Řek Zorba

• Řecko Zorbas o Ellinas (více)
TV spot 2

Na Krétu přijíždí mladý anglický spisovatel řeckého původu, Basil, aby obnovil těžbu ve zděděném lignitovém dole. Cestou se seznámí s vesničanem Zorbou, jehož nepředstíraná volnost a nezávislost není založena na velikosti majetku, ale na odhodlání a chuti užívat si života naplno. V jeho přítomnosti plachý Basil pochopí, že existuje způsob, jak se vypořádat s osobními úspěchy i prohrami. Ten zní: Nikdy nepřestat tančit! Film vznikl podle románu spisovatele Nikose Kazantzakise, jehož původní název zní "Život a skutky Alexise Zorbase". Na filmové plátno jej převedl rovněž řecký režisér Michalis Kakojannis. V silném a divácky vděčném příběhu strhává pozornost pozoruhodný výkon Anthonyho Quinna (známý ze snímků Žízeň po životě, Zvoník u Matky Boží, Děla z Navarone či Poslední vlak z Gun Hillu), který v hlavní roli předvádí nejjemnější odstíny svého hereckého mistrovství. Z původních sedmi nominací Řek Zorba v roce 1965 získal tři Oscary: za vedlejší ženskou roli (Lila Kedrova), za kameru (Walter Lassally) a výpravu (Vassilis Photopoulos). (Česká televize)

brando

Óda na život. Tak nějak bych charakterizoval projev a úlohu A. Quinna, jehož Zorba, i přes řadu dalších nezapomenutelných partů, je jeho role životní. ()

fefee

Pekný dojemný film s už notoricky známou hudbou a skvelou hlavnou rolou Anthony Quinna, no príliš preceňovaný, ničím geniálny ba až miestami bohužiaľ priemerný. ()

mcleod

Z původní Kazantzakisovy knihy toho sice kromě hlavní dějové linie moc nezbylo, ale přesto jde o výjimečný film s výjimečnými hereckými výkony. Celý odkaz filmu lze shrnout v citátu z posledních minut filmu: Člověk musí být trochu blázen, jinak nepřetrhne okovy, není svobodný... Život je nádherný, člověk si ho ale musí svobodně užívat, jinak se mu nevyjeví ve své plné kráse. Svoboda, hledání krás života, boj proti zažité společenské kultuře... film trochu předjímá nastupující společenské změny 60. let. Možná také proto režisér zvolil černobílé zabarvení, které vizuálně přesouvá film více do minulosti a předkládá obraz sympatických rebelujících "historických" osob. Celý film je protknut nádherně poetickou atmosférou, která krásně koresponduje s pozitivní životní filozofií hlavní postavy a která musí zasáhnout snad každého diváka. ()

klima777

Anthony Quinn je skvělý. Film určitě také. Tak proč se mi tak zoufale (skoro až nespravedlivě) nelíbí? Každý se vyrovnáváme s tíhou života po svém. Někdo prostě umí vytancovat chmury. Budiž mu to přáno. ()

JohnSmith

Můj táta tenhle film miloval. Mě zas tak moc nezaujal. Anthony Quinn je sice skvělý herec, ale jeho postava si u mě nezískala žádné sympatie. ()

Autogram

Čiernobiele podanie nedá vyniknúť krásam gréckeho prostredia, ale to nie je moja hlavná výhrada k filmu. Problém som mal vôbec so sledovaním príbehu, ak sa dá to dianie takto vôbec nazvať. Zo začiatku pri zoznámení som to ešte vedel vydržať, ale neskôr ma nuda brala až na spánok. Občasná príjemne vtieravá typická grécka muzika ma prebrala, ale všetka tá salámová metóda Gréka Zorbu prístupu k životu mi akosi unikla a vôbec mi nechýba. A nakoniec tanček a rozprávky je koniec. ()

