Film Emigranti (Utvandrarna) je nejoceňovanějším snímkem režiséra Jana Troella. Je adaptací historického románu Wilhelma Moberga Vystěhovalci. Ve filmu jsou zachyceny osudy lidí, kteří se rozhodli opustit rodné Švédsko a hledat lepší život v Americe. Nikdo z nich nevěděl, co je čeká a někteří se ani příjezdu do vysněné země nedočkali. Film přinesl výborné herecké výkony Maxe von Sydowa, Liv Ullmanové, Allana Edwalla, Monicy Zetterlundové či Eddieho Axberga. (JimJam)

majo25

Drsný príbeh jednej severskej rodiny a jej hľadanie šťastia v nových končinách. Herci sú na výbornú, a to nielen von Sydow. A ani 3 hodiny (183 minút) čistého času ma neodradili pozrieť si tento švédsky skvost na jeden šup. Hodnotenie: 95% ()

hanagi

Neuvěřitelně plastický obraz venkovských reálií a cesty od pouhého živoření k vysněnému lepšímu životu. Nádherná kamera, přirozené herecké výkony a zdrcující pasáž na lodi. Krutě přímý děj, který dojímá, ale neždíme emoce na silu. ()

dormouse

Film bohužel velmi zestárnul a jeho vyjadřovací prostředky dnešního diváka nejen nepřesvedčí, ale spíš i trochu nudí. Nicméně jako dokument o těžkých časech to dobré je. ()

Mlle

K dokonalosti víc netřeba. Toto je opravdu top of top světové kinematogrie. Od skvělé historické práce, kterou si dal samouk Moberg s hledáním materiálu pro přípravu fantastického, čtivého, několikadílného DOKUMENTÁRNÍHO románu, k jehož získání mě motivoval až film (v tomto pořadí je takových jen velmi málo), přes takřka nadlidsky kvalitní přístup Jana Troella, s nímž se věnuje každému svému dílu, až samozřejmě po samotné reálie a výkony herců. Po shlédnutí filmu jsem zjistila, že Moberg sám se, což je vzhledem ke Švédsku v jeho době typické i zajímavé zároveň, potýkal se svým obdivem vůči všemu americkému a také vůči socialismu, a naopak s averzí vůči monarchii a bigotnímu spolkovému křesťanství, jehož kořeny a silné pole působnosti v Americe právě i jeho celoživotní práce pomáhá lépe pochopit. Obdivuji jak práci i výsledky tohoto velmi pečlivého spisovatele, novináře a historika, tak také Jana Troella, který mistrovsky obrousil hrany některých sporů se sociálním pozadím právě tak, aby jich do osobního příběhu proniklo divácky příhodné množství. Film trvá přes 3 hodiny, ale bude vám to připadat málo a už se budete těšit na pokračování... ()

xdutchx

Moc pěkný zemitý snímek o přesunu asi dvou desítek Švédů do Ameriky. V zásadě se jedná o jednoduchý příběh, který je však podtržen výbornou hereckou dvojicí Max von Sydow & Liv Ullmann. Nádherná kamera pravdivě a krásně snímá jak krajinu v její rozmanitosti, tak tváře lidí, neméně vráskami zryté. Spatřujeme příběh života ke kterému patří usměvavé obličeje ve slunečním jasu, ale i křeč stejné tváře v bolesti nad smrtí. Film o naději, víře a touze najít zemi, kde se bude dát žít a vystavět si dům na skále. V mnohém mi tento snímek připomíná Strom na dřeváky, kde chudoba, práce a čistá srdce nenechají diváka chladným. ()

pafka

Myslim, ze se to da zaradit do ART filmu. Dej s dukladnosti popisuje ziti lidi na konci 19. st. ve Svedsku. Jejich nouze je privedla kl myslence a odhodlani zahodit dosavadni zivot a vyrazit pres ocean do Ameriky nejit blahobyt. Bylo to sice dlouhe, ale dosti presne popsane. Diky tomu, ze hlavni postava nebyla zase tak hlavni, to mirne pripominalo dokonaly hrany dokument. Ale taky mj. informacne skvele. ()

blondboss

Že tento snímok mal na to získať nejakého toho Oscara a takmer sa tak stalo? Vôbec sa nečudujem. Táto adaptácia známeho románu je ozaj surovo realistickým, nevypočítavým a chladne bez okolkov zobrazujúcim dielom, ktoré nám vskutku detailne a so všetkými radosťami aj strasťami zobrazuje cestu chudobných švédskych farmárov za americkým snom 19. storočia. Stopáž mi vôbec nevadila, nakoľko snímok je veľmi umne rozložený do troch odlišných rovín - v prvej vidíme skutočný obraz dedinskej chudoby onej doby vedúca k pohnútkam na lepší život, v druhej vidíme samotné prípravy na cestu doplnené o strastiplné momenty samotnej cesty až sa dostaneme k záveru vo vysnívanej zemi, v ktorej tiež treba nejako začať. Aj tie začatky sú zobrazené pomerne živelne a kruto, ale s nádejou. Film, ktorý sa ozaj oplatí vidieť. 80 % ()

avantgardx

Výborný, realistický, epický skvost! Max von Sydow a Liv Ullmann excelují. Taktéž pokračování pod názvem "Nová země" není o nic horší a Maxe von Sydowa můžeme vidět také např. ve velmi podobně laděném, avšak snad ještě stísněnějším snímku "Pelle dobyvatel". Utvandrarnu a Nybyggarnu jsem si dávkoval po částech, avšak vždy jsem se jen po pár okamžicích úplně ponořil do dějě a ocitl se ve Švédsku v časech minulých. Tento film, to je pravý opak filmařského kalkulu, plytkosti, podbízivosti či kýče. Velký skvost! ()

Pompeius

Zdlouhavé to tedy je pekelně, ale má to svoji atmosféru, která udržuje divákovu pozornost. Nehledě na určitou "exotičnost" tématu, protože sice máme povrchní představu, jak se žilo v minulosti na venkově u nás, ale netušíme, jak hrozné to mohlo být v méně úrodných krajích. ()

StaryMech

Klidný, jímavý, na pohled krásný, místy básnivý realismus. Oslava vzduchu, stromů, vody - a lidské vytrvalosti a vzájemnosti. ()