10.5.2015 pri príležitosti 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny sa konala premiéra ruského seriálu Sneh a popol. Ako bežia roky aj náhľady, na skutočnú situáciu vo vojskách po vpáde Wehrmachtu na Sovietske územie, sa približujú realite. Nie všetci vojaci boli spokojný s vývojom v Sovietskom zväze pred 2. svetovou vojnou a to sa prejavovalo aj v ich správaní sa. Nie zbytočne Stalin vydal rozkaz, že všetci vojaci, ktorí sa vzdali a boli v Nemeckom zajatí nasledoval pre nich automatický gulag na Sibíri, respektíve boli zaradení do trestných práporov. Dej filmu je situovaný do roku 1942 a oblasť Ržev, kde skutočne došlo k podobnej situácii a z histórie ju poznáme pod názvom Rževský mlynček, ale tu došlo k úplnému zničeniu 39. armády generálporučíka Maslenníkova. Tento štvordielny film nám hovorí otvorene o hrdinstve o vlastenectve, ale aj o zradcoch a zbabelcoch. Páči sa mi že film neglorifikuje múdrych veliteľov len z radov Červenej armády, ale celý film je pekne vyvážený. Veď aj sabotér Gizela sa musel vedieť pohybovať v sovietskom prostredí veľmi opatrne, aby nedošlo k jeho predčasnému odhaleniu.(14.6.2017)