Stateční jsou osamělí

Lonely Are the Brave

Drama / Western

USA, 1962, 107 min

Fantastický Kirk Douglas, jako poslední kovboj, který se odmítá smířit s nově příchozí dobou, a se vším co obnáší, se všemi jejími potížemi, povinnostmi a nařízeními. Stále v sedle svého krásného, ikdyž trochu neposlušného (o to více jsem si ho zamiloval) koně, touží, snad trochu lehkovážně, po svobodě a nezávislosti. Jako ten svěží vítr se hnát po nekonečné prérii, kamkoliv ho nohy jeho koně donesou. Úžasně emotivní, silný a napínavý příběh, s dobrými postavami a dialogy. Kamera, a všechno to krkolomné stoupání horami, každá rozlehlá scénérie, je nasnímána úchvatně. Krásný film. ADP.(26.1.2014)

Jeden z těch opravdu poctivých bijáků, které na první pohled lákají "jen" na moderní westernovou podívanou, avšak na pohled druhý nabízejí mnohem víc. Kirk Douglas je v roli samotáře (má vlastně jen svého koně) perfektní, velmi se mi líbil i Walter Matthau a nemůžu opomenout hudbu od Jerryho Goldsmithe, jehož kariéra právě díky tomuto snímku (Douglasovi jej doporuči sám Alfred Newman) nabrala zasloužený spád. Závěr přímo krásný, úvodní minuty s kovbojem v nové době byly přímo geniální.__P.S. Jen ten televizní dabing...__P.P.S. A ten (třebaže tentokrát jen trochu) ořízlý obraz...(28.6.2014)

Svoboda jednotlivce nade vše, čistá duše, která chce být "jen" svobodná... tak těžké přijmout společností to, co chce jeden. Smutný obrázek moderní doby, která ubíjí poslední svobodomyslné a z těch, kteří se podvolili, dělá závislé tažné koně, které zapřahá do otěží společenského života a práce... Proš nemůže být jednotlivec sám sebou???! Moc příjemně zpracované.(28.6.2014)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Něco jako Uprchlík, jenže černobílé, ve westernovém hábitu a Kirkem Douglasem a Walterem Matthauem místo Harrisona Forda a Tommy Lee Jonese. Příběh kovboje Jacka, který se snaží zůstat svobodný i v dnešní době plné letadel, plotů a vězení, jenže se svou snahou dělat si, co chce, tvrdě narazí. Na útěku z vězení se snaží překonat i s koněm skalnatou horu, pronásledován za zády ozbrojenými muži. Kirk Douglas byl výborný, ale klasický western mám radši, tohle byla smutná pohřební píseň svobody i westernu jako žánru. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=RDKGx3lOXkQ(22.12.2012)

Čekal jsem výtečného Krka Douglase, kterého se mi dostalo, až na okamžiky, kdy neměl, co hrát, kterých z vývojem děje neustále přibývalo. Asi to není úplně dobře napsané. Tři čtvrtiny filmu hlavní hrdina jede na koni pronásledovaný jednak těmi, kdo ho chtějí dopadnout, a jednak civilizací. Ani jedno není příliš vynalézavé a člověk se po chvíli těší, až to, jakkoliv, skončí.(21.9.2014)