Dlouhý, široký a krátkozraký (divadelní záznam)

Pohádka

Česko, 2006, 84 min

Zdeněk Svěrák (divadelní hra), Ladislav Smoljak (divadelní hra)

"Koho to vidí mé bystré oči..?" Já vidím, že se zase něco Čechům povedlo. Tato pohádka, je to první, co jsem kdy od Cimrmanů viděla/slyšela a díky ní jsem poznala tohoto všeumělce Járu Cimrmana. Opravdu skvělý chlapík. Je úžasné, jak dokáží Cirmmanovci propojit skutečné dějiny s těmi fiktivními. A pokud jde o mě, určitě bych si ráda poslechla i pohádku/horor Kašpárkův hrobeček a O třinácti tchýních :D(20.4.2016)

"Bude velice těžké obra a prince od sebe odlišit, protože oba mají bílé pláště. Ano a to byla moc hezká rána a to byla naozaj velmi pekna akcia a obr se teď s hanbou, ano doslova s hanbou plíží pryč z bojiště..........a není to obr, je to princ Jasoň." Zdeněk Svěrák v roli Krátkozrakého je nezapomenutelný.(25.5.2006)

Jedna z najlepšých cimrmanoviek "!!!Sákraaa!!!!"/ "Sedel tam jak sedíš ty, ty, ty...jo ty taky"/"Žádný člověk neuvěřý jak se věci miju, strčit hlavu do pudřenky, po řici se biju" /"Rozprávkový horor o třech tchýnich"/"Tam vždycky sedí Werner!"/"Trpaslík je dobrý plavec ale nevydržý!" a mnoho iních hlášok...inak videl som obidve verzie.(3.5.2008)

DJC je "kultovní dědictví". Nechci však citovat hlášky, vychvalovat už všemi vychvalované či obdivovat genialitu veškerých fórků. Popíšu proto zážitek ze včerejšího představení. Šel jsem do Divadla Bolka Polívky na vystoupení, které znám už od malička. Asi bych dokázal odvykládat celé představení. Přesto jsem se těšil jako malej Jarda (Cimrman). Žil jsem v domnění, že mě už nic nepřekvapí. Jenže místo očekávaného Svěráka přišel na odbornou přednášku Táborský. Díky svému image si hned získal moji pozornost a nečekaná změna se stala naprostou přirozeností. Po odborné přednášce přišla očekávaná "pohádka". Cimrmani mě však překvapili nejen svoji vitálností, ale i šetrnou změnou scén, kdy zachovali zlidovělé hlášky a přidali nové. Z rutiny se stal unikátní zážitek. Když vystoupení skončilo, celé publikum si stouplo a začalo tleskat. Po čtyřiceti letech působení na divadelní scéně sklízí takové ovace, což jen dokazuje nenahraditelnou kvalitu. Táborský byl přijat a až příště budou v Brně, nenechám si je ujít.(5.4.2012)

Společně s Vraždou v salonním coupé Českým nebem a Zaskokem patří Dlouhý Široký a Krátkozraký k vrcholům Cimrmanovy tvorby. Nemám jedinou výtku i po stopadesátém zhlédnutí je to stále ono. P.S. Hru jsem měl možnost vidět naživo a i na to že herci mají svůj věk hráli jako o život. Pan Penc je mimochodem IMHO lepšíí král než Hraběta.(16.6.2016)

• - V jedné z verzí hry se Zdeněk Svěrák zmiňuje o jevištním psychologovi Dr. Ječném. Pojmenování je však improvizace, přičemž v textu hry se nachází jméno Pšenička. Jméno Dr. Ječného se poté objevuje i ve filmu Kulový blesk (1978). (gjjm)

• - Ladislav Smoljak v rozhovoru prozradil, že prvotní inspirací k pohádce byla touha vidět Miloně Čepelku v růžovém princovském kostýmu. (gjjm)

• - Po úmrtí Ladislava Smoljaka hrál roli Bystrozrakého Miroslav Táborský, který se v odborné části sám přirovnává k Prácheňskýmu, jenž byl Cimrmanův zaskakující herec. (Driss)