Aqualung

Tohle je síla.Pan Quinn ukazuje cestu životem, kterou bychom snad měli jít všichni.Ale současně také jsou vidět nástrahy a následky.Ale to už k tomu patří.Ne naivní, ale řekněme nepopsaný spisovatel vletí po hlavě do čehosi, co neumí zpočátku uchopit, ale posléze se vyrovnává s vysokou škoulou života, kde je děkanem, asistentem i examinátorem Quinn.A dělá to sakra dobře.Jeden i druhý.Kolorit krétské vesnice, jednotlivých postaviček a také jejich mentality je velice silný. ()

Circumscriptor

"Život je problém. Iba smrť nie je. Byť na žive, to znamená povoliť si opasok a vyhľadávať problémy." - Alexis Zorba... Bez tohto filmu by rozhodne neexistovalo Grécko v takej podobe, aké ho poznáme dnes - Zorba je priam gréckym národným dedictvom. Knihu som síce nečítal, ale nakoľko po pánovi Kazantzakisovi pomenovali letisko hlavného mesta ostrova Kréty, tak usudzujem, že má v tomto štáte doposiaľ pomerne veľký rešpekt. Skutočný Grék Zorba (alebo presnejšie Zorbas) sa na toho filmového/knižného z povahovej stránky pomerne dosť podobá a preto ma trochu mrzí, že sa Kazantzakis nerozhodol opisovať presnú históriu. Popravde, neviem, čo som mal od filmu očakávať. Vo všeobecnosti sa veľmi nerozoberajú jednotlivé plusy a mínusy snímku a tak som sa do neho pustil celkom naslepo. Grék Zorba je film pomerne dosť starosvetský - je natočený spôsobom, akým boli natočené oveľa staršie filmy, ale je tu použité veľké množstvo zaujímavých prvkov a kamerových záberov, ktoré ale v spomínaných starých filmoch nejestvovali (napr. záber rútiaceho sa dreva z kopca). Je to tak isto film na tú dobu trošku poburujúci - najkrajšou a zároveň najmilšou scénou bola nepochybne tá, kedy sa do izby chorej Zorbovej manželky nasáčkovala celá krétska dedina a všetci jej obyvatelia spokojne čakali, kedy už konečne zomrie, aby mohli izbu vyrabovať a pekne si poodnášať jej majetok. Vecou, ktorú si na celom filme najviac vážim, je nepochybne nazabudnuteľná hudba Mikisa Theodorakisa, ktorá je prenádherným symbiotickým zlúčením celého gréckeho folklóru a ktorá sa v priebehu desaťročí stala priam metafyzickou entitou súčasného Grécka. Tá hudba je kapitola sama o sebe a dala mi omnoho viac, než celý tento film. ()

Lexion69

Zvláštně a taky bohužel nepříjemně disharmonické. Quinn na jednu stranu famózní, Zorba má neskutečnou životní sílu a jeho nezlomnost přímo sálá a Irene Papas je křehká a zároveň tvrdá ale po celou dobu nádherná. Na druhou stranu jsem nepochopil záměr tvůrců, chtěli-li, skrze Zorbu ukázat protiklad hektickému způsobu života, a ukázat krásu každého okamžiku... tak proč jsou proboha všichni Řekové vykresleni jako banda nenávistných, závistivých hajzlů?! Finální tanec, ač samostatně působivý, v kontextu jen umocňuje schizofrení pocity z téhle hodně svébytné reklamy na Helénskou republiku. ()

Han22

Řek Zorba byl oblíbený film mé mámy, často o něm mluvila. Já ho shlédnul až nyní a bylo to pěkné. Mladý angličan se dává dohromady se stárnoucím řekem, aby na Krétě vybudovali důl a prožívají věci veselé, smutné i tragické. Životní roli má Anthony Quinn, v jehož podání Zorba naplno žije, miluje, chlastá, filozofuje a hlavně tančí, když je jeho srdce plné a nemůže dál. Skvělá je i oskarová Lila Kedrová jako dáma, který vzpomíná na zašlé mládí a slávu. Bohužel jakmile je v centru angličan, je to nuda, protože herec Alan Bates mě přišel nevýrazný, stejně jako jeho postava. A některé věci (vražda ze cti) mě přijdou na to kdy se to má odehrávat šílené. Jinak povedený film. ()

