Zajímavá temperamentní westernová komedie od holywoodského klasika westernů a válečných filmů Johna Sturgese (Sedm statečných, Velký útěk, Poslední vlak z Gun Hillu). Ze všeho nejvíce mi Cesta spásy připomněla Limonádového Joea, je však méně přehledná a méně vtipná než Limonádník. Chaotický souboj několika zájmových skupin - dopravce alkoholu, stávkujících irských kočích, hornických pijáků a jejich věštce Oracla, žíznivých indiánů, ženské ligy proti alkoholu a všechny chránící kavalérie pod velením ztrápeného plukovníka (komediálně hrající Burt Lancaster) - je veden v pouštní bouři o zásilku 40-ti vozů s whisky a šampaňským. Nad silou vítězí lstivost a nejvíce lstivost ženská. Pamětihodná je např. závěrečná scéna indiánů pádících s vozy plnými vybuchujícího šampusu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=4yuhvbRVBSs(6.11.2009)

Naprosto ulítlá komedie o transportu whiskey napříč prérií. Nejspíš ve mě hřímá zapalená feministka oddaná abstinenci, jelikož jsem se skvěle bavil. Tento bláznivý příběh je navíc pojednán jako historická událost, což jen přidává na zábavě. Vojácí, snažící se za každou cenu udržet mír. Indiáni, dožadující se dárečku. Opravdu velká škoda přepálené stopáže. Dobré melodie, obzvláště píseň bojovnic proti alkoholu jsou chytlavé. Halleluja.(6.7.2013)

Místy vtipné, ale příliš dlouhé. Plukovník Burta Lancastra byl skvělý - není třeba grimas stačí jen překvapený výraz a doutník, sklenku whiskey nepočítaje. "Jako kdybych já, důstojník, byl proti alkoholu." Za vtipnější považuji první část, nejnudnější byla dlouhá písečná bouře a scény s Oráklem a jeho věštěním.(18.3.2011)

• Mikino00

Nemám rád tyhle westernové komedie a nic na tom nezměnil ani tento snímek s velkým režisérským jménem. Docela mě mrzelo, že charaktery postav nastíněné hned z počátku, se nijak nerozvíjí a stále si jdou celou dobu za tou svou pravdou, takže vlastně nic nečekaného na scénu nepřijde. Burt zde nemá co hrát, postavy jsou navíc nesympatické, hlavně ta bláznivá ženská. Co ale hodnocení sráží nejvíce je neuvěřitelně dlouhá stopáž, která neúnosně natahuje prostý děj.(13.8.2013)

• Petulka88

Naprostá šílenost. Šílenost, která ale dokáže místy pobavit. Hlavně bitva v písečné bouři je opravdu vtipná. Jenže jsou tu dvě ale. Za prvé musíte přkousnout úvodní hodinu, která je v podstatě o ničem. A za druhé, Cesta spásy má naprosto smrtící stopáž, která pod sebou pohřbívá veškeré silnější momenty. Proto ty 2*.(23.7.2010)