Svatba (festivalový název)

Wesele

Wedding, The

Komedie / Drama

Polsko, 2004, 109 min

Dost dobré drama (žádná komedie), které vcelku věrně vystihuje mnoho rysů polské společnosti na venkově. Výběr herců perfektní, spotřeba alkoholu naprosto autentická (praví chlapi pijou vodku a ne nějaké pivo), finanční záležitosti a další podobné nuance taktéž. Pravá polská vesnická svatba v duchu polského rčení "postaw się i zastaw się". Patriotická Rota Marie Konopnické, kterou na konci zpívají totálně najebaní svatební hosté je pouze trpkou kritikou společnosti a skutečné degradace ideálů.(10.6.2007)

Typický polský pochmúrny film o situácii na zapadlých dedinách, kde luxus nie je mať krásnu kúpeľňu, či pekný značkový oblek... Musí to byť niečo, čo bije do očí susedom, aby závideli, aby si o tom rozprávali... Preto je auto absolútnym znakom bohatstva a každý musí mať veľký dom, aj keď nema na vykurovanie... hlavne že je velký... Film je sice označovaný ako groteska, ale keďže som tak pár rokov žil to viem, že to až také smiešne nebolo. Nepríjemná pravda o hlúposti ľudí(22.9.2008)

Morální vyznění "Svatby" mi trochu připomíná staré italské komedie jako třeba "Rozvod po italsku", kdy je ve jménu tradiční (katolické) morálky pokrytecky pácháno mnohem větší zlo... V pití vodky by pak Poláci mohli bez ostychu konkurovat Rusům, možná by z toho mohla být i zlatá medaile na mistrovství světa v chlastání... Za zmínku stojí i skvělé jednozáběrové zakončení filmu.(25.8.2015)

Netradiční podívaná, jedná se ve výsledku spíše o tragikomedii i přesto, že film začíná vyloženě jako komedie. Jenže za jednu noc se toho stane opravdu hodně a tvůrci zde předvádí nejen trefu do černého, kdy si utahují z polské společnosti, ale připraví i dramatičtější chvilky a dějová překvapení či přeběh odlehčí povedeným vtipem. Jen když se vezme děj jako celek, tak poněkud pokulhává. Chce se mi dát větší hodnocení, ale třeba při dalším shlédnutí.(4.2.2015)

Pravá buranská svatba čítající pokrytecký obřad v kostele, z hektolitrů pochybného laciného chlastu zpité svatebčany ujíždějící na té nejubožejší, ale tak typické svatební zábavě, hašteření o pozemky, ucpaný záchod, přehlídku bizarních postaviček a klasické ožralecké vyznání lásky "Jen ty jediný mi rozumíš" nechápajícímu psovi. Nejen to zaručuje luxusní pobavení nad lidskou blbostí, kterou člověk tak dobře zná ze svého okolí. Palec nahoru a těším se na Dom zly.(29.6.2010)