Monstrum (TV film)

The Tommyknockers

Horor / Sci-Fi

USA / Nový Zéland, 1993, 168 min

• gudaulin

Pane bože, jak já se nerad opakuju...! Ale o Tommyknockerech se dá napsat v podstatě totéž, co o převážné většině televizních adaptací kingovek. Zklamání bylo veliké a blížilo se tomu, co jsem zažil po shlédnutí filmu To. Nicméně, zatímco To je kingovskou knižní špičkou, Tommyknockeři patří jen k lepšímu průměru, takže nechám dvě hvězdičky a 30 % celkového dojmu. Tommyknockeři jsou jedinou knihou Stephena Kinga, kterou lze považovat za téměř čistou sci-fi, což je průšvih, protože sci-fi narozdíl od hororu vyžaduje rozpočet, který by takovému Bradu Pittovi stačil víc než na týden skromného živobytí. Výprava i triky jsou odbyté i na poměry televizního dílka, za většinu herců se mohlo ušetřit, protože kompars vytažený někde z hospody by to za pár panáků zahrál stejně. Scénáristovi bych nezaplatil ani korunu, neřku-li dolar, protože děj kopíruje knihu až otrocky. Bohužel děj u kingovek nehraje obvykle velkou roli, rozhodující je atmosféra a brnkání na city, a to u Tommyknockerů úplně schází. Zatímco román se dá považovat za celkem nápaditý příspěvek do scifistického žánru, pak filmovým Tommyknockerům radím vyhnout se obloukem.(9.12.2007)

• hudryhudry

King fest, část II. Stephen King asi dostal při psaní tohoto díla zelený zákal a neviděl, co píše, neboť se mi nechce věřit, že tato blbost byla natočena podle jeho předlohy. Jaký je stručný děj? Zelená, zelená a zase zelená (nikoli alkohol, ale barva) září ze všeho a pár zelenou ovládaných blbečků (nikoli opilců) se potácí po městě s příznačným názvem Haven, zvláštními zbraněmi likvidují ty "normální" a snaží se vykopat několik nečekaně zelených krychlý, ze kterých se nakonec vyklube mimozemská loď plná seschlých alienů podobných vetřelci. Tomu se snaží zabránit Bobbi, imunní proti zelenému záření... Na tomto snímku se dá zkritizovat skoro vše, od blbého námětu a scénáře přes přetaženou stopáž a nulovou atmosféru až po trapný až směšný závěr. Herci stojí za starou belu, triky jsou levné, trapné a opět zelené. Divím se, že tento film tvůrci mohli brát vážně jako horor. Zelená barva neni uklidňující pro oči, už mě po třech hodinách štvala! Ostuda, odpad! Ps: Jestli vám bude Vitason tvrdit, že jsem nic neviděl, tak to pěkně kecá, dusili mě pod polštářem jenom 2 minuty, což je jedna setina filmu :-) Ale je pravda, že polovinu snímku sem byl v mikrospánku ;-)(30.7.2007)

• choze

Viděl jsem to kdysi v pubertě, kdy jsem si z videopůjčovny půjčoval všechny kingovky, co tam měli, a později se vrhl i na knihy. Knižní předloha je taková ta klasická kingovka o maloměstském mikrokosmu ohrožovaném nadpřirozeným zlem, kde nechybí spisovatelka coby hrdinka. Sice má zajímavý námět, ale čtení jsem pro nezáživnost zabalil někde ve třetině. A film patří k těm levným, nenápaditým a přinejlepším průměrným (a v tomhle případě i dost dlouhým) filmovým adaptacím Kinga svěřeným neznámým řemeslníkům.(20.9.2017)

• anli

Televizni zpracovani jedne z nejlepsich Kingovych knih a jednoho z nejlepsich sci-fi romanu vubec.I kdyz primhourim obe oci,protoze k televiznim adaptacim by mel byt clovek shovivavejsi,nepomuze to.Scenar je plytky a z knihy si bere sotva zakladni motiv a ani ho nijak nerozvadi,takze pro toho,kdo knihu necetl je velmi tezke pochopit dej a hlavne chovani postav a jejich motivaci.Zatimco v knize jsou postavy a jejich charakter mistrovsky rozebrany(coz je jedna z velkych schopnoisti Kinga),ve filmu se postavy sedive a nicnerikajici a ani herci tomu nepomahaji.Vizualni stranka je i na televizni pomery velmi slaba a misty dokonce dost zoufala.Nekolik dobrych momentu jsem nasel a Marg Helgenberger(ktera jeste netusila,co ze je to"CSI Las Vegas") se opravdu snazi stejne jako Jimmy Smits.Za to ovsem nemohu dat s cistym svedomim vic nez 45%.(8.1.2011)

• eraserhead666

Který kokot tomu dal tak hloupý český název? Samotnou knihu bych určitě nezařadil mezi mou desítku nejoblíbenějších Kingovek, přesto ji mám docela rád. Myslím si, že King je natolik schopný autor, že by filmoví tvůrci k jeho dílu měli projevovat trošku úcty a citu, tohle si King a jeho Tommyknockeři vůbec nezasloužili. Viděl jsem jakousi vykuchanou dvouhodinovou verzi, ale co si pamatuji i ta tříhodinová za moc nestála. Takhle vykuchat sice nijak úchvatný, ale přesto alespoň obstojně odvyprávěný příběh, udělat z toho rychlokurz v pěti minutách, při němž herci ne že by neuměli, ani nestíhají hrát. No fuj. Nejvíc mě sralo, jak se již od samotného začátku ten film snažil být strašně napínavý, každou další scénou, každým střihem, zvukem se snažil diváka přesvědčit - to bude pecka, uvidíš. A pak vole hovno, nula, nula, nic. Pravda, když se před kamerou objevili ufoni, řekl jsem si aspoň něco. Jedna z nejhorších filmových verzí Kingova příběhu. A pokud nemáte rádi jasně zelenou barvu, ani se na to snad nedívejte.(9.10.2011)