poster

Stateční jsou osamělí

 • USA

  Lonely Are the Brave

Drama / Western

USA, 1962, 107 min

 • LiVentura
  ****

  Svoboda jednotlivce nade vše, čistá duše, která chce být "jen" svobodná... tak těžké přijmout společností to, co chce jeden. Smutný obrázek moderní doby, která ubíjí poslední svobodomyslné a z těch, kteří se podvolili, dělá závislé tažné koně, které zapřahá do otěží společenského života a práce... Proš nemůže být jednotlivec sám sebou???! Moc příjemně zpracované.(28.6.2014)

 • Javert
  ****

  Tvrdý střet starého a nového - westernu se svými tradičními hodnotami a měřítky chlapáctví s moderní dobou se vším co k ní patří (motorizace, chaos, nutnost být pevnou součástí systému). Prvních pár minut budiž toho dokonalým důkazem - cowboyův přechod s koněm přes silnici je sice krátká, ale svým vyzněním fantastická scéna. Douglasův kovboj reprezentuje nevázanost a vzpouru proti autoritám, kteréžto hodnoty současnost (ve filmu reprezentovaná chladně přesným Walterem Matthauem) neuznává a dochází ke konfliktu. Krásně nasnímané a výtečně zahrané. Fajnšmekry potěší krátká přítomnost George Kennedyho coby dozorce-sadisty.(3.6.2011)

 • RHK
  ***

  Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Něco jako Uprchlík, jenže černobílé, ve westernovém hábitu a Kirkem Douglasem a Walterem Matthauem místo Harrisona Forda a Tommy Lee Jonese. Příběh kovboje Jacka, který se snaží zůstat svobodný i v dnešní době plné letadel, plotů a vězení, jenže se svou snahou dělat si, co chce, tvrdě narazí. Na útěku z vězení se snaží překonat i s koněm skalnatou horu, pronásledován za zády ozbrojenými muži. Kirk Douglas byl výborný, ale klasický western mám radši, tohle byla smutná pohřební píseň svobody i westernu jako žánru. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=RDKGx3lOXkQ(22.12.2012)

 • gogo76
  ****

  V poslednom období som videl množstvo starších filmov s K. Douglasom a sú to to väčšinou kvalitné filmy. Príbeh o nestarnúcom kovbojovi, ktorý sa mal narodiť o 100 rokov skôr má s žánrom western spoločné takmer všetko. Jediný rozdiel je v tom, že film sa odohráva 50-60-tych rokoch. Film až do momentu, kde Douglas uniká z väzenia by som hodnotil priemerne. Potom však na scénu prichádza policajný šerif s tvárou W. Matthaua v asi najlepšej roli akej som ho zatiaľ videl. Veľmi mi pripomenul tú Eastwoodovu z filmu Dokonalý svet. To už Douglas uniká do hôr . Iba on a jeho kôň...A takéto filmy ja môžem. Jeho cesta strmým a skalnatým terénom je ťažká, spoza kopýt jeho koňa sa valia poriadne šutre a spúšťa malé lavíny. V pätách sú mu policajti a slučka sa pomaly sťahuje...Skvelý záver na diaľnici je silný moment a zatriasol so mnou tak, ako posledný výstrel s K. Douglasom. Druhá polovica filmu je fakt skvelá, preto musím dať 4 *. 80%.(20.8.2014)

 • Mirokukii
  *****

  Fantastický Kirk Douglas, jako poslední kovboj, který se odmítá smířit s nově příchozí dobou, a se vším co obnáší, se všemi jejími potížemi, povinnostmi a nařízeními. Stále v sedle svého krásného, ikdyž trochu neposlušného (o to více jsem si ho zamiloval) koně, touží, snad trochu lehkovážně, po svobodě a nezávislosti. Jako ten svěží vítr se hnát po nekonečné prérii, kamkoliv ho nohy jeho koně donesou. Úžasně emotivní, silný a napínavý příběh, s dobrými postavami a dialogy. Kamera, a všechno to krkolomné stoupání horami, každá rozlehlá scénérie, je nasnímána úchvatně. Krásný film. ADP.(26.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace