Transamerika

Transamerica

Drama / Komedie / Dobrodružný / Road movie

USA, 2005, 103 min

Geniálně vybalancované road movie s trefnými vtipy a povedenou dramatickou linií. Musím říct, že nejsem úplně fanouškem road movies, ale tenhle se opravdu vyvedl a korunu tomu všemu nasadil geniální výkon Felicity Huffman, které se ta transexualita dala naprosto věřit a pokud můžu srovnávat například s Redmayneovou Dánskou dívkou, je toto o stupeň lepší jako celek i výkonově.(3.3.2016)

Jedním slovem – výtečná. Výtečná Felicity Huffman. Tady by nikdo zoufalku Lynette nehledal. Úžasná práce s hlasem, s mimikou. Způsob řeči, dikce, modulace hlasu. Dokonalé, precizní, bezchybné. Jasně, obrovský díl práce odvedli i maskéři, ale hlavní tíha leží na ní. „Stanley Schupak už tady nebydlí. Stanley nemá syna.“ Co dělat, když se pár dnů před kýženou operací ozve Toby, domnělý syn? Chtít být ženou a najednou být otcem? Syna momentálně ve vězení a ne právě výlupku ctností. Problém je přímo nerudovský – kam s ním? Fotka s jeho matkou důkazem, který nelze přehlédnout. Spisovná felicity v podle svého mínění nenápadných kreacích, aby nebudila pozornost okolí. Růžovofialovou v podstatě do konce neopustí. Nejen na sobě, i v bytě. Syn to hodnotí lakonicky: „Vypadáte strašně.“ Pán prstenů je podle něj teploušský film. Felicity – Bree – vynakládá nesmírné úsilí na zatajení pravdy. Scéna s nevlastním otcem nezapadá do jejích představ. „Neřekl jsi, proč nechceš jít domů.“ Když vyplouvají na povrch věci z Tobyho života, je úzko nejen Felicity. Stejně jako když s Felicity Toby mluví o svém otci. „Jsi holka nebo kluk?“ Co všechno způsobí nevinná otázka malé holky. Huffman je úžasný transsexuál, pravděpodobný, ani na vteřinu nesklouzne do karikatury. Jenže pak Toby uvidí to, co mělo jeho zraku zůstat navždy skryto. (Mimochodem, dobrý trik, dobrý záběr.) Když okradení, bez auta a bez peněz najdou útočiště u starého Indiána, výtečného Grahama Greena, je čas i pro trochu poezie. Se slzičkou v oku. Která tak nějak přetrvává i na návštěvě u rodičů, kteří přece jen nebyli tak docela mrtví. Jen nechápaví. „Kéž by se na mne alespoň jedinkrát opravdu podívali.“ Rodinná idyla prasklinami minulosti a střípky budoucnosti. Plačící Bree je pak víc, než se dá snést. A to jsem do poslední chvíle vážně netušila, jestli to udělá nebo ne. Transamerica vás nenechá klidnými, musíte si udělat vlastní názor, převrátit si problém zprava doleva, seshora dolů, zepředu zezadu. Na Ameriku víc než odvážný film.(23.8.2008)

Transexuální žena hledá cestu ke svému synovi, který se nečekaně objeví během příprav na vytouženou operaci změny pohlaví. Bizarní cesta k nalezení své identity. Jít si za svojí touhou přes všechny překážky. Své štěstí, svobodu a místo ve světě nehledá jen Bree, ale i Toby (Felicity Hoffman i Kevin Zegers ve svých rolích excelují). Zvláštní, ale velmi upřímné, emocionální a svým způsobem realistické.(23.9.2012)

Sérii tří záměrně nadhodnocených filmů mi uzavírá Transamerika. Čtvrtou hvězdičku tu přidávám za nezávislost, upřímnost a pionýrství v problematice.- Alespoň taková se mi zdá. - Velice by mě zajímal názor někoho z české (slovenské) trans-komunity, leč nikoho (pokud vím :) ) neznám... - kdyžtak prosím piště do zpráv(22.2.2012)

Asi nejpodivnější Road Movie, co jsem kdy viděl. Ale námět zajímavej, což o to. Už i ten název se poved. Transsexuál, co vykoupí z kriminálu syna, o kterym ani nevěděl a musí se dostat zpátky na druhej konec Emeriky, aby se dočkal svý operace, kde mu ufiknou Pindíka je přinejmenším story na zamyšlení. Akorát to zpracování je už horší, a občas jsem se vyloženě nudil. Ale jedno se musí nechat - Felicity Huffman bych si s tim chlapem vážně splet!(23.11.2012)

• - První film produkovaný bratry Weinsteinovými po opuštění Miramaxu. (Matty)

• - K výsledné podobě mnoha scén přispěla improvizace. Scéna, kdy Bree a Toby jedou vstříc zapadajícímu slunci, je jednou z nich. Jediným povelem režiséra bylo, aby Felicity Huffman začala dloubat prstem do břicha Kevina Zegerse. (Matty)

• - Nápad napsat scénář o transexuálech dostal režisér a scénárista Duncan Tucker při rozhovoru se svou spolubydlící herečkou Katherine Connella, která ho po čtyřech měsících společného bydlení šokovala sdělením, že kdysi byla mužem. (Morien)