Transamerika

Transamerica

Drama / Komedie / Dobrodružný / Road movie

USA, 2005, 103 min

Dobře jsem se bavil při středečním večeru, zajímavý film s šilenými charaktery postav, jako dát dokupy transexuála, skrytého geye/pornoherce, léčíci se alkoholičku, nymfomana a infantilní babičku generála, tak z toho vzniká totální úchylárna. Nicméně setkání celé rodiny je spíš komickou částí filmu, zbytek se opírá spíše o seznamování otce se synem. Je to silný příběh o poznání, překročení některých tabu a najíti sebe sama. Felicity Huffman hraje naprosto šíleně a uvěřitelně, málem by ji člověk nepoznal. Hvězdu film ztratil za trošku rozplizlý konec. Moto: ona není jeho matka (je jeho otec)...........(7.8.2008)

Odhliadnuc od toho, že dejový zvrat, ktorý celý film naštartoval a na ktorom je film postavený, mi prišiel založený na príliš veľkej a nepravdepodobnej časovej náhode, ide o strhujúcu záležitosť. Nie kontroverznou témou, ale herecky a pocitovo. Zvláštne ťažká a bezútešná atmosféra, geniálne titulné duo F.Huffman-K.Zegers, vynikajúci záver. Odkladal som túto trans záležitosť a mám ju (rád) za sebou. Rád vo všetkých slova významoch.(28.8.2009)

Road movie o pochopení lidské touhy a následování cesty svého vnitřního já? Určitě, avšak některé drobnosti nepadnou do oka každému divákovi tak, jak by si autoři přáli. Felicity Huffman předvádí "úžasný" výkon. Proč uvozovky? Protože poměrně hezká starší žena hraje ošklivého muže, co se stal(stává) ošklivou ženou. Trochu zvláštní a ještě k tomu přidejte její hlas plný zvláštních zvuků a hloubky máte Bree. Trochu mě zklamal scénář, který toho většinu filmu moc neřeší a jen nechává Bree s jeho/jejím synem putovat po Americe domů. Téma transexuálů nepatří mezi mé vyhledávané, ale už jen kvůli oscarové nominaci jsem shlédnutí tohoto snímku považoval za nutnost.(21.9.2007)

Felicity Huffman je v roli přeoperovaného transsexuála opravdu přesvědčivá, stejně mě ale při sledování filmu občas napadlo, jak by to asi zahrál opravdový muž. Nejvíc bych asi vyzdvihla scénář - střídání komických a tragických okamžiků do příběhu naprosto pasuje, kdy vrcholem bylo setkání Bree s její dost podivnou rodinou. Jejímu synovi (výborný, pro mě zatím neznámý Kevin Zegers) scénárista napsal tak smutný život, že se to jen tak nevidí. Vlastně mě jeho životní příběh dostal mnohem víc než ten Bree.(28.4.2006)

Transamerica je spíše než sonda do transexuálovy duše road movie o pochopení a toleranci. Přestože transexualitu moc nechápu a nemyslím, že by se to v budoucnu nějak změnilo, nemám k tomu tématu nijak výrazně odmítavý postoj a udělat o tom film se mi zdá velice odvážné. Hlavní dvojka je výborná, je vidět, že nejen, že se dá z někoho ošklivého udělat člověk krásný, ale i naopak:) Felicity by zasloužila Oscara. Film funguje jako komedie i drama prostě výborně a já se ani jednou nemusela dívat na čas.(18.8.2012)

• - Postava, kterou hraje Felicity Huffman, se jmenuje Bree, což je také jméno jedné z postav ze seriálu Zoufalé manželky (od r. 2004), kde Felicity hraje jednu z hlavních rolí. (Tristaver)

• - Filmovalo sa na mnohých miestach v americkom štáte Arizona, a tiež v štáte New York. (MikaelSVK)

• - První film produkovaný bratry Weinsteinovými po opuštění Miramaxu. (Matty)