Vojvodkyňa z Amalfi (TV film)

Drama / Historický

Československo, 1979, 85 min

Jozef Pálka

Veľmi dobrá televízna záležitosť, Hamletovský príbeh (o zrade, o vražde, o plánovaných manželstvách) paleta neskutočných hereckých és, napríklad, čo Leopold Haverl herecky stváral v tomto filme je na neuverenie, ďalšou ozdobou sú prepracované kostými, filmové priestory (vynikajúce, exteriéri, v rámci slovenskej tvorby na tú dobu sa produkcia obula poriadne do exteriérov, scéna, kde v lese biskup zastavuje vojvodkyňu Giovannu). Takáto televízna tvorba sa vytratila z obrazoviek, aj napriek tomu temnému , pochmúrnemu prostrediu, má vynikajúcu svetlú myšlienku. Kamera sa sústreďovala hlavne na detaily, a veľké detaily, málokedy môžete vidieť celky, alebo veľké celky (financovanie). V danej dobe- hlboké komunizmu, inscenovať anglickú tvorbu, resp. západnú tvorbu bola odvaha, vôbec sa čudujem, že cenzúra to dovolila ralizáciu, tým chcem napísať, že samotný námet stál za to, aby bol sfilmovaný. Scenáristi si zaslúžia pochvalu, smutné, že sme MALI dobrých scenáristov... určite by som to nepovažoval za kultúrnu prostitúciu. Presne určené a podarené, dobre zahraté a réžiou minimalistické. 4* videl som aj lepšie ----> /80 %/(24.8.2017)

Miestami divoká inscenácia z talianskeho historického zasadenia, v ktorej sa samotné postavy silou-mocou snažia hrať "taliansky" - impulzívne, hlučne, náladovo a s teatrálnymi dialógmi. Možno aj na úkor smrtilačného príbehu o súrodeneckej "láske" a všadeprítomných intrigách. Z hercov potešili drobné vedľajšie role Ondreja Jariabka a Dušana Blaškoviča.(21.11.2018)