Řek Zorba

• Řecko Zorbas o Ellinas (více)
TV spot 1

Na Krétu přijíždí mladý anglický spisovatel řeckého původu, Basil, aby obnovil těžbu ve zděděném lignitovém dole. Cestou se seznámí s vesničanem Zorbou, jehož nepředstíraná volnost a nezávislost není založena na velikosti majetku, ale na odhodlání a chuti užívat si života naplno. V jeho přítomnosti plachý Basil pochopí, že existuje způsob, jak se vypořádat s osobními úspěchy i prohrami. Ten zní: Nikdy nepřestat tančit! Film vznikl podle románu spisovatele Nikose Kazantzakise, jehož původní název zní "Život a skutky Alexise Zorbase". Na filmové plátno jej převedl rovněž řecký režisér Michalis Kakojannis. V silném a divácky vděčném příběhu strhává pozornost pozoruhodný výkon Anthonyho Quinna (známý ze snímků Žízeň po životě, Zvoník u Matky Boží, Děla z Navarone či Poslední vlak z Gun Hillu), který v hlavní roli předvádí nejjemnější odstíny svého hereckého mistrovství. Z původních sedmi nominací Řek Zorba v roce 1965 získal tři Oscary: za vedlejší ženskou roli (Lila Kedrova), za kameru (Walter Lassally) a výpravu (Vassilis Photopoulos). (Česká televize)

Mikino00

Tohle má být reklama na Řecko? Po tomhle filmu, bych tam rozhodně nejel. Lidé, se kterými bych ani metaxu nevypil. Ale jinak je to výborný film. ()

Nethar

Výborný film. Jeden z těch, které nejsou jenom o nějaké bezduché akci, napětí, komedii, nebo já nevím o čem, ale mají řádnou myšlenku, ačkoliv se ji nesnaží podávat příliš mentorsky a umělecky, je tam prostě přirozeně a přitom silně. Nějaký ten oskar za vedlejší roli a vůbec všechny ostatní výkony nechci kritizovat, ale v poměru k tomu, co předvádí Anthony Quinn je to slabý čajíček. No a někdo možná řekne, že černobílé je to umělecké, mocné, já nevím jaké, ale tady bych opravdu ocenil barvy, krásná Kréta by zážitek myslím vyšvihla ještě více a mohl bych si zavzpomínat, ale jasně, všiml jsem si roku vzniku. Lepší čtyři hvězdy. ()

Pawlisman

Těžké rozhodování mezi 4 a 5. Celkově myslím velice slušné zpracování literární předlohy. Postavy skoro odpovídají mým představám (jen Zorba mohl býti trochu více při těle). Myslím si však, že je škoda, že nebyl větší důraz kladen na osobu Zorby - jeho bohémství, životní filozofii a názory. Film také se možná až příliš přemisťuje z počáteční veselé atmosféry do pesimistické a ponuré. Určitě však velice slušné dílko, které svému originálu (vynikající knize) nedělá ostudu. 8,5/10 ()

RomanHyde

Filmová poetičnost v kontrastu s živočišnou přirozeností Kréťanů a Řeka Zorby.. Právě ten kontrast je to, čím film zaujme. Přistoupit k tomuto snímku je potřeba uvolněně, bez předsudků a očekávání.. Proto se nedivím tomu, že někdo nepobírá ten věhlas, který film získal. Mne osobně film sedl a Zorba v podání Quinna je nezapomenutelný.. závěrečný taneček na pláži a na troskách "lanovky" je velmi silný moment a symbolicky vyjadřuje právě ten správný postoj k životu. Žijme teď a tady.. minulost je mrtvá a budoucnost si tvoříme v přítomném okamžiku. ()

Vesecký

Jeden z mých nejoblíbenějších. Konfrontace "západně" uvažujícího anglického intelektuála s drsnou společností Kréty ve společnosti dobrého člověka Zorby. Zorba je představitelem životních optimistů, které nezlomí žádný životní problém, neboť, jak sám říká, život je řešení problémů. Zároveň člověk, který umí žít naplno a nestará se o zítřek. A taky člověk milující své bližní, sousedy ze zapadlé vísky, kde se ještě o čest bojuje s nožem v ruce. Smrt dvou žen - mladé krásné vdovy, kterou dav obviní z hromadného smilstva a viny na smrti mladého hocha, lynčuje ji a nakonec je brutálně podříznuta; smrt stárnoucí Francouzky, majitelky hotelu, která zůstala ve vsi zapomenuta a jen vzpomíná na staré lásky - a její vyrabovaná domácnost. Vrcholem filmu je záverečná taneční scéna. Quinnova životní role. Žít se musí s tím, co život přináší. A že věru toho špatného je mnohem víc... Nádherná hudba Theodorakisova, úžasné výkony Irene Papasové i Lily Kedrovové.... Kniha je stejně nádherná. "Řek Zorba" je věrným souputníkem Rollandova románu "Dobrý člověk ještě žije". ()

