentovaný Zegers) je podaný celkem neotřele a právě tento vztah hraje v celém filmu prim. I když je člověku jasné, jak asi film skončí, je zajímavé sledovat, jakým způsobem tyto dvě postavy do toho cíle dojdou.(7.7.2010)

Jedním slovem – výtečná. Výtečná Felicity Huffman. Tady by nikdo zoufalku Lynette nehledal. Úžasná práce s hlasem, s mimikou. Způsob řeči, dikce, modulace hlasu. Dokonalé, precizní, bezchybné. Jasně, obrovský díl práce odvedli i maskéři, ale hlavní tíha leží na ní. „Stanley Schupak už tady nebydlí. Stanley nemá syna.“ Co dělat, když se pár dnů před kýženou operací ozve Toby, domnělý syn? Chtít být ženou a najednou být otcem? Syna momentálně ve vězení a ne právě výlupku ctností. Problém je přímo nerudovský – kam s ním? Fotka s jeho matkou důkazem, který nelze přehlédnout. Spisovná felicity v podle svého mínění nenápadných kreacích, aby nebudila pozornost okolí. Růžovofialovou v podstatě do konce neopustí. Nejen na sobě, i v bytě. Syn to hodnotí lakonicky: „Vypadáte strašně.“ Pán prstenů je podle něj teploušský film. Felicity – Bree – vynakládá nesmírné úsilí na zatajení pravdy. Scéna s nevlastním otcem nezapadá do jejích představ. „Neřekl jsi, proč nechceš jít domů.“ Když vyplouvají na povrch věci z Tobyho života, je úzko nejen Felicity. Stejně jako když s Felicity Toby mluví o svém otci. „Jsi holka nebo kluk?“ Co všechno způsobí nevinná otázka malé holky. Huffman je úžasný transsexuál, pravděpodobný, ani na vteřinu nesklouzne do karikatury. Jenže pak Toby uvidí to, co mělo jeho zraku zůstat navždy skryto. (Mimochodem, dobrý trik, dobrý záběr.) Když okradení, bez auta a bez peněz najdou útočiště u starého Indiána, výtečného Grahama Greena, je čas i pro trochu poezie. Se slzičkou v oku. Která tak nějak přetrvává i na návštěvě u rodičů, kteří přece jen nebyli tak docela mrtví. Jen nechápaví. „Kéž by se na mne alespoň jedinkrát opravdu podívali.“ Rodinná idyla prasklinami minulosti a střípky budoucnosti. Plačící Bree je pak víc, než se dá snést. A to jsem do poslední chvíle vážně netušila, jestli to udělá nebo ne. Transamerica vás nenechá klidnými, musíte si udělat vlastní názor, převrátit si problém zprava doleva, seshora dolů, zepředu zezadu. Na Ameriku víc než odvážný film.(23.8.2008)

Příběh tak silný a opravdový, že mi chvílemi z toho všeho naskakovala husí kůže. Taková je Transamerika - autentická, působivá a hlavně ze života. Oba hlavní hrdinové to nemají v životě lehké a na tuhle cestu skrze Ameriku určitě jen tak nezapomenou. Film vyniká snad ve všech ohledech. Herecký výkon Felicity Huffman je vskutku dechberoucím příkladem toho, jak si jeden herec dokáže přivlastnit celý film. Kevin Zegers podává svůj životní výkon a Fionnula Flanagan byla správně ulítlá. Hudba byla naprosto úžasná - závěrečná píseň Travelin´ Thru od Dolly Parton a zejména Like a Rose od Lucindy Williams. Scénář byl skvělou směsí komedie a dramatu, přičemž obě dvě složky byly použity účelově a vhodně. Zkrátka film, který vás lapí hned v úvodu a donutí vás běžet s ním až do konce.(18.6.2011)

• - Sydney (Carrie Preston), napůl židovka, používá ve filmu jidišskou frázi "kin-ahora", s níž reaguje na zprávu o sebevraždě Tobyho matky. Fráze znamená ve volném překladu: "Nechť je vše zlé odvráceno." Sydney ji však použila ve špatné situaci, jelikož ji židé užívají jako reakci na něco dobrého (pro Čechy např. "Musím to zaklepat.") a ne na tragickou zprávu. (hansel97)

• - Nápad napsat scénář o transexuálech dostal režisér a scénárista Duncan Tucker při rozhovoru se svou spolubydlící herečkou Katherine Connella, která ho po čtyřech měsících společného bydlení šokovala sdělením, že kdysi byla mužem. (Morien)

• - První film produkovaný bratry Weinsteinovými po opuštění Miramaxu. (Matty)