Videofilm podľa F. M. Dostojevského rozpráva tragikomédiu muža, ktorý nevhodnou návštevou svadby svojho podriadeného, chce demonštrovať humanistické myslenie v spoločnosti, ktorá týmto myšlienkam nedozrela. Ukazuje sa však, že i pre neho je humanizmus len deklarovaným prázdnym pojmom, slúžiacim k získaniu popularity. Celá jeho demokratizačná „misia“ vyústi do frašky, za ktorú sa z urazenej ješitnosti nemilosrdne mstí podriadenému aj celému okoliu... (oficiální text distributora)

asirtes

Silná fraška povýšená na filmový fejtón pomerne hrubého zrna! Fjodor a ani Ditrich sa vrámci možností nepárali a múka z tohoto zrna našťastie nehrozí. ()

retroslovak

Tak tento televízny film ide absolútne mimo mňa. Nenašiel som v tom moc ani pointu, je to viac než uletené, proste toto pre mňa nie je. Dve hviezdy dávam prakticky za herecké obsadenie a za snahu tvorcov. Zrejme Dostojevskij nič moc pre mňa, musím sa priznať. ()

Autogram

Plné ústa humanizmu, ale zmysel filmu mi celkom unikol. Dostojevskij sa vraj veľmi ťažko číta, a na filme vidno, že sa veľmi ťažko filmuje, a vo výsledku sa aj veľmi zle pozerá. Netuším, či by sa to vôbec dalo natočiť aj tak, aby sa dali pochopiť súvislosti, dôvody konania postáv a čo sa tým chcelo povedať. –––– Áno, prosím, áno. Humanizmus, ale odtiaľ potiaľ. ()

Hombre8

Klasika no... Takže jako skoro vždy, bezhlavé i bezpatní. Vychází mi z toho zase jen jedna nevýznamná povídačka o zmrdovi. ()