Světlonoš

(studentský film)
Animovaný / Krátkometrážní / Horor
Česko, 2005, 25 min

Vidíme město, v němž se nachází rozsáhlý labyrint. Nad městem i labyrintem se střídají den a noc a slunce a měsíc se střídají ve zdánlivě nikdy nekončícím koloběhu. Najednou se však soukolí stroje zadrhne a zastaví. Na město se snese nekonečná noc Náš hrdina vstoupí do labyrintu. Prochází jeho temnými chodbami sledován strážci, kteří na první pohled vypadají jako nehybné sochy antických žen, za hrdinovými zády však ožívají. Na své cestě do středu labyrintu musí hrdina podstoupit tři zkoušky. (oficiální text distributora)

Hanys_

Bizarní a pro někoho asi i zajímavé, leč pro mě vcelku nudné. Navíc jsem téhle animaci nikdy nepřišel na chuť.. ()

reditelka

Oživlé sochy jsou hrůzostrašné samy o sobě. A tady jsou navíc ještě hladové krysy, pohyblivé zdi a další děsivé pasti, kterými musí chudák rytíř projít, aby ho v cíli nečekalo nic lepšího. Výborně zvolená hudba, děsivější už to být nemohlo. Opravdu jsem se místy bála. ()

POciSEM

Tohle dokážou jenom zlatý český ručičky.Příběh neni nic originálního ale vizuál je ohromující,ozvučení špičkový a atmosféra zadupe cokoliv z tohohle žánru kromě jedný vyjímky.Zaniklý svět rukavic bude vždycky best. ()

Klajnik

Mam rád stopmotion animaci a líbí se mi i výtvarné zpracování. Na umění je tenhle materiál ale příliš prázdný. Světlonoš je na 25 minut příliš zdlouhavý a nudný. Jedná se o naprosto bezobsažný kraťas. DĚJ: Zastaví se koloběh dne a noci, protože vládce labyrintu zmizí. Hrdina ve sparťanské zbroji se vydá do chrámu, prochází zkouškami, které před něj kladou zdánlivě nehybné sochy. Když se dostane na trůn, nechá se zabít, a jeho krev začne napájet srdce chrámu, jenž opět spustí koloběh dne a noci. Nechápu, proč chrám bránil smrtelníkovi ve vykonání oběti a kladl mu do cesty pasti, když jediné co potřeboval byla krev. Motiv toho "být hodný" a oběti se mi zdá stupidní. Ani samotné zdolávání překážek není nijak působivé. Na světlonoši vesměs není, co chválit. Myslím, že je třeba mít nízké nároky k tomu, aby toto na člověka zapůsobilo svojí "atmosférou". ()

Horak

Videno na Otrlem divakovi pred Squirm. Jak je film kratky, tak dokaze cloveka rychle vtahnout. Skvela animace, vynikajici atmosfera a neskutecne mraziva hudba. ()

agassi68

Príbeh fakt nič moc, no to spracovanie a atmosféra bolo strhujúce. Animácia sa už veľmi nenosí, ale takéto kúsky by ju mohli udržať nad vodou. A malým dsťom púšťať na dobrú noc :) ()

drankeryth

Prekvapenie pre mna, pretoze tento styl animacie moc nemusim, ale v tomto pripade to bolo dobre, pretoze pribeh a vhodna hudba vlozena do tohoto animaku pekne zapasovala a klapalo to pekne pohromade spolu, ako ruka v ruke. Je to podareny snimok, ktory ma potesil. ()

TICHOPAN

Naprostý souhlas s kolegáčkem Peytlem - jojojo...co dodávat?Nic jen polykat toto dílo nad terminátory, emulgátory, inseminátory a další tory... Super, potěšilo mne...a že já su ňáké rypák.... ()

Lobotommy

Jen tak mimochodem to na mě vyskočilo na FB, a ještě že jsem to spustil. Tenhle animák je skvělej! ___Jak se hezky říká "to bude, jako že zítra zase vyjde slunce", tak tenhle film vysvětluje jeden velkej průser, a to ten, že to slunko prostě jeden den nevyšlo. No a pustit se do hledání příčiny, to už chce u takovýho problému fakt vůli, a to ne ledajakou, ale spartánskou. Nevím, kdo se skrývá ve válečnické helmě a pod rudým pláštěm... Ale ten bojovník má rozhodně dobré srdce ;) ()

Zl0

Záhada. Dungeon. Tajomno. Strach. Temnota. Súboj. Odmena. Nápad! ..alebo ako Pantheon z League of Legends do sveta na skusy išiel :) ()

Liger

Práce pana Švankmajera je obdivuhodná, protože za použití figurek a jednoduchých předmětů nastolil ponurou, hutnou atmosféru, nicméně problém je v tom, že zajímavá stylizace, aby ve výsledku mohl snímek dostat třeba maximální hodnocení, potřebuje i smysl, a ten tu není. ()