Prostě válečné filmy můžu a tenhle je opravdu povedený. A navíc je to i dobrý film obecně. Charaktery jsou dobře propracované, nejsou tu jen hodní a zlý, ale každý má něco v sobě. Ikdyž je hned od počátku patrno, že Američané jsou prostě ti správní. Ale sympatické je, že na jejich mexické protivníky, se nepohlíží s opovržením a despektem. Narozdíl odednešních slátanin to ale nedělají tak okatě. Možná má film pozvolnější tempo, než je dnes obvyklé, ale to mu určitě neškodí, spíše naopak. A masové bojové scény, hlavně závěrečná bitva, jako by vypadly z Bondarčukova filmu. Navíc spousta záběrů se dnes ve filmu už ani nevidí, třeba rozdupání jednoho z obránců útočící kavalérií. Celkově si tenhle u mě 5* zaslouží.(31.12.2012)

Příběh Alama je velice slibným tématem, ovšem v případě tohoto 167 minut dlouhého režijního počinu Johna Waynea mi přijde takový nemastný, neslaný a poněkud zdlouhavý. Přesto však oceňuji mírnou dávku humoru (typickou pro Wayneovy snímky), aranžování scén, hudbu, herecké obsazení, určité myšlenky (převážně patriotistické) a scény před blížícím se konečným útokem. Závěrečná bitva sice není nikterak velkolepá, ale dojem z jinak trochu rozpačité podívané mi napravila.(24.6.2012)

Kvôli kultovosti filmu, nechcem napísať, že nuda, ale... Je to fakt rozvláčne, málo akčné, málo šarmantné...___Na druhé pozretie, keď to už beriem skôr ako vojnový film než ako western sa to pozrieť dalo, aj keď mi to stále prišlo dlhé a miestami príliš melodramatické. Postavy celkom fajn, takže ani nevadí neuveriteľnosť niektorých dobrodružných eskapád (krádež dobytka, likvidácia dela), vrátane neuveriteľnosti, že konflikt neskončil jedným poriadnym útokom...(14.11.2007)

Filmu poněkud škodí předlouhá stopáž (viděl jsem kompletní verzi o délce 167 minut v originálním znění), neškodilo by trochu to prostříhat. Možná je lepší zkrácená verze, ale to nemohu hodnotit. Hudební doprovod byl po celou dobu vynikající, závěrečný song byl skutečným zlatým hřebem. V několika komentářích jsem se dočetl, že problém je, že každý dopředu ví, jak to dopadne. No jak by taky ne, když film zpracovává skutečné historické téma a každý, kdo trochu zná dějiny severoamerického kontinentu ví, jak dopadla bitva o Alamo. Dodnes je toto i přes nějaké ty chyby jednoznačně nejlepší zpracování boje o Alamo.(20.5.2012)

Dramatický příběh z roku 1836 o 180 obráncích staré španělské misie poblíž San Antonia, kteří se několik dní dokázali bránit sedmitisícové přesile mexické armády má v americké historii asi podobný význam jako v té naší bitva na Vítkově. John Wayne jej použil, aby (poněkud barvotiskově a plakátově) demonstroval svoje konzervativní politické přesvědčení („Republic is one of those words…“). Přesto je film natočen zručně, nechybějí mu napínavé okamžiky, dobré herecké výkony a skvělá hudba D.Tiomkina (The Green Leaves of Summer). K jeho finančnímu neúspěchu (stál přes 6,5 mil. dolarů) přispěla hlavně negativní kampaň těch, kteří Waynovi nemohli zapomenout podporu tzv. „holywoodských černých listin“ z éry mccarthysmu.(5.2.2007)

• - Štábu trvalo dva roky, než vybudoval pevnost Alamo. (Karlos80)

• - Během natáčení bitvy se jedno z děl uvolnilo, přejelo přes chodidlo Laurence Harveyho a vážně mu poškodilo nárt. Herec ale neopustil natáčení a zranění si léčil sám. (Karlos80)

• - Pád poručíka Finna (Guinn Williams) s koně byl naprosto nečekaný a nebyl ani ve scénáři. (Karlos80)