Příběh čtyř mužů, kteří byli v době nacistické okupace zatčeni při náhodné razii v hotelu malého města a odvedeni do školní třídy. Ve strachu, že budou bez milosti postiženi, se snaží připravit na výslech. Strach působí i na jejich charaktery, a tak je nakonec inzultován člověk, který je z nich nejspravedlivější, ale nejměkčí... (oficiální text distributora)

tranquill

"To je příjemný člověk. Trochu moc mluví..." A já bych řekl, že tohle malé televizní drama je docela kvalitní s perfektními hereckými výkony. A v některých ohledech mi připomenulo Sedm rozhněvaných mužů. ()

Schlierkamp

Československé komorní drama s absurdními prvky odehrávající se za německé okupace ve školní učebně, kam jsou za nejasných okolností odvedeni čtyři mužové. Všichni byli ubytováni ve stejném hotelu, v němž došlo ke střelbě na německého důstojníka, a předpokládají tedy, že jsou zatčeni z tohoto důvodu. Aniž by však byli z něčeho obviněni, začínají přemýšlet o své situaci a dávají dohromady svědectví, kterými by se v případě potřeby u výslechu vzájemně podrželi. U jednoho z nich dochází při cvičné tvorbě alibi k nepřesnostem a neuspokojivé výpovědi a padá tak na něho podezření, že spáchal onen čin, za něhož mají nyní pykat i ostatní. Při objevení dalších informací a skutků, jež nejsou z jeho strany přijatelně vysvětleny, dojde nakonec i k fyzickému napadení domnělého diverzanta. Psychologický rozbor postav, strhující dialogy mužů s nejistou budoucností a postupné odkrývání charakterů ve scénáři J. Hubače je kvalitou hodno jména svého autora a herecké výkony samozvaného vyšetřovatele R. Hrušínského, submisivního V. Brodského s dírami ve výpovědi, hrubiána a hulváta P. Landovského a umírněného F. Husáka jsou také více než působivé. Jakmile v závěru vyjde najevo, že žádné nebezpečí ze strany Němců nehrozí a školní budova je prázdná, jsou ihned udavačské tendence pro Brodského vydání germánským katanům zapomenuty. Snímek J. Matějovského se vyznačuje výborně napsanými dialogy a rozborem postav v tíživé situaci, kde hlavní role pro sebe uchvátili pánové R. Hrušínský a V. Brodský a F. Husák s P. Landovským jsou významem odsunuti do pozadí. ()

Adiemus

Nadčasová analýza (nejen) české povahy ve vyhrocené situaci. Několikrát jsem si vzpomněla na Spalovače mrtvol a na Kafkův Zámek. ()

rivah

Téma typické pro situaci po srpnové okupaci 1968, v tehdejší době nástupu normalizace se nabízelo jako alegorie odvahy, strachu, existenčního nátlaku. Přetrvalo díky sevřené režii a skvělým hereckým výkonům dua Brodský-Hrušínský. ()

Rodin

Komorní drama o skutečných lidech a skutečných lidských povahách, které, oproti mnoha jiným dramatickým pokusům jiných tvůrců, opravdu ani v nejmenším nekulhá. ()

Murdock

Neznal jsem a shlédnul spíš náhodou. Dobře jsem udělal. Čtyři herci na malém prostoru rozehráli mistrovskou partii a zejména Hrušínského démoničnost byla hodně působivá. Takové herce prostě nejde nahradit.. ()

Uhura

Nemohla jsem se zbavit pocitu nedostatečné využitosti dramatu příběhu. To téma mělo větší potenciál. Jinak kvalitní komorní film. Nejsilnější scéna je pro mě příchod tiché malé holčičky mezi do lavic rozesazené dospělé křiklouny, agresivně si mezi sebou řešící svoje malé války. ()

