Příběh Lindy McCartneyové (TV film)

• Kanada

The Linda McCartney Story

• Kanada

L'histoire de Linda McCartney

Príbeh Lindy McCartneyovej

Drama / Romantický / Životopisný / Hudební

Kanada / USA, 2000, 90 min

• feefoo

Toto je brak. Podivná koláž na seba nenadväzujúcich scén, umocnených neskutočnou patetickosťou. V najsmutnejších scénach, teda v tých, kde Linda McCartney zomierala som sa musel smiať a to zďaleka nie preto, že by som jej osobu nerešpektoval, práve naopak. Ono to len tak smiešne zahraté a smiešne nakrútené a tak ďalej. Katastrofa.(16.10.2008)

• rigby

Začátek filmu se odehrává v polovině šedesátých let a představuje Lindu Eastmanovou jako bezejmennou a neznámou novinářku, která je nadšená pro rockovou hudbu. Filmová kamera popisuje náhodný nález pozvánky na akci Rolling Stones a Lindino zatajení této došlé pošty svým nadřízeným, kteří by s ní stejně její nadšení touto londýnskou skupinou nesdíleli. Jako fotografka se Linda vypravuje na parník, kde se setkává s Jaggerem a spol. a získává své první zajímavé snímky, které ji doslova přes noc katapultují mezi fotografickou špičku. Další ukázkou jejích začátků je setkání s Jimem Morrisonem z tehdy ještě málo známé skupiny Doors. Po několika lechtivých pasážích Linda navštěvuje Londýn, kde ji sbalí Paul McCartney a pozve na fotografování křtu alba Beatles Sgt. Pepper's lonely hearts club band. V soukromí jí vypráví o smrti své matky Mary a tím se konečně dostáváme k hlavnímu motivu celého filmu: onemocnění rakovinou prsu. Děj se nyní střídavě odehrává v devadesátých letech, kdy Linda objevuje bulku na prsou, a v minulosti. Máme možnost spatřit nejznámější momenty jejich vztahu a historie Beatles: založení společnosti Apple a její následný krach, pozvolný rozpad Beatles, svatbu Lindy a Paula, narození dětí, přestěhování na skotskou farmu, McCartneyho krizi a založení skupiny Wings, Lindiny rozporuplné začátky na koncertním pódiu, osudnou návštěvu Japonska a Paulův pobyt v tamním vězení za držení marihuany. Vyprávění se útržky zmiňuje i o vztahu Paula a Johna Lennona, vidíme několik Johnových zběsilých útoků na McCartneyho, jejich pozdější usmíření a setkání v New Yorku, a reakci Paula na Johnovu smrt. Děj se ale stále více přesouvá do nedávné minulosti, kdy Lindin boj o život vrcholí transplantací kostní dřeně, která však po chvílích velkých nadějí končí neúspěšně. V slzavém závěru se Paul loučí s Lindou na jejich arizonské farmě slovy, které před lety citovaly snad každé noviny. Film nepřináší nic nového. Operuje s nejznámějšími fakty, nezabíhá do podrobností, pouze ploše popisuje a ztvárňuje události, které každý fanoušek zná z novinových článků, knih a fotografií. Během půldruhé hodiny se tak projdeme pětatřiceti lety Lindina života. Do jejích myšlenek se však nedostaneme, pouze ji uvidíme jako zákulisní figurku v životě skupiny Beatles a útočiště Paula McCartneyho. Jak jsem napsal výše, film je zaměřen spíše na závěr Lindina života, ale opět zůstane divákovi utajeno, co se odehrává v Lindině hlavě. Jen role Paula se změní, tentokrát je on ten silný ochránce. Nicméně závěr filmu vás zcela jistě donutí k slzám. Kapitola sama pro sebe je herecké obsazení. Na Lindu jsem si celkem zvykl, ale ostatní jsem překousnout nemohl. Kdyby to nevyplynulo ze souvislostí, prošli by členové skupiny Beatles celkem nepovšimnuti. O Stounech ani nemluvě. A Paula McCartneyho jsem nerozdýchal ani do konce filmu, i když stejný herec ho představoval také v známějším filmu Backbeat. Jen ta Yoko Ono byla nějak hezčí než ve skutečnosti. Co dodat závěrem? Pokud jste neviděli, o nic jste nepřišli. Navíc předpokládám, že film bude určitě za krátkou dobu reprízován. Pak si budete moci udělat další bezvýznamnou čárku do seznamu shlédnutých filmů s tématikou Beatles.(18.12.2009)

Předně - o Lindě McCartneyové nic nevím, takže netuším, do jaké míry byly události věrné realitě a jestli něco nebylo vymyšleno či přikrášleno. _____ Důvodem, proč jsem se na tento film vůbec díval, nebyl ani tak můj zájem o Beatles (znám je průměrně, stejně tak jejich písně) ale spíše zájem o Elizabeth Mitchell, která se mi líbila ve filmu Gia a v seriálu Ztraceni. A jsem rád, že mě nezklamala. Tato křehká blondýna mi opět potvrdila, že by se neztratila ani na velkém plátně. Jinak film sám o sobě je nad očekávání dobrý. Především je zde minimum scén, kde by šlo poznat, že se jedná o TV film, což je ohromné plus. K podobě Beatles (podobnosti herců s pravými Brouky) se nebudu vyjadřovat, jak říkám, moc je neposlouchám. Takže za to, že mi těch 90 minut uplynulo tak rychle a za to, že jsem viděl skvělou Elizabeth, dám za čtyři. P. S. Nevím, jestli to měl být záměr, ale přišlo mi, že John Lennon je zde vykreslen jako trouba a podpantoflák…(2.7.2010)

Ak by som to mal zhrnúť do jednej vety, jedná sa o pomerne solídny 3 hviezdičkový TV film. Výber niektorých hercov hlavne v roliach členov The Beatles je diskutabilný a takisto diskutabilné sú tu aj niektoré herecké výkony. To čo v mojich očiach povyšuje film o jednu kategóriu vyššie, je precízna snaha detailne zobraziť všetky dôležité udalosti v živote Lindy. Tvorcovia až pitvoreskne dbali na to, aby zachovali všetky slová a dialógy, ktoré boli vyrieknuté v rámci týchto udalostí, či to bolo prvé stretnutie s Paulom, fotenie 1. júna 1967 pri príležitosti uvedenia Seržanta na trh, rozhovor s ošetrujúcim lekárom, až po jej posledné hodiny na ranči v Arizone.(4.2.2015)

Životopisný snímek Lindy McCartney od doby, kdy žila jako svobodná matka, tak trochu "nevázaným" životem a živila se jako fotografka. Následuje seznámení s Paulem, svatba, rodina..... Prožívá se svým manželem bouřlivý rozpad Beatles a stojí po jeho boku i v dalších projektech. U nás nepříliš známá Elizabeth Mitchell v jedné ze svých největších rolí.(24.3.2006)