Polární stanice Zebra (festivalový název)

Ice Station Zebra

Akční / Thriller

USA, 1968, 148 min

Slavná válečná hexalogie amerických snímků dle předlohy známého tvůrce. Jeden z filmů... skvělá profesionální filmařina s ponorkou a pólem, ale jinak vcelku vleklá nuda stále kolem vojenské techniky a se špionážní zápletkou nejvyšší důležitosti... záporáka odhalíte hned v půlce filmu a nemýlíte se.! Čekal jsem více akce.(13.7.2009)

John Sturges umí, to se musí nechat. Perfektní, dramatický film o studené válce v extra nepříznivých podmínkách. Prvních 80 minut ponorkové drama, pak se už vydáváme do oblastí věčného ledu a sněhu. V tom všem pátrání po zrádci ve vlastních řadách, s hodně netradiční a zajímavou zápletkou. Jedinou vadou je trochu statický závěr a speciální efekty už jsou popravdě řečeno kapánek zastaralé.(4.8.2005)

• mortak

Takový film pro desetileté kluky, kterým ještě fantazie dovolí vnímat ty ledové papundeklové kulisy jako skutečné, a kteří dokáží být dvacet minut napnutí, když nic-moc model ponorky pluje v malé nádržce pod něčím, co by mělo evokovat ledové kry. Dvě hvězdičky hlavně proto, že kniha Alistaira MacLeana je napínavá od začátku až do konce, a film ji nesahá ani po kotníky. Ale jinak je film takový klukovský ekvivalent uklidňujících smyček s hrajícími si koťátky, jen tady je ponorka, která pluje, ponořuje se, vynořuje... Na uklidnění a usnutí dobrý.(31.7.2017)

• honajz

Opět režíroval John Sturges, podobně jako Satan Bug, a podobně pitomý scénář to má. Zatímco kniha je vskutku napínavá od začátku do konce a čekáme, kdo, co, kdy a jak, tento film je po divadelním (!) způsobu rozdělen na Předehru (!), první dějství a závěrečné dějství. První dějství trvá cca hodinu a dvacet pět minut a v podstatě je to takový průvodce ponorkou, jejích technických vybavení plus k tomu reklamní záběry, jak pluje na hladině, pod hladinou a tak. Také jsou tam nějací lidé, ale v podstatě není o co hrát - hlavní postavy jsou zde maximálně čtyři a ten nejvíc podezřelý je i padouchem, což mne překvapilo, že to bylo až tak strašně prvoplánové. Druhé dějství se odehrává na polární stanici, což jsou vlastně dva nebo tři malé hangáry. A tady se hodinu hledají přeživší - o nichž se pak už nikde nijak nemluví - a jedna kapsle (což víme od prvních scén). Takže se hodinu hledá, pak ustane bouře, přiletí Sověti a oba kapitáni pak mezi sebou plkají, v podstatě až do konce. Jediná akce, která se zde odehraje, nedává smysl. Navíc polární stanice je evidentně kulisa včetně ledu, a i když to musela být pěně drahá kulisa, pořád je to kulisa. A můj oblíbenec Patrick McGoohan (neboli Prisoner) sice vypadá chvíli tajuplně, ale když se má konečně předvést, chová se jak školáček, a ne špičkový agent. To zabolí a zamrzí. On pan Sturges podle mne akční filmy nikdy režírovat neměl, nemá pro ně cit - viz Orel přistál podle Higginsovy knihy, tam je to také celé domrvené blbým scénářem a režií.(6.7.2017)

IT'S JUST.. NONE OF US HAVE EVER BEEN ABOARD A SUBMARINE BEFORE. REST EASY. I HAVE!!! Rock "makelovewithmen" Hudson tu hraje neohroženého kapitána ponorky a to se mi líbí. Komu by se nelíbil film, kde je ponorka na kterou se nalodí četa mariňáků s M-16kami mířící na polární stanici s cíl mise: neznámí. K dokonalosti pocitu ledové vody a sněhové bouře jsem si dopomohl sledováním filmu ve studeném pokoji. Škoda jen prazvláštního finále. Trošku mi to připadalo jako by scénárista nevěděl jak to celé zakončit. Proč se prostě nemohli epicky postřílet?(14.4.2016)

• - Sovietski výsadkári sú vyzbrojení dánskymi samopalmi Madsen. (Ampi)

• - Ponorka použitá ve filmu byla USS Ronquil (SS-396). Její číslo pro natáčení bylo přepsáno na 509. (Mol)