Burdock

No teda, měl bych chuť vygumovat ten ostrov z mapy, jak se tam ty lidi chovali - děs běs.. Ale jinak to je vcelku zajímavá sonda do života chudých vesničanů na Krétě. A do toho příjemná hudba a neodolatelně ujetej Anthony Quinn :) ()

ElChe26

Nejprve bych chtěl odradit všechny, co se chystají číst můj komentář před shlédnutím filmu. Pokud jste Řeka Zorbu ještě neviděli, nedělejte to. :) Řek Zorba, film jenž je tak protikladný a nabitý rozpory, že ho můžu přirovnat jen k Pascalově filosofii, která se na jedné straně vysmívá lidské ubohosti, aby mohla na straně druhé, velebit vznešenost člověka. Snímek je podobného rázu a mnohdy si nemůžete být jistí jak mají některé scény působit, to co na první pohled může vypadat jako radost ze života, může zároveň představovat jeho hořkost. Ti, kdo budou tvrdit, že Řek Zorba velebí život a jeho možnosti, bezprostřednost, živelnost, radost, dobrotu budou mít pravdu stejně jako ti, kteří v něm uvidí tragičnost lidského bytí, lidskou krutost, hyenismus, závist. Hlavní hrdina Zorba může pro někoho být primitivem, "obyčejným člověkem z lidu", rázovitým pábitelem, ale jedno je jisté, je to člověk, jenž maximálně vychutnává život a řídí se pouze svým vlastním rozumem. Jeho protikladem je jeho "šéf" Basil, intelektuál, stydlivý, uhlazený, ale nikoli chladný a odtažitý, přesto však člověk, jenž svoji bezprostřednost přikrývá konvencemi a studem. Chtěl bych upozornit na to, že Zorba rozhodně není požitkářským hédonikem, který si z ničeho nic nedělá, právě naopak. Zorba ví, že je vržen do života a proto se ho snaží žít, smrt neřeší, všichni dle jeho slov dopadneme stejně "jako potrava pro červy" a v tom je to stejný. Má rád ženy a ani to neskrývá a proto se jako Řek řídí radou, kterou mu dal jeden starej moudrej Turek, která zní takto: "Bůh má veliký srdce, ale jeden hřích nikdy neodpustí: když chce ženská chlapa do postele a on tam nepřijde". :) Balis se vysmívá paradoxnosti, že Zorba jako Řek věřil Turkovi, ale Zorba kontruje: "když někoho potkám řeknu si, je dobrej nebo je zlej. Je mi jedno jestli je Řek nebo Turek". V tom spatřuji Zorbovu lidskost povyšující se nad nacionalistický patos. Zpočátku na mě závěrečná scéna působila jako happyend, ale jakmile jsem si vzpomněl na Zorbova slova, která bych chtěl připomenout všem, na něž závěr působí optimisticky, a ta zní takto: "Když jseš něčeho plnej, co můžeš dělat? Puknout! Když umřel můj malej Dimitri a všichni brečeli, já jsem vstal a tancoval. Všichni říkali, Zorba zešílel! Ale tanec bylo to jediný co tišilo bolest." Stále si tedy myslíte, že závěrečná scéna je tak optimistická v celkovém kontextu filmu??? Pro mě rozhodně ne, spíš podtrhává tragikomičnost celého filmu, ale i samotného života. Zorba našel způsob jak čelit tragédiím, jenž mu život přichystal do cesty, je to akceptování života takového jaký je spojená se zdravou dávkou bláznivosti, která dělá člověka člověkem. Člověk aby mohl "žít" v tom nejpozitivnějším slova smyslu musí být tak trochu blázen. Zorba to ví a proto Balisovi říká: "Máte všechno, vyjma jedné věci, nejste blázen. A člověk musí být tak trochu blázen, jinak ..." - "Jinak? -"jinak nikdy nepřetrhne řetěz, není volný." Narozdíl od Erasma, který chválí Bláznivost za to, že umožňuje člověku vůbec žít v tak nepochopitelném světě. Zorba ji chválí za to, že z člověka odtrhává řetěz upjatosti, konvencí a falešné morálky a vrhá ho do bezprostřednosti, lidskosti. Skvělý film u něhož se musí přemýšlet, což ho činí nepřístupným pro drtivou většinu diváků. 5* uděluji zejména za herecký výkon Anthonyho Quinna, lidskost a zejména za poselství, jenž si uvědomíte asi až, když se vám Řek Zorba rozleží v hlavě. () (méně) (více)

