Monstrum (TV film)

The Tommyknockers

Horor / Sci-Fi

USA / Nový Zéland, 1993, 168 min

• gudaulin

Pane bože, jak já se nerad opakuju...! Ale o Tommyknockerech se dá napsat v podstatě totéž, co o převážné většině televizních adaptací kingovek. Zklamání bylo veliké a blížilo se tomu, co jsem zažil po shlédnutí filmu To. Nicméně, zatímco To je kingovskou knižní špičkou, Tommyknockeři patří jen k lepšímu průměru, takže nechám dvě hvězdičky a 30 % celkového dojmu. Tommyknockeři jsou jedinou knihou Stephena Kinga, kterou lze považovat za téměř čistou sci-fi, což je průšvih, protože sci-fi narozdíl od hororu vyžaduje rozpočet, který by takovému Bradu Pittovi stačil víc než na týden skromného živobytí. Výprava i triky jsou odbyté i na poměry televizního dílka, za většinu herců se mohlo ušetřit, protože kompars vytažený někde z hospody by to za pár panáků zahrál stejně. Scénáristovi bych nezaplatil ani korunu, neřku-li dolar, protože děj kopíruje knihu až otrocky. Bohužel děj u kingovek nehraje obvykle velkou roli, rozhodující je atmosféra a brnkání na city, a to u Tommyknockerů úplně schází. Zatímco román se dá považovat za celkem nápaditý příspěvek do scifistického žánru, pak filmovým Tommyknockerům radím vyhnout se obloukem.(9.12.2007)

• hudryhudry

King fest, část II. Stephen King asi dostal při psaní tohoto díla zelený zákal a neviděl, co píše, neboť se mi nechce věřit, že tato blbost byla natočena podle jeho předlohy. Jaký je stručný děj? Zelená, zelená a zase zelená (nikoli alkohol, ale barva) září ze všeho a pár zelenou ovládaných blbečků (nikoli opilců) se potácí po městě s příznačným názvem Haven, zvláštními zbraněmi likvidují ty "normální" a snaží se vykopat několik nečekaně zelených krychlý, ze kterých se nakonec vyklube mimozemská loď plná seschlých alienů podobných vetřelci. Tomu se snaží zabránit Bobbi, imunní proti zelenému záření... Na tomto snímku se dá zkritizovat skoro vše, od blbého námětu a scénáře přes přetaženou stopáž a nulovou atmosféru až po trapný až směšný závěr. Herci stojí za starou belu, triky jsou levné, trapné a opět zelené. Divím se, že tento film tvůrci mohli brát vážně jako horor. Zelená barva neni uklidňující pro oči, už mě po třech hodinách štvala! Ostuda, odpad! Ps: Jestli vám bude Vitason tvrdit, že jsem nic neviděl, tak to pěkně kecá, dusili mě pod polštářem jenom 2 minuty, což je jedna setina filmu :-) Ale je pravda, že polovinu snímku sem byl v mikrospánku ;-)(30.7.2007)

Žádné překvapení. Kingův nápad opět zahrabán hluboko mezi jednorázovky. Přitom to mělo tak dobrou první půlku, kdy se kladl důraz hlavně na charaktery a vůbec i děj byl slušně našlápnutý. Pak jsem si ale pustil druhou část a nestačil jsem zírat. Pochopil bych, jestli měli tři části a druhou se třetí museli zkrátit na jendu. Ale tak to asi nebylo. Uspěchaný a nelogický chaos ve druhé půli, pročež hlavně za tu první dávám 60% = 3/5(6.9.2010)

Na televizní film slušně zpracovaná adaptace Kingova rozsáhlého románu. Film má svá slabá i silná místa. K těm prvním patří snaha o zachycení charakterů jednotlivých postav na poměrně malé, časově omezené ploše - ve svých románech King věnuje popisu jednotlivých osob mnoho stránek a používá jejich příběhů k budování atmosféry specifické pro jeho knihy. Vykreslení těchto postav ve filmu pak trpí povrchností, což je velké mínus totožné snad pro všechny filmové adaptace Kingových děl. K silným místům patří tísnivá atmosféra filmu, vzniklá izolací městečka a přeměnou jeho obyvatel. Za zmínku stojí zejména scéna výbuchu nápojového automatu, popř. pokusu hlavního hrdiny o útěk. Lepší 3*.(10.4.2007)

Táto adaptácia románu Stephena Kinga by nevyzerala zle, keby sa pán režisér sústredil na hlavné postavy a nie na špeciálne efekty. Efekty síce tomu dávajú svoj remeselne dobre zvládnutý podtext, ale niečo mi tam stále chýba a či to bolo kvôli nedotiahnutému záveru, alebo inokedy hlúpym hereckým výkonom, aj tak si myslím, že Monštrum ako tak obstálo a na nič sa nehralo, len na B-čkový film 60 percent.(3.1.2010)