Britská dokumentární rekonstrukce přiblíží více jak dvacetileté sovětsko-americké soupeření o dobytí vesmíru. Ve čtyřech epizodách chronologicky odhaluje jednotlivé kroky znepřátelených velmocí, které vedly k úspěchům v raketovém průmyslu, přičemž se hlavní důraz klade na dva geniální konstruktéry, kteří stáli v pozadí úspěchů - na jedné straně geniální Sergej Koroljov, propuštěný z gulagu, na druhé Werner von Braun, průkopník a vizionář pronásledovaný nacistickou minulostí.

Seznam jednotlivých epizod:  1. Souboj o raketu
2. Souboj o družici
3. Souboj o přežití
4. Souboj o Měsíc (oficiální text distributora)

Ještěřák

Bez nadsázky možná to nejlepší, co jsem kdy na půdě dokumentů viděl. Zejména první díl (a Koroljov v něm) je fenomenální. Tento cyklus mě dostal do víru Studené války i s botama. ()

kwoky

Pekne zpracovany dokument. Libi se mi, ze spolu soutezi oba hlavni akteri na dalku a pritom musi prekonavat obrovske prekazky ve svych vlastnich zemich. Pekny pohled do minulosti, kde se rozhodovalo o nasi soucasnosti. Asi bychom nemeli zabery z druzic a satelitni televizi, kdyby nebyl Sputnik se svym "pip...pip...pip" :) ()

Greny

já si myslím, že je to určitě povedený dokument a určitě bych pustil děckám na základce nebo i na střední. Je to mnohem víc poučné než čučení do knížky. ()

A. Murray

Opravdu zábavný a poučný dokument. Jen je škoda že nejde více do hloubky a že má jen 4 díly, které končí přistáním Američanů na Měsíci. Zajímal by mne i další vývoj dobývání kosmu. ()

xtraper

Je to další výborný seriál z produkce BBC. Tentokrát vytvořila skvělé téma ze závodů bývalých mocností, které dobývaly vesmír. O US úspěších či neúspěších se to ho vědělo dost, ale tehdejší Sověti prezentovali jen úspěchy. Pro mě to byl tzv. jasný 7*-ový film :-) . Bohužel několik nesrovnalostí a absencí způsobilo, že jsem dal jen 5* :-) . Pan Koroljov nenastoupil do kosmického výzkumu z gulagu (kde ale skutečně byl asi půl roku na poloostrově Kolym, dobýval zlato), ale z letecké konstrukční kanceláře, která byla ovšem také vězeňská. BBC zapomněla, že v roce 1963 Sověti vyslali první ženu do kosmu, V. Těreškovovou. Prvním americkým kosmonautem nebyl Alan Shepard (to byl tzv. skokan do vesmíru, jeho let trval jen 15 minut a nebyl na orbitu kolem Země), ale John Glenn, který, jako druhý na světě obletěl Zemi a to hned 3x. Na toho BBC úplně zapomněla. To jsou ovšem jen drobnosti, jako dokument to byla skvělá záležitost. Bravo BBC ()

Redix

Vzhledem k tomu že miluju vesmír a vše okolo něj, je tento seriál za ***** Výborně natočený dokument. ()

Stíba

Vesmír mě vždycky fascinoval stejně jako souboje v jeho dobývání během studené války, které jsou zde mapovány. Skvěle rozebrané. ()

bakeero

Poutavá série britských dokumentů o soupeření mezi USA a SSSR. A konečně se taky dozvíte, odkud má Arnie svojí hlášku " Já se vrátím" :-D ()

Petike

Nechápem niektoré pohoršené reakcie. Zo seriálu je zjavné, že sa chcel zamerať na 50. a 60. roky 20. storočia. Dokumentov o kozmonautike v 70., 80. a 90. rokoch je plno, ale o prvopočiatkoch odvetvia je ich dodnes trestuhodne málo. Vďaka za to, že aj tento seriál trošku pomohol vyplniť tú medzeru... ()

yaqwsx

BBC neumí točit špatný dokumenty - ano, to je stále pravda, jenže tady mi něco chybělo. Po chvíli omrzelo. ()

brzozin

Rozhodně jeden z nejpovedenějších dokumentů, jaké jsem za hodně dlouhou dobu videl. Velice poutavý děj, perfektní herecké obsazení a výprava (na to, že je to televizní dokument) taková, že by se za ni nemusely stydět i leckteré klasické filmy. Škoda, že to nepokračovalo dále. ()

honzic

Pěkný a zajímavý dokument, i když vzhledy herců jsou hodně vzdálené skutečnému vzhledu hraných postav. Střídaní nových a starých záběrů působí chvílemi rušivě. Bral bych spíše klasický dokument bez herců. Hodnocení: 65 % ()

Teachman

Tento televizní seriál je vhodný nejen do hodin zeměpisu. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o expedicích do vesmíru. ()

le poulet

Děják mě po začátku novověku obecně moc nezajímá, ale po tomhle dokumentu jsem se o něj začala zase starat. Upřímně - přijde mi to kapánek proamerický, ale protože von Braun je můj oblíbenej Němec, tak jim to prominu. Kdyby Amíci toho chlapa neměli a Koroljov neumřel, tak by to Sověti vyhráli na celé čáře, což tady není zas tak vidět. Ale líbil se mi von Braunův výrok, když se dozvěděl o Koroljovově smrti (ať už byl autentický nebo ne, to je fuk): ,,Jak se teď bez něj obejdu..." Jó, tak to já teda nevím, doktore... ()

Rigo

Velmi dobře zpracovaný dokumentrní cyklus o dobývání vesmíru, který si zaslouží vaši pozornost, pokud se o tuto tématikou alespoň trochu zajímate . Nejvíce se mi líbil díl o Souboj o raketu. ()

Petra46

'Začneme rakety vyrábět masově - jako párky!' ..Přestože si v hraných dokumentech nijak nelibuji, tento mě dokázal zaujmout. Nejen proto, že je kvalitně zpracován (jako ostatně většina dokumentů z produkce BBC), ale i pro spoustu (nejspíš nezáměrně) zábavných (nechci říkat směšných) momentů. ()

honzin_r

Ač nemusím hrané dokumentární filmy, tento je natočen vskutku poutavě. Postavám se dá věřit i když jsou lehce prkenné, přednesená fakta jsou dostačující, tam kde nejsou peníze na slušné vizuální efekty si tvůrci pomohli dobovými záběry, což dokumentu přidalo na věcnosti. Hlavním plusem je dobrý spád příběhu. ()

gegoo

Vesmír človeka vždy fascinoval a tak ako sa vraví je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť a 1000 krát čítať . Myslím si, že pri preberaní v skole ohľadom vesmírnych letov by sa mal tento hrany dokument bez problémov prehrať aby urobil jasný obraz o tom ako to bolo hlavne doba , komunizmus kapitalizmus je tu dobre predostretý, ako to bolo, aspoň môj dojem . Nečakám na efekty, výpovedná hodnota je veľmi dobre spracovaná , myslím si že s tohto filmu si pamätám oveľa viac ako z hodín dejepisu alebo fyziky dohromady . Jednoznačne hodnotím veľmi dobre plných 100 % u mňa ja som na tom chyby nenašiel . ()