Ripley

Umím ocenit klasiku.Né vždy se mi to však daří.Černobílá kamera řeckým exteriérům ublížila,podobně jako vykreslení mentality venkovských Řeků.Quinnova postava je kvalitně zahraná,záviděl jsem mu jeho optimismus a bezstarostnost,ale někdy to hraničilo až s bláznovstvím a to mi nesedělo.Naivní optimista a blázen s podezřením na "kokain" v krvy Zorba(herecky dobré)se spřahne se sucharem s jediným výrazem Basilem(herecky strašné,ale možná záměrně),aby otevřeli starý důl.Mezi scénami s nimi je výplň v podobě otřesných scén prostých Řeků té doby.Jejich zřejmě tehdejší mentalita ve mě vzbuzovala odpor.U scén s Lily Kendrovou(Oscar za vedl.roli) jsem už vyloženě trpěl.Plusy:herectví Quinna,hudba a "Last Dance". ()

F.W.Colqhoun

You think too much. Thats the trouble. Řek na mě čekal dlouho, řadu let, protože jsem si film bohužel předem zaškatulkoval jako reklamu na středomořskou idylu. A dlouhá léta jsem na rakijou zpitého, po pláži trsajícího Anthonyho Quinna nebyl zvědavý. Trefil jsem se tak napůl. Zorba vykazuje takový ten proto-turistický rozměr, který ve své době ostatně zafungoval a do brutálně buranských končin pár set tisíc turistů jistě přivedl, ale neomezuje se na něj. Úhlem pohledu diváka situovaného více než půl století po uvedení snímku do kin jde o zajímavý exkurz do života dvou samců, kteří celkem nevybíravě plundrují krétskou krajinu (film se točí okolo realizace plánu na likvidaci borového lesa - nejspíš jediného široko daleko) a jaksi mimochodem rezervoár krétských žen, with your permission. Osudy představitelek, mimochodem podstatně zajímavějších, než jimiž jsou živočišný Zorba či bondovsky zjemělý Basil, fascinují v kontextu díla, ale ještě víc mimo něj a kontext doby, kdy byla předloha napsána a film natočen. Prostoduchá hampejznice Lily Kedrové a hrdá vdova Irene Papas, to, jak skončily a to, kterak přesto film není o nich, budou to jediné, co si budu zanedlouho z filmu pamatovat. Mimochodem, na Krétě jsem byl. Ten les tam už není. ()

pjotr76

Pět hvězdiček jenom za Quinna? ... Tak to si ten film nezaslouží, dávám pět hvězdiček za neuvěřitelně lidský příběh, dávám pět hvězdiček za brilantní výkon při sehrání Zorbova "člověčenství" pro Antonyho Quinna, dávám pět hvězdiček Ireně Papas za její neuvěřitelné syrové ztvárnění krásné vdovy, dávám pět hvězdiček Alanu Batesovi za jeho spisovatele, který si teprve se Zorbou ujasní jaké hodnoty jsou podstatné, dávám pět hvězdiček "Bubulíně" za její život a jeho smutný konec, dávám pět hvězdiček za nádhernou hudbu, dávám pět hvězdiček Cacoyannisovi za to, že vytvořil lepší film než je knižní předloha a to se často nevidí a konečně dávám pět hvězdiček za realistické zobrazení extrémů lidské povahy, tmářství a hlouposti některých tradic...Co se týká ryzího lidství, zobrazování skutečných hodnot v životě, tak tenhle film patří mezi špičku světové kinematografie minulého století. ()

