Řek Zorba

• Řecko Zorbas o Ellinas (více)
TV spot 2

Na Krétu přijíždí mladý anglický spisovatel řeckého původu, Basil, aby obnovil těžbu ve zděděném lignitovém dole. Cestou se seznámí s vesničanem Zorbou, jehož nepředstíraná volnost a nezávislost není založena na velikosti majetku, ale na odhodlání a chuti užívat si života naplno. V jeho přítomnosti plachý Basil pochopí, že existuje způsob, jak se vypořádat s osobními úspěchy i prohrami. Ten zní: Nikdy nepřestat tančit! Film vznikl podle románu spisovatele Nikose Kazantzakise, jehož původní název zní "Život a skutky Alexise Zorbase". Na filmové plátno jej převedl rovněž řecký režisér Michalis Kakojannis. V silném a divácky vděčném příběhu strhává pozornost pozoruhodný výkon Anthonyho Quinna (známý ze snímků Žízeň po životě, Zvoník u Matky Boží, Děla z Navarone či Poslední vlak z Gun Hillu), který v hlavní roli předvádí nejjemnější odstíny svého hereckého mistrovství. Z původních sedmi nominací Řek Zorba v roce 1965 získal tři Oscary: za vedlejší ženskou roli (Lila Kedrova), za kameru (Walter Lassally) a výpravu (Vassilis Photopoulos). (Česká televize)

dessa

Někteří herci byli stvořeni pro určité role. Jako příklad určitě poslouží Anthony Quinn, který měl předurčeno stát se řekem Zorbou. Hudba: Mikis Theodorakis, naprosto dokonalé... ()

diodoros

Mladý Brit čaká v prístave kým prejde búrka, aby mohol obnoviť činnosť bane, ktorú zdedil po svojom gréckom otcovi. Počas čakania k nemu príde starší zarastený Grék a začne sa s ním rozprávať... Film sa od začiatku vyvíja pomaly, postupne však začne naberať smer a nepustí až do konca. V tomto prípade je však "hlavný dej" - obnovenie bane do prevádzky - skôr na pozadí a film stavia na inú tému - ľudskosť. Vo filme ide skôr o ľudské vzťahy a všetko, čo s tým súvisí - otázky cirkvi, viery, šovinizmu, manželstva, života a vzájomných medziľudských vzťahov, s čím ďalej súvisí závisť, túžba, pokušenie, hyenizmus, pokrytectvo atď... Exteriéry sú výborné, hudba atmosférická a herci skvelí, vládne samozrejme Antony Quinn v hlavnej úlohe. Výborný film, v ktorom ide o zamyslenie sa nad vlastnými vzťahmi s okolím. ()

bono22vox

Nesmrtelný film, nezapomenutelná a podmaniva hudba, ale především skvěle ztvárněna postava Alexise Zorby, kterého hraje Anthony Quinn (rozený mexico-american). Plnokrevny typ Stredozemce ztělesňuje natolik přesvědčivě, ze i přesto, ze nedostal Oscara, je od te doby považován za pravého a nesmrtelného Řeka... ()

Mik_e

Velká role pro skvělého Anthony Quinna. Ovšem krom jeho hereckého výkonu ve mě film žádné stopy nezanechal. ()

Giacomo

Dnes již těžká klasika, která má pořád co říct. Trgikomická podívaná, kdy úsměv střídal smutek. Scéna s kamenováním a následnou exekucí mě dost překvapila, bohužel i tohle ještě nedávno patřilo k běžnému koloritu života. Zejména se mi líbilo ztvárnění Bosse panem Batesem. Scéna, když si to "Boss" špacýruje přespolní s cigárem a narazí při své stydlivosti na objekt svých tužeb, nemá chybu. 75% ()

zona

Kakojanisův filmový přepis Kazantzakisova románu nestárne! Vrcholné dílo světové kinematografie. ()

