• Slasher
  ****

  Roztomilá westernovka z nejslavnější chvíle v rámci boje o nezávislost Texasu. Všude se tomu vyčítá historická nepřesnost, ale není to nic tak markantního. A hlavně, na nějaký ultra děják tu ani není proč - je to prostě klasicky romantická, heroická klišé johnwaynovka se spoustou chlapáckýho humoru, kde se velká akce odehraje až v posledních 10 minutách, ale nějak mi to nevadilo, jelikož vše předcházející byla radost dívat. Hlavně vůdčí postavy upjatého Travise, dobrodruhů Crocketta a Bowieho, řada vedlejšek včetně krásné Lindy Cristal... Top je Tiomkinův soundtrack. Nějakou strojenost vem čert, jedinou větší výtku mám sám k sobě, že jsem si tu projekci roztahal do cestovních dvou týdnů, ale zase... v nich došlo i na Alamo :) Kdo chcete víc kontext, máte na výběr řadu dokumentů (třeba tento), nebo sérii TEXAS RISING.(15.10.2017)

 • Mrkvič
  ****

  Dnes už lehce vyčpělí a přežitý snímek o slavné bitvě. Raději mám novodobější verzi, protože tahle je delší a čtyřicet let herectví a filmařiny je tu prostě znát. Co ale novější verze nemá je hudba a hlavní téma. To je prostě úžasné a kdykoliv zazní, běhal mi mráz po zádech. Hlavně scéna loučení se s manželkama a dětma byla hodně silná.(4.4.2014)

 • Pohrobek
  ****

  Proslulý velkofilm, jímž si Wayne splnil svůj věčný sen: natočit oslavnou píseň americké svobody, ospravedlnit a zdůvodnit převahu, ne-li nadřazenost, Američanů anglosaského původu. Film je naprosto jednoznačný, ale i když je dnes moderní tvrdit, že Američani vybili indiány, utlačovali černochy a okradli Mexiko o Texas a Kalifornii, něco na tom filmu je. Pochopitelně, že by se měl brát symbolicky, protože oslava boje do posledního muže a posledního dechu dostala vážné trhliny za druhé světové války zejména ve spojení s japonským přístupem. Nicméně, nějak se ta americko-mexická "válka" ospravedlnit musela.(10.4.2005)

 • genetique
  ****

  Aj keď sa mi naskytuje príležitosť porovnávania s novším počinom z roku ’04, nechcem to až tak rozoberať. Len na konfrontáciu, tento film je o vyše pol hodinu dlhší a nudí oveľa menej, než rozpočtovo, efektovo a kulisovo atraktívnejšie novšie prevedenie. Wayne sa dal na cestu serióznejšieho zobrazenia udalostí, ktoré postihli v danom čase misiu (pevnosť) Alamo a je to vidieť. Je vidieť, že počas toľkých rolí, najmä westernového zamerania, čosi pochytil aj od kolegov na režisérskych stoličkách. Chýba mi len trošku konkrétnejšie zameranie na jednotlivé charaktery a tie bobrie čapice a kožušiny rôznych iných zverov na hlavách pištoľníkov, navyše v horúcom Texase, vyzerali pomerne komicky. 75%.(13.12.2007)

 • MrCreosote
  **

  Promarněná šance. John Wayne je za kamerou stejně jalový jako před ní a Alamu tak chybí jakákoli gradace nebo špetka napětí. Scénář je bohužel plný nedůležitých vedlejších linií a nezáživných proslovů, z nichž většinu navíc pronáší samotný Wayne, který byl sice oddaným patriotem, ale vložit mu do úst v jednom záběru víc jak tři věty najednou chtělo mimořádnou odvahu. Když jsem se - natěšený na dlouhou a hutnou bitvu - prokousal hodinou a půl nedůležitých plků, čekalo mě nepříjemné překvapení - bitva samotná je nejenom krátká, ale také nudně a bez invence natočená. Je to ohromná škoda, protože Alamo má bohatou výpravu, výbornou kameru, slušné herecké obsazení a vlezlé (v tom dobrém slova smyslu) hudební téma, které použil i Quentin Tarantino v úvodních titulcích Hanebných Panchartů. Jestli chcete vidět bandu vojáků stojících proti nepřekonatelné přesile, sežeňte si film Zulu z roku 1964, dostanete dlouhou, napínavou bitvu s charismatickými hrdiny bez zbytečných okecávaček, v čemž mě Waynův režijní pokus velmi, velmi zklamal. 2,5*(23.2.2011)

 • - Richard Boone dorazil na natáčení s plnovousem. Později mu to bylo často vyčítáno, jelikož jeho postava, generál Houston, vousy neměl. (Karlos80)

 • - John Wayne se během natáčení velice spřátelil s Laurencem Harveym (plk. William Travis). Později prohlašoval, že Harvey měl získat nominaci na Oscara namísto Chilla Willse (včelař). (Karlos80)

 • - Film byl zakázán v Mexiku. (Karlos80)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace