Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ve westernové komedii Cesta spásy ztvárnila Lee Remick bojovnici proti alkoholu Coru Massingaleovou, jejímž cílem je zastavit dodávku whisky do Denveru. Píše se rok 1897 a obyvatelé města s vidinou nedostatku toho nejcennějšího moku propadají čirému zoufalství. Zásilku veze americká kavalerie pod vedením plukovníka Thadeuse Gearhardta (Burt Lancaster). Denverští havíři žíznivě očekávají vytoužené pití, Gearhardt však musí svádět nelítostný boj nejen s Corou a jejími spolubojovníky, ale také s náruživými pijáky z kmene Siouxů, které vede náčelník Kráčí shrbený (Martin Landau). A aby toho nebylo málo, musí ještě přestát krutou písečnou bouři... Režisér John Sturges, jakožto mistr westernu (Sedm statečných) či válečného filmu (Velký útěk), tímto snímkem projevuje i smysl pro nadsázku a parodii zaběhnutých žánrových konvencí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (15)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Denver 1867. Obyvatelé propadají čirému zoufalství, dozvěděvše se, že se město do deseti dnů ocitne na suchu, neboť vázne zásobování surovinou z nejcennějších - whiskey. Městu svitne naděje v podobě Franka Wallinghama (Brian Keith), jenž se nakonec z Julesburgu vydává na "záchrannou "cestu se čtyřiceti vozy whiskey. Naneštěstí se o tomto chvályhodném podniku doslechne též Cora Massingale (Lee Remick), vůdkyně protialkoholického spolku a naléhá na velitele Thadeus Gearhart (Burt Lancaster), aby vozům neposkytoval ochrany před whiskeyžíznivými indiány. Jedna z nejslavnějších kapitol Divokého západu může začít... John Sturges neuměl jen westerny (Sedm statečných) či skvělé válečné filmy (Velký útěk). Western dokázal i náležitě zparodovat - i když toto není parodie v pravém slova smyslu, nýbrž odlehčená komedie hodící se spíše do padesátých let. Burt Lancaster tedy zrovna rozeným komikem není (zvláště v šedesátých letech )- avšak tady si svoji drsně-neohrabanou skořápku ani slupovat nemusel. ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Z niektorých žánrových kombinácií, ktoré dokážu americkí (a iní) filmári ťahať z rukáva žasnem. Pseudohistorický dobrodružný komediálny western s ľahkým nádychom vojnového filmu, to je iná. Lenže, žiaľbohu, už po druhý raz nedopadol môj stret s westernovou komédiou, v ktorej nefiguruje John Wayne, nijak extrémne dobre (áno, pozerám sa na teba, Cat Ballou!). Od veterána a legendy žánrových vôd Johna Sturgessa som čakal viac, než len priškrtenú expozíciu karikaturizovaných stavov Divokého Západu konca 19. storočia. Či sa príbeh zakladá na skutočnosti, sa neodvážim hádať (i keď je zrejmé, že nie), avšak aj tak nie je príliš dôležitý, pretože pôsobí skôr ako naťahovaná anekdota v ktorej figuruje kavaléria, Indiáni, denverskí baníci na suchu, ženské hnutie za oslobodenie muža zo spárov alkoholu a 40 vozov whiskey. Sturgess z celej sily tlačí na komediálne prvky, ale výsledok miestami až nebezpečne pripomína "taškařice" na spôsob pana Trošky, čo rozhodne nie je kompliment. Hlavne ku koncu je dianie na obrazovke absolútne mimo moje chápanie, a pravdepodobne aj kohokoľvek iného. Burt Lancaster tu predvádza len svoj štandard, sem tam som sa zasmial, ale ani Lee Remick ma nevytrhla z občas vyskytujúcej sa nudy, za ktorú môže hlavne prehnaná stopáž. Asi to na čas s westernami zasa vzdám, alebo si pustím len Estwooda a Waynea. 50% ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Celé je to hlavně strašidelně dlouhé na to, že se celý film jen několik skupin přetahuje o sudy s whisky. Některé honičky jsou skutečně k nepřečkání. Burt Lancaster není zrovna z těch, kdo by dokázal skutečně humorně zparodovat postavu, kterou hraje, a stále zpívající ženské jsou víc protivné než vtipné. Oprávnění k existenci tak film získává jen několika povedenými scénami, které trčí z ostatní nezajímavosti. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Zajímavá temperamentní westernová komedie od holywoodského klasika westernů a válečných filmů Johna Sturgese (Sedm statečných, Velký útěk, Poslední vlak z Gun Hillu). Ze všeho nejvíce mi Cesta spásy připomněla Limonádového Joea, je však méně přehledná a méně vtipná než Limonádník. Chaotický souboj několika zájmových skupin - dopravce alkoholu, stávkujících irských kočích, hornických pijáků a jejich věštce Oracla, žíznivých indiánů, ženské ligy proti alkoholu a všechny chránící kavalérie pod velením ztrápeného plukovníka (komediálně hrající Burt Lancaster) - je veden v pouštní bouři o zásilku 40-ti vozů s whisky a šampaňským. Nad silou vítězí lstivost a nejvíce lstivost ženská. Pamětihodná je např. závěrečná scéna indiánů pádících s vozy plnými vybuchujícího šampusu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=4yuhvbRVBSs ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Co se týče abstinentů, jsou naše zdroje omezené." Cesta spásy je poněkud ulítlý western s přepálenou stopáží a abstinentům ne zcela smyslově uchopitelným tématem boje o whiskey. Já jsem však při jeho sledování utrpěl několik těžko léčitelných záchvatů smíchu, za což může zejména nestranný hlas vypravěče, jehož svérázně lživý úhel pohledu na zobrazované události dodával snímku tu správnou šťávu. ()

Galerie (21)

Reklama

Reklama