Záminkou k černé grotesce o nezřízené posedlosti penězi je svatba dcery vesnického boháče, vědomého si moci peněz. Ženicha uplatí luxusním vozem, ale dodavatel žádá okamžitý doplatek. Zatímco svatebčané hodují, otec se zaplétá do složitých transakcí, při nichž musí podplácet notáře, policisty a nakonec i kněze, aby se dostal ze spárů chladně kalkulujícího gangstera. A to všechno uprostřed bujarého a poté bezuzdného veselí, gradovaného mírou opilosti nenasytných svatebčanů. Sugestivní rytmus scén a dialogů, souznějících s hudební produkcí, nutí myslet na Formanův hasičský bál s tombolou i na obdobné výjevy z Wajdovy Veselky. Ovšem na rozdíl od Wyspiańského venkovanů, omámených i vizí boje za národní svobodu, venkované Smarzowského se vyžívají v závisti a chamtivosti, zlé škodolibosti a v podlých podrazech. (oficiální text distributora)

AnanAss

Smarzowski byl velký talent už ve svých začátcích, kdy se rozhodl zdokumentovat klasickou polskou veselku, na které nesmí chybět hektolitry vodky, lichváři, úplatky, ustřelené prsty a prapodivná místní kapela s disko fláky v repertoáru, ukrývající nečekané překvapení v kontrabase. Buranský obraz společnosti, ve které si nikdo nemůže být jistý, zdali se dožije rána. Jak se říká „jiný kraj, jiný mrav“. A i když ten kraj není tak daleko od nás… přeci jen, pokud vás nějaký polský známý pozve na jejich tradiční svatbu, na vašem místě bych byl raději obezřetný. ()

VerteX

Zvláštní uznání poroty? Proboha... Wesele není nic jiného než jedna velká chlastačka (promiňte mi ten výraz), do které je zapojena tvrdá hra z penězi a trochu krutosti. Naprostý "buranský" naturalismus, který může člověka přesvědčit jen k tomu, aby se neženil v Polsku. ()

Džasman

Viděla jsme až letos na Film Festivalu Zlín, kde byl i hlavní hrdina (otec). Film o úplně jednoduché věci, o klasických pseudoboháčích, kteří chcou šetřit a nakonec je to stojí daleko víc - to je ta lidská blbost. Jsme ráda, že vola nakonec na festivalu padla na tohleto, protože takhle jsem se dlouho nepobavila :-) ()

Pitryx

Nu, to tedy byla jízda. Spousta překvapivých momentů, spousta chlastu a ožralých. Ačkoli se možná myně domnívám, že kdyby tolik člověk vypil ve skutečnosti, kolik v tomto fiu ukázáno, musel by umřít na otracu akoholem. Herci velmi dobří a tak se na film rozhodně dívat dá. A je tu i pár silných scén. Mohu jen doporučit.      70 % ()

kamals

Mušel jsem dnes po trech vodkach (debowa) a 0,5 bileho v prubehu vareni cockove polevky pri sledovani tohoto filmu zmenit na pet hvezdicek, pravdepodobne Cesi, i kdyz se budou moc moc snazit, nemohou plne porozumet vyznamu tohoto filmu (proto snad i ty 2** nebo 3***), ktery genialne popisuje polskou mentalitu prelomu tisicileti, tam jsou snad vsechny archetypy clovecenstvi, Dziedziel a Jakubik jsou proste polsti. ()