Novinář a spisovatel Josef Klíma napsal celou řadu filmových scénářů. Nejznámější z nich je asi Rekviem pro panenku, režijní debut Filipa Renče. To bylo na konci 80. let minulého století. Pak nastal kapitalismus v Čechách. Ze spisovatele a novináře Josefa Klímy se stal televizní reportér. Tak jako dávné Rekviem pro panenku, tak i nejnovější příběh Josefa Klímy, Rána z milosti, vychází z jeho reportérské zkušenosti. Materiál na krimi příběh mu však neposkytlo zločinecké podsvětí, ale zkorumpované prostředí policie... Tu noc, kdy se to stalo, slavil Aleš Berka (Milan Kňažko) padesátiny. Úspěšný zralý muž na vrcholu sil. Gratulace, dary, šťastná milenka, zdravý syn. To, že jeden z hostů měl při návratu z oslavy na křižovatce nehodu, mohla být jen taková malá vada na kráse. Boss místního podsvětí, Radek Máša (Vladimír Dlouhý), Alešovi hned telefonoval a poprosil ho, aby jeho nehodu, jako vždy, přikryl. Ředitel okresní policie, Aleš Berka, to jako vždy slíbil. Jenomže ráno se dozvěděl, že Marta, dívka, která vůz řídila (Kristina Nováková), leží v agónii v nemocnici a že je to láska jeho syna Ríši (Braňo Holiček). Ten bezmezně věří, že jeho otec, okresní policejní ředitel, udělá všechno proto, aby byl viník dopravní nehody, který z místa činu ujel, vypátrán a potrestán. Netuší jak spletité jsou vztahy mezi státní mocí a místním zločineckým podsvětím... Uvidíte brilantní herecké výkony Milana Kňažka, Marty Vančurové, Branislava Holíčka, Marka Vašuta, Alice Bendové a dalších. Scénář Josefa Klímy se vymyká z řady televizních scénářů jak silnými postavami, opravdu dramatickou zápletkou, tak smyslem pro žánr. Strhne vás režie Jiřího Svobody, který je proslulý svým citem pro drama, pro detail, pro žánr. Kdysi k nám takové filmy přicházely ze Západu, dnes je už můžeme točit sami. Je to dobře nebo špatně? Když nic jiného, je film České televize, Rána z milosti, jednoznačným důkazem, že Česká republika je součástí Evropy. (Česká televize)

genetique

Ak by som to porovnával s inou zahraničnou, teda najmä americkou produkciou, asi by hviezdička ubudla. No tým, že herci, podanie príbehu a príbeh samotný je z "domáceho" prostredia sa mi naskytla nevídaná spokojnosť a prekvapenie. Naozaj konečne žáner, ktorého sa dlho nevedel nikto chopiť. Svoboda sa odhodlal a ukázal ako na to. Nebyť pár nedostatkov, ktoré sa týkali najmä TV spracovania, bolo by to ukážkové. Napätia na rozdávanie. 80%. ()

Aluska88

Jak jsem již v jednom komentáři psala, ale zopakuju to i nyní: Televizní filmy české výroby mnohdy dosahují větších kvalit, než současné celovečerní snímky a takzvané divácké "hity." Rána z milosti patří přesně do této kategorie a rozhodně je to jeden z nejlepších TV filmů, jaké jsem kdy zhlédla. Skvělé herecké obsazení, kterému jasně vévodí Vladimír Dlouhý. Z toho jeho mrazivého a chladnokrevného pohledu a falešného úsměvu jsem nedokázala odtrhnout zrak. Tyto role prohnaných a elegantních padouchů mu perfektně sedí a je v nich nepřekonatelný. Sympatický rovněž Braňo Holíček v roli Honzy. Milá je rovněž zmínka o Padmé:) ()

dr.fish

Je výhodné s vlky výti, ale oni chtějí pořád víc a tlačí policejního ředitele víc a víc do rohu. Když dojde k ohrožení jeho vlastní rodiny, přestává být velkým kamarádem, který vždy vše zamete pod koberec. Film není ani podstatný dějem, ale tou myšlenkou. Kdy se to v člověku zlomí (anebo ne) a postaví se proudu událostí. Aby se člověk v tom rozhodujím momentu neposral. A že vražda je někdy jediným východiskem! 80% ()

WANDRWALL

Josef Klíma byl určitě hrdinou především devadesátých let. V časech divočiny se pokoušel společně s jinými, třeba Lorencovou či Kroupou, ukazovat těm, co si myslí, že je jim vše dovoleno a že si vše koupí, že to taky tak nemusí být. Tenhle film je ale prolezlí často herci, kteří dělají svou práci jen proto, že za ni vidí snadno vydělané peníze a právě tak k ní přistupovala řada z nich i v době minulé, a už je to letos 21 let. herec je žoldák, říkají někteří, tak co po něm víc chcete? Herci říkají taky, jsme jen žoldáci, nevezmeme roli, vezme ji někdo jiný, tak co po nás víc kdo může chtít? Ano, je to tak, po hercích víc chtít není možné. Ale herec a člověk, to jsou dvě části člověka, a která je ta podstatnější? ()

topi

Televizní film Jiřího Svobody se nijak nevymyká jeho standardním režisérským postupům, které jsou po roce 2000 téměř všechny identické. Podobné zběsilé střihy, laciná kamera, amatérské vyznění, špatné postsynchrony, nedotažený scénář a příběh věrohodně moc nepůsobící. Herecké výkony také žádný zázrak. Je to škoda, vzhledem k tomu, jaká špička ve svém oboru Svoboda byl v osmdesátých létech. Stále hledám zručnost, kterou pan Svoboda dříve oplýval, bohužel již nadobro vytracenou. Rána z milosti přece jen patří k jeho světlejším filmařským počinům a v určitých pasážích je napínavá a tlačí na pilu. Chtělo by to lepší zpracování, profesionálnější přístup a věřím, že by to mohlo být o level lepší. ()

• Když utíká Ríša (Braňo Holiček) asi deset minut před koncem filmu z domu rodičů Berkových, je vidět ve skle auta před domem odraz mikrofonu zvukaře. (rakovnik)