Rodin

Nebylo to tedy vůbec špatné, ale na moje gusto z toho režisér udělal moc velkou pohádku o překvapivě moudrém, přičemž prakticky nevzdělaném vidlákovi. To nemyslím ve zlém, jen možná mohla být celá atmosféra dílka trochu méně jásavá a přímočará, a když už se chtěl přidržet předlohy, mohl do filmu vnést také trochu psychologie a napětí, které v knize jsou, ale na filmové plátno jaksi nepronikly. Vynikající Anthony Quinn a dobrá hudba (tedy já ty řecké "dechovky" tak nemusím, ale v kontextu to bylo fakt povedené) všechno nezachrání. Za sebe - 72%. ()

BuchtiCZ

Vynikající Anthony Quinn ve výborném přepisu Kazantzakise. Co je ovšem škoda, že některé zásadní scény a myšlenky film nepřevzal a to hlavně epizodu v klášteře, protináboženské a protiválečné názory, které prostupují celou knihu. Stejně tak hedonisticko nihilistický Zorbasův postoj k absurditě lidského života, dlouhé a hluboké debaty obou hlavních postav nebo spisovatelská muka Basilova spíše jen zlehka reflektují knihu. Jinak ovšem zejména díky smíchu Quinna skvělý filmový zážitek. Není ten Bates fotr Mela Gibsona?! :) ()

Stejšn

Film sice zajímavý, ale zase z něj nejsem unešený jako většina diváků. Asi mi nepadnul úplně do noty. Pro mě za 3. ()

Havala

Plný počet jem za výkin Anthonyho Quinna. Jinak mě příběh až tak neoslovil a cjvilinka i nudil. Quinn se ale v roli naprosto našel a sedla mu více než třeba Barabáš. Ikonická hudba k tomu. ()

Doutas

Překvapivě krásný a hluboký film o tom, že k životu patří i pády a že člověk, aby mohl žít svobodně, musí být trochu šílený. ()

sniperjozef

SPOILER!: "Všichni po smrti mého syna plakali, jen já tančil. Když jsem šťastný, tančím! Když jsem plný, prostě tančím!". Nádherný film o bytí v přítomném okamžiku. Mnoho krásných myšlenek a úžasný odkaz. Doporučuji i knihu. Jen si neužijete krásnou řeckou muziku :) ()

ostravak30

Zorba si mě získával pomalu a postupně. Zpočátku mě moc neoslovil. Jenže drobné malé příběhy jednotlivých zajímavých či zvláštních postav Kréty společně s její neopakovatelnou atmosférou, jedinečným tancem a kulturou mě prostě okouzlily. Pravda, některé zvyky tehdejší doby mohly působit, a jistě i působily, krutě. Řekové, a Zorba nám to názorně předvedl nejvíc, jsou hlavně národ, který slovu žít dává zcela jiný půvab. Řekové žijí naplno a žijí maximálně. Jestli to měl nějaký film znázornit, pak Řek Zorba v osobě právě životem protřelého vesničana to zobrazil nejvíc co jde. Anthony Quinn byl prakticky dokonalý a neměl v tomto filmu konkurenci. ()

soobova

Tento film je velice dobrý až výborný. Mrzí mě, že tento film není tak hodnocený, jak by si zasloužil. Tento film ač na první pohled, vůbec nevypadá, je celkem těžký na pochopení. Člověk se musí vžít do oné doby v Řecku a pochopit vztah mezi básníkem a Zorbou (jejich odlišnost). Zorba je bývalí voják, který bere věci s nadhledem, jelikož nic není horší než smrt. Proto na tomto filmu nejvíce miluji konec, jelikož si člověk uvědomí, že se opravdu někdy zabývá nedůležitými věcmi. V tomto filmu je jak drama, tak se člověk i zasměje nad Zorbou a jeho výtržnostmi. A pokud jde o hereckém výkoně, tak Anthony Quinn to zahrál opravdu výborně. ()