Reklama

Reklama

Poslední kat

  • Velká Británie The Last Hangman (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film se věnuje životnímu období 1933 - 1950 Alberta Pierrepointa, anglického kata. Ve svém oboru byl nejlepší a dokonce byl pověřen popravami německých válečných zločinců. Tuto práci vykonával s láskou a vždy měl na paměti, aby obsouzenci při výkonu trestu netrpěli a po smrti se jim dostalo náležité úcty, protože trest si již odpykali. Žádný sadistický vrah ale lidská bytost, která během těchto let pomalu dochází k přesvědčení, že smrt nic neřeší a sám proto podává rezignaci. Za zmínku stojí herecký výkon Timothyho Spalla. (Pizza)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (85)

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Typicky britsky ponurý dramatický film o muži, který došel po letech popravování k závěru, že vrahem nebyli odsouzení, ale on sám. Neuvěřitelný herecký výkon Timothyho Spalla, ze kterého šel opravdu strach, když naprosto s klidným výrazem ve tváři popravoval. Za zmínku stojí ještě skvělá nepřeslechnutelná hudební stránka. Zkrátka Briti umí točit filmy jakéhokoli žánru a Poslední kat toho není výjimkou. ()

JANARYBA 

všechny recenze uživatele

Skvělý herecký výkon představitele ústřední postavy "vykonavatele spravedlnosti" kata Alberta Pierrepointa, který v letech 1933 - 1955 oběsil 608 lidí. Svoji práci dovedl k naprosté dokonalosti, dělal ji bez emocí i výčitek svědomí až do okamžiku, kdy "musí?" popravit svého nejlepšího a jediného přítele... ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Veľmi zaujímavý film a pravdepodobne aj komentár k nemu bude dlhší, než je u mňa zvykom. Prečítal som z tejto tematiky Mailerovu Katovu pieseň a Kohoutovou Katyni. Aj tak bol pre mňa film veľkým zážitkom. Z filmového, ale i z ľudského hľadiska. Čo sa týka filmu, nemyslím, že by pri akomkoľvek rozsiahlom castingu našli lepšieho predstaviteľa, než akým bol, Timothy Spall. Ale aj jeho manželka, ktorú som sprvoti pokladal za zle zamaskovaného Johna Malkovicha, stvárnila typovo zaujímavú postavu. V niekoľkých komentároch bola vyjadrená nespokojnosť nad tým, že sa iba popravovalo a popravovalo a iba okrajová pozornosť bola venovaná psychologickej stránke tejto činnosti. Myslím si, že práve stereotypnosť popráv a dôraz na precíznosť vykonania exekúcie vyjadrovala tú psychickú bariéru, ktorú si musel Albert Pierrepoint v sebe vybudovať, aby mohol byť spoľahlivým vykonávateľom rozsudkov. A tu je ďalší problém. Tie sviečkové baby, ktoré vykrikovali po ňom, že je vrah a opľúvali mu auto si neuvedomili, že v procese vykonania spravodlivosti je kat na poslednom mieste a jemu vôbec neprísluší posudzovať vinu, či nevinu odsúdenca. Ale to je tak, ako keď na Slovensku zákazníci nadávajú pokladníčke, že chýba niektorý tovar. A tie isté sviečkové baby píšu zamilované listy odsúdencom na smrť, pretože sú sympatickí, vyštudovali popri väzení nejakú školu, prípadne napísali aj nejakú knihu. Úplne im uniká, že napríklad beštiálnym spôsobom zavraždili nevinné obete a preto boli takto odsúdení. Kat popravuje na príkaz štátu. Rovnako tak vojak. Ale keď vysypú z lietadla náklad bômb, ktorý zabije určite viac, ako 608 osôb, tak sa pilot s posádkou hrdo vystavujú na tribúnach a cinkajú medailami. A pritom tiež zabíjali na rozkaz štátu. A tak vlastne mám s týmto filmom iba jeden problém: Prečo som mu nedal plný počet hviezdičiek? Budem nad tým ešte premýšľať. A tiež jeden podproblém: Prečo tento film unikol mojim obľúbeným užívateľom (s výnimkou tahita)? ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Niekto je lekár, iný kominár a ďalší si vytiahne čierneho Petra a stane sa katom. Je to povolanie ako každé iné, takže sa v noci klasicky milujete s manželkou, ráno sa oholíte, nahodíte vyžehlený oblek a šup do práce. Tá vám rovnako ako každá iná začne časom liezť na mozog a možno to časom psychicky nezvládnete. Ale to sa stáva aj spomínaným lekárom. Problém nastane, ak sa vaša práca občas pretne so súkromným životom a ak má s vami niekto z vášho okolia konflikt, tak vám na oči ako prvé vyhodí vaše zamestnanie. To je potom rana pod pás. Áno, životopisné filmy by sa mali točiť o každom zaujímavom človeku, čo kedy žil. Len nie vždy tak britsky akademicky. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Chválit herecké výkony je asi zbytečné, kdo "Posledního kata viděl", musí (nejen) T. Spalla obdivovat. Jak ve svém komentáři správně připomíná Tahit, o celé řadě názorů A. Pierrepointa se z filmu nedozvíme takřka nic, ale toho co nám snímek přiblíží rozhodně není málo a je o čem přemýšlet. Pro upřesnění - film se věnuje období 1933 -1956, kdy se měl A. P. účastnit popravy v Manchesteru, která se díky milosti odsouzenému nakonec nekonala a tudíž nebyla popravčímu ani uhrazena. Několik zajímavostí: Timothy Evans, který ve filmu zoufale přesvědčuje kata o své nevinně byl posmrtně skutečně shledán nevinným - jeho dceru patrně zavraždil jeho soused John Christie, později odhalený jako sériový vrah. Blondýnka oběšená v závěru filmu, Ruth Ellisová, byla poslední ženou popravenou ve Velké Británii (1955) a o její kauze vypráví tento http://www.csfd.cz/film/13278-tanec-s-cizincem/ snímek. Britský systém oběšení zvaný "Long Drop", vypočítaný přesně dle fyzických parametrů odsouzených, způsobí okamžitou smrt, neboť se zakládá nikoliv na udušení, ale na zlomení vazu a je tak patrně nejrychlejší a "nejhumánnější" metodou popravy v celé historii hrdelního trestu. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama