Herečka Nikki Graceová dostane vytouženou roli v novém filmu režiséra Kingsleyho Stewarta. Před natáčením se dozví několik zneklidňujících věcí: připravované dílo je remakem polského filmu, který nebyl nikdy dokončen. Jeho dva hlavní protagonisté byli totiž zavražděni. Nikki se během natáčení postupně začne převtělovat ve svou hrdinku Sue a setkává se s mnoha záhadnými lidmi, včetně podivné lidsko-králičí rodinky z ještě podivnějšího sitcomu. Do natáčení se navíc prolíná příběh původního filmu… Taková je ústřední situace, na níž vystavěl své tříhodinové dílo kultovní americký režisér David Lynch. Ve vytváření nejasných, halucinačních a významově mnohovrstevných obrazů zašel autor ještě dál než ve svém předcházejícím díle Mulholland Drive. Inland Empire z názvu odkazuje na skutečně existující obydlenou pouštní oblast nedaleko Los Angeles, avšak má samozřejmě i přenesený význam: Lynch se při tvorbě koneckonců inspiroval svými zážitky z transcendentální meditace. Film vznikal bez scénáře, herci měli k dispozici každý den jen několik stránek s textem. Tvůrce tentokrát použil digitální kameru, u které chce podle vlastních slov již zůstat. (Česká televize)

pat_rafter

...lynchovina jak má být. těžko popsat co se odehrává na plátně. občas se někdo objeví, pak zmizí, občas někdo brečí, směje se, tančí, sem tam hraje výborná hudba. je víc věcí, které se před vámi odehrávájí, ale dohromady to nedává vůbec nic. zbývá vám jediné, buď dokoukat, nebo z kina odejít. zvolil jsem první variantu a navíc dávám 5*, ikdyž ani netuším proč. stejně jako lynch, který podle mě netuší proč tenhle film vůbec natočil... ()

lachesis83

Sice nevím o čem to bylo, ale čuměl jsem na to jak blázen od začátku až po konec titulků. Zprvu jsem přemýšlel, zda-li to mělo nějaký děj nebo smysl, ale zjistil jsem, že nemá cenu se tím zabývat. Prostě je to Lynch ve své kráse:-) ()

Estemax

Dámy a páni... Davidove filmy by sa dali podľa mňa rozdeliť do dvoch období: do LH a po ňom, kedy sem môžeme zaradiť okrem iných aj tri najznámejšie celovečerné kusy, vrátane toho posledného, ktorý mal včera u nás /konečne/ premíeru. To, že vizuálne a časopriestorovo sa so stúpajúcimi rokmi čoraz viac "spekelnieva" som očakával, ale že tento istý trend si zachová i minutáž, tak to si už od recipienta vyžaduje peknú dávku tréningu sústredenosti. Za takýto masochizmus inokedy bez ľútosti zrežem jednu - dve "hviezdy", ale tu sa mi podarilo udržať pozornosť v medziach dovolených odchýlok po celý čas, a čo je hlavné: z mojej strany nepozorovane! V rámci komentárov Davidových filmov sa často schyľuje k dileme pochopenia, resp. nepochopenia, avšak čo sa týka IE, je radikálne odlišný od LH a MD - je uzavretý a pochopiteľný, avšak kľúč k "druhým dverám" vedie cez maximálne uvoľnenie pri sledovaní a NONanalýze počas projekcie. Čo sa týka vizuálnej stránky, tak tá bola fakt "viditeľná", ale myslím, že práve ňou film dostal ten pravý "európsky" nádych, umocnený zasneženými poľskými ulicami s lavičkovým lemom po krajoch cesty, čím sa nám - stredoeurópanom - David priblížil tak, ako nikdy predtým. IE je hurónsky, stupňujúci sa a nekončiaci - ale predsa len poslednou titulkou áno - výsmech všetkému komerčnému svetu so škatuľkovou formou, reprezentovaný v USA Hollywoodom. Skvelá Dern ma presvedčila, že IE ostáva u mňa medzi kúskami s hodnotením 5 hviezd. Ale môj súkromný rebríček v rámci "druhého" Lynchovho obdobia sa trošku zmenil - gold: LH, silver:MD, bronze: IE ()

hudson07

Na tento poslední Lynchův výtvor jsem se moc těšil, asi proto, že se řadím mezi Lynchofily a tohoto režiséra moc uznávám. Avšak přišlo velké rozčarování. Svou délkou a a občas nesmyslnými střípky jsem si tento 3 hodinový film spíše protrpěl. Lynch chtěl natočit film ze svého života, což se mu asi povedlo, ale pro diváka který jeho tvorbu nezná to musí být trpké a neztrávitelné sousto. Ve filmu se nacházi pár geniálních pasáži ale na tak dlouhý film je jich prach bídně málo. David si užil prvotní práci s digitální kamerou, ale jako fanoušek jsem zklamán. Kdyby byl film sestříhán na polovinu bylo by hodnocení vyšší takhle "jen" 60% ()

