Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

thestral

Hra osudu mě dostala, no prostě Woody Allen. ten vás tak střídavě dostává. Skvělé herecké výkony, spletenec vztahů, nečekané rozuzlení, vtipné a absurdní a často taky velmi mrazivé. ()

KdG

Jsem celkem fanda Woodyho Allena, ale tohle bylo dost slabé, skoro celý film se tam nic nedělo a až na konci bylo trochu toho krimi, kterým překvapil. I dialogy byli tentokrát slabší. ()

Martini98

Podtitul tohoto úchvatného díla mluví sám za sebe, zrovna od Woody Allena bych takovýto film nečekal. Ale je to příjemné i děsivé překvapení! Osud, chtíč, peníze, úroveň života na kterou se rychle zvykne a neschopnost říct nahlas pravdu, to jsou ty hlavní veličiny, které tu hrají svůj prim! Pak se nemůžeme divit tomu, co vše je hlavní hrdina schopen spáchat! ()

rumajzlik

Úžasný. Jak už bylo řečeno, totálně jiný Allen. Po naprosto nečekaným závěru mi poklesla čelist - to si snad dělá prdel?!? Prostě skvělý. ()

xylofonka

Woody Allen dokázal sobě i mě, že dokáže namíchat bezchybný evropský kokteil bez obvyklých přísad. Chutná sice trochu trpce, ale jen na první ochutnání a já už se těším až si ho zavdám znovu. ()

Tamdydam

Samotný příběh má něco do sebe. Ale kdyby to nebylo tak šíleně zdlouhavé, pomalé, nudně a sterilní! Veškeré ty zazobané nazijímavé postavičky bez špetky vtipu mě nechávaly chladným a tím v podstatě i jejich osudy ()

Strider odpad!

Pro mě Woody teprve napodruhé a hned už špatně. Možná sem jen neměl náladu, možná se někdy podívám ještě jednou a třeba sem fiknu 5 hvězd, nevím, ale zatím říkám: Lidi, zamyslete se nad tímhle filmem. To, že to natočil Woody Allen neznamená, že tomu musíme automaticky dávat vysoké hodnocení. Match Point je totiž totální úlet, naprosto mimo realitu. Ve filmu nefunguje naprosto nic. Příběh je totální kokotina, kterou mohl vymyslet jen člověk s rozsáhlým mozkovým poraněním, letitý feťák nebo Zdeněk Troška. Hodně se to podobá třeba filmům Kiss Kiss Bang Bang, Zkurvená noc nebo Po přečtení spalte. Ani jeden z těchto filmů nebyl nějak oslnivý, ale dalo se na to koukat, byly zábavné, a to hlavně díky tomu, že se vůbec nebraly vážně, byly to vlastně komedie. Ale Woody Allen nám předložil stejně ujetý příběh, s tím rozdílem, že ho bere smrtelně vážně a nedej bože nám jeho prostřednictvím chce vyložit nějaké poselství. Ne, opravdu ti tohle Woody nesežeru. Nikdo na světě by nejednal jako hlavní hrdina. Jeho chování je naprosto absurdní, bez logiky, celý jeho příběh je nechutně vykonstruován, aby spěl k šokujícímu závěru, který je uvěřitelný asi jako Hvězdné války. Celý film je od začátku do konce psán bez logiky, jednotlivé scény na sebe nenavazují, jedna vyvrací tu druhou. Mezi postavami není absolutně žádná chemie, vztah hlavního hrdiny s jeho manželkou od samotného začátku od pohledu vůbec nefunguje. To samé platí o jeho vztahu s jeho milenkou v podání Scarlett, na které je vidět, že, stejně jako ostatní herci, hraje přesně to, co chtěl režisér, hraje podle scénáře, hraje postavu, která nemá žádnou logiku, takže výsledek musí být zákonitě, i přes veškerou snahu, mizerný. Nevidíte postavy, vidíte jen dobré herce v různých scénách. Vše opravdu "bravurně" v duchu celého filmu podtrhuje hrůzná hudba trhající uši. Match Point jako celek prostě nefunguje, zkuste se nad tím zamyslet. ()

Beaten

No, opravdu jsem nechtěl dávat 5 hvězdiček, ale když se tak zamyslím, tak jsem na filmu nenašel jedinou chybu. Bezchybné herecké výkony + trošičku šokující závěr filmu + strašně rajcovní Scarlett = ***** ()