cmenda

Očekávání byla trochu větší ale to co předvedl Anthony Quinn to skoro vše zachránilo , takovýhle herecký výkon se jen tak nevidí . Jinak se mi film zdál zbytečně dlouhý a měl tak i zbytečně hluchých míst a nebo se táhl. Samozřejmě musíme rok zohlednit rok natočeni. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Nemôžeme odísť a nechať ju tu samu." "Nie je sama. Je so Sulejmanom Pašom a kráľovsky sa baví. Sviňa nemravná."     To je mi teda pekná komédia. Takmer som sa potrhal smiechom. Vtipného som teda na filme nenašiel skoro nič, snáď okrem jedinej hlášky (viď citát hore). Viac ako humorné to bolo pre mňa skôr otravné divadielko s neustálym šaškovaním väčšiny postáv, čo ale neznamená automaticky humor ("To nebol moc dobrý vtip, šéfe."). Darmo má film krásny obraz (škoda, že nie farebný), krásnu hudbu, obe spoluvytvárajúce podmanivú atmosféru gréckeho ostrova, darmo má film výborné herecké výkony (hlavne skvelý Anthony Quinn, ale aj Irene Papas, či Lila Kedrova), keď obsahovo ma nebaví, či dokonca odpudzuje (Oslava života? Optimizmus? Nie, skôr totálna depresia!). Navyše hlavný hrdina Basil (Alan Bates) je mi nesympatický svojou neprirodzenou uhladenosťou a zženštilosťou ("Nebuď taká slečinka!"). To Zorba (Anthony Quinn) je svojou drsnosťou a nespútanou živelnosťou jeho dokonalým protipólom, možno až extrémnym. Najviac na filme ma ale iritovalo šialené správanie postáv - z toho, čo stvárala tá banda stredovekých idiotov, sa rozum zastavuje. A týka sa to v podstate všetkých postáv, pretože žiaden príčetný človek by po tom, čo sa udialo, na ostrove neostal. A to je aj dôvod, prečo film okrem komediálnej stránky nefunguje ani po tej dramatickej.     "Šéfe, máš úplne všetko, na jednu vec. Šialenstvo." ()

Yaan

Filmy, ve kterých se objevují národnostní archetypy - a zvlášť, pokud nejde o komedie - nebývají příliš povedené. To ale rozhodně neplatí o Řeku Zorbovi. Typický Brit, typický Řek a snad i typická stará Francouzka v reáliích chudé vesničky, jejíž život je i přes svou příslovečnou řeckou pohostinnost stejně krutý jako kdekoliv jinde. Nesmíme zapomínat ani na krásnou a perfektně zahranou mladou vdovu (v podání Irene Papas), která možná není zrovna typickou postavou řeckého venkova, ale snad právě proto do příběhu tak skvěle zapadá... Nakonec hudba, slavnější než film sám - té opravdu není co vytknout, spíše by se dalo říct, není nic, co by na ní nebylo fenomenální. ()

ekomo

Skutečně brilantně zachycená ubohost, zaostalost a hloupost venkovského života tehdejší Kréty na pozadí neobyčejně svérázného charakteru svobodomyslné osobnosti Alexise Zorby, skvěle se doplňující s uhlazeností a gentlmenstvím, ze strany jeho anglického přítele. Výtečné her. výkony, příjemná rytmická muzika a strhující tragikomický příběh ze života. ()