LordPsycho

Takže, dobrý den...než začnu, rád bych upozornil, že tohle nehodlám hodnotit hvězdičkami...nejsem si totiž jist kolik jich dát... Tento film nehodnotím nijak záporně...jsem pro experimentování s médiem a všichni, co kdy sledovali jeho fylmy musejí přiznat, že to je to co ho dělá velkým režisérem. Nicnémě, nejsem si jist kam se Lynch posunul, jestli se vyvynul dál nebo jestli udělal krok špatným směrem. Jako film, to na mě nepůsobí dobře...kamera a složitost vyprávěcího stylu je bez jeho komentáře k tomu asi jen těžko stravitelná. Jak jsem tu četl v komentáři u někoho jiného .... souhlasím s tím, že tu si Lynch nechal prostor na to na co se ve všech předchozích dílech jen připravoval a tu se jak se říká vyřádil. Tohle chtěl dělat asi dlouho, si myslím. Celkový názor a shrnutí je takovéto: Tomuto filmu fandím jako nadšenec pro film, jako divákovi se mi ale nelíbil. Ale jestli se líbil třeba i jenom tvůrci, tak to mělo cenu ho natočit. Hodnocení se vzdávám, neb je na světě jediný člověk, který tohle může hodnotně ohodnotit a to Lynch. A jen tak pro zajímavost s tím, jak tu píšete kdo se na to jak díval.. já to viděl vcelku bez přestávky:) ()

jedubába

točí to už asi len pre seba. ale keď s tým počítáte, dá sa nájsť pár dobrých miest. akurát by to chcelo skrátiť. a to o dosť, asi tak o 120 minút. 5 bodov dávam za tých zvyšných 52, ale väčšiu časť musím bohužiaľ ubrať za tie zbytočné dve hodiny. ()

PavHer

Tady už Lynch trochu přestřelil, při dívání se na tenhle 'bastl' jsem nemálokrát pochyboval o tom, jestli vůbec věděl co točí. Předchozí snímky mám hodně rád, ale po zhlédnutí tohohle paskvilu nepochybuju o tom, že o čem tenhle film opravdu je, ví asi jenom Lynch sám (ve své nejzvrácenější mysli). Přesto za temnou atmosféru a nutnost bezvýsledně přemýšlet dávám *** P.S. Po druhém zhlédnutí mám stále stejný názor. ()

vykyn

Tak tohle Lynch trochu přehnal.Vydžet celé tři hodiny bylo velkým utrpením.Z Mullholland Drive jsem byl nadšen i když jsem též nevěděl která bije.Ale byl to film,který držel pohromadě a Lynchovská atmosféra byla vkusně a vcelku přehledně poskládána.Inland Empire je slátanina nějakých pocitů,snů,halucinací apod bez jakéhokoliv smyslu ,logiky či vkusu.V kině bych to určitě nevydržel a odešel.V domácím prostředí jsem však hledal rozptýlení i jinde a čekal až to konečně skončí.Pro někoho určitě dobrý zážitek,pro mě naprosto ztracený čas.Nevím co tímto výtvorem chtěl říci,ale mám pocit,že zašel opravdu už hodně daleko..Přesto nad ním nelámu hůl.Třeba další film bude něco jako "Alvin Straight"Ty hvězdy za "atmosféru",která však byla naprosto bez dopadu ()

RoyBatty444

David Lynch vo svojej čistej forme. Nelineárny, šokujúci, tajomný a hlavne všadeprítomná otázka ˝aj toto sa dá natočiť?˝. Film je dlhý. Napriek tomu stále čakáte na niečo čo by vám napovedalo a o čom vôbec je!? Ako veľa Lynchových filmov aj Inland Empire sa vám vryje do pamäte rôznorodosťou a mysterióznosťou. Neodporúčam lineárne zmýšľajúcim a bez fantázie, jednoducho komerčne naladeným divákom. Pre tých čo sa neboja experimentov a hlavne dávajú červenú mainstreamu, len do toho. ()

ana.kiss

Tenhle film jsem si pouštěla s tím že Lynch je magor, ale nečekala jsem až tak velký. Byla jsem v něm naprosto ztracená a tak jsem doufala že něž to zkončí budu vědět o co tam vlastně šlo. Ale Lynch mě naprosto pře*ral a žádné pointyjsem se bohužel nedočkala. ()

