Transamerika

Transamerica

Drama / Komedie / Dobrodružný / Road movie

USA, 2005, 103 min

3-4* Moc mi nesedlo to pomalé tempo, kde se skoro nic nedělo. Asi jsem od toho čekala moc velkou pecku a trochu mě to zklamalo. Jinak bych nevěřila, jak můžou udělat hezkou herečku tak hnusným transexuálem. Měli jste vidět můj znechucený a bezradný obličej, když Toby ji aka svého otce políbil. Jinak čemu musím vzdát holt jsou herecké výkony.. ty to celé tlačí nahoru. Felicity Huffman i Kevin Zegers bravůrně zvládli charaktery svých postav a díky tomu podle mě tento film převyšuje jiné nudné road movie. Ale ty emoce se na mě prostě nepřenesly, necítila jsem je (teda něco jo, když se tam Kevin promenádoval polonahý, ale to asi nebylo záměrem filmu).(15.1.2014)

Road movie o pochopení lidské touhy a následování cesty svého vnitřního já? Určitě, avšak některé drobnosti nepadnou do oka každému divákovi tak, jak by si autoři přáli. Felicity Huffman předvádí "úžasný" výkon. Proč uvozovky? Protože poměrně hezká starší žena hraje ošklivého muže, co se stal(stává) ošklivou ženou. Trochu zvláštní a ještě k tomu přidejte její hlas plný zvláštních zvuků a hloubky máte Bree. Trochu mě zklamal scénář, který toho většinu filmu moc neřeší a jen nechává Bree s jeho/jejím synem putovat po Americe domů. Téma transexuálů nepatří mezi mé vyhledávané, ale už jen kvůli oscarové nominaci jsem shlédnutí tohoto snímku považoval za nutnost.(21.9.2007)

• Martin741

"Mladiku, jestli se nezacnes chovat civilizovane, potom spolu budeme mit velice vazny problem. Prober se. Pozor na to, jak mluvis s matkou. Neni to moje matka, dokonce to neni ani zenska, ma pero ...... jses hnusnej prolhanej uchyl". Road movie o sexualnych deviaciach /pardon, to mi zase uletelo, ja som proste nemoderny hajzel so zatuchnutym myslenim a dnes sa uz moderne a kul hovori transsexual/. Alebo spravny nazov filmu moze zniet : Homopropaganda o5 utoci. Zabalene do prekrasnych vzletnych frazi typu "pochopit ludske tuzby" . Akurat sa cudujem sympatakovi Kevinovi Zegersovi /Dawn of the Dead 2004/ ze sa nechal ukecat. 15 %(29.5.2018)

Celá Amerika (a celý svet tiež) je trans. Heterosexuáli, bisexuáli, homosexuáli, transvestiti, kresťania, židia, indiáni a mexičania. Tak napríklad syn ženy, ktorá je jeho otcom, je homosexuál, možno bisexuál, zo štrvrtiny je židom a z troch štvrtín kresťanom. Transamerika je po genetickej stránke ten najzmätenejší film, aký som kedy videl. Jeho posolstvom je ale to, že city, pocity a trápenia jeho postáv sú kryštalicky čisté, rovnako ako ľudí, ktorí si myslia, že sú po stránke pôvodu a sexuality jasne určení. Nie sú! Ale čo čakať od reálnych postáv v reálnom svete, keď ani ten literárny Frodo v tom nemal jasno a na konci filmu sa prezradil. Podľa mňa je Transamerica typom filmu, ktorý charakterizuje súčasný stav americkej kinematografie a nie vysokorozpočtové produkty Hollywoodu. Odľahčene (ale úprimne) o závažných veciach a ľudských problémoch, s takýmto prístupom sa jednoznačne ztotožňujem.(6.2.2013)

S nadhledem natočená road movie, která převážně s humorem sleduje vývoj opravdu netypického vztahu. Spíše než hluboká psychologická sonda do problémů transseksualů je Transamerika film o vyrovnání se s rodičovstvím v tak trochu obtížnější situaci. Transseksual Bree má krátce před operací, která dokončí jeho přeměnu v ženu. Dozvídá se však, že má syna ve vězení a vydávající se za misionářku ho jede vysvobodit. "Otec“ se synem se poté vydávají na cestu. Jenže ze synem hledaného otce se postupně stává žena.(10.8.2008)

• - Postava, kterou hraje Felicity Huffman, se jmenuje Bree, což je také jméno jedné z postav ze seriálu Zoufalé manželky (od r. 2004), kde Felicity hraje jednu z hlavních rolí. (Tristaver)

• - K výsledné podobě mnoha scén přispěla improvizace. Scéna, kdy Bree a Toby jedou vstříc zapadajícímu slunci, je jednou z nich. Jediným povelem režiséra bylo, aby Felicity Huffman začala dloubat prstem do břicha Kevina Zegerse. (Matty)

• - Po podstoupení závěrečné operace má Bree (Felicity Huffman) stále nalakované nehty. Lak na nehty se však před operacemi, u kterých je na to čas, odstraňuje, aby si zdravotníci mohli všimnout změn v jejich barvě. Při nedostatku kyslíku pod nimi totiž kůže modrá. (hansel97)