Stateční jsou osamělí

Lonely Are the Brave

Drama / Western

USA, 1962, 107 min

Svoboda jednotlivce nade vše, čistá duše, která chce být "jen" svobodná... tak těžké přijmout společností to, co chce jeden. Smutný obrázek moderní doby, která ubíjí poslední svobodomyslné a z těch, kteří se podvolili, dělá závislé tažné koně, které zapřahá do otěží společenského života a práce... Proš nemůže být jednotlivec sám sebou???! Moc příjemně zpracované.(28.6.2014)

Tvrdý střet starého a nového - westernu se svými tradičními hodnotami a měřítky chlapáctví s moderní dobou se vším co k ní patří (motorizace, chaos, nutnost být pevnou součástí systému). Prvních pár minut budiž toho dokonalým důkazem - cowboyův přechod s koněm přes silnici je sice krátká, ale svým vyzněním fantastická scéna. Douglasův kovboj reprezentuje nevázanost a vzpouru proti autoritám, kteréžto hodnoty současnost (ve filmu reprezentovaná chladně přesným Walterem Matthauem) neuznává a dochází ke konfliktu. Krásně nasnímané a výtečně zahrané. Fajnšmekry potěší krátká přítomnost George Kennedyho coby dozorce-sadisty.(3.6.2011)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Něco jako Uprchlík, jenže černobílé, ve westernovém hábitu a Kirkem Douglasem a Walterem Matthauem místo Harrisona Forda a Tommy Lee Jonese. Příběh kovboje Jacka, který se snaží zůstat svobodný i v dnešní době plné letadel, plotů a vězení, jenže se svou snahou dělat si, co chce, tvrdě narazí. Na útěku z vězení se snaží překonat i s koněm skalnatou horu, pronásledován za zády ozbrojenými muži. Kirk Douglas byl výborný, ale klasický western mám radši, tohle byla smutná pohřební píseň svobody i westernu jako žánru. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=RDKGx3lOXkQ(22.12.2012)

V poslednom období som videl množstvo starších filmov s K. Douglasom a sú to to väčšinou kvalitné filmy. Príbeh o nestarnúcom kovbojovi, ktorý sa mal narodiť o 100 rokov skôr má s žánrom western spoločné takmer všetko. Jediný rozdiel je v tom, že film sa odohráva 50-60-tych rokoch. Film až do momentu, kde Douglas uniká z väzenia by som hodnotil priemerne. Potom však na scénu prichádza policajný šerif s tvárou W. Matthaua v asi najlepšej roli akej som ho zatiaľ videl. Veľmi mi pripomenul tú Eastwoodovu z filmu Dokonalý svet. To už Douglas uniká do hôr . Iba on a jeho kôň...A takéto filmy ja môžem. Jeho cesta strmým a skalnatým terénom je ťažká, spoza kopýt jeho koňa sa valia poriadne šutre a spúšťa malé lavíny. V pätách sú mu policajti a slučka sa pomaly sťahuje...Skvelý záver na diaľnici je silný moment a zatriasol so mnou tak, ako posledný výstrel s K. Douglasom. Druhá polovica filmu je fakt skvelá, preto musím dať 4 *. 80%.(20.8.2014)

Fantastický Kirk Douglas, jako poslední kovboj, který se odmítá smířit s nově příchozí dobou, a se vším co obnáší, se všemi jejími potížemi, povinnostmi a nařízeními. Stále v sedle svého krásného, ikdyž trochu neposlušného (o to více jsem si ho zamiloval) koně, touží, snad trochu lehkovážně, po svobodě a nezávislosti. Jako ten svěží vítr se hnát po nekonečné prérii, kamkoliv ho nohy jeho koně donesou. Úžasně emotivní, silný a napínavý příběh, s dobrými postavami a dialogy. Kamera, a všechno to krkolomné stoupání horami, každá rozlehlá scénérie, je nasnímána úchvatně. Krásný film. ADP.(26.1.2014)