xenopus

Skvěle napsaná směs. Ze všech žánrů bylo však pro mě drama tím nejvýraznějším - neboť poslední půlhodina filmu byla vskutku strhující a tepová frekvence se mi znatelně zvýšila. Ztotožnil jsem se s hrdinou a do krve se mi začal vylévat adrenalin, protože provozoval spoustu adrenalinových zábav - podváděl ženu, lhal jí i své milence, připravoval dvojnásobnou vraždu a krádež, zahlazoval stopy, byl u výslechu... opravdu hutná atmosféra. Postava J. R. Meyerse mě neskutečně štvala, chlapy jako on bych fackoval od rána do večera, ale bez jeho slabošství (ale i odvahy) by nemohl celý příběh vůbec vzniknout. Štěstí holt přeje občas i těm špatným a někdy - i když se zdá, že míček spadne na vaši polovinu - to nakonec může dopadnout i dobře, protože štěstěna zasáhne jinde. Zezačátku jsem byl poněkud rozezlen z artovosti, která vyzněla spíš jako parodie na art, ale postupem času se to zlepšovalo (hlavně díky zesílení dramatické linky). No ale na pět hvězd za výborný filmový zážitek to není. ()

godspeed

táhlé, pomalé, nudné 124 minut dlouhé drama o chtíči a patolízalství, kdy příběh je variací na desítky filmů a příběhů již odvyprávěných. navíc hlavní hrdina byl od pohledu nesympatický sráč, že mu nebylo rovno. opět jsem se utvrdil v tom, že woody allen není pro mne. 110 minut předvídatelné nudy a pak střelba do vlastních. to mi fakt nebere. ()

Shredder

Skvely zaciatok aj koniec, ale vsetko medzitym je nekonecna konverzacna nuda o spolocenskych pomeroch high society v Londyne a zamotane lubostneho trojuholnika na cele s Meyersom, ktory tolko namiesto hlavy pouzival svoj druhy mozog az nato doplatil a musel sa uchylit k fatalnemu rozhodnutiu a nebyt stastia/osudu vsetko mohlo dopadnut nakoniec uplne inak.Vyustenie ma absolutne neprekvapilo a ani ho nepokladam za vynimocne a co sa tyka hudobneho doprovodu, operu prilis nemusim. Skoda Woody Allen ma ani na druhy krat o svojich kvalitach nepresvedcil. ()

JonasJonas

Pomalu plynoucí velmi originální konverzační drama. Až po několika hodinách mi dochází, jak dobrým filmem Hra osudu je. Vše má svůj význam, film nemá předvídatelný konec. Velmi dobře zvolená hudba ve vypjatých scénách. Johnatanovi Meyersovi a vůbec Woody Allenovi jsem to sežral i s navijákem. Super podívaná! ()

departed

Příjemné první setkání s Woody Allenem. Může za to snad to báječné vyprávění tak skvěle promyšleného příběhu, který ač měl nějaké ty mouchy (a jednu opravdu nečekanou pasáž, která skoro až vyrazila dech), tak stejně upoutal moji pozornost po celou dobu. Nebo to byla zásluha všech přítomných herců? Líbilo se mi to prostředí anglické vyšší společnosti, všechny smysluplné konverzace, Meyersův irský přízvuk a Scarlettin americký přízvuk, napětí a především poklidná atmosféra. Ale jako největší mínus tu vidím (slyším) hudbu. Absolutně se mi tady nehodila ani na chvíli, ale dalo se to ignorovat, když jste plně zažráni do příběhu. Od nynějška je prostě jasné, že se více zaměřím na filmy od Allena a budu jen doufat, že podobných filmů má ve své sbírce ještě mnoho. ()

_aandyy_

Nalákala mě taková ta "reputace" Match Pointu, jenže zas až tak mě to neoslnilo. Americká tragédie od Dreisera má lepší - a spravedlivější konec. Sice mi trvalo dloouhooo než jsem jí přečetla, ale na filmové zpracování jsou dvě hodiny moc. Je to příliš zdlouhavé, trochu jsem se nudila, spíše mě bavily takové ty motivy jako čtení Zločinu a trestu (bohužel tady ale k žádnému velkému trestu nedošlo :(), nebo fakt že "manželka po tak dlouhé době neotěhotní a na Nolu se jen podívá a už je v tom". Výrazní herci jsou málo, chtělo to trochu ubrat na délce a hodit toho vlezdoprdelkového hajzlíka, který kvůli postavení vraždí, za mříže. ()

john.h

Skvěle budované drama se špičkovými hereckými výkony, bezchybnou režií, parádním scénářem, šokujícím koncem a tak nějak nevím, co ještě zmínit. Perfektní to bylo ve všech směrech. Ale hlavní hrdina byl pitomec, Scarlett je totiž opravdu kočka. ()

petin5

Perfektní oddechovka s kapkou napětí ke konci. Dokonce bych řekla, že Allenovi britské prostředí svědčí. Scarlet jsem viděla ve filmu poprvé, doposud jsem ji uznávala "jen" jako nádhernou ženu, a musím říct, že je taky skvělá herečka, sexappeal z ní jen čišel, opravdu smyslná a přitom tak nějak obyčejná, ne přehnaně vyumělkovaná. She just got it. Woody mívá zpravidla dobré nápady a citát 'I´d rather be lucky than good' zpracoval dobře. I ty operní árie se mi líbily! ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“