VictorMartel

„Paradox umělecké ethiky sluje tragická bezpečnost: bezpečnost ne naivní, která nevidí a nezná hrůz života, nýbrž naopak: která zná je všecky, a přesto nechce se ochudit o žádnou z nich. Spíše ráda by jich ještě přimnožila, neboť měla by pak více látky, kterou překonávat a z níž růst. ¶ Umění učí nás zpívat radostné písně a věnčit se věnci, ačkoliv plujeme na děravé lodi - ne: protože plujeme na děravé lodi přes oceán tmy. Soudí, že jinak nebylo by třeba ani písní, ani věnců. ¶ Umění učí nás zpívat nad jícnem hrůzy a nad propastí tmy - tam, kde zkušenost učí nás jen se bát a kde filosofie dovede nás naučiti nanejvýše jen klidu.“ (František Xaver Šalda, Boje o zítřek, konec eseje Umělecký paradox) ()

Mr. Sandman

Ve snímku se objevují dvě složky (principy jednání, komunikace, životního postoje a zvolené či přejaté rétoriky) jež spolu zápasí uvnitř jedince. Nazírání z pohledu pouze jedné z nich je bolestné a omezující, avšak dojde-li ke spojení těchto dvou zdánlivě neslučitelných entit, život může alespoň na krátkou chvíli dostat význam. V Zorbovi se zrcadlý životní vitalita, jenž postrádá veškerou svazující racionalitu. Čistá životní energie jenž je však zakalena trpkou životní zkušeností. Nesmyslné tragédii lidského údělu a tíze bytí se nelze vyhnout. Lze jí pouze zmírnit odlišným nazíráním nejen na ni samotnou, nýbrž i na její následky. Zjednodušení poskytuje útěchu, naproti tomu hluboká reflexe znamená často bezvýchodnou úzkost a depresi. Radost a láska k životu, která z filmu proniká k divákovi je podbarvena hořce. ()

Saur.us

Živočišný řek Alexis Zorba nás provází světem bezstarostného žití, tance, žen, pití a všeho toho, co člověku dá pocit, že život je oslava. Ale také ukazuje, že život přece jen není med. Nesmyslně tragická smrt mladé vdovy, smutný skon staré hoteliérky, sníci o svém slavném mládí. Ale i když se všechno pokazí, stačí jen říct: NAUČ MĚ TANČIT! ()

Rami

Poměrně dlouhý film, kde se zas tolik neděje. Pěkné prostředí, výborné herecké výkony... Basil mě ale děsně štval a Zorba jen proplouval životem - ani jeden z nich si za ničím nestál (jen za tou svobodou a flegmatismem). V mnoha směrech je tento film dost přeceňovaný. Těm, kteří se těši na tancujícího Zorbu, radím, ať si nechají zajít chuť (doporučuji se na ty zmatené pohyby nedívat). :-D Možná je to na 4 hvězdičky, ale smrt vdovy odpustit nemůžu - proto 3 hvězdičky. ()

Majkak

Zorba je plný lidskosti a soucitnosti, až se člověk ptá, kde se v něm bere, v porovnání s jinak drsným a materialistickým venkovem. Jak úžasně se chová ke staré Francouzce, a přitom není mimo realitu jejího života. Jeho přístup k životu jak tak nakažlivý, že mu prostře nelze odolat. Jinak bych povinně promítala všem, kteří pějí ódy na čistotu a nezkaženost života, zvláště tu scénu, kdy stará Francouzka umírá. K dokonalosti chybí barva (ne, že by byla vždy a všude nutná, ale tady by to prospělo) a občas lehce prostřihnout. ()

Eluin

Anthony Quinn se pro tuto roli snad narodil :), skutečně mu toho lehce šíleného prostého a zároveň životem velmi protřelého a moudrého člověka věříte. Velkým plusem je i fantastická hudba, která v Řecku (a nejenom tam) doslova zlidověla. ()

Merggie

"Vy sa smejete?"...Kontrast rezervovanej inteligencie a nespútanej chuti do života vytvoril film, v ktorom si všetci nájdu niečo, čo ich očarí. Bez hereckých výkonov oboch hrdinov by tento film zapadol prachom. Našťastie sa tak nestalo aj vďaka notoricky známej hudbe. A tí Kréťania! To sú teda zvláštni ľudia.:-) Krásny film o tom, ako sa vyrovnať s neúspechom a ako tancovať, keď je človeku najhoršie. ()

anitae

Zorbu jsem musela vidět 2x - poprvé mi příšel film děsně smutný a celkově o ničem, a nějak jsem nechápala proč má tak dobré hodnocení. Na druhý pokus jsem v něm hledala to co mám ráda na Řecku a řeckou hudbu, ale ani jedno jsem zde nenašla a nebo mě nenadchlo. Zato tu byla bezmezná krutost vesničanů, smutná stará ženská, pro mě nesympatický spisovatel a konečně Zorba - podivná postavička, u kterého stále nevím jestli si ten obdiv zaslouží...a na víc jak 3* to nevidím ani když se na konci tancuje. ()

Odpadlik

Film jsem viděl až v nedávné době a poměrně dost mě zklamal. Možná není dobré příliš poslouchat chvály až do nebes ... nevím. Světoznámá hudba z tohoto filmu je skvělá, výkon Antonyho Quinna zajímavý, ale to je vše. ()

Dan

Úžasná sonda do řecké/krétské atmosféry Kazantzakisovy doby. Propracované do posledních detailů, které ocení každý, kdo v Řecku alespoň chvíli žil. Dokonce i přízvuk Anthony Quinna zněl věrohodně :-) ()