Narghille

Osobně si myslím, že v Inland empire se jaksi kloubí veškerá Lynchovina. David prostě vzal to, co mu zbylo z MD a LH, hodil to do shakeru a filmově to prohnal. Jistě, Inland Empire je skutečně film pro fajnšmekry, který potřebuje diváka toho nejhrubšího Lynchova zrna. Diváka, který bude debatovat a vymýšlet teorie a hledat jednotlivá vlákna příběhu/příběhů. Nemyslím si, že IE je nelogická slátanina a jsem přesvědčen, že tento film musí obdivovatel Lynche vidět hned několikrát a nejlépe několik dnů po sobě, aby našel ony souvislosti, jsem přesvědčen, že tam jsou, jsem přesvědčen, že jakmile uvidíte tento film 5 až 10 bude vám takřka všechno jasné. ()

janeczek odpad!

Když jsem to v roce 2007 viděl na plátně, měl jsem tu nevýhodu, že jsem si pohodlně sedl doprostřed sálu a taky že jsem slušnej kluk, kterej nerad ostatní obtěžuje odcházením v půlce filmu. Zaplatil sis - tak trp! Takže jsem jen trpěl a trpěl. Pamatuju si jen dvě věci - hnusný "close-up shots" na ksicht spocenýho týpka s pórama jak starověká Thera po výbuchu. Pak už jen růžovýho bunnyho, jak pořád probíhá pokojem... Slíbil jsem si, že je to poslední Lynch mýho mozku....a modlím se, abych to vydržel, až nadejde čas :-P ()

fratros

David Lynch k nám opět promlouvá svým jazykem, který vytvořil, aby se pravděpodobně sám nezbláznil aneb nevěra po Lynchovsku. Jakoby byl někdy sám nevěrnou dívkou a zde popisoval, všechny psychózy, které jsou s nevěrou spojené. Opět se vysmívá logice a příběh podřizuje formě, navíc dokáže velmi silně zatlačit na pilu a líbí se mu to. ()

Methew

Tu sa Lynch prekonal. Ja som doslova čumel na záver tohto filmu. Lebo celý film je vlastne film vo filme, teda takmer celý. Je to úplne prepnuté. Zo začiatku sa ešte ako tak dá rozoznať kedy je to film vo filme, ale potom z toho Lynch spravil úplné šialenstvo a tak jednoducho. Na konci som sa smial, veľmi som sa smial. ()

mightning

Tenhle film pro me zabila ta strasna kamera. Mozna to byl nejaky umelecky zamer, ktery jsem nepochopil, ale cele to diky rozklepane kamere ve spatnem rozliseni s prisernyma barvama vypadalo jako bolivijska telenovela a at jsem se snazil do toho pribehu proniknout jak jsem chtel, tak me to porad hrozne rusilo. Skoda, protoze prave skvele kamery si cenim u Lynchovych starsich filmu, kde sceny, kterym treba nemusim rozumet, zachranuje to, jak skvele jsou natocene. ()

Popo

Tento film som sa premáhal pozerať iba kvôli tomu, že je to LYNCH. Miestami som zomieral, ale nakoniec sa oplatilo! Koniec a rozuzlenie filmu je neskutočné a pán LYNCH len dokázal, že napriek hnusnej a retardovanej kamere je stále šéf vo svojom snovom a improvizačnom umení ctihodný MAJSTER :) ()

ragtime

Tak toto trochu nevyšlo. Sľubne vyzerajúci začiatok a potom len more, vlastne oceán prázdna a "dej", ktorý nechápal podľa mňa ani samotný Lynch. V jednom článku som čítal, že Laura Dern vlastne ani netušila, v čom to vlastne hrá a čo sa na place deje. Tomu sa hovorí láska. A to bola v titulkoch ešte aj v pozícii producenta. Tak to si asi slušne poplakala, keď to dopozerala. Ak vôbec. Úplne vidím tých producentov, šéfov štúdií, ktorí si to pozreli, už po 15 minútach vedeli, že mu na seriál tie prachy ani náhodou nedajú a povedali si, že je to proste v riti, tie prachy už neuvidia a že to aspoň šupnú do kina, veď jeho verní na to prídu. Po tomto sa až trochu bojím Twin Peaks, ktorý má prísť o rok. Ale predsa len, ubehla už dekáda, tak snáď ma nezklame. ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů