• Dzin01
  *****

  Prostě válečné filmy můžu a tenhle je opravdu povedený. A navíc je to i dobrý film obecně. Charaktery jsou dobře propracované, nejsou tu jen hodní a zlý, ale každý má něco v sobě. Ikdyž je hned od počátku patrno, že Američané jsou prostě ti správní. Ale sympatické je, že na jejich mexické protivníky, se nepohlíží s opovržením a despektem. Narozdíl odednešních slátanin to ale nedělají tak okatě. Možná má film pozvolnější tempo, než je dnes obvyklé, ale to mu určitě neškodí, spíše naopak. A masové bojové scény, hlavně závěrečná bitva, jako by vypadly z Bondarčukova filmu. Navíc spousta záběrů se dnes ve filmu už ani nevidí, třeba rozdupání jednoho z obránců útočící kavalérií. Celkově si tenhle u mě 5* zaslouží.(31.12.2012)

 • cheyene
  ***

  Příběh Alama je velice slibným tématem, ovšem v případě tohoto 167 minut dlouhého režijního počinu Johna Waynea mi přijde takový nemastný, neslaný a poněkud zdlouhavý. Přesto však oceňuji mírnou dávku humoru (typickou pro Wayneovy snímky), aranžování scén, hudbu, herecké obsazení, určité myšlenky (převážně patriotistické) a scény před blížícím se konečným útokem. Závěrečná bitva sice není nikterak velkolepá, ale dojem z jinak trochu rozpačité podívané mi napravila.(24.6.2012)

 • klerik
  ***

  Kvôli kultovosti filmu, nechcem napísať, že nuda, ale... Je to fakt rozvláčne, málo akčné, málo šarmantné...___Na druhé pozretie, keď to už beriem skôr ako vojnový film než ako western sa to pozrieť dalo, aj keď mi to stále prišlo dlhé a miestami príliš melodramatické. Postavy celkom fajn, takže ani nevadí neuveriteľnosť niektorých dobrodružných eskapád (krádež dobytka, likvidácia dela), vrátane neuveriteľnosti, že konflikt neskončil jedným poriadnym útokom...(14.11.2007)

 • Dont
  ****

  Filmu poněkud škodí předlouhá stopáž (viděl jsem kompletní verzi o délce 167 minut v originálním znění), neškodilo by trochu to prostříhat. Možná je lepší zkrácená verze, ale to nemohu hodnotit. Hudební doprovod byl po celou dobu vynikající, závěrečný song byl skutečným zlatým hřebem. V několika komentářích jsem se dočetl, že problém je, že každý dopředu ví, jak to dopadne. No jak by taky ne, když film zpracovává skutečné historické téma a každý, kdo trochu zná dějiny severoamerického kontinentu ví, jak dopadla bitva o Alamo. Dodnes je toto i přes nějaké ty chyby jednoznačně nejlepší zpracování boje o Alamo.(20.5.2012)

 • kinderman
  ****

  Dramatický příběh z roku 1836 o 180 obráncích staré španělské misie poblíž San Antonia, kteří se několik dní dokázali bránit sedmitisícové přesile mexické armády má v americké historii asi podobný význam jako v té naší bitva na Vítkově. John Wayne jej použil, aby (poněkud barvotiskově a plakátově) demonstroval svoje konzervativní politické přesvědčení („Republic is one of those words…“). Přesto je film natočen zručně, nechybějí mu napínavé okamžiky, dobré herecké výkony a skvělá hudba D.Tiomkina (The Green Leaves of Summer). K jeho finančnímu neúspěchu (stál přes 6,5 mil. dolarů) přispěla hlavně negativní kampaň těch, kteří Waynovi nemohli zapomenout podporu tzv. „holywoodských černých listin“ z éry mccarthysmu.(5.2.2007)

 • - Štábu trvalo dva roky, než vybudoval pevnost Alamo. (Karlos80)

 • - Během natáčení bitvy se jedno z děl uvolnilo, přejelo přes chodidlo Laurence Harveyho a vážně mu poškodilo nárt. Herec ale neopustil natáčení a zranění si léčil sám. (Karlos80)

 • - Pád poručíka Finna (Guinn Williams) s koně byl naprosto nečekaný a nebyl ani ve scénáři. (Karlos80)