G04T

Tak tohle byla paráda. Landovský v klobouku vypadá jak mafián :-o. Typicky se v tomto filmu najde socialistická propaganda, v tomto případě očividný kolektivismus. Psychický deptání Brodskýho bylo naprosto geniální. Skvělej scénář, režie, hudba i kamera a samozřejmě herci, kterejm korunuje Hrušínský. Prakticky neznámej režisér Jan Matějovský vytvořil vynikající drama, ovšem s velkou porcí thrilleru, což je typický pro přelom 60. a 70. let co se týče československý kinematografie. Opravdu vynikající dílo! ()

Amonasr

Psychologická sonda do vztahů uvnitř úzké skupinky zadržených, kdy se obnažují charaktery jednotlivců. Snad až příliš upovídané a intelektuálsky vykonstruované, což místy téměř uspává. ()

tatopulos

Úžasně kafkovské, Rudolf je děsivý, zvláště jeho slon :-) Prostě ideální učitel malých dětí. Jen to podle mě kazí nenápaditý konec... ()

Pitryx odpad!

Jasně. Čtyři lidé se baví v uzavřené místnosti a tomu je třeba dát sto procent. Za celou hodinu se nedozvíte nic, za celou hodinu se prakticky nic nestane. Ti čtyři jen kafrají o tom, co se semlelo v hotelu. To, že to jsou čtyři herecké hvězdy je pro mne vedlejší, pokud to spěje od ničeho k ničemu. Marně přemýšlím zač dát alespoň něco do plusu. Prostě není co. ()

ostravak30

Tohle je ten případ filmu, který mě zase až tak nezaujal, ale musím uznat, že umělecky ho lze hodnotit na čtyři hvězdy. Čtyři skvělí herci rozehrávají partii o charakteru nejen osobním, ale i českém. Dílo by jistě bylo pozoruhodné i na divadle. Stačí pořádná porce strachu, nejistoty a charaktery vyplují na povrch. A to i přesto, že ani jeden z pánů vlastně nic neví. A po kom jiném jít než po nejslabším článku by měli jít. A stejně český je i závěr. Místo omluvy muži přiznávají, že udělali chybu...když dali adresu. A V. Brodský zase prodává, když má možnost. Klasický Čech. Závěrečná hudba ale svádí k představě komedie s nádechem frašky. ()

Cesty timem

Zase jeden kousek a herecký koncert u kterého si říkám kolik podobných je zapomenuto v archivu aby mohly být vysílány různé barevné odpady a zbytečnosti, kde hrají ty dnešní hvězdy (a kolik jich je, že?) a natočené za xx krát více peněz a dnešními xx krát většími možnostmi techniky atd.... A také si u takových hereckých koncertů těchto hereckých legend, říkám, jak by a co by hrál třeba Hrušínský, Brodský dnes pokud by byli ve věku jako v tomto snímku, čili v nejlepších letech. Jak rád bych si je nemusel jen představovat, co a jak by zahráli, pánové... ()

Adah

Veřím, že platí spíš "Lidi nejsou zlí, když nemusej" než "Lidi jsou dobrý, jen když musej". Strach ovšem dělá divy... Po prvních pár minutách je vcelku jasné, s jakými charaktery máme tu čest, a jak to celé dopadne, přesto je film napínavý a má dost hutnou atmosféru. Myslím ale, že nebýt toho skvělého obsazení (Hubač to snad musel těm čyřem psát přímo na tělo), nevyšplhal by se nad průměr. ()

honza.g

Komunikace mezi čtyřmi různorodými muži ve stresující situaci se vyvíjí svižně, ale je to za cenu určité nepřirozenosti , Postava Brodského si vysloveně říká o nedůvěru (paradoxně se živí jako obchodní cestující, s takovým projevem by si nevydělal ani na slanou vodu). Takže přerod "normálně slušných" lidí ve smečku, která pro záchranu "silnějších" obětují nejsalbšího je moc výukový. Návrat do "původního" stavu je už úplně nevěrohodný. ()